Jump to content



9800GX2 Θερμοκρασίες & Προβλήματα


gbak

Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Φτου να μη τη ματιασω την εχω λιωσει κανα 10ημερο και για την ωρα τουλαχιστον δε βγαζει κιχ.

Το τραγικο ειναι με τη θερμοκρασιες της ομως.Χαλαρα 70ρια σημερα(idle) και μαλιστα με φανακι 65%:confused:

Το αστειο ειναι οτι το κουτι εχει απιστευτο airflow καθως και την χτυπανε και 2 12αρηδες lol.Βαζω στοιχημα δε βγαζω καλοκαιρι με δαυτη.:p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το οτι η κάρτα πηγαίνει στο.. ψυχολογικό όριο της θερμοκρασίας του βρασμού του νερού δεν σημαίνει οτι ειναι και για πέταμα το σύστημα ψυξης κλπ κλπ...

Πολύ απλα, γιατι δέν ξέρουμε τις ανοχές που έχει ο πυρήνας. Μπορεί 100 βαθμοί να ειναι κυριλέ και στους 125 να κλείνει, λαμβάνωντας υπ'οψην κάποια πρόχειρα ινφο που είδα για το G92... Οπότε χαλαρώστε λιγάκι και μην αγχώνεστε άδικα...

Επίσης λάβετε υπ'οψην σας οτι ενας Kentsfield (Q6600 πχ) έχει 582 εκ. τρανζίστορς σε αντίθεση με εναν G92 που χρησιμοποιεί την ίδια τεχνολογία κατασκευης (65nm) και έχει 754 εκ. τρανζίστορς. Πόσο μάλιστα στην GX2 που μιλάμε για Χ2 τα νούμερα που ανέφερα. Αρα, το σύστημα ψύξης κάνει μια χαρα την δουλειά του, λαμβάνοντας υπ'όψην τον χώρο τον οποίο καταλαμβάνει και τους οποιους περιορισμούς στους οποίους αυτό εγκειται. Μην τα θέλουμε ολα δικά μας, και προπάντως μην είμαστε άδικοι στις κρίσεις μας.

Το οτι κάηκαν δυο-τρεις-πεντε-δεκα κάρτες δεν σημαινει τιποτε απολύτως. Απολύτως ομως. Πολύ απλά γιατι αυτα συμβαίνουν. Και εμένα στα χέρια μου καταστράφηκαν αναιτια και σε στόκ τρείς 9600PRO, δεν σημαίνε αυτο ομως οτι ΟΛΕΣ οι 9600 ηταν του πεταματού. Ομοίως με τους Wolfdales και με το degrade που τους συμβαίνει. Οσο υπάρχουν αστοχίες υλικών και αστάθμητοι παράγοντες αυτα θα συμβαίνουν. Το θέμα ειναι να μην αποπροσανατολίζουμε τον κόσμο που διαβάζει και σχημάτίζει απόψεις και μαυρίζουμε προϊοντα ανεξαρτήτου κατασκευής, έτσι απλά, επειδή μας έτυχε να καεί κατι η επειδή... ζεσταίνεται!!!

Η nVidia και η κάθε nVidia, δεν είναι χαζή να σου λέει "μάστορα, σου δίνω εγγυηση οτι για 2 χρόνια θα είσαι κομπλάν" αν δεν ήταν σίγουρη γι αυτο που προσφέρει. Ακομα και σίγουρη να μην ήταν όμως, και να ηταν απλα ενα marketing trick, δεν νομίζω να έβγαζε στην κυκλοφορία ενα προϊον το οποίο θα ήταν καταδικασμένο να την "βάλει μέσα".

Link to comment
Share on other sites

ετσι...επισης να τονισω χωρις τα προστατευτικα ειμαι στους 50c idle και 75 με 80 full load...θερμοκρασιες αρκετα νορμαλ...και με την καρτα 700/1000 και το φαν στο 50% αθορυβο..

απο τις τελευταιες high end καρτες που ειχαν περασει απο τα χερια μου...8800 ultra,3870x2

πανω κατω τα ιδια ειμαι σε temps..και με αποδοση σαφως την καλυτερη απο ολες..

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις όμως 1 μέρος πάνω στην κάρτα που πιάνει 100βαθμούς τότε ζεσταίνεις και τις μνήμες και τα ολοκληρωμένα που διαχειρίζονται την τάση και τα smd που την καθορίζουν και τα mosfet.

