Jump to content



Περί ΥΓΡΟΥ ΥΔΡΟΨΥΞΗΣ ο λόγος..


jimakos21

Recommended Posts

το διπλα απεσταγμενο και απιονισμενο ,που λεει και ο φιλος ειναι οτι καλυτερο( και εχει και 1,5 ευρω το λιτρο).

Πιο συγκεκριμμενα..πας στο φαρμακειο και ζητας WFI (ΠΡΟΣΟΧΗ, με τα κοκκινα γραμματα)

Και εγω το ιδιο εχω πανω απο ενα χρονο τωρα και δεν εχω το παραμικρο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πρωτον:

το διπλα απεσταγμενο και απιονισμενο ,που λεει και ο φιλος ειναι οτι καλυτερο( και εχει και 1,5 ευρω το λιτρο).

Πιο συγκεκριμμενα..πας στο φαρμακειο και ζητας WFI (ΠΡΟΣΟΧΗ, με τα κοκκινα γραμματα)

WFI ??? τι ενοείς?

Link to comment
Share on other sites

Οπως το λεει:

"πας στο φαρμακειο και ζητας WFI",

π.χ.

-Καλημερα.

-Γεια σας.

-Θα ηθελα 2 μπουκαλια WFI, με κοκκινα γραμματα.

-Οριστε παρτε τα. 3 Ευρω παρακαλω.

WFI=Water For Injection

απλα, κοιτα να εχει τα κοκκινα γραμματα απεξω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει τα παντα σε θεμα υγρων υδροψυξης,αλλα αρκετους συνδιασμους,την πιο καθαρη υδροψυξη σε βαθος χρονου την εχω με απεσταγμενο νερο μαζι με 2-3 σταγονες ιωδιο,εχω καθαρους σωληνες εδω και 1,5 χρονο,χαλκο οπως την μερα που την συρναμολογησα.Προυποθεση τα μεταλλα να ειναι συμβατα,χαλκος και μπρουτζος στην χειροτερη.

Παραφλου και προσθετα ωραια στην αρχη αλλα στιβουν σωληνες και κανουν ενα ελαφρυ στρωμα πανω στην επιδανεια του χαλκου που θεωρω οτι ελαχιστα μειωνει την αποδοση,για μενα χρησιμο σε ανομοιογενη υδροψυξη απο θεμα μεταλλων.

Απο εμπειρια αυτα,στα 6 χρονια νερουλας.

Link to comment
Share on other sites

θέλω και γώ υγρό για υδρόψυξη (η 1η μου) και δεν έχω ιδέα τι να κάνω...τα έτοιμα δεν κάνουν δουλειά???να πάω στο φαρμακείο να πάρω αυτό το wfi???Αξίζει πιο πολύ από τα έτοιμα που κάνουν 15-20€???Έχω 3λιτρο τανκ άρα θα μου έρθει κάπως 3χ20€ για υγρά ,γ'αυτό ρωτάω....

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως χτές μετά απο 1 χρόνο άλλαξα το νερό της υδρόψυξης με απλό απεσταγμένο νεράκι απο το σούπερ μάρκετ...

Μετα απο 2 χρόνια καθάρισα και το tank που είχε πιάσει κατάλοιπα με λίγο viacal, μετά ξεπλύθηκε πάλι με απεσταγμένο, το στεγνωσα και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

θέλω και γώ υγρό για υδρόψυξη (η 1η μου) και δεν έχω ιδέα τι να κάνω...τα έτοιμα δεν κάνουν δουλειά???να πάω στο φαρμακείο να πάρω αυτό το wfi???Αξίζει πιο πολύ από τα έτοιμα που κάνουν 15-20€???Έχω 3λιτρο τανκ άρα θα μου έρθει κάπως 3χ20€ για υγρά ,γ'αυτό ρωτάω....

Στη φαση που εισαι εσυ τωρα ημουν εγω πριν 1μιση χρονο. Η πιο ξεκαθαρη και υπευθυνη απαντηση, "Παρε WFI με κοκκινα γραμματα απο το φαρμακειο". Εννοειται πως πρεπει να εισαι προσεκτικος και τα παντα στην υδροψυξη σου να αποτελουνται απο χαλκο η στην χειροτερη, μπρουντζο. ΟΧΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

τα πάντα από χαλκό???γιατί?νομίζω πως το zalman reserator 1 που έχω για τανκ είναι από αλουμίνιο μέσα....αλλά ο τύπος από τον οποίο το πήρα μου είπα να πάρω ορό από το φαρμακείο...(και μάλλον έλεγε για το wfi..) τι κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την περιπτωση, ας μιλησει καποιος πιο εμπειρος. Εχει να κανει με την ανταλλαγη ιοντων μεταξυ χαλκου και αλουμινιου και τελικα διαβρωση. Δεν ξερω αν το WFI σε προστατευει απο αυτο. Οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με την υδροψυξη, ειχα διαβασει πολλα και κατεληξα στο "Ολα χαλκινα" για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο μπλοκ εχουμε, προσεχε να σφιξεις καλα τα πλαστικα ρακορ πανω του, για να μην εχεις διαρροες, αλλα οχι πολυυυ σφιχτα, πλαστικα ειναι, μη τα σπασεις. Ψυγειακι εχω το χαλκινο heater core απο αυτοκινητο ROVER, στο 1/3 της τιμης του Black Ice, αμα μπορουσες να βρεις κατι παρομοιο.

