Jump to content



9800GX2 Θερμοκρασίες & Προβλήματα


gbak

Recommended Posts

Τελικά η κάρτα είναι φτιαγμένη για να δουλεύει απροβλημάτιστα με block υδρόψυξης.Απο βδομάδα θα το διαπηστώσω καλύτερα μιας και έχω παραγγείλει block
H κάρτα είναι φτιαγμένη για να δουλεύει όπως την έκδωσε η μαμα-nVidia. Αν έτσι δεν δουλεύει "σωστά" τότε φταίει η μαμα-nVidia ή ο κατασκευαστής της (XFX/Albatron/κτλ)
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Καλησπέρα.

πρίν λίγες μέρες μου κάηκε η 8800GTX μου και τα καλά παιδιά απο το ΠΛΑΙΣΙΟ μου κόψαν πιστωτικό, οπότε πήρα μια ALBATRON 9800GX2. την 8800 την είχα πάρει όταν πρωτοκυκλοφόρησε οπότε απο χρήματα είχε τα ίδια με την 9800 τώρα.

Το πρόβλημα είναι πως και τα δυο 8πινα καλώδια του PSU μου (SOLY-TECH 1000Watt) δεν είναι PCIE (επίσης δεν εχει 6+2πιν) και δεν μπορώ να λειτουργήσω την κάρτα. Θα ήθελα εαν γνωρίζετε να μου πείτε κάποιο τρόπο να φτιάξω εγω 8πινο καλόδιο (δοκίμασα να βαλω 6πινο και να γειώσω τα 2 που περισέυουν) ή αν δεν υπάρχει τρόπος αν ξέρετε κάποιο κατάστημα που να εχει αντάπτορες και αν κατι τέτοιο λειτουργήσει μιας και ακούω οτι δεν μπορούν να τραβήξουν πάνω απο 75/108 βατ.

(Επίσης αν μπορεί κανείς να μου πεί που εχω βάλει το Silverstone 850W μου γιατί εχω την εντύπωση οτι είχε 8pin PCIE και δεν το βρίσκω πουθενά στην αποθήκη :whistling )

Συγγνώμη που το ποστάρω εδω αλλά δεν ήθελα να δημιουργήσω καινουριο θέμα, υπάρχουν ήδη πολλά για την 9800 :)

Link to comment
Share on other sites

και στο πλαίσιο υπάρχουνε ανταπτοράκια που μπαίνουν στα κλασσικά 4pina και βγάζουν pci-x.Γενικά μπες στις σελίδες του e-shop και του πλαισίου και ρίξε μια ματιά!

Link to comment
Share on other sites

H Δικιά μου η 9800gx2 (evga) έφυγε σήμερα για το πλαίσιο γιατι τις τελευταίες μέρες εκτός του οτι κολλάγανε τα παιχνίδια (και το pc πάντα μέσα στα games) δίχως λόγο και αφορμή τα frames είχανε φτάσει στα 50 και φίλος μου με την 8800gts δεν έχει κανένα πρόβλημα.Η κάρτα αλλάχτηκε απο πλαίσιο με μια 9800gx2 της asus γιάτι δεν είχανε evga,χωρίς οικονομική επιβάρυνση φυσικά. Σαν ένα τελικό συμπέρασμα δεν ειμαι και πολυ ηκανοποιημένος με την εν λόγω κάρτα συγκρίνοντας πάντα με την 8800gts του φίλου μου.

Μάλλον με βλέπω να την πουλάω οταν βγούνε οι new nvidia σε κανά μήνα.

Link to comment
Share on other sites

και στο πλαίσιο υπάρχουνε ανταπτοράκια που μπαίνουν στα κλασσικά 4pina και βγάζουν pci-x.Γενικά μπες στις σελίδες του e-shop και του πλαισίου και ρίξε μια ματιά!

Δεν εχω βρεί τίποτα, ούτε στα σάιτ, ούτε και στα καταστήματα, εντάξει θα ήμουν πολύ έλεος αν δεν έψαχνα πρίν ρωτήσω.... απο 4πινα πάντως σε pciex βγαίνουν μόνο 6πινα και γω ψάχνω 8πινο...

Spank είχε καμιά απο αυτές τις κάρτες ανταπτοράκι μέσα στη συσκευασία?

Έχει δοκιμάσει κανείς να γειώσει τις 2 έξτρα επαφές και να έχει δουλέψει?

ΒΟΗΘΕΙΑ :dots::cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπον παιδες απο εχθες αρχισε να μου κανει κατι κουλα η 9800.

Στα καλα καθουμενα και χωρις να τρεχω 3d εφαρμογες σβηνει η οθονη,

κανει αναζητηση σηματος - analog-digital για λιγο και τελικα μπαινει σε stand by mode.

Ο υπολογιστης λειτουργει κανονικα απο οτι φαινεται στην lcd του πληκτρολογιου

(οι εφαρμογες που απεικονιζονται εναλλασσονται κανονικα ενω οταν crasharουν τα σβηστα

κολλανε!)

Τα λαμπιονια της καρτας γραφικων αναβουν κανονικα - (αυτα μας εφαγαν:rant:) ομως δεν βγαζει σημα...

Η καρτα δεν ειναι καθολου υπερχρονισμενη!

Με βλεπω για RMA ....

Ανεβασε το fan speed μεσα απο το RivaTuner. Λογικα, ειναι θεμα θερμοκρασιας..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

καλησπερα πριν λιγο καιρο εγινα και εγω κατοχος της εν λογω καρτας.

Τα προβληματα που αντιμετωπιζω ειναι τα εξής:

1)Πολυ υψηλές θερμοκρασιές σε idle Gpu1: 70 Gpu2: 85 σε load Gpu1: 100 Gpu2: 115

ακλοκάριστη η κάρτα.

2)οι επιδοσεις μου φαινονται πολυ χαμηλες πχ

στο company of heroes σε αναλυση 1650χ1080 ολα full μου βγαζει min 21fps max61 και avg 44

στο crid στην ιδια αναλυση 45-60 fps στο

cod 4 στην ιδια αναλυση παλι κ ολα τερμα μου βγαζει average 60 fps

To συστημα είναι q9450 στα 3.3Ghz(TRUE 120) 4gb mushkin στα 1066mhz, asus rampage formula x48 (η οποια παρεπιπτόντως είναι κ αυτή πολυ ζεστή ΝΒ: 65 SB: 85 σε load) κουτι

cosmos s, σκληρος 300GB 10000rpm

Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.