Άμα δείς ποιά είναι η μέγιστη θερμοκρασία για όλα αυτά θα καταλάβεις ότι παίζεις πολύ στο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Για να το διευκρινίσουμε όλες οι κάρτες που απεβίωσαν ,ήταν υπερχρονισμένες έτσι....:toomuchne

Οχι εδω !!!!!

Δεν προλαβα καν να ασχοληθω με την καρτα και που τερματιζει ή που ειναι 24/7 stable

Με δεδομενο οτι η EVGA ειναι master(και λειτουργει περισσοτερο απο τη Sparkle που ηταν δευτερη) υπολογιζω χοντρικα οτι επαιξε 3d λιγοτερες απο 100 ωρες πριν παει να συναντησει το δημιουργο της...

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις όμως 1 μέρος πάνω στην κάρτα που πιάνει 100βαθμούς τότε ζεσταίνεις και τις μνήμες και τα ολοκληρωμένα που διαχειρίζονται την τάση και τα smd που την καθορίζουν και τα mosfet.

Άμα δείς ποιά είναι η μέγιστη θερμοκρασία για όλα αυτά θα καταλάβεις ότι παίζεις πολύ στο όριο.

Λογικό, αλλα και πάλι δεν νομίζω να έχει αφεθεί στην τύχη του. Βλέπεις οτι δεν υπάρχει κάποια συνοχή στις καμμένες κάρτες. Αλλη κάηκε στα στόκ, άλλη απο τσίτωμα(?).. Δεν είμαι ούτε μηχανικός της nVidia, αλλα ούτε και μεσα στις κάρτες να σου πώ τι γίνεται, αλλα εγω το συμπέρασμα που βγάζω ειναι οτι δεν κάηκαν απο θερμοκρασία. Η δική μου πχ που μόλις την εβγαλα απο το κουτι και την εβαλα επάνω δεν έπαιξε στοκ αλλα στα 800/1200 (και κράσαρε), γιατι δεν κάηκε;

Link to comment
Share on other sites

απο τις τελευταιες high end καρτες που ειχαν περασει απο τα χερια μου...8800 ultra,3870x2

πανω κατω τα ιδια ειμαι σε temps..και με αποδοση σαφως την καλυτερη απο ολες..

ε οχι και η ultra ιδια θερμοκρασιες με αυτες τις 2...

Link to comment
Share on other sites

κλοκαρισμενες τοσο ημουν ..πανω κατω 3 βαθμους διαφορα που δεν μου λενε και κατι...επισης μια μερα ετρεξα την gx2 τσιτωμενη διχως να σεταρω το φαν.. το ξεχασα σε auto..και ειδα μεχρι και 105c οπου εκοψα απο μονος μου το game..διχως να παρουσιασει το παραμικρο η καρτα..

Link to comment
Share on other sites

Λογικό, αλλα και πάλι δεν νομίζω να έχει αφεθεί στην τύχη του. Βλέπεις οτι δεν υπάρχει κάποια συνοχή στις καμμένες κάρτες. Αλλη κάηκε στα στόκ, άλλη απο τσίτωμα(?).. Δεν είμαι ούτε μηχανικός της nVidia, αλλα ούτε και μεσα στις κάρτες να σου πώ τι γίνεται, αλλα εγω το συμπέρασμα που βγάζω ειναι οτι δεν κάηκαν απο θερμοκρασία. Η δική μου πχ που μόλις την εβγαλα απο το κουτι και την εβαλα επάνω δεν έπαιξε στοκ αλλα στα 800/1200 (και κράσαρε), γιατι δεν κάηκε;

Μα δεν λέω ότι η κάρτα κάηκε από o/c.

Δεν έχω ακούσει κάρτα να καίγεται απ το o/c και μόνο με φυσιολογικές θερμοκρασίες και χωρίς vmod.

Εγώ απλά πιστεύω ότι έτυχε και κάηκαν,αλλά το να παίζει μια κάρτα στους 90*C συνέχεια είναι στο όριο θές δε θές ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω με την GTX με δεν ειχα ποτε πανω απο 75-80 βαθμους.Πουσαρισμενη εννοειται..και το ανεμηστιρι στο 90%

Μιας και δεν ακουγοταν παντα , γιατι στην GTS 512 στο 90% το ακουει μεχρι και η κατσαριδα στη κουζινα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πιο βαθύ και πηγάζει κάτω από τα ντουλάπια της κουζίνας και γενικά σε υπόγεια και όπου υπάρχει υγρασία...κάποιοι λένε ότι μόνο αυτές θα επιζήσουν σε ένα πυρηνικό πόλεμο...η ακόμα και σε ένα τρισδιάστατο πόλεμο, αυτόν της ati-nvidia...:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.