Jump to content



AMD - Istanbul - Makedon


neuromancer

Recommended Posts

Πόσο τενεκέδες είναι μερικοί (ή πόσο καλή προπαγάνδα κάνουν κάποιοι άλλοι)..!!!

The Radeon 4850, code-named “Makedon,” is AMD’s launch board. The name, by the way, is likely to refer to Terry "Catalyst" Makedon, group manager for software and video in the AMD (ATI) graphics division. Of course, there is a small chance that Alexander Makedonski (Alexander the Great) may have influenced the naming, but somehow we feel that Terry has won this time.

Δηλαδή, μετά την Istanboul CPU που μας ξεφούρνησαν τις προάλλες τώρα έχουμε και Makedon GPU (προσέξτε! με k όπως το γράφουν οι γείτονες). Που όπως λέει ο αγράμματος του Tom's μπορεί να το εμπεύστηκαν από τον Terry "Catalyst" Makedon της ΑΤΙ ή από τον Alexander Makedonski (Alexander the Great).

Έτσι είναι, αν δεν τους "τι"μίσεις μικρούς για μέρα θα στη φέρουν.

Όλο τα κατά τ'άλλα ενδιαφέρον άρθρο εδώ:

http://www.tomshardware.com/news/ati-radeon-4800,5375.html

edit: θα βγαίνουν οι φυλλάδες και οι τηλεδικαστές μετά και θα φωνάζουν ότι το PC του πρωθυπουργού έχει Istanbul CPU και Makedon GPU.... ε ρε γλέντια

Link to comment
Share on other sites

Θα παραθέσω απλά το σχόλιο του auberwn (κοιτάξτε πιό κάτω στο link) προς τον "τενεκέ"(κατά τον προλαλήσαντα)-συγγραφέα του αρθρου, (Κροάτη) Theo Valich :

I'm sorry to stray from the subject but I would recommend to the author (and those who read it and accepted it)to research the term Alexander Makedonski as it is historicaly inaccurate. How and why that is you can find out if you look around wikipedia a bit. Look for Slav race, ancient Greece, Alexander the great, and the modern balkan state of Republic of Macedonia just put two and two together to figure out what's going on if you're interested and can find the time.

As far as the new AMD arcitecture I have only one thing to say: Finally!

Όσον αφορά την καταγωγή του "εμπνευστή" (κατά τον Theo Valich) του ονόματος της κάρτας...θα παραθέσω απόσπασμα από μία συνέντευξή του Terry Makedon στο Rage3d.gr (από τον Costas "Bandit" Spiropoulos ) :

1) Who are you and what do you do at ATI.

My name is Terry (or Lefteris in Greek) Makedon and I my title is Senior Product Manager of Software at ATI. That means I create the roadmap for CATALYST as well as educate the world about the awesome software ATI produces. I am from Greece myself (born in Thessaloniki) and very glad to see the ATI fans of Greece getting a website of their own. I will be here to always help and educate as required.

Φωτό του SPM/Sw της ATI

Υποθέτω λοιπόν πως το "Alexander Makedonski" είναι ελεύθερη (αλλά ταυτόχρονα επιβλαβής) "κροατική" μετάφραση καθαρά λόγω ιστορικής "ανεπάρκειας" από πλευράς γράφοντος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε τον ξέρω τον Makedon (οτι είναι υπαρκτό πρόσωπο στην ΑΤΙ - όχι ότι είμαστε κολλητάρια). Το post μου έγινε με αφορμή το Alexander Makedonski για το οποίο ευθύνεται ο author του αρχικού αρθρου.

Link to comment
Share on other sites

Βλάκες. Στο Tom's Hardware απλά έχουν κάνει copy&paste το νέο το οποίο αρχικά βγήκε στο TGDaily. Οπότε δεν ενδιαφέρθηκαν να αλλάξουν τίποτα. Δεν πειράζει. Unsubscribed από το newsletter τους και ταυτόχρονα κατάταξή τους στα spam mails.

Στο TGDaily κάνανε - για τα μάτια του κόσμου - μια ηλίθια προσπάθεια να διορθώσουν την κατάσταση τόσο με την αλλαγή στον τίτλο όσο και με τον Makedonski.

http://www.tgdaily.com/html_tmp/content-view-37453-135.html

Βέβαια εκεί έχουν φάει περισσότερα αρνητικά σχόλια. Πληροφορίες για τις νέες ΑΤΙ και περνάνε σε δεύτερη μοίρα στον σχολιασμό!

Για να συνεχίσουν πάντως να δικαιολογούν το γιατί θα μπορούσε να έχει εμπνευστεί το όνομα από τον Μέγα Αλέξανδρο, απλά εξισώσανε τις δύο ονομασίες, την Ελληνική με την Σκοπιανή, συνεχίζοντας ουσιαστικά να προμοτάρουν την Σκοπιανή ονομασία.

