Jump to content



Είναι η ASUS P5K-E/WIFI-AP τόσο μάπα..??


neuromancer

Recommended Posts

Αν και είχα πριν ένα χρόνο μια κακή εμπειρία με μια P5B (dead μετά από bios update) είμαι έτοιμος να ξαναδοκιμάσω με μια ASUS P5K Pro ή μια ASUS P5K-E/WIFI-AP. Βασικά είμαι προς την πρώτη καθώς δεν ενδιαφέρει το Wi. Επίσης με βολεύει η θέση της τροφοδοσίας.

Ψάχνοντας για user-info σχετικά με την 1η δεν βρήκα και πολλά πράγματα καθώς η πιο διαδεδομένη είναι η δεύτερη. Επειδή όμως είναι παρόμοιες έριξα μια ματιά σε σχόλια χρηστών της 2ης και φρίκαρα!!!

feedback1, feedback2, feedback3 (ok, υπάρχουν και καλές κριτικές αλλά το ποσοστό των αρνητικών είναι μεγάλο και τα προβλήματα που περιγράφονται δεν είναι τυχαία).

Είναι τόσο χάλια η κατάσταση??? Θυμήθηκα τα όσα τράβηξα με την P5B πριν 1.5 χρόνο.... θέλω να κάνω και μεταμόσχευση (αλλαγή mobo/CPU/RAM) σε υπάρχων σύστημα με RAID1 (της υπογραφής).

Μπορεί να διαφωτίσει κάποιος user της κάρτας αν όντως τα πράγματα είναι τόσο μπελαλίδικα?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάω σε μια mobo με ICHxR (κατά προτίμηση ICH9R) γιατί έχω RAID1 από τον παλιό να μεταφέρω και να υποστηρίζει 45πεντάρηδες (1333FSB - θα βάλω C2D Ε8400).

Δεν με ενδιαφέρει το o/c ούτε το Crossfire/SLI. To chipset όμως πρέπει να είναι Intel γιατί θα μεταφέρω στημένο σε RAID1, WinXP32 σύστημα από 975X/ICH7R. H Pro που λέω παραπάνω με καλύπτει αλλά πριν λίγο διαπίστωσα ότι η ABIT IP35 Pro είναι 100% αυτό που θέλω. Βέβαια δεν έχω ιδέα από ΑΒΙΤ αλλά δεν έχω και την αρνητική εμπειρία που έχω με την ASUS.

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στο ακόλουθο set:

1. GIGABYTE GA-EP35-DS3R (σαν την P35 - το E σχετίζεται με energy save) - 102 eura

2. ASUS P5K PRO (προβληματικός ήχος σε μεγάλη ένταση - θέλω τον on-board) - 107 eura

3. ASUS P5K-E/WIFI-AP (άλλο chipset ήχου (της ADI) - ξεφεύγει λίγο η τιμή) - 122 eura

4. ΑΒΙΤ IP35 Pro (έχει τον ήχο της P5K PRO - 113 eura)

2 και 4... θα ήθελα πολύ αλλά με κρατάει το θέμα ήχου. Αν έχει κάποιος προσωπική γνώμη αν βοηθήσει.

Η 3 είναι καλή στα χαρτιά αλλά έχω μια φοβία με τις ASUS.

Άρα μένει η 1. Εκτός αν βάλω και το wi-fi στο κόλπο και πάω για την 3.

Μπορεί κανείς να μου πει σε τι χρησιμεύει το wi-fi? Έχω ADSL με USB modem. Γιατί να αρχίσω να εκπέμπω μέσα στο σπίτι? Ένα 2o PC είναι καλωδιωμένο στο main και έχει web sharing. Άλλες συσκευές δεν έχω (εκτός από το κινητό που νομίζω έχει wi-fi).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις φοβία με τις ASUS? Εγώ ίσα-ίσα θα ψιλοφοβόμουν τις υπόλοιπες (και ειδικά τη Gigabyte).

Για τον ήχο δεν ξέρω, χρησιμοποιώ την X-Fi. Αλλά για λίγες ημέρες που χρησιμοποιούσα την onboard, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μια χαρά μου φαινόταν.

