Jump to content



ΣΣΑΣ Οικονομικό ή Ηλεκτρολογος Μηχ. ΗΥ;


Dr.Paneas

Recommended Posts

Νομιζω οτι σε ενα τεχνολογικό φόρουμ, σίγουρα είστε αρκετά έμπειροι μερικοί απο εσάς για να μου απαντήσετε το παρακάτω πρόβλημα. Δεν προκειται για μένα, αλλα για εναν φίλο μου, και συγκεκριμενο τον καλύτερο μου φίλο, γι αυτό θελω να τον βοηθήσω όσο το δυνατόν μπορώ να πάρει την σωστή απόφααση.

Το παλικάρι πέρασε πέρισυ ΣΣΑΣ Οικονομικό γράφοντας 19.6 στις Πανελλαδικές Εξετάσεις.

Ο λόγος που δήλωσε την ΣΣΑΣ είναι καθάρα οικονομικός. Ειχε φάει τρελος διαβασμα στο Λυκειο και τώρα δεν μπορεί να ζήσει την φοιτητική ζωή που θα ήθελε καθώς οι μόνες εξόδους που έχει είναι καθε Τεταρτη και ΣΚ. Το όλο στρατιωτικό πνεύμα δεν του αρέσει ιδιαίτερα και δεν τον συγκινεί και ως άνθρωπο. Επίσης, το βασικό, το ακαδαιμαικό, δεν τον ενδιαφέρει η λογιστική όπου και πέρασε. Με αποτελεσμα να μην εχει ορεξη να διαβασει τα μαθηματα και να κόβεται στα περισσότερα, ενώ γι αυτόν είναι παιχνιδακι να τα περασει. Ο μόνος λόγο που παραμένει στην σχολή είναι οτι στο μέλλον θα έχει σίγουρα φράγκα.

Επειδή δεν αντεχει άλλο, σκέφτεται στο τέλος του χρόνου, να περασει με το 10% στην σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Υπολογιστών του ΑΠΘ.

Αυτό που τον βασανίζει όμως είναι οτι δεν ειναι σιγουρο αν θα βρεί μεθαύριο εργασία και αν θα βρει ίσως να μην παίρνει αρκετά χρήματα. Με αποτελέσμα να κουραστεί πολλή στην ζωή του, ενώ τώρα έχει την ευκαιρία να το αλλάξει και να παραμείνει στην ΣΣΑΣ.

Περιμένω από εσάς, και ιδιαίτερα απο τελειοφοιτους της σχολης να μου πουν πως έχουν τα πράγματα απο επαγγλεματικής αποκατάστασης και φυσικά να πουν την γνωμη τους.

Ευχαριστω παιδια, προκαταβολικα:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

follow your heart...εγώ που είμαι σε σχολή που δε μου κάνει "κλικ" απλά θέλω να τελειώνω και να κάνω κάτι που μ αρέσει πιο πολύ.Το θέμα είναι ότι μέχρι να το καταλάβω χαράμισα μερικά χρονάκια.

Για την αγορά εργασίας δε γνωρίζω εκ πείρας -προφανώς- αλλά δε νομίζω να έχει πρόβλημα.Ειδικά άμα πάει για κανα μεταπτυχιακό έξω,παίζει και να μη τον αφήσουν να γυρίσει ένα πράμα....

το σσασ τι είναι;:p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε, εγώ μόλις τελείωσα Ηλ Μηχ κλπ στην Πάτρα. Γενικά άνετα μπορείς να βρεις κάποια δουλειά. Πιστεύω πως επίσης ειναι πολύ πιθανό να βρεις δουλειά με καλύτερα λεφτά από το ΣΣΑΣ. Δε μπορώ να σου πω από προσωπική εμπειρία γιατί δεν έχω βγει στην αγορά εργασίας ακόμα.

Τώρα, αν ο φίλος σου δεν περνάει τώρα καλά, και δεν του αρέσει και το αντικείμενο, μάλλον δε θα περνάει καλά και αργότερα. Τα σίγουρα λεφτά από νωρίς είναι σίγουρα δέλεαρ, οπότε θα πρέπει να ζυγίσει αν τα προτιμάει από μια γενικά πιο υψηλή ποιότητα ζωής σε καθημερινά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

εχω 3 φιλους που τη πατησαν ετσι , δηθεν στο στρατο για να βολευτουν . Στα 30 τους τα εχουν δει ολα αναποδα και κοιτανε απο εδω και εκει να περασουν σε κανα πανεπιστημιο να παρουν κανα πτυχιο να ξεφυγουν απο τη στρατιωτικη ζωη, φυσικα οι γονεις τοτε λεγανε θυμαμαι "και που θα πας και τι θα κανεις και πως θα τη βγαλεις , ΣΤΡΑΤΟΣ σιγουρα πραγματα".