Πάντως τελικά οι Σκοπιανοί έχουν πολύ γέλιο. Δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Την χώρα τους την γράφουν με c και τον Αλέξανδρο με k. Πως στο διάολο φτάσαμε να είμαστε από κάτω όταν οι απέναντι είναι τόσο ηλίθιοι;

Υ.Γ.

Το έχετε υπόψιν το demo Parthenon της ATI?

http://ati.amd.com/developer/demos/rx1800.html

Όπως είναι το πακετάρεις και το στέλνεις στους Άγγλους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε τον ξέρω τον Makedon (οτι είναι υπαρκτό πρόσωπο στην ΑΤΙ - όχι ότι είμαστε κολλητάρια). Το post μου έγινε με αφορμή το Alexander Makedonski για το οποίο ευθύνεται ο author του αρχικού αρθρου.

Nαι βρε, δεν είπα ότι έγραψες κάτι άκυρο:beer:..απλά ανέφερα τα παραπάνω για να δοθεί μια εικόνα για το ποιός είναι ο καθένας από αυτούς που αναφέρθηκαν...και για το σε ποιόν οφείλεται η ανακρίβεια στο άρθρο του TG...όπως και εσύ άλλωστε, ξενέρωσα κι εγώ με το "Makedonski"...

Link to comment
Share on other sites

Το Μakedon=Μακεδων μια χαρα ειναι τιμη μας που βαλανε code name αυτο και οχι τιποτε αλλο,το εκτρωμα Mekedonski ειναι το προβλημα στο αρθρο και καποιοι τυφλωμενοι/βιαστες/εθνικιστες(με την κακη εννοια) της ιστοριας που μιλανε για γενοκτονιες/συρραξεις,"φιλοι" μας Vardaskινοι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν σηκωνοταν απο τον ταφο ο Μ.Αλεξανδρος θα αγορασε intel με αυτα τα καραγκιοζιλικια...

Οσο τους σκοπιανους να πω το εξης...ψωμι τυρι δεν ειχαμε ραπανακια για την ορεξη..ερεεε λοδρες που πεφτουν κει πανω...αλλα ο νυστικος GPU και δοξες ονειρευονται...

Αλλα ετσι ειναι μαγκες τετοια θυματα ψαχνουν για να τους γεμιζουν τα μυαλα τους με αυτοκρατοριες και φραμπαλαδες.Δες βλεπουν που σε λιγο θα μας παρακαλανε για να κατεβουν εδω κατω..και τοτε οχι Μακεδονια θα ξεχασουν αλλα και με ενα ευρω θα κανουν και κολοτουμπα...

Α και για τον Tom ξερω καλο ανεκδοτο..οποιος θελει να το ακουσει Pm pls :turn:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο τενεκέδες είναι μερικοί (ή πόσο καλή προπαγάνδα κάνουν κάποιοι άλλοι)..!!!

The Radeon 4850, code-named “Makedon,” is AMD’s launch board. The name, by the way, is likely to refer to Terry "Catalyst" Makedon, group manager for software and video in the AMD (ATI) graphics division. Of course, there is a small chance that Alexander Makedonski (Alexander the Great) may have influenced the naming, but somehow we feel that Terry has won this time.

Δηλαδή, μετά την Istanboul CPU που μας ξεφούρνησαν τις προάλλες τώρα έχουμε και Makedon GPU (προσέξτε! με k όπως το γράφουν οι γείτονες). Που όπως λέει ο αγράμματος του Tom's μπορεί να το εμπεύστηκαν από τον Terry "Catalyst" Makedon της ΑΤΙ ή από τον Alexander Makedonski (Alexander the Great).

Έτσι είναι, αν δεν τους "τι"μίσεις μικρούς για μέρα θα στη φέρουν.

Όλο τα κατά τ'άλλα ενδιαφέρον άρθρο εδώ:

http://www.tomshardware.com/news/ati-radeon-4800,5375.html

edit: θα βγαίνουν οι φυλλάδες και οι τηλεδικαστές μετά και θα φωνάζουν ότι το PC του πρωθυπουργού έχει Istanbul CPU και Makedon GPU.... ε ρε γλέντια

Προς MADKiller7

Για δες φιλε μου για ποιον Αλεξανδρο μιλαει το post...

καθαρη προπαγανδα...

Καλο ειναι τοσο λεπτα και σοβαρα θεματα να μην εμφανιζονται σαν ονομασιες σε τοστιερες επεξεργαστες κουζινομαχαιρα..οχι εγω δεν ειμαι υπερηφανος αν βλεπω το ονομα της μακεδονιας σε τσιπακια και να παραχαρασεται απο τον καθε εναν ασχετο...

Link to comment
Share on other sites

Το Μακεδόν εκφράζει καταγωγή και όχι τον Αλέξανδρο. Τον Αλέξανδρο τον ενέπλεξε ο συγγραφέας του νέου στο TGDaily. Το γιατί τον ενέπλεξε νομίζω όλοι το κατανοούμε και όλοι αυτό σχολιάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προς MADKiller7

Για δες φιλε μου για ποιον Αλεξανδρο μιλαει το post...

καθαρη προπαγανδα...

