Jump to content



ποια καρτα???


amartolos

Recommended Posts

ψαχνω να βρω μια καρτα γραφικων για agp θυρα που να εχει τουλαχιστον καλυτερες επιδοσεις απο 6800gt , υπαρχει τιποτα?? 7900gs και HD3850 μηπως???η κατι αλλο??λυσεις για μεταβαση σε pci express αποκλειονται

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510655

Αλλα και πάλι θα είσαι πολύ πίσω σε σχέση με άλλες pci-e

Λόγω υπόλοιπου συστήματος ίσως. Όχι λόγω διαύλου.

Και πάλι, δε θα πρότεινα 3850 σε agp γιατί υπάρχουν σοβαρά προβλήματα υποστήριξης των agp εκδόσεων των hd3xxx (και ορισμένων hd2xxx) από drivers...

Κάπου εδώ σε βλέπω...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519604

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510434

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλήτερη.Μνήμες τρίτης γενιάς.Πιο πολύ μνήμη.Πιο γρήγορη σαν κάρτα.

Αλλου εκτός απο το e-shop δεν την βλέπω σε agp.

Skroutzαρε την

http://www.skroutz.gr/c/55/vga.html?keyphrase=7900+agp

άλλαξε τα κριτήρια λίγο και θα δεις και άλλες επιλογές

http://www.skroutz.gr/c/55/vga.html?keyphrase=agp&price_min=120.0&price_max=&x=9&y=17

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάει από 7900GS σε HD3850 256MB θα έλεγα ότι στα σύγχρονα games η 3850 είναι μέχρι και 2 φορές ποιο γρήγορη.

Αν βέβαια υπάρχουν προβλήματα υποστήριξης της 3850 σε AGP τότε θα σου πρότεινα ή να κρατάς μικρό καλάθι όσον αφορά τις επιδώσεις της 7900GS (αν έχεις πολλές προσδοκίες από την αναβάθμιση, ασχέτως αν είναι πολύ ποιο γρήγορη από την 6800) ή απλά να ξανασκεφτείς το θέμα μη-μετάβασης σε PCI-e.

Υ.Γ. Καλά την Χ850ΧΤ τι να την κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το βγάζεις στο σφυρί; Και την πλέον οικονομική επιλογή από άποψη cpu/mobo/ram να κάνεις καλύτερα θα είσαι σε επιδόσεις. Αν μάλιστα υπολογίσεις και τα χρήματα που γλυτώνεις επιλέγοντας την PCI-E έκδοση μιας κάρτας γραφικών έναντι της AGP, ουσιαστικά δεν θα σου κοστίσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι δεν θα κοστισει τιποτα, θελω καινουργιο case -που lian li που εχω τωρα δεν θα ειναι αν μιλαμε για οικονομια,-mobo μνημες τροφοδοτικο επεξεργαστη + καρτα...ποσο κοστιζουνε ολα αυτα??και ποσο θα πιασει το τωρινο??

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι δεν θα κοστισει τιποτα, θελω καινουργιο case -που lian li που εχω τωρα δεν θα ειναι αν μιλαμε για οικονομια,-mobo μνημες τροφοδοτικο επεξεργαστη + καρτα...ποσο κοστιζουνε ολα αυτα??και ποσο θα πιασει το τωρινο??

Αν τα 2Giga είναι σε sticks των 1Giga μπορεί να πιάσουν από μόνα τους καλή τιμή. Η Mobo και η cpu ας πούμε ότι φεύγουν σε τιμές ξεφτίλα.

Δεν θα πάρεις π.χ. 80€ από αυτά τα τρία? Πιστεύω ότι θα πάρεις τουλάχιστον τόσα.

Ωραία. Βάλε άλλα 60€ -μεγάλο μέρος των οποίων, αν όχι όλο, θα το γλυτώσεις από την επιλογή PCI-E κάρτας γραφικών- (σύνολο 140€) και έχεις 2Giga RAM 800άρες έναν Ε2180 και μια όχι και εντελώς φτηνιάρικη μητρική.

Όσο για τα υπόλοιπα. Ούτε κουτί σου χρειάζεται να αγοράσεις, ούτε τροφοδοτικό. Στην χειρότερη περίπτωση που το τροφοδοτικό είναι 20pin να αγοράσεις έναν αντάπτορα από 20->24 με 2€.

Υ.Γ. Μόλις πας σε PCI-E οι επιλογές σου σε κάρτες γραφικών θα πολλαπλασιαστούν. Αν μάλιστα λάβεις υπόψιν και τις μεταχειρισμένες που πουλιούνται και στις τιμές που πουλιούνται.... μην κάθεσαι με το AGP. Δεν σου είπα να πάρεις Quad. Ο Ε2180 π.χ. έχει επιδόσεις καλύτερες από τον Ρ4 και μάλιστα χωρίς καν να τον κάνεις overclock. Χαμηλή κατανάλωση, πραγματικά dual core και και και....