Μαλακιες γονεων παιδευουσει τεκνα

αφου δε μπορει ο φιλος σου να τη κανει με ελαφρα

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που συμφωνω με τους προλαλήσαντες. Συγκεκριμενα, το φιλαρακι μου ειναι ανησυχο πνεύμα και δεν "κλειδώνεται". Για παράδειγμα τωρα προσφατα την τσικνοπέμπτη πήφηξε τα καγκελα για να βγει, που ειναι 10 μετρα. Αν πεσεις...dead.

Link to comment
Share on other sites

Οι Ηλεκτρολογοι του ΑΠΘ είναι μλκία.

Αν του φτάνει ο βαθμός, καλύτερα να επιλέξει ΕΜΠ, Πάτρα ή Ξάνθη.

Ξάνθη Ξάνθη :hehe:

Η ζωή του δεν τελειώνει με όσο διαβασμα ή πιεση είχε στο Λυκειο, θα κουραστει κι άλλο, θα πιεστει κι άλλο.

Αλλά,

την μεγαλυτερη κουραση, αυτην που δεν αντεχεται, θα την έχει σε μια δουλεια που δεν του αρεσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

δινοντας δυο φορες παννεληνιες, θα λεγα να κλεισει τα ματια και να κανει αυτο που θελει πραγματικα.

επελεξηα πληροφορικη γιατι γουσταρω. αν ηθελα αποκατασταση θα επελεγα αστυφυλακων και τωρα θα ημουν αλλου....(με 1000 € στη τσεπη, χωρις να κανω τπτ)

επειδη εχω φιλους στην σσασσ. σου λεο οτι αν δεν το θελει δυσκολα να αντεξει. απλα γιατι θα περιμενει πως και πως να βγει, αφου λες οτι δεν του αρεσει και θα του πετανε μια υπηρεσια στο καπακι και θα κανει 2 βδομαδες στο χαλαρο να βγει.

Link to comment
Share on other sites

Ως στρατιωτικός στο Πολεμικό Ναυτικό, με 13 και μισό έτη υπηρεσίας, με καλό (κατά την γνώμη μου) εισόδημα, πάντα σε υπηρεσίες στεριάς (λόγω ειδικότητας), με σχεδόν πλήρης ιατρική κάλυψη, με συναίσθηση της καταστάσεως για το τι γίνεται έξω (η αδερφή μου έχει πήξει στις γλώσσες και στα πτυχία - δουλειά που ???) ψηφίζω δαγκωτό ΣΣΑΣ. Εφάπαξ και καλή σύνταξη δεν θα βρει πουθενά καλύτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Οι Ηλεκτρολογοι του ΑΠΘ είναι μλκία.

Αν του φτάνει ο βαθμός, καλύτερα να επιλέξει ΕΜΠ, Πάτρα ή Ξάνθη.

Πατρα ή Ξανθη αποκλείεται παιδια. Μιλαμε μονο για Θεσσαλονικη. Γιατι ειναι χαλια το ΑΠΘ ;

Link to comment
Share on other sites

Αν γουσταρει το παιδι κυκλωματα ας ερθει στο Πολυτεχνειο.

Ας επιλεξει μια φορα με βαση αυτο που γουσταρει.

''Διαλεξε μια δουλεια που σ'αρεσει και δε θα δουλεψεις ποτε''

Link to comment
Share on other sites

Ως στρατιωτικός στο Πολεμικό Ναυτικό, με 13 και μισό έτη υπηρεσίας, με καλό (κατά την γνώμη μου) εισόδημα, πάντα σε υπηρεσίες στεριάς (λόγω ειδικότητας), με σχεδόν πλήρης ιατρική κάλυψη, με συναίσθηση της καταστάσεως για το τι γίνεται έξω (η αδερφή μου έχει πήξει στις γλώσσες και στα πτυχία - δουλειά που ???) ψηφίζω δαγκωτό ΣΣΑΣ. Εφάπαξ και καλή σύνταξη δεν θα βρει πουθενά καλύτερα.....

Και έγω είμαι στον ίδιο κλάδο (Υπαξιωματικός Στρατου Ξεράς).

Συμφώνω με το Σπύρο.

Η διαλέγεις κάτι σίγουρο ή προσπαθείς για περισσότερα.

Έχω παράδειγμα τον πατέρα μου απόφοιτο του ΕΜΠ (Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος Μηχανικός).

Είναι στο δημόσιο και έχει σταθερό μισθό συν ασφάλεια συν όλα τα καλά...

