Jump to content



ATiman forum flame galore


atiman

Recommended Posts

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

απλα δεν υπαρχει τροπος που ακομα κανενας δεν ξερει σγουρα τι ειναι , καλος κακος ειπε και λεει οτι λεει

τωρα μεχρι στιγμης δεν νομιζω να λεει μπουρδες περι γνωσεις

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες όποιος και να έιναι ο άνθρωπος δεν αξίζει τέτοια συμπεριφορά... ώρες-ώρες διαβάζω μερικά ποστ και απορώ...

Δεν μπορείς να ξέρεις ποιός και τι είναι ο άλλος πίσω από το πληκτρολόγιο και στην τελική ο χρόνος κρίνει τις πράξεις του καθενός... δεν υπερασπίζομαι κανένα, απλά δεν μου αρέσει να βλέπω τέτοια αντιμετώπιση από ανθρώπους που ασχολούνται πιο ψαγμένα με ένα τομέα όπως οι υπολογιστές και αν μη τι άλλο υποτίθεται ότι μας διακρίνει και μια μόρφωση και πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα με πιο μετριοπαθή και αναλυτική σκέψη...

Hρεμήστε και όλες οι απαντήσεις θα δωθούν σε όλους... δεν βγαίνουν ούτε με το ζόρι, ούτε με άσχημους τρόπους... θέλουν ατμόσφαιρα...

Peace, dammit... :hehe:

Εδιτ:

εδιτ:μου κινει επισης το ενδιαφερον πως ειναι δυνατον ενα ατομο να αναλαμβανει και αναπτυξη ντραιβερς και σχεδιασμο hardware...superman η διχασμενη προσωπικοτης?

Αυτό λέγεται rnd... πολλοί μηχανικοί το κάνουν, είναι μέρος της δουλειάς και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

@gznp.. ειπε με.. DarkSlateBlue χρωματισμο..

Πιθανότητα 1) Ο atiman είναι ο atiman. Δηλαδή είναι ένας πρώην υπάλληλος της AMD/ATi, "πατέρας" της 2900 ΧΤ, Έλληνας που έκανε καριέρα στον Καναδά, γύρισε στην πατρίδα του και θέλησε να μοιράσει κάποιες από τις γνώσεις του εδώ, στο Lab.

Δεχόμεθα λοιπόν ότι ο άνθρωπος αυτός, όπως έχει δηλώσει:

- Έχει στην κατοχή του σχεδόν όλη τη σειρά των καρτών γραφικών της ATi από το 2001, μαζί με αρκετές nVIDIA.

- Είναι πρώην υπάλληλος της ATi.

- Δημιούργησε την 2900 ΧΤ για την ATi.

- Γνωρίζει εκ των έσω πάρα πολλά πράγματα, αναπτύσσει/βελτιώνει drivers, λειτουργεί κάπως σαν ένας Beta Tester.

- Έχει επίσης στην κατοχή του ένα υπερ-PC, Server-Like, με πάμπολλα καλούδια.

- Σωστο.

- Επισης.

- ...Δημιούργησε την 2900 ΧΤ ..."πατέρας" της 2900 ΧΤ..κλπ.κλπ... gznp εσυ το λες αυτο ετσι οπως το λες? Ειναι αληθεια οτι σε πρωτα μου ΠΜ σε σενα λεω οτι ημουν στην ομαδα που σχεδιασε το 512 bit ring bus για το R600 και μας "φορτωθηκε" η αποτυχια του κι αναγκαστηκαμε να "φυγουμε"? (edit) επειδη δεν θυμαμαι αν το εχεις εσυ η το αλλο 4γραματο μελος, διορθωσε με.

Σε καλω να επιβαιβεωσεις αν εχεις λαβει τετοιο στοιχειο. Η παρεξηγημενη λεξη "την 2900 την εχω γεννησει" που εγινε η καραμελα τι σημαινει παιδια? ΟΤΙ ΕΓΩ ΣΧΕΔΙΑΣΑ ΟΛΗ ΤΗΝ 2900ΧΤ? η την ξερω απειρως καλυτερα απο ολους εσας? ( αν κρινει κανεις απο την "στιγμη" και σε ποιο θεμα υποθηκε βγαζει και το σωστο νοημα) .

Καθε παραπανω "καρφι" ειναι "μ@μ@κια" και δεν αληθευει, παρα μονο παραπληροφορει.

