Jump to content



Maximus Cheapicus PC


TifoziF1

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Thanx guys :D

@Diamantius : Ξεκίνα :)

@Spyrus: Το ΜοΒο έχει μόνο 2 pinheads για ανεμηστήρες, Cpu + System και οι δύο ρυθμιζόμενοι από BIOS αλλά βαριόμουνα να παίξω με αυτά και τους έβαλα επάνω αντιστασουλες και έπαιζαν οι 2 12άρηδες (που είχε μέσα το LianLi) στα 8V εντελώς αθόρυβα. Και το τροφοδοτικό ακόμα και όταν ζορίστηκε παρέμενε αθόρυβο.

Οι δίσκοι έκαναν τόσο θόρυβο που σκέπαζαν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Με παραλλαγή (αν από το PDF της Intel βρω τι πρέπει να βραχυκυκλώσω και μονώσω) ναι

Δεν ξέρω αν θα παίξει πάνω στο ECS ή αν θα αντέξει τα 400 το Ε2180. Πρέπει να τον βάλω πάνω στην Maximus πρώτα να δώ αν υφίσταται FSB wall και πόσα ρεύματα θέλει για 10χ400 = 4Ghz (για να του δώσω με pin volt mod). Πάντως, αν και δεν πρόκειτε να προσφέρει σε FramePerSeconds και πολλά, θα ήταν πολύ ενδιαφέρων να φτάσει εκεί ένα combo των 100+ ευρώ !!!

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω αυτό το mod για 400 fsb θα παίξει;

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=180818

Ακυρο είναι για 333 επεξεργαστές αλλά δεν πειράζει ας υπάρχει εδώ για αναφορά.

Τιμές BSEL0 : 0, BSEL1 : 1, BSEL2 : 1 για 400

Τιμές BSEL0 : 0, BSEL1 : 1, BSEL2 : 0 για 200

Άρα πρέπει το BSEL2 να γίνει 1 -> Είναι το ίδιο mod (βραχυκύκλωμα) που κάνει τον 266 -> 333 :D, εύκολο mod : http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=132900&highlight=pin+mod+266+333

http://download.intel.com/design/xeon/datashts/318589.pdf page 18

Link to comment
Share on other sites

@ΛΑΜΠΡΟΣ : Πολύ ήσυχο, πιο ήσυχο από τους δίσκους, έχει έναν 12άρη για 350 Watt !!!!

@tolis86 : ούτε εγώ περίμενα να πάει ΤΟΣΟ καλά γι' αυτό και το μοιράστηκα μαζί σας. Στο άλλο μου μηχάνημα η ΙΔΙΑ κάρτα (στα ίδια stock ρολόγια) βγάζει 13300 στο 3DMark 06 και είναι Q6600 @ 3400 (425 x 8) με μνήμες 5:6 (@ 1020 5-5-5-15). Μόνο 300 marks παραπάνω !!!

Link to comment
Share on other sites

Άψογο, τόσο άψογο που σκέφτομαι να αναβαθμιστώ.

Φτηνότερες μνήμες υπάρχουν? Αυτές με τα 39 ευρώ crucial κάνουν?

Πρέπει να προστεθεί και η maximux chapicus wide lcd για να δέσει το γλυκό!

Προτείνω κάποια 19/20άρα wide που είναι "must".

Link to comment
Share on other sites

Στις 19 ίντσες δουλεύω αυτή καθημερινά σε ένα φίλο και έχω να πω τα καλύτερα.Πάρα πολύ τίμια για αυτά που ζητάει. Είναι μια LG 1919s (αν τη θυμάστε !) σε wide ! Διάβαζα ότι οι 19άρες wide είναι λίγο κάπως στο browsing λόγω του ύψους αλλά ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα στο οτιδήποτε. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά στην μεγαλύτερη οθόνη που έχω κάτσει κάποια ώρα για να έχω άποψη είναι 20άρα.

Στις 20 ίντσες προτείνω αυτή. Επίσης την δουλεύω καθημερινά γιατί την έχει ο αδερφός μου! Εξαιρετική οθόνη για τα χρήματα που ζητάει με μια μικρή αδυναμία στις γωνίες θέασης. Αλλά gaming, DVD εφαρμογές γραφείου όλα πολύ καλά.

Και οι δύο συνδέονται με DVI αλλά αν δεν θέλετε DVI μπορείτε να βρείτε οθόνη 19 Wide και με 170€. Δεν έχω δει όμως κάποια από αυτές.

Edit:Αν θέλετε κάποια πληροφορία για τις οθόνες ρωτήστε !

Να σχολιάσω και το τροφοδοτικό, μπράβο σκυλί το Fortron ! Και εγώ από την εποχή του Athlon 3500++ έχω ένα Fortron bluestorm 500άρι και λειτουργεί με τις ώρες καθημερινά εδώ και δύο χρόνια.Είναι το μόνο εξάρτημα που δεν έχω αλλάξει και αυτή τη στιγμή σηκώνει το σύστημα της υπογραφής ! Τέλος να πω ότι μετά από ένα χρόνο έμαθα ότι το τροφοδοτικό είναι στην ουσία 460W αλλά δεν μασάει !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.