Jump to content



Περί ΥΓΡΟΥ ΥΔΡΟΨΥΞΗΣ ο λόγος..


jimakos21

Recommended Posts

Επειδή θα ξεκινήσω σήμερα ένα σύστημα με νερό, που μπορώ να βρω στην Αθήνα έτοιμο χρώματος μπλε? Με απιονισμένο του super market με βλέπω να καταλήγω ..και δε βρίσκω πουθενά και paraflu της ARAL

Aπιονισμένο να μη βάλεις. Να πας σε φαρμακείο να πάρεις WFI.

Οσο για Αθήνα ή στον Γιώργο aka Κοπρίτης ή περνάς απο το hac στη Στουρνάρη (και σου πιάνουν τον π0π0) ή πας απο ewold που σου έδειξε το παλικάρι πιο πάνω αλλά είναι απο Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Bάλε απιονισμένο σκέτο τώρα αφού βιάζεσαι και πάρε κάποια στιγμή ενα προσθετικό και ρίξε 1-2 σταγόνες για να σου φύγει ο φόβος.

2 χρόνια σερί πάντως με σκέτο απιονισμένο χωρίς αλλαγή και όλα ήταν τζάμι. :)

Παραφλού δε θα το συνιστούσα.Κολλάει και σαν διάολος ακόμα και σε μικρή ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε ξέρω τι εννοείτε απιονισμένο, αλλά εμένα μου εμφανίζει θέματα στα Blocks. Και λογικό καθώς έχει πιο χαμηλό pH.

Το απεσταγμένο είναι άλλο από το απιονισμένο. Το δεύτερο το παίρνεται τα 5λιτρα περίπου 1,5ευρώ. Ενώ το απεσταγμένο όχι. Πάει περίπου 1ευρώ ανα λίτρο. Εχουν άλλη διαδικασία παραγωγής.

Οπότε γνώμη μου ΑΠΕΣΤΑΓΜΕΝΟ ναι, ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ όχι.

edit: Το WFI που αναφέρω πιο πάνω και το βρίσκεται στα φαρμακεία είναι καθαρό νεράκι, σε διαφανές μπουκάλι ορού και πάει περίπου 1,5 ευρώ το λίτρο

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

λάθος δικό μου λοιπόν λόγο της άγνοιας μου. Τελικά έβαλα απεσταγμένο ;-) και από Δευτέρα θα το αλλάξω με WFI. Στο μεταξύ μόλις ολοκλήρωσα την πρώτη μου υδρόψυξη :-D.

Με προβληματίζει όμως οτι ενώ ο CPU είναι ψυγείο το chipset της μητρικής βράζει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χρησιμοποιώ εδώ και 8 χρόνια το υγρό της Alphacool και δεν είχα αξιωθεί να καθαρίσω το σύστημα από άλγη. Σήμερα αναγκάστηκα και καθάρισα (όσο καθαριζόταν καθώς έχει βάψει σωλήνες και αντλία) καθώς μπλόκαρε η άλγη εντελώς τη ροή και βάραγε 70άρια σε idle το cpu.

CAM00189-Copy_zps30fc4aa2.jpg

Τί προτείνετε? Feser, Mayhems ή wfi?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=103]hurin[/MENTION] ελπίζω να μην εννοείς ότι μετά απο 8 χρόνια άνοιξες το κύκλωμα ε; :p

Επι του θέματος:

1) Εχεις ανοίξει τα block σου να δεις αν ειναι ΟΚ?

2) Οι σωλήνες είναι λογικό να βάψουν. Το παθαίνουν καμιά φορά ακόμα και πάνω στο 6μηνο

3) Αν τα block Σου είναι οκ και δεν έχουν υποστεί διαβρώσεις κλπ στη θέση σου θα έριχνα γερά ξεπλύματα με ξύδι και WFI

4) Υγρό που χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα καιρό είναι αυτό εδώ

https://www.skroutz.gr/c/680/diafora-fans.html?keyphrase=Aqua+Computer+Double+Protect

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=103]hurin[/MENTION] ελπίζω να μην εννοείς ότι μετά απο 8 χρόνια άνοιξες το κύκλωμα ε; :p

Επι του θέματος:

1) Εχεις ανοίξει τα block σου να δεις αν ειναι ΟΚ?