- Επισης σωστο κι εχει αποδειχτει.

- Ασφαλως ναι , κι οχι μονο προσθετω.... μιας κι υπαρχουν κι αλλα PC...

Σε κανένα από όλα αυτά όμως, εκτός μερικών ποστ για τους drivers της ATi, ΔΕΝ ΕΧΕΙ δώσει καμία απολύτως απόδειξη. Από όσο καταλαβαίνω, το κάνει γιατί απλά νιώθει πως δεν έχει κανέναν λόγο να δώσει αποδείξεις, είναι αυτός που είναι και λυπάται που δεν τον πιστεύουν, ενώ θέλει να βοηθήσει.

Προσωπική άποψη? Δεν κάνει κακό σε κανέναν, και ειδικά στο Forum, να βγει έστω μια φωτογραφία προς τα έξω. Από οτιδήποτε, από το PC, από τις κάρτες, από κάτι τέλος πάντων. Και ειδικότερα δε θα κάνει κακό στον ίδιο, μιας και θα τύχει της απολαβής σεβασμού από όλους, μιας και θα είναι αυτός που δηλώνει.

Δηλαδη για να τυχουν αναλογου σεΒασμου αλλα μελη με ακομα πιο βαρυγδουπες υπογραφες πρεπει κι εγω να ζητησω παρομοιες φωτογραφιες απο τον εξοπλισμο τους για να πιστω? ΠΡΩΤΑΚΟΥΣΤΟ.

Κι εσεις γιατι δεν ζητατε και απο καποιον αλλο φωτογραφια? Πιθανον η επειδη τον γνωριζετε η επειδη δεν εχετε το "μεν@ς να τον θιξετε. :crazy:

Μηπως θυμαστε ποσο "φτωχη" ηταν η υπογραφη μου για να μην προκαλει μεχρι την στιγμη που σας την "εδωσε" να σας αποδειξω γιατι εχω δυο 1000αρια τροφοδοτικα? Λες και επρεπε να σας ζητησω την...αδεια. Η ανανεωση της ηταν η απαντηση μου.

Λοιπον μην λεμε οτι θελουμε επειδη εχουμε "αλλους" σκοπους.

Σας πληροφορω οτι απο την αρχη που μπηκα στο lab, αν δεν υπηρχε καμια περιπτωση να περιμενω να συμβει αυτο που συνεβει, ευτυχως, και γυριζω πισω ξανα (ο gznp κι οχι μονο, κι αυτο το ξερει) δεν θα ειχα καμια δεσμευση να δωσω οτι αποδειξη θελετε.

Δεν περασε κανενος απο το μυαλο οτι θα ειχα "κλεισει" καθε πορτα ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ αν αποκαλειπτα περισσοτερα απο αυτα που επιτρεπονταν?

Μπορει να μην σας ενδιαφερει αυτο και να επιμενετε αφορητα. ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ LAB.

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΣΑ ΛΕΩ ΣΤΟ LAB ΑΝΑΛΗΘΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΓΝΟΕΙ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΛΕΩ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΑΣΤΕΙΑ".

Link to comment
Share on other sites

..λοιπον μαγκες και τον κωδικα του φορουμ που γραφετε τα ποστ σας εγω τον εγραψα...:worship::tongue:

Εγω το μονο που ξερω ειναι πως στην Ελλαδα αν καποιο παλικαρι διαπρεψει και ανεβει στην κορυφη παντα θα βρει καπου εκει ψηλα και κανα κορακι να του περνει τα αυτια.

Απο εμενα απλα respect στον hipro5 που ειχε τα κοτσια και εκανε οτι εκανε και ακομα ασχολητε με εμας τους ημιμαθεις...

Μπραβο κι ολας που τιμα την πατριδα του οπου και αν παει.Μακαρι μια μερα να του μοιασουμε εστω και 1%

Link to comment
Share on other sites

Τι δεσμευση μπορει να εχει ενα case με 30 δισκους και μια καρτα γραφικων , ωστε να κλεισει η πορτα της επιστροφης ;

Προφανως βλεπεις οτι ολοι εχουν αμφιβολια με σενα οποτε το προβλημα δε παει στους πολλους , αλλα σε σενα..σκεψου λιγο

Link to comment
Share on other sites

"At last, first June i come back in Canada"

μέχρι black hole forum σίγουρα θα πας (πάμε) μια βόλτα. Αγγλικά ή γαλλικά χρησιμοποιείτε κυρίως στην ATI στο Καναδά?

