Jump to content



ΣΣΑΣ Οικονομικό ή Ηλεκτρολογος Μηχ. ΗΥ;


Dr.Paneas

Recommended Posts

μηχανολόγος μηχανικός;

κατ εμέ ας σκεφτεί τι θέλει γιατί άλλο το ένα άλλο το άλλο..:S

Βασικα του ειπαν οτι εκει θα εχει καλύτερη τύχη στην εύρεση εργασίας.

btw ea6gka δεν ειναι αβουλος, απλα έχει στρεσαριστεί και φοβάται μηπως παρει λαθος απόφαση για την οποια θα μετανιώσει αργότερα.

Ενα ακόμα που δεν του αρέσει, είναι η υπόθεση των μεταθέσεων. Δηλαδη, αντε, φτυνει αιμα και τελειωνει την σχολη σε 5 χρονια. Μετα, κατευθείαν μετάθεση.... Ε, ζωή ειναι αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Εξασφαλισμενη εργασια στον ιδιωτικο τομεα δεν υπαρχει, δεν μπορεις να τα εχεις ολα σε αυτη την ζωη. Ενταξει ομως αν με αυτο που ασχολεισε το κανεις καλα δυσκολα πας χαμενος. Τωρα ο στρατος ειναι αλλη ιστορια, και εμενα μου λεγανε πηγαινε στρατο/αστυνομια για να εισαι εξασφαλισμενος, οχι ευχαριστω ειπα. Δεν το εχω μετανιωσει μεχρι στιγμης, το μελλον θα δειξει ομως. Την αποφαση ο φιλος σου θα την παρει μονος του σταθμιζοντας να θετικα και τα αρνητικα της καθε περιπτωσης, δεν υπαρχει μια απαντηση, καθε ατομο ειναι διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

H ταπεινή μου γνώμη είναι ότι ο στρατός δεν χρειάζεται ούτε "υπαλλήλους" ούτε "βολεψάκηδες". Ο στρατός παιχνίδι δεν είναι. Χρειάζεται ανθρώπους αφοσιωμένους και με όραμα. Το ίδιο ισχύει και με την αστυνομία αλλά και τα σώματα ασφαλείας. Αν ο φίλος νιώθει την ανάγκη να προσφέρει στην πατρίδα ας το κάνει. Αν πάλι νιώθει την ανάγκη να κυνηγήσει το όνειρο του, καλώς πάλι, ας το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επέλεξα αυτό που ήθελα, και είχα και λίγο τύχη καθώς δεν πέρασα Αθήνα που ήταν η αρχική μου επιλογή, αλλά είμαι Πάτρα, όπου η σχολή είναι πιο ταιριαστή στα δικά μου θέλω.

Είμαι Μηχ. Μηχανικός στο Παν. Πατρών, αν και είμαι 4ο έτος νοιώθω ήδη μηχανικός και έχω ήδη δουλέψει σαν μηχανικός, ο τομέας των μηχανικών είναι πολύ ενδιαφέρων γενικότερα και μπορείς να βρεις εύκολα δουλειά.

Τώρα το αν θα είναι καλή ή κακή, αν θα βγάζει ή όχι λεφτά, όλα αυτά είναι στο χέρι σου σε μεγάλο βαθμό.

Επίσης αν και δεν βγαίνει παραέξω, τουλάχιστον εδώ σε μας υπάρχουν πολλά project και ερευνητικά με διάφορες εταιρίες μεγάλες και μικρές. Ενδεικτικά αναφέρω την AirBus, την FIAT και την Mercendes.

Ακόμα μπορείς να κάνεις πράγματα που σε ενδιαφέρουν, σου δίνουν μια καλή σπουδαστική, μια καλή διπλωματική, πολλές γνώσεις και απίστευτες ευκαιρίες (...τι θα λέγατε για 6μηνες δουλειά στην Prodrive, ή 1χρόνο στον Renault F1?)