2) Οι σωλήνες είναι λογικό να βάψουν. Το παθαίνουν καμιά φορά ακόμα και πάνω στο 6μηνο

3) Αν τα block Σου είναι οκ και δεν έχουν υποστεί διαβρώσεις κλπ στη θέση σου θα έριχνα γερά ξεπλύματα με ξύδι και WFI

4) Υγρό που χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα καιρό είναι αυτό εδώ

https://www.skroutz.gr/c/680/diafora-fans.html?keyphrase=Aqua+Computer+Double+Protect

Και όμως, εκτός από πριν 3-4 χρόνια που άλλαξα μπλοκ, ποτέ δεν καθαρίστηκε :tomato:

Το block φαίνεται ο.κ., αφού καθαρίστηκε από την ροζ χλαπάτσα. Το ξύδι με το wfi τί κάνουν?

Τέλος μου φαίνεται παράδοξο να μην υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα υγρό υδρόψυξης και να πρέπει να το παραγγείλω από Πάτρα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις να επαναλαμβάνεις τη διαδικασία ανα χρόνο στη περίπτωση μη UV υγρών και λίγο πιο συχνά αν έχεις UV υγρό στο κύκλωμα.

Το ξύδι μέσα στο WFI θα βοηθήσει στο καθαρισμό του κυκλώματος. Όπως επίσης και τον χαλκό να αποκτήσει μια γυαλάδα (θέλει αρκετές ώρες βέβαια το κύκλωμα να λειτουργήσει έτσι οπότε καλύτερο να το γυαλίσεις εσύ αν θες). Για να τον γυαλίσεις το ξύδι με ένα πανί είναι ο πιο φυσικός τρόπος καθώς το οξικό οξύ θα αφαιρέσει τα οξείδια του χαλκού που μπορεί να έχουν δημιουργηθεί στην επιφάνεια.

Ρίξε και μία ματιά στο eshop αν έχει. Φέρνει αρκετά πράγματα για υδρόψυξη αλλιώς ο Γιώργος aka [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] πρέπει να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβαζα για silver coil, θα βοηθούσε?

edit: Βλέπω ραγισματάκια στo plexy της αντλίας , όλο αναποδιές.

Ναι βοηθάει αλλά προσωπικά δεν έχω βάλει ποτέ σε κύκλωμα. Φροντίζω να είμαι στην ώρα μου στις αλλαγές υγρών.

Για το ράγισμα συμβαίνει σε plexi εξαρτήματα όπως και σε blocks που εχουν πλέξι καπάκια.

Το δικό μου res είναι ραγισμένο πάνω απο 6 μήνες. το μόνο που έκανα είναι με εποξική να βάλω ένα g1/4 to g1/4 αντάπρορα για να παίρνει αυτός το ζόρι στο βίδωμα και όχι το πλέξι του reservoir.

Αυτό βέβαια στη περίπτωση που δε μιλάμε για καλό ράγισμα αλλά για επιφανειακό.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πάντως όπως τα πεδιά CmoS και ReaperX με μισό απιονισμένο (νερό σιδέρου που πέρνει η μάνα μου) και μισό paraflu είμαι καιρό τώρα, και το είχα αδιάσει πριν μήνες το σύστημα για να βάλω το block για την vga και δεν έχω πρόβλημα όλα ήταν οκ

το μόνο πρόβλημα που ειχα παλιά όπως ο hurin με το σκατο alphacool που μου είχε μπογιαντήσει πράσσινους κάτι σολίνες και το block επίσης...

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το mayhems aurora ειναι μόνο για επίδειξη. Μετα απο μια εβδομάδα χρήσης θέλει πέταμα και καθάρισμα όλου το σύστημα απο την αρχη. Το pastel και το X1 ειναι για κανονική χρήση απο mayhems. Εχω πάρει το pastel mint green αλλα δεν το έχω βάλει ακόμα γτ περιμένω κατι κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Το mayhems aurora ειναι μόνο για επίδειξη. Μετα απο μια εβδομάδα χρήσης θέλει πέταμα και καθάρισμα όλου το σύστημα απο την αρχη. Το pastel και το X1 ειναι για κανονική χρήση απο mayhems. Εχω πάρει το pastel mint green αλλα δεν το έχω βάλει ακόμα γτ περιμένω κατι κομμάτια.

σε υπερ ευχαριστω φιλε γιατι ηθελα να το δοκιμασω γιατι μ αρεσε ετσι όπως διχνει ότι κινητέ τωρα εχω το TFC Feser F1 Pure Red Cooling Fluid

και είμαι υπερ ευχαριστημένος ουτε βαφει ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.