Βάζε τουλάχιστον τόνους γιατί θα σε μπερδέψουμε με κανα άλλο banιαρισμένο μέλος που η συμπεριφορά του σου έφερνε κομμάτι.

Επίσης η εταιρία σου έχει αλλάξει logo, το avatar σου είναι πλέον obsolete, χτύπα το καινούριο:

post-4012-1416073515,3727_thumb.gif

;)

Link to comment
Share on other sites

Aπο περεργια κ μονο τοσα χρονια στην ATi// προφανως ασχολεισε με pc κτ παραπανω απο ενα κοινο χρηστη// Ο Λαμπης ειναι κοντα 5 χρονια// τοσο καιρο δεν ειχες μυριστει το site?? Το xs μη μ πεις οτι δεν το ηξερες// εκει νομιζω τον hipro θα τον ειχες δει// ουκ ολιγες φορες εχει αναφερθει στο site μας// Τι εγινε?? γτ μας σνομπαρες τοσα χρονια??

[εκτος και δεν ειχες internet τοσο καιρο.. τοτε πασο..//]

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με Borg και Jaco...

Διαβαζω τα τελευταια posts και βλεπω να βγαινει πολυ χολη, γιατι ρε παιδια?

Ειμαστε στο thread για το ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ παρ' ολα αυτα καταφεραμε και το γεμισαμε με κακιες και αμφισβητηση.

Στην τελικη, αν ο hipro λεει οτι προκειται για δικη του σχεδιαστικη προσπαθεια, δεν εχουμε κανενα λογο να τον αμφισβητησουμε εφοσον δεν εχουμε τις απαραιτητες γνωσεις να το κανουμε.

Εσυ atiman εχεις τις γνωσεις αυτες? Καλο θα ηταν να μπορεις να αποδειξεις αυτα που ισχυριζεσαι, απο τη στιγμη που κατηγορησες καποιον πρεπει να εχεις και τις αποδειξεις που επαληθευουν τα λεγομενα σου.

<fun-fact>

Και εγω γραφω χωρις τονισμο, λετε να ειμαι ο pepakos/papakos/pipakos?:p

</fun-fact>

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ξέρετε να διαβάζετε?

γιατί εγώ διαβάζω αυτό

Το ΠΡΩΤΟ POWER (1200Watts) Ελληνικό Τροφοδοτικό...

και περιμένω κάτι συγκεκριμένο να διαβάσω...

δε με ενδιαφέρει πόσο μεγάλη την έχει ο atiman και ποιός την λέει στον άλλο

με ενδιαφέρει ότι έχει σχέση με το τροφοδοτικό, για αυτό πάτησα να δώ τα τελευταία ποστς σε αυτό το νήμα

έλεος με τα @@ σας που όλη τη μέρα τα συγκρίνετε

(μεταφορικά πηγαίνει - ελπίζω να το καταλάβατε)

εδώ κάποιος mod γιατί δεν σκουπίζει?

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ.......ΤΙ έγινε εδώ μέσα?...... :D

Βρε ATIman γιατί σε όποιο θέμα μπαίνεις και γράφεις τα κάνεις μπ@ρdeλο?..... :D

Το τροφοδοτικό έχει σχεδιαστεί από κάτι Ζιμπάμουε ατομάκια και ΟΧΙ σε υπολογιστή (γιατί δεν έχουν ακόμα) αλλά πάνω σε ΠΕΤΡΑ.......Ναι-ναι σε πέτρα.....

Τα πήρε λοιπόν αυτά τα σχέδια ένας Κινέζος (που είχε μαγαζί με φτηνά ρούχα εκεί) και τα έδωσε/πούλησε στους Taiwan-ούς όπου και κατασκευάζεται πλέον.... :blink::D

Εκτός πλάκας τώρα.....

Η ιστορία του τροφοδοτικού έχει - εν συντομία - ως εξής:

Άρχισε να σχεδιάζεται ΕΔΩ .....μετά κόπων και βασάνων καταφέραμε και βρήκαμε 4 εταιρίες παραγωγής για να μας το μοντάρουν.....Οι 2 εκ'αυτών "απαιτούσαν" να βάλουν πάνω ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ υλικά (με τις εταιρίες που συνεργαζόντουσαν)......Τις "ακυρώσαμε".......ΣΙΓΑ μη βάλω πάνω πυκνωτές (π.χ.) μάρκας "skao-san-garifalo-meta-apo-5-mines"...... :D

Μας έμειναν 2.....Οι μεν ήθελαν αποκλειστικότητα και συμβόλαιο για 3 χρόνια και π.χ. 1000 κομμάτια το μήνα........ΠΑΝΕ κι αυτοί και μας έμεινε 1 εταιρία (δεν είμαστε Κοσκοτάδες).....

