Jump to content



Cosmos S Project By Michalis76


Michalis761416003192

Recommended Posts

  • Replies 452
  • Created
  • Last Reply

Βασικά αν δείτε στο πρώτο ποστ λέει ότι αναμένει 2 GTX280 αλλά εγώ θα σου έλεγα 3 για τρελά πράγματα, αν έχεις και τα λεφτά βεβαίως βεβαίως...

Edit:Νομίζω ότι έχει βγει και σύστημα υδρόψυξης για τις GTX280 πριν καν τις βγάλουν δηλαδή πριν κανα μήνα...

Link to comment
Share on other sites

27 Ιουνίου αν κατάλαβα καλά. Ωραία, αλλά δεν μας είπες 3 από αυτές θα βάλεις; Επίσης αν βάλεις 3 δεν νομίζω να κάνει δουλειά ένα μονό ψυγείο... Γιατί διάβασα σε ηρεμία ειναι περίπου στους 50 Βαθμούς Κελσίου ενω σε Full Load πιάνει τους 100 και κάτι. Είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα κάνεις. Πάντως αν δεν θες τις 9800GX2 είμαι πρόθυμος να μου τις δώσεις τζάμπα :p

Edit: Κάτι τέτοιο δεν σου κάνει ε;

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κουραστεί να ψάχνω στα υδραυλικά και βλέποντας τις απίθανες κατασκευές του Μιχάλη, είπα να δοκιμάσω και την Coolance στο παλιό μου κουτί. Στόχος η εύκολη συντήρηση. Τόσο το tank όσο και η αντλία καθηλώθηκαν με αυτοκόλλητο χριτς χρατς διπλής όψης tesa, ώστε ξεβιδώνοντας το CPU block και το ψυγείο, να μου έρχεται όλο το κύκλωμα έξω από τον υπολογιστή.

Αρχικά δεν μου γέμισαν το μάτι τα ρακόρ. Μου φάνηκαν κοντά. Στην πράξη όμως με διέψευσαν. Ο συνδυασμός των περιστρεφόμενων ρακόρ με το tank και την αντλία, από την ίδια εταιρία, μου έλυσαν τα χέρια. Απίθανα προιόντα και πολύ πρακτικά στο στήσιμο. Με το χέρι έσφιξα τα ρακόρ (ακούς Μιχάλη?) πάνω στο tank και η όλη κατασκευή δεν μου πήρε πάνω από μισή ώρα, μαζί με το γέμισμα και τον έλεγχο για διαρροές.

Τελικά για 3/8" η coolance είναι άπαιχτη. Έχει τα πάντα. Στη μισή ίντσα, κατέφυγα στα παλιά καλά tie wrap, αφού τόσο οι σφιγκτήρες όσο και τα ρακόρ ασφαλείας, δεν κάνουν για tygoon και δεν εμπιστεύομαι τα λεπτότερα λάστιχα.

Τελικά αυτή την απλή κατασκευή με προιόντα της Coolance, τη χάρηκα όσο τίποτα.

attachment.php?attachmentid=31388&stc=1&d=1213884934

post-2226-1416073557,2871_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που το ευχαριστήθηκες τόσο. Είπαμε είναι σαν παζλ-lego. Κάνεις απίστευτους συνδυασμούς.

Και μία ιδέα για ακόμα ευκολότερο άδειασμα:

Ακριβώς κάτω από το ρεζερβουάρ έχει τάπα. Άνοιξε μία τρύπα στο κουτί σε εκείνο το σημείο, για να αποκτήσεις πρόσβαση. Αν θες να αδειάσει, ξεβιδώνεις την τάπα και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ειδική τάπα από πάνω για να βιδωθεί. Μάλιστα το κουτί αυτό έχει και τρύπες στο διαχωριστικό σε κατάλληλο μέγεθος για το tank. Επίσης θα μπορούσα να το βάλω στο κενό δεξιά, εκεί που είναι τα sata καλώδια.

Αλλά είπαμε ότι ήθελα μια γρήγορη και εύκολη κατασκευή.

Μην ξεχνάς ότι με τα χριτς χρατς βγαίνει έξω από το κουτί τόσο η αντλία όσο και το τανκ, απλά τραβώντας τα. Έχει και το περιστρεφόμενο γωνιώδες ρακόρ, οπότε το γυρνάω ανάποδα, το κάνω ότι θέλω. No problem.

Link to comment
Share on other sites

τωρα εκατσα και διαβασα ολο το thread! εχω μεινει αφωνος! φιλε μιχαλη εχεις κανει τρομερη δουλεια! μπραβο στο κουραγιο και το μερακι σου!:worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όλους να ηρεμήσουν με τα σχόλια "κάνε update" κλπ.

Ο Μιχάλης κάνει ένα μεγάλο project και είναι δύσκολο για έναν άνθρωπο που εργάζεται κανονικά να αφιερώνει όλο τον ελεύθερο του χρόνο εκεί.

Επίσης, αν έχετε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άσχετη απορία (έχετε εκεί αυτό, έκανα αυτό, θέλω αυτό κλπ) να την κάνετε σε άλλο thread.

Όποιος χαλάει το Worklog θα παίρνει ένα ωραιότατο thread-ban σε τιμή ευκαιρίας με δώρο ένα lolcat.

Ευχαριστώ και καλές βουτιές :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς το update που περιμένατε, αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικό βήμα.

Αλλάχτηκε το ψυγείο την οροφής με XChanger 360

X102-7.jpg

και του πατώματος με XChanger 120 της Feser (6cm πάχος έκαστος παρακαλώ).

X100-5.jpg

Μπήκε επίσης για πρώτη φορά υγρό στο κύκλωμα :D και μάλιστα με μία DC Laing 18W, στην οποία προστέθηκε το καπάκι της Koolance. Η αντλία παρόλο ότι είναι 510λ/ω και δεν είναι και στο πιο εύκολο κύκλωμα, απλά σπέρνει.

_MG_4696.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.