Jump to content



Περί ΥΓΡΟΥ ΥΔΡΟΨΥΞΗΣ ο λόγος..


jimakos21

Recommended Posts

Παίδες υπάρχει πουθενά καμία λίστα με φαρμακεία που διαθέτουν WFI;

Έχω πάει ήδη σε 4 διαφορετικά και μόνο που βρήκα ήταν ορός και WFI σε συσκευασία αμπούλας. :red:

Πολυ δυσκολα θα το βρεις σε φαρμακεια πλεον. Δεν το φερνουν για ευνοητους λογους. Αν βρεις καποια ακρη απο φαρμακειο νοσοκομειου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτο το feser one το πρασινο 1 φορα το εβαλα πριν κανα χρονο και γεμισε το τανκ αφρους, τα ξανακαθαρισα ολα το ξαναγεμισα παλι τα ιδια. Τωρα εχω βαλει σκετο αποιονισμενο νερο απο αυτο που εχει το supermarket για το σιδερο και ειμαι οκ 1 χρονο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το feser one το πρασινο 1 φορα το εβαλα πριν κανα χρονο και γεμισε το τανκ αφρους, τα ξανακαθαρισα ολα το ξαναγεμισα παλι τα ιδια. Τωρα εχω βαλει σκετο αποιονισμενο νερο απο αυτο που εχει το supermarket για το σιδερο και ειμαι οκ 1 χρονο τωρα.

μηπως ειχες τιποτα αλλο μεσα στο κυκλωμα ? εγω κοντα στο 6μηνο τωρα εχω feser στο κυκλωμα ουτε αφρο ειδα ουτε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
η ετοιμη υδροψυξη λεει τιποτα?http://www.matrixstore.gr/index.php?target=products&product_id=175206

πχ αυτη!

Aν και δεν ειναι το καταληλο θεμα σε αυτα τα λεφτα αν θες μονο επεξεργαστη τοτε καλυτερα να πηγαινες σε κατι τετοιο

Και κατι σχετικο με το θεμα εδω τα feser one διαθεσιμα στο eworld : http://eworld.com.gr/front/products/168 θα φερουν σε ολα τα χρωματα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ evolution βοηθησες αρκετα...

Παντα εξαρτατε και απο το τι ακριβως θες να κανεις αν αργοτερα θες να βαλεις καρτα/καρτες γραφικων και motherboard δεν κανουν τετοιες ετοιμες πας σε custom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής Αυτο εδω ξερει κανεις αν ειναι καλο για να εχουμε χαλκο και αλουμινιο στο ιδιο λουπ?γιατι αυτο το υγρο που εχω τωρα εχει την ιδιοτητα να μην αντιδρουν μεταξυ τους τα 2 μεταλλα.. βασικα δεν ξερω αν εχω καποιο αλουμινενιο εξαρτημα στο λουπ απλα για σιγουρια;) επισης το feser ειναι ετοιμο προς χρηση δεν θελει οτιδηποτε σωστα? το υγρο που ηδη εχω: Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Aquacomputer Double Protect Ultra 1000ml Aquacomputer Double Protect Ultra 1000ml 30153
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Παιδια εγω χρησιμοποιώ υγρο αυτοκινητου εδω και εναν χρωνο κανενα προβλημα..και μαλιστα μετα απο καθαρισμα δεν εχει κανενα σημαδι φθορας πουθενα ενω με γνωστο υγρο της thermaltake μου ειχε παρουσιασει φθορα.....

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα από PC Store , στη στουρναρη.

PrimoChill Υγρό Υδρόψυξης Ice-Purple

974218.JPG

* Κατασκευασμένο με ειδικά λιπαντικά υγρά τα οποία αυξάνουν την διάρκεια ζωής των αντλιών και βοηθούν στην σωστή λειτουργία τους.

Περιέχουν ειδικά αντιδιαβρωτικά στοιχεία για να προλαμβάνουν διαβρώσεις και άλατα.

Δεν είναι τοξικά

Διάρκεια ζωής 3 χρόνια

Πήζει στους -51C.

