Jump to content



Πόσο θα πάνε οι δίσκοι???


junior-21-

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
...συμφωνώ απόλυτα...ειναι άκυρο τελιως και για μένα τα δισκάκια....ασε που αμα σου γραντζουνιστεί κάποιο κατά λάθος bye bye data!!

Στον fileserver είμαι με 4x320 Seagate σε raid5 = 960gb και απο single disk 500gb Seagate,400gb Samsung, 300gb k 250gb Maxtor και είμαι σχεδόν τίγκα ....next step 4x1ΤΒ Seagate Raid5 με αυτόν τον controller :D

Μμμμμ ... ωραιος controller! :inlove: Ποσο παει το μαλλι για αυτον και που μπορουμε να τον βρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ ... ωραιος controller! :inlove: Ποσο παει το μαλλι για αυτον και που μπορουμε να τον βρουμε?

τον έχω με 8x seagate 320 @ raid50 και δουλεύει σα σκυλί (3-4tb read το μήνα) εδώ και 17 μήνες:D

από ελλάδα μόνο παραγγελία νομίζω... κανα 350ρι πρέπει να έχει πάνω κάτω...

Link to comment
Share on other sites

καλα γεμιζετε τους δισκους σας??

και που τους γεμιζετε χρειαζεστε ολα αυτα τα γιγα/τερα?....

Οποιος ασχολειτε με HD τους γεμιζει στο πολυ χαλαρο, εδω εγω με 3ΤΒ και αποφευγω να κατεβαζω 1080p γιατι πιανουν παραπανω χωρο απο τα 720p!!!

Link to comment
Share on other sites

Καπου εκει ερχεται μαζι με τα μεταφορικα απο ebay αμερικης ... απο europe μηπως ξερει κανεις? Θελω να αποφυγω το αγχος του τελωνειου και τις γνωστες μ@λ@κιες ....

εγώ msystems είχα παραγγείλει κ την έφεραν σε 10-12 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ασχολειτε με HD τους γεμιζει στο πολυ χαλαρο, εδω εγω με 3ΤΒ και αποφευγω να κατεβαζω 1080p γιατι πιανουν παραπανω χωρο απο τα 720p!!!

Συμφωνω αλλα το 1080p αξιζει στις πολλες ιντσες. Εγω πχ με την 47 την LG βλεπω αισθητη διαφορα απο καλο 720p σε μετριο 1080p, μονο και μονο λογω αναλυσης και ας ειναι μικροτερο αναλογικα το Bitrate

Voudas thanks man! θα το κοιταξω

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιν pc εχω σχεδον 2 ΤΒ και ελεύθερο καπου 100 GB...

Αλλα εχω και benchhdd 3-4 που ειναι double partitioned ο καθένας και έτοιμη για ghostakia...

Μαλλον θα τσιμπίσω και καναν ακόμα για το main

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω αλλα το 1080p αξιζει στις πολλες ιντσες. Εγω πχ με την 47 την LG βλεπω αισθητη διαφορα απο καλο 720p σε μετριο 1080p, μονο και μονο λογω αναλυσης και ας ειναι μικροτερο αναλογικα το Bitrate

Voudas thanks man! θα το κοιταξω

Στην Samsung 40Μ86 μου απο κοντα πραγματι βλεπω διαφορα αλλα απο τα 2 μετρα που παρακολουθω συνηθως δεν εχω παρατηρησει ιδιαιτερες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

τον έχω με 8x seagate 320 @ raid50 και δουλεύει σα σκυλί (3-4tb read το μήνα) εδώ και 17 μήνες:D

από ελλάδα μόνο παραγγελία νομίζω... κανα 350ρι πρέπει να έχει πάνω κάτω...

...σωστός ο παίχτης ;) 405€ είναι η τιμή που έχει η promise στο site οπότε λογικά οσο λέει ο Κωστής θα εχει!!

Link to comment
Share on other sites

Τις ταινίες που μαζεύετε τι τις κάνετε? Τις ξαναβλέπετε ξανά και ξανά? Μάζεψα κι εγώ καμμιά 40ριά ταινίες, με υποτιτλους, κομπλέ, γέμισα κάμποσα CD, μετά τις έβαζα ανά 4 σε DVD και τώρα έχουν πιάσει στο βάθος του ντουλαπιού. Ζήτημα να τις δω ποτέ. Εκτός κι αν κερδίσω τίποτε ..μύρια και γίνω επαγγελματίας hobbyστας. Αλλά και πάλι βλακεία να σαπίσω μπροστά στην TV και να μην την κάνω για μέρη (ε)ξωτικά.

Όπως είχα πει και παλαιότερα, σε τέτοιου είδους συλλογές, αργά ή γρήγορα διαπιστώνεις πόσο πολύτιμο χρόνο σκότωσες (για χώρο δε το συζητάω, τζάμπα έιναι τα TB).

