Jump to content



Τι είναι η απόλυση για τον εργαζόμενο;


l2phile

Recommended Posts

Ας προνοούσα ρε παιδιά.Δες μου φταίει ούτε το κράτος, ούτε η κακιά εταιρεία (και φυσικά επειδή εγώ επαναπαύτηκα σε μία εξελισσόμενη δουλειά, δεν πάει να πει ότι με τις δυσκολίες θα βάλω τα παιδιά μου να δουλέψουν.)

Θα μπορουσες κιολας να πεις,ας προονουσες να μην εκανες και παιδια...

10 υπαλλήλους ενώ με 5 κ λίγη πίεση έχετε καλύτερα οικονομικά αποτελέσματα;

Στην πραξη οπως θα διαπιστωσεις η εξισωση παει διαφορετικα..

Γιατι να μην απολυσω αυτον με περισσοτερα εργασιακα δικαιωματα και που ζηταει και πιο λεφτα με το αλλοθι οτι δεν κανει πια καλα την δουλεια του,και υστερα προσλαβω εναν ψαρουκλα πιτσιρικα που θα μου κανει τα ιδια αλλα φτηνοτερα και θα εχω και επιχορηγηση απο οαεδ η ακομα καλυτερα εναν μεταναστη που δεν θα του πληρωνω και ικα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Θα μπορουσες κιολας να πεις,ας προονουσες να μην εκανες και παιδια...

Στην πραξη οπως θα διαπιστωσεις η εξισωση παει διαφορετικα στην πραξη..

Γιατι να μην απολυσω αυτον με περισσοτερα εργασιακα δικαιωματα και που ζηταει και πιο λεφτα με το αλλοθι οτι δεν κανει πια καλα την δουλεια του,και υστερα προσλαβω εναν ψαρουκλα πιτσιρικα που θα μου κανει τα ιδια αλλα φτηνοτερα και θα εχω και επιχορηγηση απο οαεδ η ακομα καλυτερα εναν μεταναστη που δεν θα του πληρωνω και ικα...

Καλά ναι, αν δεν μπορείς να τα μεγαλώσεις ή δεν έχεις σταθερή δουλειά γιατί να τα κάνεις; (ή να κάνεις πολλά)Για να τα ταλαιπωρείς;

Συμφωνώ στο 2ο.Απλά δεν μου ΄ρθαν αυτές οι περιπτώσεις όταν το έγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα ρε παιδιά.Τώρα πατε καλα εσείς?Τα πιστεύεται αυτά που λέτε?Τουλάχιστον θέλω να ξέρω τι λέτε για το κράτος πρόνοιας και τους ανέργους.Να δω αν θα εκνευριστώ ή αν θα συμμεριστώ την απάντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι, αν δεν μπορείς να τα μεγαλώσεις ή δεν έχεις σταθερή δουλειά γιατί να τα κάνεις; (ή να κάνεις πολλά)Για να τα ταλαιπωρείς;

Προφανως δεν καταλαβες οτι ηταν σαρκασμος...Ποιος εχει σταθερη δουλεια σημερα?Ο δημοσιος υπαλληλος και ο εισοδηματιας.Μονο ο δευτερος θα πρεπει να κανει παιδια?Η να τα κανω στα 60 μου εφοσον θα εχω καβαντζα 5 φραγκα να τους παρω xbox?

Συμφωνώ στο 2ο.Απλά δεν μου ΄ρθαν αυτές οι περιπτώσεις όταν το έγραφα.

Δεν γινεται να συμφωνεις γιατι εγω διαφωνω μαζι σου.Η κοινωνια και το κρατος και κατ επεκταση οποιοδηποτε κοινωνικοοικονομικο μοντελο οφειλει να μην εχει ανεργους για να μακροημερευσει.Οχι μονο για να μην οξυνει τις κοινωνικες αντιθεσεις αλλα για να παραγει πλουτο.Αλλιως καταρεει.Και μετα ειναι δυσκολο να διακρινεις το δικιο αναμεσα σε αυτον που τα εκανε ολα σωστα και πλουτισε και σε αυτον που δεν εχει να φαει και μπουκαρει στο μαγαζι του πρωτου.