Το WiFi χρησιμεύει σε περίπτωση που έχεις ασύρματο routerάκι

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που πήρα ASUS (P5B - πριν 1.5 χρόνο) πέθανε στο BIOS update (βέβαια το έκανα μέσα από win - ας πρόσεχα - αλλά να μην θέλει μετά να επανέλθει με τίποτα...!!). Στα forum υπάρχει πολύ γκρίνια για προβληματάκια που δεν διορθώνονται (π.χ. το θέμα με τον ήχο το θυμάμαι και στις P5B - δεν το διόρθωσαν τόσο καιρό???!!). Κατα τ'άλλα ..respect σε ASUS αλλά στη θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι με την P5K Deluxe WiFi εχω αρκετα προβληματα και θελει πολυ ψαξιμο για να ηρεμησει και να παιξει σωστα σαν μητρικη.

πριν απο λιγο που αναψα το pc πεταγε ndis.sys μπλε οθονη και ξαναμπουταρα windows με τα 1000 ζορια.

αλλες φορες μου ριχνει το PCI-E στο 1Χ απο το 16Χ.

και αλλα μικροπροβληματα.

τη συγκεκριμενη δεν στην προτεινω....απο την αλλη βεβαια εχω καιρο να συναντησω μητρικη που να ειναι αψογη.

επειδη βλεπω το 975 που εχεις στην υπογραφη.....

εαν παιζει νερακι μην το πειραξεις.....ρισκαρεις πολυ κοπο, χρονο και αβεβαιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Το 975 είναι βράχος από την πρώτη μέρα - βέβαια δεν κάνω παλαβά, normalότατη χρήση. Ξεσηκώθηκα γιατί θέλει ο ανηψιός PC και σκέφτηκα "ευκαιρία για μινι upgrate". Από την άλλη, με upgrate σε P35 και Ε8400 θα ήθελα να βάλω Vista αλλά τέτοιες δουλειές είναι απαγορευμένες τέτοια εποχή. Είναι και το ζήτημα της μεταφοράς του RAID1 στο νεό configuration (με windows repair ή αλλο τρόπο) που το φοβάμαι μήπως δεν δουλέψει και τότε κλάφτα χαράλαμπε.

Το βλέπω να μένω όπως είμαι και ο 8400 να πηγαίνει στον μικρό με GIGABYTE GA-EP35-DS3R μάλλον.

thanks greekfragma

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι εχω την P5K Deluxe wi-fi και κανένα προβλημα εδω και 7 μηνες....μαλλον ειναι και πως θα σου κάτσει τι να πω...τωρα αν οντως εχεις θεματάκι με την ASUS (οπως πχ εγω με οτιδηποτε samsung που μου χαλάει) χτυπα μια αλλη....

Link to comment
Share on other sites

Κριμα παντως να παρει ο μικρος τον 8400 και εσυ να μεινεις με τον 6400. Ειναι αλλη κλαση, πως να το κανουμε. Εγω παντως οπως σου ξαναειπα, p5k pro διαλεξα και μεχρι τωρα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Με εναν 6850 ειμαι και 1066 trancend. Τι αλλο να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Thanks μάγκες.

Αν έιχα 100% εγγύηση ότι το RAID1 θα μεταφερθεί οκ στο νέο mobo και θα έχω working PC με 4-5 ώρες σκάλισμα, δε μασούσα, θα το έκανα. Τώρα υπάρχει αρκετό ρίσκο και στην παρούσα φάση δεν είμαστε για περιπέτειες.

Μόνο τo καλοκαίρι πλέον σηκώνει upgrates... άντε και τα Χριστουγεννα ελέω Αϊ Βασίλη ;-)

Link to comment
Share on other sites

Thanks μάγκες.

Αν έιχα 100% εγγύηση ότι το RAID1 θα μεταφερθεί οκ στο νέο mobo και θα έχω working PC με 4-5 ώρες σκάλισμα, δε μασούσα, θα το έκανα. Τώρα υπάρχει αρκετό ρίσκο και στην παρούσα φάση δεν είμαστε για περιπέτειες.

