Jump to content



Maximus Cheapicus PC


TifoziF1

Recommended Posts

Άψογο, τόσο άψογο που σκέφτομαι να αναβαθμιστώ. Φτηνότερες μνήμες υπάρχουν? Αυτές με τα 39 ευρώ crucial κάνουν?
Αρκεί να παίζουν στα 1.8V. Κατά 99% (δεν τις έχω δοκιμάσει) παίζουν αλλά και να μην παίξουν στα 800 (fsb 333, ram 400 δηλαδή 5:6) θα παίξουν στα 667 (1:1) αρκεί να γίνει το BSEL 333 mod και όχι το BSEL 266 mod και μετά ανέβασμα στα 333 όπως έκανα εγώ. Δηλαδή το FSB της μητρικής θα μείνει στο BIOS 200 (που έχει γίνει με το mod 333) και η ρύθμιση στο BIOS της μνήμης στα 667. Δες πιο πάνω που τα αναλύω.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Έξαιρετική παρουσίαση,ωραίος!

Πάντως ξαναδιαβάζοντας το πρώτο ποστ σου όσον αφορά το κομμάτι ''φτηνό-χαμηλή-κατανάλωση-24/7 κατεβαστήρι'' υπάρχει λύση με ΠΑΡΑ πολύ χαμηλότερο κόστος που με HDD-RAM-PSU δεν ξεπερνάει τα 125 ευρώ σε αξία και κατανάλωση κάτω απο 35 Watt.

Link to comment
Share on other sites

Έξαιρετική παρουσίαση,ωραίος!

Πάντως ξαναδιαβάζοντας το πρώτο ποστ σου όσον αφορά το κομμάτι ''φτηνό-χαμηλή-κατανάλωση-24/7 κατεβαστήρι'' υπάρχει λύση με ΠΑΡΑ πολύ χαμηλότερο κόστος που με HDD-RAM-PSU δεν ξεπερνάει τα 125 ευρώ σε αξία και κατανάλωση κάτω απο 35 Watt.

Κατι τέτοιο??:baby:

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=1509

Intel D201GLY2 Essential Series FTW..:whistling

Link to comment
Share on other sites

To έφτιαξα για "all around pc" όπως λέω, και μετά ήθελα να δώ αν στέκεται με τις απαραίτητες παρεμβάσεις σαν Gaming PC χαμηλού κόστους. Δείτε στο πρώτο ποστ τις πρώτες παραγράφους.

Καλό το link από την παρουσίαση του Obi (:T: man) αλλά μόνο για κατεβαστήρι θα μπορούσε να σταθεί και αυτό: WD MyBook World in a nutshell ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι διάβασα το αρχικό σου ποστ αλλά μετά είδα το μετέτρεψες και σε Gaming PC!!!

Όσο για το δεύτερο που λες,το ένα είναι PC ( Θέση εργασίας ) και το άλλο απλά δίσκος που κατεβάζει.

Όπως και να χει ωραία η παρουσίασή σου.

Link to comment
Share on other sites

παντως για καποιον που δεν θα παιζει games μια ειναι η λυση.780g με ενσωματομενη καρτα γραφικων 3200 που κανει aceleration σε hd.οποτε δεν χαλας εξτρα χρηματα για vga,δεν εχεις θορυβο,και δεν εχεις θερμοκρασια μεσα στο κουτι που θα ειχε μια με παθητικη ψυξη.το επομενο mobo που θα παρω θα ειναι αυτο.σε gigabyte αλλα δεν εχει ερθει ακομα.

παντως το πλαισιο εφερε σε ecs στα 55 ευρω.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1099965

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έκανα τις ενώσεις όπως τις είδα στην (πολύ καλή παρεμπιπτόντως) παρουσίαση αλλά δεν μου έπαιζε ούτε το FSB mod ούτε το Volt mod. Σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει η έκδοση του bios που έλεγε ότι δεν υποστηρίζονται CPU με 200 FSB :crazy:

Σήμερα από μόνο του όταν ξεκίνησα τον υπολογιστή μου έβγαλε μήνυμα στο boot ότι ο CPU θα παίξει στα 266 αν θέλω να πατήσω Yes αλλιώς να πατήσω Del. Εν τω μεταξύ χτες που τον είχα ξεκινήσει 15 φορές δεν μου το είχε βγάλει το μήνυμα. Δεν ξέρω τί να υποθέσω :slap:

Μετά που δούλεψε στα 266 έκανα bios update από το site της ECS που βγήκε προχτές αλλά και πάλι δεν δουλεύει το Volt mod. Το FSB mod δούλεψε μόνο του χωρίς να με ρωτήσει, σαν να είχε αποθηκευτεί κάπου η ρύθμιση δηλαδή.