Τεσπα κουβεντες τετοιου ειδους δεν εχουν τελειωμο και θα συμφωνησω μαζι στο να προαγεται ο καλυτερος αλλα οχι τον τελευταιο να τον τρωει η μαρμαγκα.Οχι απο ανθρωπισμο,επειδη απλα θα ειναι μητρα χιλιαδων προβληματων για την κοινωνια.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν καταλαβες οτι ηταν σαρκασμος...Ποιος εχει σταθερη δουλεια σημερα?Ο δημοσιος υπαλληλος και ο εισοδηματιας.Μονο ο δευτερος θα πρεπει να κανει παιδια?Η να τα κανω στα 60 μου εφοσον θα εχω καβαντζα 5 φραγκα να τους παρω xbox?

Δεν γινεται να συμφωνεις γιατι εγω διαφωνω μαζι σου.Η κοινωνια και το κρατος και κατ επεκταση οποιοδηποτε κοινωνικοοικονομικο μοντελο οφειλει να μην εχει ανεργους για να μακροημερευσει.Οχι μονο για να μην οξυνει τις κοινωνικες αντιθεσεις αλλα για να παραγει πλουτο.Αλλιως καταρεει.Και μετα ειναι δυσκολο να διακρινεις το δικιο αναμεσα σε αυτον που τα εκανε ολα σωστα και πλουτισε και σε αυτον που δεν εχει να φαει και μπουκαρει στο μαγαζι του πρωτου.

Τεσπα κουβεντες τετοιου ειδους δεν εχουν τελειωμο και θα συμφωνησω μαζι στο να προαγεται ο καλυτερος αλλα οχι τον τελευταιο να τον τρωει η μαρμαγκα.Οχι απο ανθρωπισμο,επειδη απλα θα ειναι μητρα χιλιαδων προβληματων για την κοινωνια.

Σε αυτά τα δύο έιμαι αντίθετος.

Το παιδί μεγαλώνει κ χωρίς XBOX.Αν του εξηγήσεις ότι δεν είναι πιο κουλ αν έχει ΧΒΟΧ πχ...

Και πιστεύω ότι αν θες να βρεις δουλειά, βρίσκεις.(απλά αν έχεις συνηθίσει στην μέση, δύσκολο να ξεκινήσεις πάλι από τον πάτο)

:D

Link to comment
Share on other sites

Άντε να ξεκινήσεις 1-2, άντε το πολύ 3 φορές από τον πάτο. Μέχρι πότε; Και άσε που δεν δίνονται πολλές τέτοιες ευκαιρίες. Και σε τι ηλικία μπορείς να ξεκινήσεις από τον πάτο; Τον 40άρη ποιος θα τον πάρει; Που δεν είναι και τραγικά μεγάλος, αλλά ποιος θα τον πάρει; Άλλες απαιτήσεις έχει από τον 20άρη. Να πάει να δουλέψει σαν τι; Ντελίβερη μπόη; Να ταΐσει ποια οικογένεια έτσι; Άντε πες ότι το κάνει και αυτό, δεν του φτάνει η μία δουλειά. Θέλει κι άλλη.

Δουλειά ικανή να ταΐσει έναν άνθρωπο και την οικογένειά του, κακά τα ψέματα, δεν υπάρχει. Υπάρχουν κάποιες τέτοιες περιπτώσεις αλλά είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Πλέον κατά κανόνα δουλεύουν και οι 2 και ίσως και περισσότερες από 1 δουλειές.

Το παιδί μεγαλώνει και χωρίς ΧΒΟΧ και χωρίς οτιδήποτε τέτοιο. Οι προηγούμενες γενιές δεν τα είχανε αυτά. Μια χαρά μεγαλώσανε και μια χαρά μεγαλώσανε και τις επόμενες γενιές. Το θέμα είναι ότι γιατί να μην μπορεί να έχει το XBOX το παιδί του Α και να μπορεί να το έχει το παιδί του Β.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά, σίγουρα η κατάσταση είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ δύσκολη. Αλλά μια εταιρία δεν ξεσκαρτάρει τους 50αρηδες γιατί περιμένει να πάρει επιδότηση από τον ΟΑΕΔ.

Το κάνει γιατί το 95% των ανθρώπων σε αυτή την ηλικία δεν προσπαθεί να εγκλιματιστεί, να κατανοήσει τους "νεούληδες" οι οποίοι θα ξανακάνουν τις μακακίες που ο 50αρης έχει ακούσει 10.000 φορές από όλους τους προηγούμενους και έχει φροντίσει να "μαζέψει" τις συνέπειες.

Γιατί ελάχιστοι εξ'αυτών παρακολουθούν έστω και μέρος των εξελίξεων στο αντικείμενο της δουλειάς τους.