Link to comment
Share on other sites

Τις ταινίες που μαζεύετε τι τις κάνετε? Τις ξαναβλέπετε ξανά και ξανά? Μάζεψα κι εγώ καμμιά 40ριά ταινίες, με υποτιτλους, κομπλέ, γέμισα κάμποσα CD, μετά τις έβαζα ανά 4 σε DVD και τώρα έχουν πιάσει στο βάθος του ντουλαπιού. Ζήτημα να τις δω ποτέ. Εκτός κι αν κερδίσω τίποτε ..μύρια και γίνω επαγγελματίας hobbyστας. Αλλά και πάλι βλακεία να σαπίσω μπροστά στην TV και να μην την κάνω για μέρη (ε)ξωτικά.

Όπως είχα πει και παλαιότερα, σε τέτοιου είδους συλλογές, αργά ή γρήγορα διαπιστώνεις πόσο πολύτιμο χρόνο σκότωσες (για χώρο δε το συζητάω, τζάμπα έιναι τα TB).

Μαλλον μιλας για ταινιες Xvid (1 ή 2 cd η ταινια) γιατι η μικροτερη HD720p ταινια ειναι απο μονη της 4+giga δηλαδη ενα DVD ... για το 1080p υπαρχουν και ταινιες με 12+ giga

Κοιτα, προσωπικη αποψη του καθενος ειναι αυτο που λες με τις συλλογες. Σεβομαι την γνωμη σου αλλα ως εκει. Υπαρχουν ταινιες που δεν βαριεμαι να τις βλεπω ... Equilibrium, Dark City, Memento και σε FullHD με surround συστημα ειναι αλλη φαση δεν το συζητω! :banging:

Για μενα πρωτα παει η συλλογη της μουσικης (την οποια μπορει να την ακους ξανα και ξανα) και οι ταινιες σε πολυ δευτερη μοιρα. Αλλα οπως και να το κανουμε αλλο το HD αλλο το DVDrip σε cd'ακια των 700mb. Για ταινιες Xvid και Divx ουτε εγω πιστευω οτι υπαρχει νοημα η συλλογη αλλα γουστα του καθενος ειναι αυτα

Αλλοι λιωνουν με games, αλλοι με movies και σειρες ... πλεον δεν εχω καν τον χρονο να ασχοληθω σοβαρα με καποιο game (βλεπε δουλεια, γυμναστηριο, γυναικα και ενα σωρο αλλες υποχρεωσεις) οποτε αντε να μενει λιγος χρονος το ΣΚ να δουμε καμια ταινια HD ... :D

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία παράγραφο ήρθες στα λόγια μου - o χρόνος είναι το πρόβλημα. Επίσης να υποθέσω ότι τις HD ταινίες τις βλέπεις και σε HD TV... θυμάμαι ένα φίλο που είχε πάρει hi-fi ένα σκασμό λεφτά (η πιστότητα βλέπεις και το S/N ratio) και άκουγε κασέτες (χώρια το τι άκουγε).

Εκείνο το memento επιχείρησα να το δω μια φορά που νύσταζα σφόδρα, κοιμόμουν και ξυπνούσα ανα δέκα λεπτά και στο τέλος είπα "τι μα..κία είναι αυτή". Δε βρήκα χρόνο να την ξαναδώ πάντως... (κάτι με χρονικά ανάποδο σενάριο αν θυμάμαι παίζει... anyway).

Link to comment
Share on other sites

Σαν συλληψη καλη το Memento αλλα θα μπορουσε να γινει και καλυτερη υλοποιηση ... σημερα το εβλεπε παλι ο brother και ετυχε να το θυμηθω. Ναι οπως τα λες ειναι (χρονικα αναποδο σεναριο)

Ναι, η ΤV μου ειναι Full HD (1080P) LG, 47 ιντσες ... ξερω την "καιλα" που λες με μερικους ...αστα, απαλευτοι απλα!

Και για να επανελθουμε στο θεμα βρηκε ενας φιλος αυτο το site απο USA ... για δεστε το και εσεις μπας και ψηθουμε για καμια ομαδικη

http://www.satagear.com/

Link to comment
Share on other sites


Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda1 299G 270G 29G 91% /mnt/sda1
/dev/sdb1 282G 114G 169G 41% /mnt/sdb1
/dev/sdd1 373G 372G 838M 100% /mnt/sdd1
/dev/sde1 466G 466G 767M 100% /mnt/sde1
/dev/sdf1 466G 466G 690M 100% /mnt/sdf1
/dev/sdg1 466G 459G 7.7G 99% /mnt/sdg1
/dev/sdc5 333G 332G 1.8G 100% /mnt/sdc5
/dev/sdl1 699G 383G 317G 55% /mnt/sdl1

Good news everyone ! :p

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα πει και παλαιότερα, σε τέτοιου είδους συλλογές, αργά ή γρήγορα διαπιστώνεις πόσο πολύτιμο χρόνο σκότωσες (για χώρο δε το συζητάω, τζάμπα έιναι τα TB).

Εάν δεν ανάλωνες τον χρόνο σου παλαιότερα, δεν θα διαπίστωνες σήμερα ότι τον σκότωσες.

Είναι λάθος να μετανιώνεις για τα προηγούμενα στάδια εξέλιξης σου. Χωρίς αυτά δεν θα έφτανες εδώ που είσαι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.