Jump to content



Περί ΥΓΡΟΥ ΥΔΡΟΨΥΞΗΣ ο λόγος..


jimakos21

Recommended Posts

Οτι γραφει WFI ειναι WFI με οτι χρωμα γραμματα και να το γραφει. Ο καθε προμηθευτης χρησιμοποιει την δικη του ετικεττα ενω το περιεχομενο ειναι το ιδιο. Το εχω καραψαξει το θεμα μιας και δουλευω σε νοσοκομειο. Πριν απο 1 μηνα που αλλαξα σωληνες πηρα απο την δουλεια και εβαλα αυτο με τα μωβ το προηγουμενο ηταν με τα κοκκινα. Διαφορα καμια!

Έγινε επεξεργασία από jimsid
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν βρήκα WFI με κόοκινα γράμματα σε όλα τα φαρμακεία.Μόνο σε 2 βρήκα.Ψάξε και σε άλλο.

Συνηθως το βρισκεις σε μεγαλα φαρμακεια η νοσοκομεια. Δεν κυκλοφορει ευρεως σε φαρμακεια για ευνοητους λογους

Link to comment
Share on other sites

Οτι γραφει WFI ειναι WFI με οτι χρωμα γραμματα και να το γραφει. Ο καθε προμηθευτης χρησιμοποιει την δικη του ετικεττα ενω το περιεχομενο ειναι το ιδιο. Το εχω καραψαξει το θεμα μιας και δουλευω σε νοσοκομειο. Πριν απο 1 μηνα που αλλαξα σωληνες πηρα απο την δουλεια και εβαλα αυτο με τα μωβ το προηγουμενο ηταν με τα κοκκινα. Διαφορα καμια!

γενικα ισχυει αυτο που λες...

αφου WFi=water for injection=ενεσιμος ορος

απλα πιο συγκεκριμμενα ο δικος μου φαρμακοποιος , μου ειχε πει οτι καποια ειναι π.χ διπλα απεσταγμενα και απιονισμενα και αλλα ειναι μονο απιονισμενα( μπορει και το αναποδο, δε θυμαμαι)

για αυτο εγραψα και το ξαναγραφω οτι παμε και ζηταμε wfi ή ορο ή οπως θελουμε ,που ειναι απεσταγμενο και απιονισμενο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κατέληξα τελικά στο WFI για υγρό μετά από τόσα θετικά σχόλια που διάβασα από όλους σας. Προτείνετε να βάλω και δύο με τρεις σταγόνες ιώδιο που έγραψε κάποιος συμφορουμίτης κάπου εδώ μέσα??? :)

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα τελικά στο WFI για υγρό μετά από τόσα θετικά σχόλια που διάβασα από όλους σας. Προτείνετε να βάλω και δύο με τρεις σταγόνες ιώδιο που έγραψε κάποιος συμφορουμίτης κάπου εδώ μέσα??? :)

εμενα με ιωδιο μετα απο 2-3 μηνες μου παρουσιασε αλγη! απο τοτε μονο ειδικα υγρα εταιριων, ετοιμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα!να καταθεσω και γω λοιπον την γνωμη μου στο θεμα, μιας και εχω και γω υδροψυξη.

εγω προσωπικα χρισημοποιω ΜΟΝΟ ετοιμα υγρα, μιας και δεν ειναι τυχαιο το γεγονος πως οι διαφορες εταιρειες εχουν κανει ερευνες επανω στο ζητιμα! τα υγρα αυτα δεν προεκυψαν ετσι τυχαια! η τεχνολογια τους βασιζετε επανω σε επιστημη!....απλα καποιες εχουν καταφερει να κατασκευασουν λιγο αποδοτικοτερα υγρα. προσωπικα εχω καταλιξει στα υγρα της cooler master.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γεια χαρά σε όλους,

Εγω πήγα σήμερα Φαρμακείο και ζήτησα WFI = Water for injection και μου έδωσε αυτό... Τι λέτε...??? Κάνει...??? Τα φώτα σας...!!!

WFI.jpg

Μια χαρα κανει και για μενα μην το αναμειξεις με τιποτα. Εγω στο προηγουμενο setup ειχα ριξει algumin (αυτο ειναι το υγρο για την αλγη) και θολωσε. Αυτο που εχω τωρα το εχω απο τον περασμενο Οκτωβριο μονο WFI και τιποτα αλλο και η δεξαμενη και οι σωληνες ειναι καθρεφτης!

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λες... στην ουσία το νεράκι γίνεται υγρό μπαταρίας, ήτοι όξινο έως τοξικό και τότε τα λάστιχα χαιρέτα τα, τα ρακορ και τις ψυκτρες θα τα βρεις οξειδωμένα και η αντλία...:bye:! Αυτό είναι το χειρότερο σεναριο, αλλά εάν το αφήσεις, παπαλα!

εγώ χρησιμοποιώ αυτο....http://www.feser-one.com/site/product_info.php?products_id=255

συγνωμη ρε παιδια, αλλα αυτο απο που το περνετε?πως μπορω να το βρω?....:whistling

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω βαζω της FESER εδω και 2 χρονια. αλλαγη καθε 6 μηνες και ξεμπερδεψα με τις αναμιξεις και ολα τα περιεργα. τα μπλοκ μου ειναι ακομα γυαλισμενα σαν καινουρια. μαλιστα να ναι καλα το ebay γιατι εδω οι τιμες ειναι τσουχτερες. ασε που σταματησαν και οι εισαγωγες λογο κρισης :whistle2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω εγχώρια παντα και κατα προτιμηση Πειραια χρωμα για την υδροψυξη?(μονο χρωμα οχι υγρο...)

http://www.eworld.com.gr/front/products/168

Δεν ξερω αν εννοεις κατι τετοιο αλλα ειναι το μονο καταστημα που βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει πουθενά καμία λίστα με φαρμακεία που διαθέτουν WFI;

Έχω πάει ήδη σε 4 διαφορετικά και μόνο που βρήκα ήταν ορός και WFI σε συσκευασία αμπούλας. :red:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.