Jump to content



9800GX2 Θερμοκρασίες & Προβλήματα


gbak

Recommended Posts

ε καλα ρε και στην gx2 αμα σεταρεις το φαν στο 90% δεν προκειται να δεις πανω απο 75-80..τι ειπες τωρα

Και στην 3870χ2 ισχυει αυτο αλλα για ρωτα ολους τους χρηστες....ειχαν ποτε το φουρφουρι >80%?

Μη λεμε οτι θελουμε...

Δε παιζει ρολο ο θορυβος ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Όλα παίζουν ρόλο GoMar. Αυτή τη στιγμή η 3870x2 μου έχει core1 @ 50οC και core2 @60oC με το fan στο 40% και δεν ακούγεται τπτ. Και με κλειστό κουτί, έχει μεγάλη σημασία αυτό

Link to comment
Share on other sites

Όλα παίζουν ρόλο GoMar. Αυτή τη στιγμή η 3870x2 μου έχει core1 @ 50οC και core2 @60oC με το fan στο 40% και δεν ακούγεται τπτ. Και με κλειστό κουτί, έχει μεγάλη σημασία αυτό

Δύσκολα μιλάω έτσι, αλλά μη λες ψέματα. Στο 40% ακούγεται αισθητά. Στο 30% είναι το όριό της, στο 34% αρχίζει να ακούγεται. Και με κλειστό κουτί, εννοείται.

Άλλο να μου πεις δεν ακούγεται αισθητά και άλλο να πεις δεν ακούγεται τίποτα. Το τίποτα, στο 40%, είναι αδύνατο.

@gpak: Μη λες κι εσύ χαζά, άλλη ροή αέρα είχε ο Delta που φορούσε η Χ2 και ότι φοράνε οι GTS/GX2 και άλλο ο ανεμιστήρας της GTX/Ultra. Γι αυτό κιόλας δεν ακουγόντουσαν.

Ο delta της 2900ΧΤ π.χ. είναι ίδιος με της Χ2, αλλά με κομμένες στροφές. Το 40% εκείνου ήταν το 50-60% της Χ2.

Link to comment
Share on other sites

Και στην 3870χ2 ισχυει αυτο αλλα για ρωτα ολους τους χρηστες....ειχαν ποτε το φουρφουρι >80%?

Μη λεμε οτι θελουμε...

Δε παιζει ρολο ο θορυβος ;

Στην αναγκη μπορεις να το κανεις ομως , η δυνατοτητα υπαρχει , στην 9800GX2 που θα το πας στο 200%?

Η 3870Χ2, στο 32% με 25 περιβαλοντος, κλειστο κουτι εχει 42 - 45 idle, 69 - 71 load.

post-9179-1416073459,8458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως καναν οι 2900XT.

αλλά ο θόρυβος της 3870X2 που άκουσα ακομα και στο auto κατανταει ενοχλητικος για μενα.

Να χω τετοιο θορυβο και στα μισα games να σερνεται, αστο καλυτερα.

.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα μιλάω έτσι, αλλά μη λες ψέματα. Στο 40% ακούγεται αισθητά. Στο 30% είναι το όριό της, στο 34% αρχίζει να ακούγεται. Και με κλειστό κουτί, εννοείται.

Άλλο να μου πεις δεν ακούγεται αισθητά και άλλο να πεις δεν ακούγεται τίποτα. Το τίποτα, στο 40%, είναι αδύνατο.

Δεν μου φάνηκε να το είπες με ιδιαίτερη δυσκολία και δεν με ξέρεις και από χτες. Δυστυχώς δεν έχω τρόπο να σε πείσω και δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα. Το συγκρίνω με την 8800gtx που είχα και έπαιζε στο 60% και επίσης δεν την άκουγα. Μιλάω για idle καταστάσεις... και το gpu-z λέει ότι είναι στο 40%. Σταματούσα και τα 12άρια που έχω στο κουτί για να βεβαιωθώ για τον θόρυβο που βγάζει και το "αισθητό" που είπες δεν ίσχυε. Παρ'όλα αυτά δεν θα σε πω ψεύτη όπως το έκανες με δυσκολία εσύ πριν...γιατί τον θόρυβο τον αντιλαμβάνεται ο καθένας διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

cool guys!...συζητηση κανουμε απλα.. gnzp καλο θα ταν να αποφευγουμε τετοιου ειδους χαρακτηρισμους..πιστευω δεν αρμοζουν και δεν χρειαζονται στην τελικη...

παντως εχε υποψιν το φανακι της Gx2 ειναι ιδιαιτερα "ακουστικο" σε σχεση με τις ultra/gtx...ειδικα πανω απο το 55% ειναι ενοχλητικο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φάνηκε να το είπες με ιδιαίτερη δυσκολία και δεν με ξέρεις και από χτες. Δυστυχώς δεν έχω τρόπο να σε πείσω και δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα. Το συγκρίνω με την 8800gtx που είχα και έπαιζε στο 60% και επίσης δεν την άκουγα. Μιλάω για idle καταστάσεις... και το gpu-z λέει ότι είναι στο 40%. Σταματούσα και τα 12άρια που έχω στο κουτί για να βεβαιωθώ για τον θόρυβο που βγάζει και το "αισθητό" που είπες δεν ίσχυε. Παρ'όλα αυτά δεν θα σε πω ψεύτη όπως το έκανες με δυσκολία εσύ πριν...γιατί τον θόρυβο τον αντιλαμβάνεται ο καθένας διαφορετικά.

