Jump to content



Cosmos S Project By Michalis76


Michalis761416003192

Recommended Posts

  • Replies 452
  • Created
  • Last Reply
sketchup πιστευω the ultimate tool :)

;)

sorry αλλά έκατσες και έφτιαξες τη μητρική στο sketchup ? ή τη βρήκες έτοιμη? ή είναι φιλτραρισμένο bitmap? wtf?

Έτοιμη την βρήκα. Οι βασικοί όγκοι είναι σχεδιασμένοι και από πάνω έχει texture φωτογραφία της.

Α λέω και εγώ, ποιος χαζός θα καθότανε να φτιάξει μια μητρική με το sketchup; Δεν μπορώ να φανταστώ πόσες ώρες θα του έπαιρνε... Πάντως φοβερά τα σχέδια, εγω μονο σπίτια είχα δοκιμάσει να φτιάξω :p:tongue:

Υ.Γ. Από που τα κατεβάζεις όλα αυτά που φτιάχνεις με το Sketchup; Κατέβασα το Pro 6version και θα ασχοληθώ λίγο...

Την μητρική, καθώς και πολλά άλλα pc parts, την έχει σχεδιάσει ο Scooby, ο οποίος όχι μόνο χαζός δεν είναι, αλλά κορυφή σε αυτό που κάνει.

Η ultimate συλλογή για pc components είναι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στα Multirama που έχει εδω πάνω και είχαν ένα Cosmos S και το έφτιαχναν. Πορώθηκα, πραγματικά το κουτί δεν φαίνεται καλά, το αδικούν οι φωτογραφίες και τα βίντεο στο Internet. Φαντάζομαι και με το δικό σου modding το κουτί θα φυσάει...

Link to comment
Share on other sites

βασικα το κουτι απο μονο του ειναι το κατι αλλο απο κοντα...οχι μονο του μιχαλη αλλα γενικα μιλαω,του μιχαλη με τις ιδεες και το χερι του απλα θα γινει ενα τελειο στημενο κουτακι που δεν θα εχει ατελεια

Link to comment
Share on other sites

βασικα το κουτι απο μονο του ειναι το κατι αλλο απο κοντα...οχι μονο του μιχαλη αλλα γενικα μιλαω,του μιχαλη με τις ιδεες και το χερι του απλα θα γινει ενα τελειο στημενο κουτακι που δεν θα εχει ατελεια

Πες τα βρε fafoyli...ειδικα για νερουλαδες ειναι Perfect....εχει θεση για 3πλο στην οροφη...ουτε μοντες ουτε τιποτα..απλα βαζεις,στηνεις,λειτουργεις, !!!!! Γενικα ειναι κουκλι το Cosmos S...αλλα και τεραστιο...:)

Μιχαλη ποτε περιπου το κοβεις να τελειωνει ?? Γιατι περιμενουμε και temps απο το αριστουργημα σου...:clap:

Link to comment
Share on other sites

καλύτερος από άποψη ψύξης/απόδοσης αλλά χειρότερα από άποψη συντήρησης μιας και μαζεύει όλη την σκόνη απ το πάτωμα.

Καλύτερα, θα έχουμε και υπολογιστή και σκούπα ταυτόχρονα:p:tongue:

Link to comment
Share on other sites

O πατος ειναι καλυτερος για ψυγειο.

Ε ενταξει...Δεν πιστευω να εχεις προβλημα στο Cosmos S εφοσον εχει τον 20αρη να ριχνει δροσερο αερακι μεσα στο πισακι....και κατω να ειχε το ψυγειο θα ειχαμε καμια 2-3 temps διαφορα...Ε μην τρελενομαστε για 2-3 temps..Αμα ειναι να benchαρεις βαζεις Χ Delta 120mm και απογειωνεται το πισι σαν ελικοπτερο :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Και ομως οι delta δεν κανουν για υδροψυξη....δημιουργουντια στροβιλισμοι και δεν δουλευουν σωστα!!