Γιατί η εταιρία στηρίζεται είτε στο φιλότιμο είτε στον "αυτόματο πιλότο" , είναι ελάχιστοι οι πραγματικοί managers που καθοδηγούν και εμπνέουν τον κόσμο, οπότε να φροντίσουν για την σωστή επαγγελματική συμπεριφορά και κατάρτιση μέσα σε έναν επαγγελματικό χώρο.

Οσο για τον φίλο μας που λέει: "Ας πρόσεχες........."

Φίλε μου δεν θα δουλεύω όλη μου την ζωή για την στραβή που θα μου κάτσει στα 50, ούτε για τα παιδιά μου.

Κάτι πρέπει να κάνω και γω, να απολαύσω την ζωή όσο είμαι ΝΕΟΣ, και όσο έχω χρόνο και διάθεση να το κάνω γιατι η ζωή είναι πολύ μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σταθω λιγο σε αυτο που ειπε ο φιλος για το οτι δεν εισαι υποχρεωμενος να ταιζεις τα παιδια σου μετα τα 18 ... σωστο ΕΝ μερη αλλα εαν υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις στην κοινωνια να ορθοποδησει ο ενηλικας μονος του.

Στην Αγγλια πχ υπαρχει η δυνατοτα λογω πολλων παραγοντων να το κανει καποιος/α αυτο. Στην Ελλαδα πιστευεις οτι μπορει καποιος/α? Και αν "Ναι, μπορει" θα ηθελα να μου το αναλυσεις λιγο ...

Link to comment
Share on other sites

Τι προσδιορίζεις ως προϋπόθεση; Ένα πτυχίο, 5 μεταπτυχιακά, Lower/Delf, 3-4 χρονάκια κλαμπάκια/καφέδες/ταξιδάκια (γιατί πολύ κουραστήκαμε τα πρώτα 18 χρόνια της βάναυσης ζωής μας) και φυσικά λίγη παραπάνω αναμονή εώς που να μας βρει ο πατέρας/κουμπάρος/μπατζανάκης/υπουργός μας έτοιμη δουλειά γραφείου...

Μην πω κ 40 χρονών...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα ξερω 1-2 που να ειναι 100% ανεξαρτητοι στην Ελλαδα. Και εξηγουμαι.

Οσοι γνωριζω , ειτε δουλευουν και εχουν εναν μικρο μισθο με αποτελεσμα να εχουν παντα μια βοηθεια (φαγητο, εξτρα χρηματα κλπ) μεχρι καποια ηλικια... Διοτι η δουλεια τους (εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις) ειναι πολλες ωρες και δεν μπορουν να κανουν κ δευτερη δουλεια.

Ειτε δουλευουν σε μια δουλεια ετοιμη απο γονεις οποτε ουσιαστικα παλι μπαινουν στο παιχνιδι οι γονεις ...

Ειτε δουλευουν με πολλα ή λιγα αλλα εχουν ετοιμο σπιτι-αυτοκινητο κ γενικα τα μεγαλα εξοδα.

Ειτε δουλευουν και εχουν baby sitter-γονεις για να κραταει το/τα παιδια ωστε να μην χρειαζονται πολλαπλασια χρηματα για babysitting ...εκτος αν πρεπει να κανουμε παιδια στα 40-50.....

Οι περισσοτεροι εχουν σπουδασει ελλαδα ή εξωτερικο με απιστευτες οικονομιες απο γονεις κλπ και εχουν πλεον πτυχια/μεταπτυχιακα/διδακτορικα κλπ και παρολα αυτα οι μισθοι ειναι οι κατωτεροι ή λιγο παραπανω....

Εχουν φτασει σε μια ηλικια 30-35 χρονων και ειναι σε μετρια κατασταση που ομως συνεχως τα εξοδα αυξανονται αλλα τα εσοδα μενουν σχεδον στασιμα ... Αποταμιευση πολυ δυσκολη... Οσο για σπιτι, ας ειναι καλα τα δανεια και οι γονεις... δλδ ΟΧΙ απο την εργασια 100% .....

Θα φτασουν οι περισσοτεροι στα 50 και θα ειναι σε παρομοια ή ιδια εργασια και με μετριο μισθο ΕΚΤΟΣ αν κατσει καποια καλη θεση σε ιδιωτικο τομεα με κινδυνο ομως παντα την απολυση ή μια καλη ιδιωτικη πρωτοβουλια που και παλι θα ειναι στο στοχαστρο μονιμα της ελληνικης οικονομικης πολιτικης η οποια θελει τον μεγαλοβιομηχανο μεγαλυτερο και ολους τους μεσαιους και μικρους μικροτερους ....