Αν μπορείς, μια χάρη. Βάλε το Rivatuner, πήγαινε στο tab που ελέγχει τον ανεμιστήρα και βάλε 40%. Αν δεν ακούγεται εκεί, τότε μου βγάζεις τρεις 3870 Χ2 που έχω δει με τα μάτια μου (μέσα και η δικιά μου) διαφορετικές από τη δικιά σου. Αν μπορείς κάντο, ίσως φταίει το Rivatuner (γιατί με GPU-z ποτέ δεν έπαιξα).

Έχω 4 άτομα που μπορούν να σου επιβεβαιώσουν αυτά που λέω, γι αυτό και έχω παραξενευτεί τόσο πολύ.

Και συγνώμη αν σε προσέβαλα πριν, απλά μου φάνηκε απίστευτο αυτό που άκουσα για το 40%.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε gznp εισαι πολυ νεος και ακους περιφημα. Αυτο ειναι ολο, μην εξαπτεσαι.

Ειναι ομως αδυνατον να σκεπαζει η καρτα τον θορυβο των υπολοιπων στο συστημα, εκτος εαν εχεις πληρη απουσια αλλων ανεμιστηρων.

Π.Χ ο "αλλος" φυσαει εξωτερικα την Χ καρτα η το motherboard με εναν η περισσοτερους DELTA. Ο θορυβος της καρτας τον πειραξε?

Να θυμομαστε ολοι κατι, οτι "αποδιδει" ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

sorry που σε κυνηγαω και εδω:p

αλλα εγω βαφτιζω αποδοτικο κατι που και δουλεια κανει και την ψυχικη μου ηρεμια διατηρει:hehe:

και φυσικα απο εποχης Χ1800ΧΤ που ειχα παντα οι ΑΤΙ σε σχεση με τις nvidia ηταν μακραν πιο θορυβωδεις

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς, μια χάρη. Βάλε το Rivatuner, πήγαινε στο tab που ελέγχει τον ανεμιστήρα και βάλε 40%. Αν δεν ακούγεται εκεί, τότε μου βγάζεις τρεις 3870 Χ2 που έχω δει με τα μάτια μου (μέσα και η δικιά μου) διαφορετικές από τη δικιά σου. Αν μπορείς κάντο, ίσως φταίει το Rivatuner (γιατί με GPU-z ποτέ δεν έπαιξα).

Έχω 4 άτομα που μπορούν να σου επιβεβαιώσουν αυτά που λέω, γι αυτό και έχω παραξενευτεί τόσο πολύ.

Και συγνώμη αν σε προσέβαλα πριν, απλά μου φάνηκε απίστευτο αυτό που άκουσα για το 40%.

Φίλε μου gznp συγνώμη για την παρεξήγηση! :sorry: Με την 8800gtx που είχα ότι έλεγε το rivatuner έλεγε και το gpu-z. Στην 3870χ2 το 40% του gpu-z είναι ίσο με το 25% του rivatuner το οποίο δεν το είχα κοιτάξει:tomato:

Έχεις δίκιο...στο 40% του rivatuner η ψύκτρα είναι επιηκώς ενοχλητική. Στο gpu-z το πραγματικό ποσοστό περιστροφής της ψύκτρας είναι αυτό που αντιστοιχεί στον δεύτερο πυρήνα μόνο. Συγνώμη και πάλι...βιάστηκα να πω κάτι χωρίς να το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ειμαι κ εγω ενας που βλεπει 83 βαθμους τη καρτα - κ μαλιστα στο ρελαντι!!!

Δηλ. με τον υολογιστη αναμενο μια ωρα και σε περιβαλλον windows - δηλ. σερφαρονας μονο στο ιντερνετ χωρις να χω παιξει ουτε 1 παιχνιδι η καρτα χτυπησε 83 και με το φαν της μαμα!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι το βασικότερο πρόβλημα της κάρτας είναι ότι σταματάει η παραγωγή της? :hmm:

Και?Την κανει λιγοτερο δυνατη αυτο?Παραμενει η γρηγοροτερη "single slot" καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Και?Την κανει λιγοτερο δυνατη αυτο?Παραμενει η γρηγοροτερη "single slot" καρτα γραφικων.

Εύκολα!!!! Άσε που όπως είπε ο giorgos th. Όποιος δεν λυπήθηκε τα ευρώ του, πήρε EVGA και... Step up program here I come!!!:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Και?Την κανει λιγοτερο δυνατη αυτο?Παραμενει η γρηγοροτερη "single slot" καρτα γραφικων.

Σωστά. Αν το μοναδικό σου κριτήριο για μιά κάρτα γραφικών είναι η απόδοσή της σε κάποια παιχνίδια ή στο 3dmark, τότε είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα!!!! Άσε που όπως είπε ο giorgos th. Όποιος δεν λυπήθηκε τα ευρώ του, πήρε EVGA και... Step up program here I come!!!:jump1:

Φυσικα το step up ειναι μεγαλη μαγκια αρκει να πεσεις μεσα.:T:

Σωστά. Αν το μοναδικό σου κριτήριο για μιά κάρτα γραφικών είναι η απόδοσή της σε κάποια παιχνίδια ή στο 3dmark, τότε είναι η καλύτερη επιλογή.

Κοιταξε αυτο εννοω.Η καρτα δεν ειναι κατι το νεο.Για αυτους που θελουν 2χ8800gts σε ιντελ chipset ειναι μονοδρομος.Φυσικα υπαρχουν προτεραιοτητες.Τωρα για το καποια παιχνιδια δεν ισχυει ολα τα νεα games υποστηριζουν sli,και ναι αν θελεις την απολυτα δυνατοτερη καρτα γραφικων για 3d mark τα σκας και την αγοραζεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.