Παιδιά,εγω ακριβώς αυτό έχω,σε μώβ κιολας,και απο την την πίεση της αντλίας το χρώμα αλλιώθηκε και τώρα φένεται σαν νερό..(το χρώμα άρχισε να αλλιωνεται μέσα σε 5 λεπτα και φενόταν σαν να άφροιζε)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Οτιδήποτε βγάζει η mayhem (Mayhem's) αν τα 6+ ευρώ σας φαίνονται πολλά για 10ml χρώματος να σας πω πως με μια σταγόνα χρωμάτισα ΠΛΗΡΩΣ σχεδόν 1 λίτρο WFI, και είναι συμβατά για χρωματικούς συνδυασμούς μεταξύ τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω την εξής υδρόψηξη:

CPU block: XSPC RayStorm (Χαλκός)

VGA block: EK-FC6970 (Χαλκός)

Rad 1: Aqua Computer Airplex XT 240 (Χαλκός)

Rad 2: XSPC RS240 (Χαλκός)

Pump: Alphacool VPP655

Tank: XSPC Acrylic Dual

Η τρόμπα και το tank αλλάχθηκαν προχθές και παρατηρώντας το παλιό tank είδα ότι έχει χρωματιστεί από το υγρό που χρησιμοποιώ (TFC Feser One Cooling Fluid UV Red), θέλω λοιπόν να μου προτείνετε κάποιο υγρό που να μην χρωματίζει τα επιμέρους υλικά. Ξέρω θα πείτε πάρε κάποιο διάφανο ή WFI αλλά μ' αρέσει το κοκκινάκι ρε γαμώτο :p

ΥΓ1. Παρατήρησα μετα λύπης μου ότι το block της κάρτα γραφικών άρχισε να παρουσιάζει διάβρωση (πρασινίλα). Τι φταίει? Τι να κάνω για να το σώσω? Το έχω μόλις 5 μήνες.

ΥΓ2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να φύγει η κοκκινίλα από το παλιό tank? Υπάρχει κάποιο καθαριστικό?

Ευχαριστώ και sorry αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής υδρόψηξη:

CPU block: XSPC RayStorm (Χαλκός)

VGA block: EK-FC6970 (Χαλκός)

Rad 1: Aqua Computer Airplex XT 240 (Χαλκός)

Rad 2: XSPC RS240 (Χαλκός)

Pump: Alphacool VPP655

Tank: XSPC Acrylic Dual

Η τρόμπα και το tank αλλάχθηκαν προχθές και παρατηρώντας το παλιό tank είδα ότι έχει χρωματιστεί από το υγρό που χρησιμοποιώ (TFC Feser One Cooling Fluid UV Red), θέλω λοιπόν να μου προτείνετε κάποιο υγρό που να μην χρωματίζει τα επιμέρους υλικά. Ξέρω θα πείτε πάρε κάποιο διάφανο ή WFI αλλά μ' αρέσει το κοκκινάκι ρε γαμώτο :p

ΥΓ1. Παρατήρησα μετα λύπης μου ότι το block της κάρτα γραφικών άρχισε να παρουσιάζει διάβρωση (πρασινίλα). Τι φταίει? Τι να κάνω για να το σώσω? Το έχω μόλις 5 μήνες.

ΥΓ2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να φύγει η κοκκινίλα από το παλιό tank? Υπάρχει κάποιο καθαριστικό?

Ευχαριστώ και sorry αν σας κούρασα.

Eγω σε κυκλωμα που ειχα Feser μπλε για 1 χρονο σχεδον το tank τις xspc (sinlge bay) δεν ειχα τετοιο θεμα στην αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Το κοκκινο της Feser εχει θεμα...στα αλλα χρωματα της δεν ειχα καποιο προβλημα...Καθαρισε τα με ξυδι λευκο και οδοντοβουρτσα δεν παιζει προβλημα

Απο υγρο δοκιμασε αυτο Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Mayhems Pre-Mix X1 UV Red 1000ml Mayhems Pre-Mix X1 UV Red 1000ml 30207

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.