Λύσεις με AMD Χ2 επίσης δεν θα σου κοστίσουν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάει από 7900GS σε HD3850 256MB θα έλεγα ότι στα σύγχρονα games η 3850 είναι μέχρι και 2 φορές ποιο γρήγορη.

Αν βέβαια υπάρχουν προβλήματα υποστήριξης της 3850 σε AGP τότε θα σου πρότεινα ή να κρατάς μικρό καλάθι όσον αφορά τις επιδώσεις της 7900GS (αν έχεις πολλές προσδοκίες από την αναβάθμιση, ασχέτως αν είναι πολύ ποιο γρήγορη από την 6800) ή απλά να ξανασκεφτείς το θέμα μη-μετάβασης σε PCI-e.

Υ.Γ. Καλά την Χ850ΧΤ τι να την κάνει;

Για p4 3ghz ? Οτιδήποτε παραπάνω είναι χαμένα λεφτά. Από την 6800gt που θέτει για μέτρο σύγρκισης, είναι σαφώς γρηγορότερη. Και είναι και στη μισή τιμή από 7900gs. Και μη μου πεις ότι σε p4 σύστημα θα του λείψει το το dx10 ή ακόμα και το 9c...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και σε 7900gs να πάς σε λίγο θα ψάχνεις καινούργιο σύστημα εκτός αν θές να παίξεις παιχνίδια 2 ετών. Επίσης τα 150+ που ζητάει είναι πολλά λεφτά. Άσε που η σειρά 7χχχ έχει πάψει να υποστηρίζεται από τους drivers της nvidia. Ψάξε για κάτι σε μεταχειρισμένο επίσης.

΄

Είμαι και εγώ της γνώμης μετάβασης σε καινούργιο σύστημα με χαμηλό Budget το οποίο όμως θα είναι πολύ καλύτερο από αυτό που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη. 86€ για να δει ένα +10-20% σε επιδώσεις και μάλιστα σε games που δεν είναι OpenGL ή NVidia optimized, είναι πολλά λεφτά.

Δε διευκρινίζει πια έχει τώρα...μπορεί η διαφορά στην απόδοση να είναι πολύ μεγαλύτερη. Και τα 86ευρώ είναι λιγότερα από τα 150 που θέλει η 7900gs...

Αυτά με την προϋπόθεση ότι θέλει οπωσδήποτε να μείνει σε agp. Για agp ρωτάει από την αρχή...

Πάντως, αν δεν τον ενδιαφέρει μεγάλη εγγύηση κλπ. και θέλει μια καλή agp καρτούλα με λίγα λεφτά, μπορεί να πάει στη Στουρνάρη από elx μεριά όπου κατά καιρούς φέρνει κάτι καλά κομμάτια σε μεταχειρισμένα. Πχ. έχω δει x800xt με 50 ευρώ...6800ultra 65 ευρώ...και έχουν και 6 μήνες εγγύηση. Για παλιό agp σύστημα νομίζω είναι καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και γω μαι τον yanni επειδή έχω παρόμοιο σύστημα.

Συμφέρει περισσότερο η αγορά νέου και πώληση παλαιού. Δεν είναι ανάγκη να αγοράσεις και κουτί πούλα τα ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, μόνο που δε ζήτησε τη γνώμη μας για το αν τον συμφέρει να αγοράσει άλλο σύστημα. Για agp κάρτα ρώτησε.

λυσεις για μεταβαση σε pci express αποκλειονται
Link to comment
Share on other sites

Και του δώσαμε απάντηση όσον αφορά το AGP. Απλά όταν βλέπεις την 3850 να έχει 110€, το Πλαίσιο να φέρνει 9600GSO (8800GS αν δεν κάνω λάθος) στα 99€ και ακούς και φήμες για HD3850 σε κόστος κάτω των 90€, οφείλεις να ρίξεις και αυτήν την ιδέα στο τραπέζι. Προφανώς δεν θα πάρεις εσύ την απόφαση για το ποιον δρόμο θα ακολουθήσει ο άλλος ο οποίος μπορεί να μην έχει καμιά απολύτως όρεξη να ξαναπερνάει Windows.

Υ.Γ. Μεταχειρισμένη δεν θα ήταν άσχημη ιδέα, αλλά και εκεί πληρώνει ένα mini καπέλο στον πωλητή έναντι μιας PCI-E υλοποίησης.

Υ.Γ.2 Οι διαφορές που ανέφερα ποιο πάνω είναι χοντρικά με μια 6800GT 128ΜΒ 350/700. Αν έχει 256άρα με χρονισμούς 350/1000, τότε η 850ΧΤ καινούρια απλά δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.