Link to comment
Share on other sites

ψυγείο από καλοριφέρ ή κανονικό από lancia ypsilon 1.1 μας κάνει???Έχω ένα ypsilon στουκαρισμένο στο γκαράζ...

βασικά ήθελα το 3πλό ψυγείο αλλά δεν το έχει διαθέσιμο οπότε λέω να πάω για 2πλό...

600lt/h eheim έχω με 1/4 σωλήνα μην την κοφτιάσω...

Άρα τελικά πάω για απεσταγμένο νερό + κανά χρώμα για να γίνει και λίγο ποιο cool???

Link to comment
Share on other sites

Απο καλοριφέρ.Το κανονικό είναι απο αλουμίνιο.Με αυτό το block και το reserator θα έχεις πρόβλημα επειδή είναι αλουμίνιο το ένα και χαλκός το άλλο.Πάρε κανένα άλλο τανκ ή βάλε ένα τ.

Link to comment
Share on other sites

άλλο τανκ δεν παίζει...τι τ να βάλω???τι να κάνει?? Άμα βάλω νερό απεσταγμένο πάλι θα έχω πρόβλημα??Ο τύπος που το είχε έβαζε wfi και το block ήταν χάλκινο...δεν βλέπω πουθενά πρόβλημα...και ο ίδιος μου είπε να βάλω wfi...αλλά λεω να βάλω νεράκι για να είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα έχω προβλήματα και θα το αλλάζω 1 φορά το χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

άλλο τανκ δεν παίζει...τι τ να βάλω???τι να κάνει?? Άμα βάλω νερό απεσταγμένο πάλι θα έχω πρόβλημα??Ο τύπος που το είχε έβαζε wfi και το block ήταν χάλκινο...δεν βλέπω πουθενά πρόβλημα...και ο ίδιος μου είπε να βάλω wfi...αλλά λεω να βάλω νεράκι για να είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα έχω προβλήματα και θα το αλλάζω 1 φορά το χρόνο...

τα εχεις μπερδεμενα,το wfi νερακι ειναι,σκετο ομως,απεσταγμενο.

αν βαλεις νερακι απο τη βρυση οπως εννοεις μαλλον μετα το "αλλά" θα ειναι πολυ χειροτερα.

τελειωσε,οι περισοτεροι στα τελευταια ποστ ειναι τοσο σαφεις που δεν γινεται να μην καταλαβαινει καποιος.

1)οταν ολα ειναι χαλκινα(η και μπρουτζινα) βαζουμε σκετο απεσταγμενο απο το φαρμακειο (wfi)

ο χαλκος εχει και μικροβιοκτονες ιδιοτητες οποτε ειναι τελειως περιττα και μονο κακο κανουν τα διαφορα προσθετα τυπου antialgea κλπ..

2)οταν υπαρχει και καποιο αλουμινενιο κομματι τοτε βαζουμε καποιο ετοιμο υγρο για αποφυγη διαβρωσης.

η αλλαζουμε το αλουμινενιο με χαλκινο(εγω αυτο θα προτιμουσα να κανω)

Link to comment
Share on other sites

με το νερό για να είμαι σίγουρος εννοώ αυτό που βάζουμε στο σίδερο...απιονισμένο+παραφλού...

αυτό ρωτάω... να βάλω wfi από το φαρμακείο + παραφλού ή αυτό από το σίδερο + παραφλού???

Έχω και χάλκινο και αλουμινένιο κομμάτι...τα έτοιμα δεν παίζουν γιατί κάνει από 11€ το λίτρο και θέλω 3λίτρα... άρα τι βάζω...

(το τανκ δεν το αλλάζω..)

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν πεταξεις το αλουμινενιο κομματι απο το συστημα σου, να πας και να σκασεις 33 ευρω για ετοιμο υγρο.

Αλλιως να παρεις σβαρνα τις μαντρες με ανταλλακτικα, να βρεις ενα χαλκινο ψυγειακι με 20 το πολυ ευρω, να πουλησεις το αλουμινενιο που εχεις και να βαλεις WFI σκετο.

Σταρατα λογια, δεν εχεις αλλες επιλογες. Τελος.

Link to comment
Share on other sites

σε άλλο φόρουμ που το λέγαμε είπαν απιονισμένο νερό+παραφλού ή ορό από φαρμακείο +παραφλού...αυτός που μου το έδωσε το είχε με ορό και το zalman ήταν αλουμίνιο αλλά το block του χαλκός..και είναι σαν καινούργιο...Ακόμα και να χαλάει με τον ορό...μπορέι να κάνει τρύπα???μόνο κακή απόδοση δεν έχει σαν αποτέλεσμα??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.