Καταλήγοντας, να κάνει αυτό που θέλει και μόνο αυτό!

Κρίνεται η ευτυχία του για όλη την ζωή του, αλλά να ξέρει τι ζητάει...άλλο το Λύκειο, άλλο οι Στρατιωτικές, άλλο οι Μηχανικοί και άλλο το Παιδαγωγικό.

Θέλει να ξύνεται και να είναι κάθε βράδυ έξω με γκομενάκια και να μην τον νοιάζει τίποτα, ή να κάνει κάτι σοβαρό για το μέλλον του, που θα τον γεμίζει, αλλά θα πρέπει να θυσιάσει αρκετά πράγματα γιαυτό?

Καλώς ή κακώς, η εποχή της ανεμελιάς και της αθωότητας τελειώνει μαζί με την 3η λυκείου...

Link to comment
Share on other sites

Ένας άνθρωπος που έχει ανήσυχο πνεύμα και βγάζει σε πανελλήνιες 19.2 δεν θα χαθεί ότι και να κάνει.

Ας πάει ο φίλος σου εκεί που του αρέσει.

Είναι κρίμα να μείνει στο Στρατό για τα φράγκα και να λουστεί ένα αντικείμενο που δεν του αρέσει και τις μεταθέσεις, που πιθανότατα θα του στερήσουν την προσωπική του ζωή, την οικογένεια του και τους φίλους του.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το 19,2 στις Πανελλήνιες δεν λέει κάτι...

Και εγώ στο τομέα με τα θεωρητικά για παιδαγωγικό και τέτοια, είχα τα ίδια μορια με τον τομέα με τα πολυτεχνία, αλλά δεν ξέρω ούτε σωστή ορθογραφία...ας είναι καλα το word και ο firefox:hehe:

Οι Πανελλήνιες δεν είναι ρεαλιστικές σαν αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει την αξία και τη δύναμη που έχουν αυτά τα παιδιά.

Μόνο όταν φεύγουν στο εξωτερικό φαίνεται πόσα πολλά μπορούν να πετύχουν και να προσφέρουν.

Είχα δύο κολλητούς φίλους και συμμαθητές που έφυγαν Αμερική.

Δεν γύρισαν πίσω.

Ο ένας είναι καθηγητής Πανεπιστημίου Ιατρικής (έφυγε από τη ΣΣΑΣ στο πρώτο έτος) και ο άλλος ο Ioanis K. Ph.D. πυρηνικός φυσικός, Διευθυντής στο Fermilab στο μεγαλύτερο γραμμικό επιταχυντή του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Να κατσει στη SAS τοτε , αφου ειναι αβουλος φοβαται τις προκλησεις και ατολμος δεν κανει για τη ζωη εξω απο τα στρατοπεδα.

νταξει αυτο το "προκλησεις" ομορφο και ρομαντικο ακουγεται αλλα ο κοσμος μας δεν ειναι.

Γιατι αμα "δεν του κατσει"(οχι το τζοκερ) κατι καλο κριμα δεν θα ειναι με ενα τετοιο πτυχιο μετα απο μερικα χρονια να ετεροαπασχολειται? Καλα θα κανει να ενημερωθει απο αποφοιτους της εν λογω σχολης για να μαθει απο πρωτο χερι τι παιζει επαγγελματικα αργοτερα.Και μετα αποφασιζει.

(Υποψην ο αδερφος μου φοιτει στην Αρχιτεκτονικη ΕΜΠ οποτε θα ημουν ο πρωτος που θα του χαιδευα τα αυτακια με αυτα που θα ηθελε να ακουσει.Ομως αντιμετωπιζουμε την πραγματικοτητα ως εχει,οχι οπως θα θελαμε να εχει)

Δεν έχεις καταλάβει την αξία και τη δύναμη που έχουν αυτά τα παιδιά.