Και φυσικα σε εκεινη την ηλικια τα εξοδα για τα παιδια θα ειναι στα υψη....

Απο την αλλη αν παρεις 2-3 που εχω στο εξωτερικο:

εχουν πολυ πιο φιξ ωραριο

πολυ καλυτερους μισθους σε σχεση με τις σπουδες

πολυ καλυτερη ασφαλιση κλπ

λιγοτερο αγχος για την καθε μερα

περισσοτερη αυτονομια

περισσοτερες επιλογες

ενισχυση απο το κρατος σε ιδιωτικες πρωτοβουλιες (με την εννοια οτι δεν τους παει 'κοντρα')

ενισχυση του κρατους σε εγκυους/μητερες/πατερες/κλπ

και γενικοτερα μην ξεστομιζουμε τοσο ευκολα οτι η εργασια ειναι υποθεση προσωπικη και οτι φταιει παντα ο ανεργος ή οτι ειναι ευκολο να να βρεις στα 50 εργασια ή να μην την χασεις.....

επιπλεον, το οτι τα παιδια ΔΕΝ μπορουν να απεγκλωβιστουν απο την οικογενειακη στηριξη δεν ειναι ευθυνη τοσο των ιδιων (και των γονεων) οσο του κρατους που τοσα χρονια με την οικονομικη πολιτικη εναντιωνεται στον ελ.επαγ. και στις μικροεπιχειρισεις (το οποιο γυριζει εναντια και στον εργοδοτη και στον εργαζομενο)....

Να μην πουμε και για ασφαλιση κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Τι προσδιορίζεις ως προϋπόθεση; Ένα πτυχίο, 5 μεταπτυχιακά, Lower/Delf, 3-4 χρονάκια κλαμπάκια/καφέδες/ταξιδάκια (γιατί πολύ κουραστήκαμε τα πρώτα 18 χρόνια της βάναυσης ζωής μας) και φυσικά λίγη παραπάνω αναμονή εώς που να μας βρει ο πατέρας/κουμπάρος/μπατζανάκης/υπουργός μας έτοιμη δουλειά γραφείου...

Μην πω κ 40 χρονών...

Μαλλον δεν με καταλαβες. Θα στο πω πιο απλα. Στην Αγγλια μεχρι να παρεις πτυχιο, μπορεις και με μια απλη part-time δουλεια να συντηρεισαι μονος σου ... (με λιγη οικονομια βεβαια) Το κρατος σε βοηθαει να ορθοποδησεις σε πολλους τομεις σε σχεση με το ελληνικο. Μολις τελειωσεις και παρεις το πτυχιο σου, το πτυχιο σου ΕΧΕΙ αξια και με αυτο βρισκεις ευκολα δουλεια. Αν εχεις και Master και εισαι καλος σε αυτο που κανεις ερχονται να σε βρουν αυτοι, δεν τους ψαχνεις εσυ

Στο Ελλαδισταν και 100 πτυχια να εχεις αν δεν εχεις γνωριμιες δουλεια δεν βρισκεις στο 90% των περιπτωσεων.

Δεν ειναι αναγκη να γραψω ολοκληρη εκθεση ... το κανανε αλλοι πριν απο εμενα ... νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Απο τα λεγομενα σου παντως χωρις καμια κακια δεν νομιζω να ξερεις καθολου την αγορα εργασιας στην Ελλαδα και το αθλιο καταντημα της. Ελπιζω να μην πεσεις απο τα συννεφα μολις ψαξεις για δουλεια με αυτα που θα δουν τα ματακια σου

Και μιας και το ανεφερες προσωπικα δεν ημουν ποτε του "καφε" και του clubbing. Ο αθλητισμος ειναι το hobby μου :)

Link to comment
Share on other sites

ας μην παρεξηγουμε κ τον καφε κ οτιδηποτε σκοτώνει την ώρα.Απάντηση απο έναν χλιδάνεργο:μα καλα γιατι να δουλέψω για 600Ε αν οι γονείς μου μπορούνε να μου δώσουνε παραπάνω?Αυτό βέβαια δείχνει το μέγεθος του θράσους των εργοδοτών που σε πληρώνουνε με τα ελάχιστα...

@l2phile:

Απο την άλλη και εγω κατάλαβα αυτό.Μάλλον φίλε δεν έχεις φάει το σκ@το στην μαπα και μιλάς τόσο απαξιοτικά για τους άνεργους.Να σου μιλήσω προσωπικά.