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ πήγαμε China μεριά με πιο φτηνά εργατικά για να γλυτώσουμε κάτι τις.....Είδαμε και με το Maximizer τι τραβήξαμε με τα λάθος υλικά που αγοράσαμε από εκεί ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΑΜΕ αλλού δεύτερη φορά για να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά....

Αυτή λοιπόν η εταιρία κατασκευάζει και δικά της τροφοδοτικά αλλά και για άλλους....

Οι τιμές που πήραμε για να υλοποιηθεί η κατασκευή μας απ'την αρχή, ομολογώ ότι ήταν αρκετά τσιμπιμένες και στο τέλος θα έβγαινε να πωλείται λιανική ~480 - 530Ευρώ...... :giveup:

Αποφασίσαμε ΚΑΙ συμφωνήσαμε (κατόπιν πάμπολων e-mail και τηλεφώνων) να καταλήξουμε στο δικό τους σχεδιασμό (με τροποποιήσεις) ΑΛΛΑ με ΔΙΚΕΣ μας προδιαγραφές (και υλικά).....Ευτυχώς αυτοί δεν είχαν πρόβλημα με τις εταιρίες προμήθειας υλικών....

Έτσι λοιπόν διαλέξαμε το ΤΙ θα μπει πάνω σε συνεργασία μαζί τους και πως θα υλοποιηθεί για να καταλήξει στη μορφή που είναι τώρα.....

Το τροφοδοτικό αυτό ΑΛΛΑ ΚΑΙ το 750άρη μας που έρχεται εντός των ημερών ΔΕΝ είναι ένα "κλασικό" τροφοδοτικό "Desktop" .... Είναι ένα "Server-ο-τροφοδοτικό"......

Η διαφορά τους είναι ότι με ένα τροφοδοτικό για Desktop παίζει κάποιος και ΑΝΤΕ να του τραβήξει και κάνα βαρύ φορτίο κάπου-κάπου (όπως σχεδόν όλα που πωλούνται έξω)......άντε και να τα ζορίσεις σε κάνα bench και τέτοια ενεργοβόρα πραγματάκια......

Το ΔΙΚΟ ΜΑΣ τροφοδοτικό είναι για ΒΑΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 24/7 στο ΠΛΗΡΗ ΦΟΡΤΙΟ ΤΟΥ - ΟΠΩΣ ακριβώς "ΑΠΑΙΤΕΙ" ένας SERVER.......

Αυτή είναι η διαφορά μας (και άλλες) με τους άλλους.....

Το δίνουμε ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ για να δουλέψει με πλατφόμα Server Ή με μητρική Skultrail με ΔΥΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΣ ΠΑΝΩ ΚΑΙ Overclock-αρισμένους ΚΑΙ με ΤΕΣΣΕΡΙΣ 9800 GX2 σε SLI (αν δουλέψουν :p )KAI αυτές Overclock-αρισμένες.......Βάλτε και καμμιά 10 δίσκους σε RAID 0 ή 10......Βάλτε και ότι θέλετε πάνω......ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ "ΓΟΝΑΤΙΣΕΤΕ"........ΑΠΛΑ θα το "ζεστάνετε λιγάκι"..... ;)

ΕΠΙΣΗΣ όσοι το έχουν θα έχουν δει ότι ΕΧΕΙ ΔΥΟ 8-πινα για CPU.......Αυτά είναι για μητρικές με ΔΥΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΣ aka SERVER..... :hi:

To δε 750άρη που έρχεται (και σε οικονομική τιμή), είναι "γαϊδούρι" κι αυτό.....

ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ θα δουλεύει με ΔΥΟ 9800 GX2 aka 4 πυρήνες/κάρτες και ο επεξεργαστής όλα Overclocked..... (άσχετα αν δε βγάζει τόσα πολλά βίσματα - βάλτε adaptors :p )

Αυτά το ολίγα για τους περίεργους και την ιστορία...... :)

Τώρα: ΑΤΙman στείλε μου PM αν έχεις τ'@ρχίδια και δεν είσαι ψεύτης να έρθω να σε βρω προσωπικά και να πω σε ΟΛΟΥΣ αυτούς που σε αμφισβητούν εδώ, ότι ΝΑΙ είναι αυτός που λέει και μην του πρίζετε τα συκώτια άλλο..... ;)

Αν δε μου στείλεις P.M., θα θεωρηθείς ΨΕΥΤΗΣ, παραπληροφοριοδότης και Troll - τουλάχιστον από εμένα - οι άλλοι μάλλον θα σε "γδάρουν"..... :D

Link to comment
Share on other sites

To δε 750άρη που έρχεται (και σε οικονομική τιμή), είναι "γαϊδούρι" κι αυτό.....

ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ θα δουλεύει με ΔΥΟ 9800 GX2 aka 4 πυρήνες/κάρτες και ο επεξεργαστής όλα Overclocked..... (άσχετα αν δε βγάζει τόσα πολλά βίσματα - βάλτε adaptors :p )

Άντε και μας έσκασες :D

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει το 750 η συντομα? τιμη? (περιπου)

Τώρα: ΑΤΙman στείλε μου PM αν έχεις τ'@ρχίδια και δεν είσαι ψεύτης να έρθω να σε βρω προσωπικά

πισω γκρεμος και μπροστα τα μ/γ*******ια :wassat:

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

@Atiman...δέν ξέρω για τα άλλα αλλά θα σου απαντήσω για τους Drivers που λές πώς έχεις.

Προσωπικά πιστέυω πώς είναι το πλέον έυκολο πράγμα να έχεις beta drivers.

Είναι θέμα γνωριμιών και forum.

Πάρε εδώ...

Δικό μου SLI 7900GTX πάνω σε chipset 975X επί εποχής May 2006

http://service.futuremark.com/compare?2k3=4768603

Οι beta drivers πλέον...είναι σαν να λές πώς έχεις ES CPU.

Παλιά ήταν δύσκολο...τώρα έχει βρωμίσει ο τόπος για κάποιον που ξέρει που να ψάξει και τι να κοιτάξει. :)

Αυτό στο λέω για να σου πώ, πώς δέν είναι κάτι τόσο σπουδαίο αυτό το πράγμα :)

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι που δεν έχουμε σκουπίσει ακόμα είναι αφενώς επειδή μόλις σήμερα απάντησε ο Hipro5 σε όλα όσα γράφτηκαν και αφετέρου θέλουμε να δούμε που θα καταλήξει το όλο θέμα.

Καλύτερα να ξεμπερδεύουμε σε ένα θρέντ με την αναταραχή που φαίνεται να ακολουθεί τον κόκκινο φίλο μας παρά να μαυροτρυπιάσουμε τα μισά θρέντ του φόρουμ κηνυγώντας τον...

Μέχρι στιγμής μετράμε 3 ξεχωριστές παρακλήσεις να διαλευκανθεί η υπόθεση της ταυτότητας που λανσάρεται από τον ATIMAN και σε καμία από αυτές απάντηση δεν έχει δωθεί. Από όσο ξέρω έχει γίνει και επίσημη παράκληση από την ΔΟ του Λάμπη αλλά και εκεί δεν...

Ελπίζουμε να είμαστε σε θέση να λάβουμε θέση επίσημα στο πολύ προσεχές μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Hipro επειδη εδω μεσα κανεις δεν πιστευει οτι εγραψα το φορουμ που γραφετε..θα ερθω να σε βρω και εγω γιατι με εχουν στησει στον τοιχο και με πριζουν αφανταστα...μερικες φορες λεω "τι ηθελες και το εγραψες,να τωρα μεσα απο το δημιουργημα σου σε πολεμουν"..

Περα απο την πλακα ...θα ηθελα να σε ρωτησω τα τροφοδοτικα αυτα ποτε θα μπορεσει να τα αγορασει ο λαος και απο που?..τιμες δεν ρωταω..

Κατι τελευταιο...περα απο το τροφοδοτικο ετοιμαζεις κατι αλλο?

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βρε γιώργο το ξεκαθάρισες γιατι παρατραβήχτηκε...Αντε εκεινο το 750 θέλω να το αντικαταστήσω με το infinity 720 και όλο περιμένω....Τρέχτο λιγάκι να το τσιμπίσουμε...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.