Ο ένας είναι καθηγητής Πανεπιστημίου Ιατρικής (έφυγε από τη ΣΣΑΣ στο πρώτο έτος) και ο άλλος ο Ioanis K. Ph.D. πυρηνικός φυσικός, Διευθυντής στο Fermilab στο μεγαλύτερο γραμμικό επιταχυντή του κόσμου.

Δυσκολευομαι να δεχθω οτι αυτοι αποτελουν τον κανονα και οχι την εξαιρεση

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω φίλους που έβγαλαν 19άρια (και εγώ 18600+ είχα)...και αυτό που έχω να πω είναι ότι αν δεν ήταν τα φροντιστήρια και δεν έριχναν 10+ ώρες την ημέρα διάβασμα δεν θα έβγαζαν τα 19αρια και 1 μηνά μετά τις εξετάσεις δεν θυμούνται τίποτα από αυτά που διάβαζαν...πραγματικά πιστεύω ότι δεν τους "αξίζουν".

Δεν λέω ότι κάποιος που βγάζει 19αρια δεν είναι έξυπνος, αλλά δεν είναι αντιπροσωπευτικό.

Και ακόμα έχω έναν γνωστό που όταν τελείωσε το λύκειο ήξερε να λύνει μόνο εξισώσεις δευτέρου βαθμού...δεν πέρασε πουθενα και οι γονείς τον έστειλαν Αγγλία...τώρα είναι επίκουρος καθηγητής εκεί...

Link to comment
Share on other sites

νταξει αυτο το "προκλησεις" ομορφο και ρομαντικο ακουγεται αλλα ο κοσμος μας δεν ειναι.

Γιατι αμα "δεν του κατσει"(οχι το τζοκερ) κατι καλο κριμα δεν θα ειναι με ενα τετοιο πτυχιο μετα απο μερικα χρονια να ετεροαπασχολειται? Καλα θα κανει να ενημερωθει απο αποφοιτους της εν λογω σχολης για να μαθει απο πρωτο χερι τι παιζει επαγγελματικα αργοτερα.Και μετα αποφασιζει.

(Υποψην ο αδερφος μου φοιτει στην Αρχιτεκτονικη ΕΜΠ οποτε θα ημουν ο πρωτος που θα του χαιδευα τα αυτακια με αυτα που θα ηθελε να ακουσει.Ομως αντιμετωπιζουμε την πραγματικοτητα ως εχει,οχι οπως θα θελαμε να εχει)

Δυσκολευομαι να δεχθω οτι αυτοι αποτελουν τον κανονα και οχι την εξαιρεση

Σωστός giorika και συγχαρητήρια για το θάρρος σου να αφήσεις το φυσικό μετά από 3 χρόνια σίγουρα δεν θα ήταν εύκολη απόφαση μετά από τόσο καιρό. Eξαίρεση είναι και κανείς δεν μπορεί να παίρνει αποφάσεις για την ζωή του υποθέτοντας ότι θα καταφέρει να γίνει η ελίτ, καθηγητής πανεπιστημίου ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο. Πρέπει να κοιτάξει τι προοπτικές έχει τελειώνοντας ο μέσος όρος των αποφοίτων, άντε αν αισθανεται μεγάλη αυτοπεποίθηση τι προοπτικές θα έχει όντας απλά καλός. Αν κάποιου βέβαια του έρθουν όλα δεξιά, κάνει πετυχημένες επιλογές, δουλέψει και διακριθεί, μπράβο του.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν σου ακουγεται ρομαντικο αλλα εγω οταν ασχολοουμε αυτο που μου αρεσει στη δουλεια μου δεν κουραζομαι καθολου , απεναντιας.

ειναι θεμα χαρακτηρα παντως

Συμφωνώ και εγώ με αυτό!

Πέρσι γύριζα κάθε πρωί σπίτι για κάνα μήνα μετά από ολονύχτια δουλειά στο μηχανουργείο της σχολής.