Όταν απολύθηκα απο το στατό έκανα 3 μήνες να βρώ δουλειά.Και έψαχνα και βιογραφικά έστελνα και πόρτες χτύπησα και γνωστούς ρώτησα.Κάτι έκανα για το μεροκάματο αλλα δεν έφταναν γιατι δεν ήταν πολλές οι μέρες και οι ώρες.Ημουνα τεμπέλης?Γιατι κάτι τέτοιο είπες παραπάνω.Αν δηλαδή ήμουνα τώρα μου έφυγε η τεμπελιά?Μάλλον είσαι πολυ νυχτομένος και οι απόψεις σου είναι άκρως φασιστικές.Φαντάζομαι τι θα λες και για τους αλλοδαπούς, για τους διανοητικά καθυστερημένους και τους ομοφυλόφιλους κτλ κτλ κτλ.

Και καθόλου φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη αν παρεις 2-3 που εχω στο εξωτερικο:

εχουν πολυ πιο φιξ ωραριο

πολυ καλυτερους μισθους σε σχεση με τις σπουδες

πολυ καλυτερη ασφαλιση κλπ

λιγοτερο αγχος για την καθε μερα

περισσοτερη αυτονομια

περισσοτερες επιλογες

ενισχυση απο το κρατος σε ιδιωτικες πρωτοβουλιες (με την εννοια οτι δεν τους παει 'κοντρα')

ενισχυση του κρατους σε εγκυους/μητερες/πατερες/κλπ

Νομιζω εχει μυθοποιηθει αυτο λιγακι με τις συνθηκες εργασιας και ποιοτητας ζωης γενικοτερα στο εξωτερικο.Σημερα διαβασα στην FAQ οτι στο παραδεισο των ευκαιριων και του οπορτουνισμου(ακα ΗΠΑ) 28,000,000 ανθρωποι ,κατι παραπανω δλδ απο το 10% του πληθυσμου της ζει με το κουπονι "προνοιας" η πιο ωμα/σωστα σισιτιο.Και φυσικα δεν υπαρχει κανενας λογος να πιστεψω οτι ακομα ενα 30-40% δεν ζει σε καλυτερες συνθηκες απο αυτες που περιεγραψες για τον "μεσο" ελληνα πτυχιουχο.Ισως βεβαια τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα στην ΕΕ αλλα ποσο και για ποσο ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει μυθοποιηθει αυτο λιγακι με τις συνθηκες εργασιας και ποιοτητας ζωης γενικοτερα στο εξωτερικο.Σημερα διαβασα στην FAQ οτι στο παραδεισο των ευκαιριων και του οπορτουνισμου(ακα ΗΠΑ) 28,000,000 ανθρωποι ,κατι παραπανω δλδ απο το 10% του πληθυσμου της ζει με το κουπονι "προνοιας" η πιο ωμα/σωστα σισιτιο.Και φυσικα δεν υπαρχει κανενας λογος να πιστεψω οτι ακομα ενα 30-40% δεν ζει σε καλυτερες συνθηκες απο αυτες που περιεγραψες για τον "μεσο" ελληνα πτυχιουχο.Ισως βεβαια τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα στην ΕΕ αλλα ποσο και για ποσο ακομα?

Για Αμερικη δεν ξερω ...ισως και να ειναι ετσι. Στην ΕΕ ειναι ομως απειρως φορες καλυτερα απο εδω σε παρα πολλους τομεις

Τι εννοεις με αυτο ακριβως?

"Ισως βεβαια τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα στην ΕΕ αλλα ποσο και για ποσο ακομα?"

Link to comment
Share on other sites

Τα σοβαρα κοινωνικα προβληματα στην Γαλλια , το υψηλοτατο ποσοστο φτωχειας στην Αγγλια αλλα και αυτα που διαβασουμε για μαζικες απολυσεις στην Γερμανια (περισσοτερο) με κανουν να αμφιβαλλω για το "εξω ειναι πολυ καλυτερα". Και αν οντως ειναι, με τις τρεχουσες εξελιξεις θα συνεχισουν να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε συ απλως μου καθεται καπως το "έμεις πεινάμε και εξω την περνάνε φίνα"

edit : δεν εχω links και πηγες για αυτα που ανεφερα παραπανω ,ειναι απλως η γενικοτερη εντυπωση που εχει δημιουργηθει απο αυτα που διαβαζω καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.