Και κάτι τελευταίο: η MoBo δίνει ρεύμα στη RAM 1.856 σε μένα.

Τί μπορεί να φταίει που δεν παίρνει το ρεύμα που υποτίθεται ότι παίρνει με το Volt mod; Ο CPU έχει VID 1.315V.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με 'γειές στο σύστημα και στα mods :D Δοκίμασε το παρακάτω και περιμένω feedback.

Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι μάλλον οι γραμμές που έκανες δεν ήταν "αρκετές" δηλαδή ότι δεν έχει "κάτσει" αρκετό μελάνι πάνω στις γραμμές. Αν έχεις πάρει το ίδιο μελάνι με αυτό στις φώτο τις παρουσίασης τότε θέλει ΚΑΛΟ κούνημα για να ανακατευτεί η ασημί σκόνη με τον διαλύτη.

Στις μνήμες δεν δίνει παραπάνω. Το Volt mod είναι μόνο για την cpu. Αν βρείτε πουθενά κάποιο VDim volt mod ποστάρετε info, εικόνες και link :D

Βγάλε την cpu και ξαναπάτα τις γραμμές από πάνω, και άστο να στεγνώσει 5-10 λεπτά πρίν τον ξανατοποθετήσεις. Οι γραμμές για το Volt mod πρέπει να είναι αυτές :

post-4796-1416073435,8162_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις γραμμές τις έκανα δύο φορές, επειδή δεν είχαν γίνει τα mod. Την δεύτερη το κούνησα καλά και μετά έκανα με τη μία όλη τη γραμμή, ενώ την πρώτη φορά την έκανα σε φάσεις. Το άφησα να στεγνώσει μόνο δύο λεπτά αλλά φαινόταν στεγνό. Οι γραμμές είναι σωστές.

Καμιά άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Σε idle 1.18 και σε load 1.296. Τα C1E και EIST δεν τα έχω απενεργοποιήσει, πάω τώρα. Πάντως και με τόσο ρεύμα πάει αρκετά πάνω.

edit: Τα απενεργοποίησα αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Τώρα είμαι στα 2.66Ghz ο CPU και 830Mhz η RAM. Μένει να ελέγξω σταθερότητα. Α, το ρεύμα της RAM πήγε μόνο του στα 1.87 τώρα. Ξέχασα να πω ότι ο CPU είναι 2140 (8Χ multi).

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω δεν έχει δουλέψει το Volt Mod.

Εξαρτάται που θες να φτάσεις. Αν σου φτάνει το 8χ266 (2130 ΜHz) τότε το volt mod δεν χρειάζεται και την μνήμη μπορείς να την βάλεις στον 800αρη divider.

8x333 = 2660 Mhz : Μπορεί και να μήν χρειάζεται το Volt Mod για τα 2660. Την ram όμως θα πρέπει να την βάλεις στο 667 divider για εκεί, και στην θέση σου θα το ξαναέκανα το volt mod.

Κοίτα μία αυτό -> http://www.tipidpc.com/viewtopic.php?tid=98439&page=8 (chauza posts)

Link to comment
Share on other sites

Στο link σε ποιά γλώσσα γράφουν; Δεν τα καταλαβαίνω :...:

@ tifozif1: Αν δεν σου είναι δύσκολο γράψε ποιό bios έχει η μητρική σου.

Μάλλον τα 1.3V φτάνουν για τα 2.66 οπότε θα μείνω έτσι, ούτως ή άλλως βαριέμαι να τον ξαναβγάλω. Την μνήμη την έχω στο Auto και παίζει στα 830 με 5άρια ενώ είναι 667 με 4άρια. Spi 1m κάνει 22sec. Πιθανόν να σφίξω λίγο τα timmings αν γίνεται. Είμαι ευχαριστημένος εν ολίγοις :happy2:

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στησιμο φτηνου μηχανηματος = AMD. -

Oλα τα αλλα ειναι για τα screenshots και μονο.

Έτσι για να υπάρχει...

Δεν μπορώ να αντικρούσω το επιχείρημά σου (το οποίο είναι "τελεία και παύλα")

Αλλά μάλλον σε χαλάει μητρική + επεξεργαστής στα 3.33 + 8800GT (=275 Euro) να παίζει το κωλο-Crysis νεράκι @ 1440x900 High (σε 19άρι)

@Simon : Είναι filipinoglish (κάτι μεταξύ φιλιππινέζικα και αγγλικά) από ότι έχω καταλάβει... :toomuchne

Bios έχω του Οκτωβρίου, αλλά θα δοκιμάσω και το τελευταίο (του Φεβρουαρίου)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.