Για το κονσεπτ δεν λεω τιποτα... μολις τελειωσει θα τα πω ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν κάνουν για ψυγείο?

Γιατί είναι κακοί οι στροβιλισμοί?

μαλλον εννοει οτι ειναι καλυτερο να τοποθετηθουν σε διαταξη pull

ωστε τραβωντας αερα μεσα απο τα fins

να ελαχιστοποιησουν την ποσοτητα αερα που θα εκανε επιστροφη αν εμπαιναν σε διαταξη push

imho

απο ενα σημειο και μετα

περισσοτερος αερας στο ψυγειο, δεν σημαινει κατ'αναγκη και περαιτερω βελτιωση θερμοκρασιων

καλυτερα, αν υπαρχει η δυνατοτητα, να ξεκινας απο χαμηλα

και να ανεβαινεις σταδιακα

μεχρι εκει που διαπιστωνεις οτι το τιμημα (σε θορυβο)

δεν ειναι ανταξιο του αποτελεσματος (σε θερμοκρασιες)

Link to comment
Share on other sites

Οι επόμενες φωτό από εβδομάδα με καινούργιες κάρτες. Για την ώρα έχω πέσει με τα μούτρα στην δουλειά.

Σήμερα πάντως μου λύθηκαν όλοι οι προβληματισμοί μου, για το αν μία D5 θα μπορέσει να οδηγήσει όλα αυτά τα ψυγεία και το μπλοκς. Σε μηχάνημα που έστησα με τετραπλό GTX ψυγείο, ρεζερβουάρ, τρία μπλοκς (επεξεργαστής, κάρτα γραφικών και northbridge) καθώς και αρκετές γωνίες, η αντλία απλά έσπερνε και μάλιστα ρυθμισμένη στη θέση 2.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερος από άποψη ψύξης/απόδοσης αλλά χειρότερα από άποψη συντήρησης μιας και μαζεύει όλη την σκόνη απ το πάτωμα.
Αυτή είναι και η δική μου γνώμη για το push pull.

Όλους τους ανεμιστήρες μου τους έχω pull. Άλλο να περνάει από τα fins κρύος αέρας απ' έξω και άλλο ζεστός μέσα από το κουτί. Οι ανεμιστήρες έχουν την τάση να διώχνουν τον αέρα στην περιφέρεια και όχι στο κέντρο, ενώ όταν ρουφάνε, ρουφάνε υποχρεωτικά από όλη την επιφάνεια. Αυτό φαίνεται με τον καιρό κι από το που μαζεύεται η σκόνη. Το πρόβλημα στο pull είναι ότι γρήγορα, η σκόνη θα κλείσει σχεδόν εντελώς την είσοδο και θα μειώσει την απόδοση. Σε μηχάνημα που δούλευε ένα χρόνο χωρίς συντήρηση, το πάχος της σκόνης ήταν δύο εκατοστά και πυκνό. Βέβαια, η σκόνη μαζεύεται εξωτερικά και με μια σκούπα εύκολα καθαρίζεται, αρκεί να φαίνονται τα fins του ψυγείου. Από άποψη συντήρησης, πιστεύω ότι δεν τη γλιτώνουμε ότι και να κάνουμε. Και οι σωλήνες θα θαμπώσουν, ενώ το ψυγείο η τρόμπα και τα block θα πιάσουν μπίχλα μετά από ένα χρόνο λειτουργίας, είτε με απιονισμένο νερό, είτε με έτοιμα υγρά του εμπορίου. Θα χρειαστεί λύσιμο και καθάρισμα. Ο σχεδιασμός λοιπόν πρέπει να είναι απλός και εύκολος στο δέσιμο λύσιμο.

Τι υγρό χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Μάριε έμενα ρωτάς?

Εγώ βάζω παραφλού για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από άλατα και να μην δίνω ένα σκασμό λεφτά για τα ειδικά υγρά και ας έχω 2-3 βαθμούς χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.