Έχει συναδέρφους του που μπορεί ένα μήνα να βγάζουν 4 και 5 χιλιάδες ευρώ και άλλο μήνα να πεινάνε και εκτός αυτό δεν έχουν χάρει τα παιδιά τους(λόγω ωραρίου).

Φίλε διαλέγεις και πέρνεις.

Η το σίγουρο ή προσπαθείς για καλύτερα και περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα ενα παρομοιο προβληματισμο οταν επελεγα σχολη και οι δικοι μου με ψιλοεπρηζαν να δηλωσω στρατιωτικος.Τελικα δε το προτιμησα...αμα ο φιλος σου δεν ειναι ευχαριστημενος απο την ιδεα της ζωης του σαν στρατιωτικος τοτε ας το αφησει η εναλλακτικη σχολη που λες εχει πολυ χρημα.Εγω ψηφιζω ηλεκτρολογος H/Υ.Βεβαια τωρα εχει αρκετο,χωρις κοπο και σιγουρο χρημα οπως ειπανε και οι απο πανω,αλλα δεν ειναι μονο το χρημα στη ζωη.Εγω αυτη τη στιγμη ζω σαν φοιτητης με ελαχιστα χρηματα(οχι απο αναγκη) και περναω μια χαρα.

PS:Τωρα σκεφτηκα ενα δυνατο κατα την αποψη μου κριτηριο.Αν οι δικοι του εχουν τη δυνατοτητα και τη διαθεση να του εξασφαλισουν ενα σπιτι/διαμερισμα ας φυγει χωρις πολυ σκεψη.Αν οχι ας μεινει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Με 19.6 σίγουρα περνάει παιδαγωγικό. Αφού δεν μπορεί να περάσει τα μαθήματα των στρατιωτικών σχολών που είναι σχετικά εύκολα (τα μαθήματα όχι η στρατικοποίηση) και πιο οργανωμένα τα πράγματα, ύλη σημειώσεις υποχρεωτικές παρακολουθήσεις σε σχέση με τις άλλες σχολές που είναι χάος, θα τα βρει μπαστούνια και στο πολυτεχνείο. Το ότι δεν του αρέσει μάλλον προς δικαιολογία μου φέρνει. Δεν είναι ο πρώτος που νόμιζε ότι αφού πέρασα τις πανελλήνιες καθάρισα και μπορώ να χαλαρώσω. Παιδαγωγικό θα έχει σίγουρη δουλειά χωρίς τη στρατιωτική ζωή υπηρεσίες κλπ και πολλές δασκάλες στη σχολή και μετά...

Link to comment
Share on other sites

πολυτεχνειο πιστευω ειναι η καλυτερη σχολη και ειδικα η συγκεκριμενη...

εγω ειμαι στο τει ηλεκτρονικος και βλεπω οτι εχω πολυ μελλον

ποσο μαλλον το αντιστοιχο στο πολυτεχνειο που ειναι κλασεις ανωτερο...

(εχει και παραρτημα στα χανια)

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο σχεδον τρια χρονια εγκατελειψα το Φυσικο Αθηνων για να περασω σε στρατιωτικη σχολη της Αεροποριας.

Κανοντας τον απολογισμο μου τωρα δεν μπορω να μην αναγνωρισω οτι βρισκομαι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο αυτην που θα ημουν συνεχιζοντας στο πανεπιστημιο.

Σε βαθος χρονου τωρα, δεν γνωριζω που θα γυρει η πλαστιγγα γιατι μεσολαβουν και αλλοι παραγοντες(τυχης περισσοτερο) δεν μπορει κανεις να προβλεψει.

Τελος,αν ο φιλος σου εχει προβλημα στρατικοποιησης ακομα και στην ΣΣΑΣ τοτε οντως δεν ειναι και πολυ της στρατιωτικης νοοτροπιας.Καλυτερα να το αφησει. Μην ξεχασει ,βεβαια, οτι μετα απο λιγα χρονακια τον περιμενει και ο δικος του απολογισμος.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι καθαρά οικονομικό και μόνο οικονομικό. Εχει την πεποίθηση οτι δεν θα βρει δουλειά αν φυγει απο την ΣΣΑΣ. Είναι καλύτερο να παει Ηλ.Υπολογιστών ή Μηχανολόγος ;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι καθαρά οικονομικό και μόνο οικονομικό. Εχει την πεποίθηση οτι δεν θα βρει δουλειά αν φυγει απο την ΣΣΑΣ. Είναι καλύτερο να παει Ηλ.Υπολογιστών ή Μηχανολόγος ;

Να κατσει στη SAS τοτε , αφου ειναι αβουλος φοβαται τις προκλησεις και ατολμος δεν κανει για τη ζωη εξω απο τα στρατοπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.