Μιλάμε να είμαι από τις 5 το απόγευμα ως τις 4-5 το πρωί μέσα σε τόρνους, ηλεκτροκολήσεις, τροχούς, θόρυβο και μουτζούρα. Και παρόλο που πονάγαν τα μάτια μου από την ηλεκτροκόληση και ήμουν τόσο βρόμικος και κουρασμένος που βαριόμουνα να κάνω ένα ντούζ. Παρόλα αυτά το χαιρόμουν και το γούσταρα και θα το ξανακάνω και φέτος;)

Edit: Ρε αρχηγέ (ea6gka) που πήγε το post σου?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με αυτό!

Πέρσι γύριζα κάθε πρωί σπίτι για κάνα μήνα μετά από ολονύχτια δουλειά στο μηχανουργείο της σχολής.

Μιλάμε να είμαι από τις 5 το απόγευμα ως τις 4-5 το πρωί μέσα σε τόρνους, ηλεκτροκολήσεις, τροχούς, θόρυβο και μουτζούρα. Και παρόλο που πονάγαν τα μάτια μου από την ηλεκτροκόληση και ήμουν τόσο βρόμικος και κουρασμένος που βαριόμουνα να κάνω ένα ντούζ. Παρόλα αυτά το χαιρόμουν και το γούσταρα και θα το ξανακάνω και φέτος;)

Edit: Ρε αρχηγέ (ea6gka) που πήγε το post σου?

αυτο ακριβως ειναι το ολο νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες παρατηρήσεις

1) ΣΑΣΣ Οικονομικό είναι 4 χρόνια αν δεν απατώμαι. Οπότε χρειάζεται λιγότερη υπομονή απ' ότι νομίζει ο φίλος σου.

2) Είχα 2 φίλους που πέρασαν ΣΑΣΣ οικονομικό. Ο ένας συμμαθητής από τα νήπια, μέτριος μαθητής,

ο άλλος συμπαίκτης στο μπάσκετ, αρκετά καλός μαθητής.

Και οι 2 βγάλαν τη σχολή στα 3 περίπου χρόνια, διαλέγοντας παράλληλα μαθήματα από ανώτερα εξάμηνα.

Είναι και οι 2 τώρα 1η μετάθεση κοντά στην Αθήνα και ... ξύνονται αρκετά.

3) Ποιά είναι ακριβώς η άποψη του φίλου σου για τη φοιτητική ζωή?

Άπειρα ξενύχτια, μπουζούκια και ιστορίες?

Τότε μάλλον πρέπει να βρει κάποια πολύ εύκολη ζωή, γιατί το άπειρο ξενύχτι σπάνια συμβαδίζει με πτυχίο στα χρόνια σου.

4) Αν νομίζει ότι στη ΣΑΣΣ δεν έχει προσωπική ζωή, τότε αν πάει Ηλεκτρολόγος θα συμβούν 2 τινά.

α) Θα ξεχάσει την προσωπική του ζωή για να περάσει ένα σκασμό μαθηματικο-ειδή μαθήματα και να μπορέσει να χαλαρώσει κάπως στο 5ο έτος

β) Θα αρχίσει να τρώει τις αδικαιολόγητες ήττες στις εξεταστικές, θα το ρίξει έξω και θα τα γράψει όλα στα @@ του. Bye-bye για καμιά 7ετία το πτυχίο.

Κάπου υπάρχει η μέση λύση φυσικά, αλλά θέλει αρκετή ωριμότητα για να την ακολουθήσεις.

Ανήκω στη 2η περίπτωση και μιλάω εκ πείρας.

Αυτό που λές δλδ εδώ:

Επίσης, το βασικό, το ακαδαιμαικό, δεν τον ενδιαφέρει η λογιστική όπου και πέρασε.

Με αποτελεσμα να μην εχει ορεξη να διαβασει τα μαθηματα και να κόβεται στα περισσότερα, ενώ γι αυτόν είναι παιχνιδακι να τα περασει.

