Jump to content



9800GX2 Θερμοκρασίες & Προβλήματα


gbak

Recommended Posts

Αν είναι έτσι όπως τα λένε, μέχρι τον Ιούνιο αναμένεται νέο αίμα. Αν και η Nvidia διέψευσε την ύπαρξη κάρτας 9900. Εντάξει, θέλει να ξεστοκάρει τις 9800 και μετά να αρχίσει με τα teaser previews και τις γνωστές μακακίες.

Προσωπικά θα χρησιμοποιήσω το step up μόνο αν η κάρτα που βγει είναι πιο δύνατή, ούτε οι θερμοκρασίες με ενοχλούν, ούτε ο θόρυβος. :baby:

edit: Δείτε σε τι τιμή έφερε το ΠΛΑΙΣΙΟ την 9800GX2 SSC Edition... 70 ευρώ πιο ακριβά από την απλή!!! Ε Λ Ε Ο Σ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

9900GX2 είπαν ότι δεν υπάρχει, για την 9900GTX δεν είπαν τιποτα, που μαλλον θα ειναι ανσχεδιασμενη

9800GTX βασισμενη σε G92 και φυσικά όχι δυνατοτερη της 9800GX2. Μπορει να ειναι και το 9800GT.

Μαλλον το GT200 θα ερθει πολυ πιο μετά κατα το Q4. Δεν νομιζω ότι θα το πεολαβει το Step up.

Οι ημερομηνιες και ποια ακριβως μοντελα θα βγουν σε ποιες κατηγοριες τιμης* θα εξαρτηθουν βεβαια και απο την 4xxx της ΑΤΙ.

*Θυμηθητε το 8800GT που φανηκε σαν να μπαινει σφηνα στην παραγωγή για να "χτυπήσει" την 3870.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είναι καλό να βγάλουμε το περίβλημα η όχι...και παραθέτω την προϋπόθεση του πολύ καλού αερισμού του κουτιού πρώτα...:wassat:

Αυτο το ειχα σκεφτει κ εγω - κ θα ηθελα να το κανω, αλλα δε βλεπω τιποτα βιδες για να την ανοιξω.

Ειναι κουμπωτα τα καπακια ή 1ας χρησεως....?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, 83 βαθμοί σε idle είναι παράλογο!!! Εδώ μετράω με το ψηφιακό θερμόμετρο την θερμοκρασία πάνω στο καπάκι της κάρτας ενώ τρέχει bench και πάνω από 50 δεν γράφει με τίποτα. Πόσο να έχουν μέσα πυρήνες και μνήμες, 70-75 ΤΟ ΠΟΛΥ;;;

Προφανώς υπάρχει πρόβλημα και ειδικά για τις μνήμες τόσο μεγάλη θερμοκρασία σε παρατεταμένο χρονικό διάστημα είναι αργός θάνατος!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ομως - τοσο δειχνει το GPUZ και οι Nvidia Drivers στο μενου παρατηρησης θερμοκρασιων.

Αν βαλω τον ανεμηστηρα στο 100% - τοτε πεφτει στους 66 με 67.

Αλλα κανει φασαρια !

Σε παιχνιδια δε ξερω.

Δεν εχω δει ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειχα σκεφτει κ εγω - κ θα ηθελα να το κανω, αλλα δε βλεπω τιποτα βιδες για να την ανοιξω.

Ειναι κουμπωτα τα καπακια ή 1ας χρησεως....?

Η δικιά μου η Albatron έχει βιδάκια στις γωνίες και είναι βαμμένα μαύρα...για αυτό μήπως δεν φαίνονται????:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι μια ματια της ειχα ριξει οταν την εβαζα,

Δεν εχω ασχοληθει με το θεμα θερμοκρασιας ακομα - διοτι δεν εχω λυσει ενα αλλο σοβαροτερο προβλημα με τον η/υ ακομα....

Θα το ξανακοιταξω παντως για βιδες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χωρίς καθόλου OC είμαι 69 c idle και καμιά 80 όταν παίζω COD4 με όλα τα options full. Θόρυβος δεν παίζει, τουλάχιστον στο σημείο που να είναι ενοχλητικός. Τώρα αν βγει το κάλυμμα δεν ξέρω αν χάνεται η εγγύηση. Πιθανολογώ πως όχι αν και εφόσον γίνει με το σωστό τρόπο....ώστε εάν ξαναμπεί να μην φαίνεται τίποτα το ύποπτο. Εγώ πάντως θα πρότεινα να μην κάνετε μαγκιές και να αφήσετε την καρτούλα όπως είναι. Δεν νομίζω πως οι 5/10 βαθμοί πάνω κάτω θα κάνουν ζημία! Υποτίθεται πως είναι μελετημένα αυτά. Ακόμα όμως και αν σύμβεί κάτι (φτου - φτου μακριά από εμάς) υπάρχει και η εγγύηση. Οπότε γιατί να χολοσκάτε...? Ευχαριστηθήτε την αγορά σας με κανένα σοβαρό παιχνιδάκι και αφήστε το άγχος της θερμοκρασίας στην άκρη....

...ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν χρειαστέις να σε καλύψει η εγγύηση τα ξαναβιδώνεις και την πάς σένια την καρτούλα...εξάλου δεν είδα πάνω καμιά ταινία να κόβεται όταν έβγαλα τα καλύμματα...:wassat:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον παιδες απο εχθες αρχισε να μου κανει κατι κουλα η 9800.

Στα καλα καθουμενα και χωρις να τρεχω 3d εφαρμογες σβηνει η οθονη,

κανει αναζητηση σηματος - analog-digital για λιγο και τελικα μπαινει σε stand by mode.

Ο υπολογιστης λειτουργει κανονικα απο οτι φαινεται στην lcd του πληκτρολογιου

(οι εφαρμογες που απεικονιζονται εναλλασσονται κανονικα ενω οταν crasharουν τα σβηστα

κολλανε!)

Τα λαμπιονια της καρτας γραφικων αναβουν κανονικα - (αυτα μας εφαγαν:rant:) ομως δεν βγαζει σημα...

Η καρτα δεν ειναι καθολου υπερχρονισμενη!

Με βλεπω για RMA ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.