Μόνο τo καλοκαίρι πλέον σηκώνει upgrates... άντε και τα Χριστουγεννα ελέω Αϊ Βασίλη ;-)

στη χειρότερη τραβάς image ghost σε ένα spare σκληρό

στήνεις απο την αρχή το array

μεταφέρεις το ghost πάλι στο array

αλλά απο και πάλι δε χρειάζεται. θα δουλέψει με τη μία.

υπάρχει και σχετικό document στην ιντελ αλλά δε θυμάμαι πού

βασικά θα έπαιρνα dfi :inlove:

αν μπορούσες να βρείς αυτήν....

http://www.scan.co.uk/Products/ProductInfo.asp?WebProductID=787775

πόσο πάει?

100-120 ευρά νομίζω :baby:

απο τις άλλες έχω δεί την p5k-e wifi. καλή ήταν αλλά το software για τον ήχο είναι του *****

απο την άλλη, όλες οι μητρικές που έχουν ADI τσιπάκι έχουν παρόμοιο software

στη χειρότερη δοκιμάζεις gigabyte και αν δε σου κάτσει την αλλάζεις μέσα σε 30 μέρες

Link to comment
Share on other sites

στη χειρότερη τραβάς image ghost σε ένα spare σκληρό

στήνεις απο την αρχή το array

μεταφέρεις το ghost πάλι στο array

Στη θεωρία τα ξέρω - είναι καρατσεκαρισμένο ότι θα δουλέψουν. Το θέμα είναι να μη κάτσει η στραβή και μου βγαλουν την ψυχη. Τα περιθώρια αποτυχίας είναι 0% κι αυτό είναι λίγο αγχωτικό.

αλλά απο και πάλι δε χρειάζεται. θα δουλέψει με τη μία. υπάρχει και σχετικό document στην ιντελ αλλά δε θυμάμαι πού

Τι document? για αλλαγη mobo και τα λοιπά (RAID, OS, κτλ) ίδια? Βρήκα κάτι workarounds με repair των windows (θέλει όλα τα win updates από την αρχή) και ένα άλλο που tool από το CD των win που καθαρίζει πληροφορίες hardware και σε πάει στο στάδιο σαν να τέλειωσες φρεσκια εγκατάσταση και έχει να περάσεις οδηγούς κτλ. Ιδανικά ακούγονται αλλά είπαμε... έχω 0% περιθώρια.

βασικά θα έπαιρνα dfi :inlove: αν μπορούσες να βρείς αυτήν....

http://www.scan.co.uk/Products/ProductInfo.asp?WebProductID=787775 πόσο πάει? 100-120 ευρά νομίζω :baby:

Όμορφη! λίγο με χαλάει η θέση της τροφοδοσίας :TD: και το ότι με τη γομαροκάρτα θα φάω το x1 και θα μείνω χωρίς άλλο PCIe γιατί για το 2ο έχω μια TV (σε PCIe). Anyway... το θέμα είναι ποιός φέρνει DFI Ελλάδα? Πλαίσιο και eShop δεν έχουν ούτε για δείγμα.

απο τις άλλες έχω δεί την p5k-e wifi. καλή ήταν αλλά το software για τον ήχο είναι του *****

απο την άλλη, όλες οι μητρικές που έχουν ADI τσιπάκι έχουν παρόμοιο software

Νομιζα το ADI είναι καλύτερο γιατί για ένα Realteck (αυτό που έχει η P5K) διάβασα πολύ θάψιμο.

στη χειρότερη δοκιμάζεις gigabyte και αν δε σου κάτσει την αλλάζεις μέσα σε 30 μέρες

Γίατί τα giga τα έχετε τόσο στη μπούκα? Τόσο προβληματικά είναι? Βασικά δεν έχω προσωπική άποψη. Η VGA που έχω καλή είναι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω στη μπούκα.. Και να με πληρώνουν δεν ξαναβάζω. 6 μου έχουν μείνει στο χέρι (όλες το καλοκαίρι) από ξe-shop. Βαρέθηκα να στέλνω πίσω μητρικές (δεν έδιναν και πίστωση:mad:) και πέταξα την τελευταία που μου έφεραν, όπως της άξιζε:X:

Link to comment
Share on other sites

Anyway... το θέμα είναι ποιός φέρνει DFI Ελλάδα? Πλαίσιο και eShop δεν έχουν ούτε για δείγμα.