μάλλον θα χρειαστεί να το ξεχάσει, ή τουλάχιστον να αναθεωρήσει ριζικά τις απόψεις του.

Το πανεπιστήμιο δεν είναι λύκειο, και ειδικά το πολυτεχνείο που σκέφτεται ο φίλος σου.

5) Κατ'εμέ η μόνη δουλειά που θα του εγγυηθεί "φράγκα", είναι αυτή που θα του αρέσει πραγματικά.

Αυτή στην οποία θα βάλει μεράκι κι όρεξη και θα το εισπράξει σε χρήμα αργότερα.

Υποψιάζομαι, με κάθε επιφύλαξη ότι για τον φίλο σου, ένα πτυχίο στο πολυτεχνείο είναι κάτι σαν τη ΣΑΣΣ χωρίς το στρατιωτικό κομμάτι του.

Κανένα πτυχίο δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτε όμως, και θα ήταν καλό να ρωτήσει απόφοιτους,

για να κρίνει μόνος του την απορροφητικότητα στον κλάδο και την επαγγελματική αποκατάσταση,

όπως και να σταματήσει να ακούει την κοτσάνα-καραμέλα "Ηλεκτρολόγος? Θα χ3$τείς στο δίφραγκο, 3000ε το μήνα και βάλε..."

6) Τέλος πες του να περάσει καμιά βόλτα από εδώ να χαζέψει λίγο στα threads των μαθημάτων, και να κρίνει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

η καταντια ετσι , να βγαζεις 19.2 και να πνιγεσαι στη ΣΣΑΣ. μονο στην ελλαδα

η κατάντια είναι που η θεωρούμε το 19.2 και γενικότερα τους καλούς βαθμούς κάτι σημαντικό.Έχουμε το πιο καθυστερημένο σύστημα παιδείας.Απ την άλλη είναι άμεση συνάρτηση με το επίπεδό της....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε, όπως είπα είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχ στην Πάτρα. Μόλις τελείωσα στα 5.5 χρόνια. Διάβασμα έριξα μόνο στις εξεταστικές, και αν δεν είχαν γίνει οι καταλήψεις μάλλον θα τελείωνα ακριβώς. Βαθμό έχω βγάλει πάνω από το μέσο όρο της σχολής. Θέλω να πω πως δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο. Ίσως ήμουν και τυχερός τι να πω, πάντως τη δυσκολία που λένε πραγματικά ποτέ δεν την κατάλαβα. Αν έχεις ένα ελάχιστο πρόγραμμα (που εγώ δεν είχα) τελειώνεις άνετα στα 5 και περνάς και καλά. Μην ακούς τι λένε οι πολλοί στο θέμα δυσκολίας.

Τα παραπάνω δεν τα λέω για να πάει ο φίλος σου στο πολυτεχνείο, απλά επειδή το Gonzo ανέφερε ότι είναι δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

η κατάντια είναι που η θεωρούμε το 19.2 και γενικότερα τους καλούς βαθμούς κάτι σημαντικό.Έχουμε το πιο καθυστερημένο σύστημα παιδείας.Απ την άλλη είναι άμεση συνάρτηση με το επίπεδό της....

Eφοσον το συστημα εξετασεων ειναι κοινο για ολους τοτε ο βαθμος εισαγωγης ειναι κατι σημαντικο.Απο αυτο κρινεσαι κυριε...αν δε σ'αρεσει γινε νεος αγροτης.

Συμφωνω με τον ea6gka....

Link to comment
Share on other sites

Eφοσον το συστημα εξετασεων ειναι κοινο για ολους τοτε ο βαθμος εισαγωγης ειναι κατι σημαντικο.Απο αυτο κρινεσαι κυριε...αν δε σ'αρεσει γινε νεος αγροτης.

Συμφωνω με τον ea6gka....

Ακριβώς αυτό εννοώ. Ένας βαθμός, κρίνει 1 άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.