Καλο ειναι τοσο λεπτα και σοβαρα θεματα να μην εμφανιζονται σαν ονομασιες σε τοστιερες επεξεργαστες κουζινομαχαιρα..οχι εγω δεν ειμαι υπερηφανος αν βλεπω το ονομα της μακεδονιας σε τσιπακια και να παραχαρασεται απο τον καθε εναν ασχετο...

γιατι συγγενεις ειστε?

με την ιδια λογικη επρεπε να "σπαζομαστε" με την υπαρξη και αλλων πολεων με ονομα Αθηνα πχ.

-μια κρεπερι εχει ονομασει τα πιατα της με ονοματα νησιων.

σαν δεν ντρεπονται λεω εγω.-

Link to comment
Share on other sites

γιατι συγγενεις ειστε?

με την ιδια λογικη επρεπε να "σπαζομαστε" με την υπαρξη και αλλων πολεων με ονομα Αθηνα πχ.

-μια κρεπερι εχει ονομασει τα πιατα της με ονοματα νησιων.

σαν δεν ντρεπονται λεω εγω.-

συγγενεις ισως μιας και ζω στην Μακεδονια αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας....

Ουτε πως αν το βαζαν Αθηνα Λαμια κτλ

Το θεμα ειναι πως αυτοι οι καλοι ανθρωποι της Amd διαλεξαν καποιο ονομα που τωρα καποιοι Θωμαδες αρχιζουν και γραφουν κατεβατα για τον Αλεξανδρο τον "Μακεδονσκι"....

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δεν φταίει η AMD.

Δεν φταει φιλε μου αλλα αυτοι τετοια ψαχνουν...

Δυστυχος φτασαμε σε σημειο να ακουει ο αλλος Αλεξανδρος ο Μακεδονας ή Μακεδονσκι που λεει και ο Θωμας και να παει το μυαλο του στους σκοπιανους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δουλειά της AMD το τι ψάχνει ο κάθε λαός στην Γη για πολιτική προπαγάνδα. Μάλιστα για το τελευταίο, στο που πάει το μυαλό των ξένων, ίσως να μην φταίει ούτε ο Θωμάς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δουλειά της AMD το τι ψάχνει ο κάθε λαός στην Γη για πολιτική προπαγάνδα. Μάλιστα για το τελευταίο, στο που πάει το μυαλό των ξένων, ίσως να μην φταίει ούτε ο Θωμάς.

ετσι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δουλειά της AMD το τι ψάχνει ο κάθε λαός στην Γη για πολιτική προπαγάνδα. Μάλιστα για το τελευταίο, στο που πάει το μυαλό των ξένων, ίσως να μην φταίει ούτε ο Θωμάς.

Αν και δεν καταλαβες οτι συμφωνω μαζι σου τοση ωρα αλλα τονιζω το θεμα το οι αλλοι βλεπουν αλλα και καταλαβαινουν αλλα ειδικα σε τετοιους καιρους πονηρους.... ο καθε ενας απιστος Θωμας "που ισως να μην φταιει για σενα",για μενα δεν παυει να ειναι ακομα μια σπιθα σε αυτο το γεωπολιτικο θεμα που ταλανιζει χρονια την χωρα μας.Επειδη και οι μοντερατορ εχουν ψυχη και το θεμα ειναι σχεδον ακυρο να συζητηθει απο εδω βαζω μια τελεια!

ps.Zήτω η AMD :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν καταλαβαινετε...

Ναι νομιζετε οτι η amd ασχολειτε με διπλωματικες κινησεις και ονοματα...?

Μια εταιρια απο το 69 με τοσες προσπαθιες και ιστορια (απο χρηματιστιρια , αγορες και συγχωνευσεις αλλων μεγαλο-εταιριων) θα κατσει να ασχοληθη με την ΕΛΛΑΔΑ και συγκεκριμενα το σκοπιανο και τον ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ τον mega-killer..

απλα ελεος

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν καταλαβαινετε...

Ναι νομιζετε οτι η amd ασχολειτε με διπλωματικες κινησεις και ονοματα...?

Μια εταιρια απο το 69 με τοσες προσπαθιες και ιστορια (απο χρηματιστιρια , αγορες και συγχωνευσεις αλλων μεγαλο-εταιριων) θα κατσει να ασχοληθη με την ΕΛΛΑΔΑ και συγκεκριμενα το σκοπιανο και τον ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ τον mega-killer..

απλα ελεος

Αληθεια ??

Εφοσον δεν ασχολειται οπως λες τοτε γιατι κανει τον κοπο να τον αναφερει στο αρθρο ???

mega killer, ξε-mega killer (για αλλους ο Μεγας Αλεξανδρος ηταν ηρωας και οχι mega-killer)

δεν εχει σημασια...

Αυτη ειναι δικια σου προσωπικη αποψη σχετικα με τον Μ.Αλεξανδρο

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να παιζεις με την ιστορια και με ιστορικα ονοματα (οτι και να εχουν κανει οταν ηταν στην ζωη)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.