Με μια αναζήτηση της λέξης "lanparty" στο skroutz βρήκα την καινούρια dfi με το x48 για ddr2 μνήμες.

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=9870&catid=21

Δεν έχω ψωνίσει από το συγκεκριμέμο κατάστημα,ας πει κάποιος άλλος τη γνώμη του για αυτό,επίσης ξευφεύγει πολύ στην τιμή.

Θα διαβάσω και στο xs να δω τι λένε για την συγκεκριμένη μητρική....

Link to comment
Share on other sites

Τι document? για αλλαγη mobo και τα λοιπά (RAID, OS, κτλ) ίδια? Βρήκα κάτι workarounds με repair των windows (θέλει όλα τα win updates από την αρχή) και ένα άλλο που tool από το CD των win που καθαρίζει πληροφορίες hardware και σε πάει στο στάδιο σαν να τέλειωσες φρεσκια εγκατάσταση και έχει να περάσεις οδηγούς κτλ. Ιδανικά ακούγονται αλλά είπαμε... έχω 0% περιθώρια.

νομίζω έλεγε ότι απο ICHxR -> ICHyR δεν υπάρχει πρόβλημα

και το έχω δεί και στα φόρουμ αυτό

Όμορφη! λίγο με χαλάει η θέση της τροφοδοσίας :TD: και το ότι με τη γομαροκάρτα θα φάω το x1 και θα μείνω χωρίς άλλο PCIe γιατί για το 2ο έχω μια TV (σε PCIe). Anyway... το θέμα είναι ποιός φέρνει DFI Ελλάδα? Πλαίσιο και eShop δεν έχουν ούτε για δείγμα.
τί έχει το καλώδιο τροφοδοσίας?

με μπέρδεψες

μία κάρτα γραφικών και άλλη μία pcie x1 δεν θές?

ε! πόσες θέσεις πιάνει η κάρτα γραφικών?

Έχω ψωνίσει απο το μαγαζί που βρήκατε.

Πολύ εξυπηρετικός. δεν έχω καθόλου εμπειρία με RMA όμως

ρώτα εάν μπορεί να φέρει κάποιο άλλο μοντέλο dfi. νομίζω ότι κάνει τέτοια

Νομιζα το ADI είναι καλύτερο γιατί για ένα Realteck (αυτό που έχει η P5K) διάβασα πολύ θάψιμο.

ADI? ποτέ ξανά!

το Realtek είναι που έχει κορυφαίο software και δουλεύει χωρίς προβλήματα

εξού και οτι τα φοράνε πολύ σε λαπτοπς (απο όσα έχω δεί)

Γίατί τα giga τα έχετε τόσο στη μπούκα? Τόσο προβληματικά είναι? Βασικά δεν έχω προσωπική άποψη. Η VGA που έχω καλή είναι πάντως.

απο προσωπική εμπειρία τις αποφεύγω

ακόμα και msi ήταν πολύ καλύτερη

εννοείται ότι δεν θα είναι όλες έτσι, αλλά εγώ δεν! :)

Link to comment
Share on other sites

Τότε όλα οδειγούν σε P5K Pro. Αλλά μόνο το eShop είδα την έχει. Όχι ότι έχω τίποτε με το μαγαζί - 3 στα 3 και με 1 RMA - ικανοποιημένος. Απλά τα μακρινά delivery τα φοβάμαι...

Το βύσμα για ρεύμα θα με βόλευε να είναι πίσω, προς τον 12άρη όχι προς τα εμπρός, στις μνήμες.

Η VGA πιάνει 1+1. Αυτή που μένει είναι για TV. Μετά δεν έχει άλλες PCIe. Για την ώρα δεν χρειάζομαι επιπλέον βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.