Jump to content



GTX 2xx vs Radeon HD 48xx : The first blood


JohnnyX

Recommended Posts

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Η κανα TT 1500W (Αν δεν καψει φλαντζες σε Load και δεν λιωσουν τα παντα μεσα του:rip: )

Παντος να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους...με 3sli θα ψηνεις μπριζολες πανω τους....

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλες αμφιβολιες! Αν δεν δουμε δεν μπορουμε να ξερουμε! Εγω φετος απο την ΑΤΙ αποοητευτικα με ολες τις καρτες που εβγαλε! Αραξα σε NVIDIA τελικα! Για να δουμε στην νεα γενια!

Παντως παιδια εαν δεν μου βγαζουν οι νεες καρτες 60 fps σε CRYSIS σε VERY HIGH με 16χ ΑF χωρις ΑΑ ας ειναι..... δεν θα σκασω με τιποτα τα λεφτα μου! Να σκασω 600+ ευρω για να παιζω με 30-40 fps παλι με ΤΙΠΟΤΑ...θα περιμενω , αφου ετσι πως ειμαι εκτος crysis ολα τα αλλα τα παιζω full με φιλτρα ολα πανω και 1920χ1200!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλες αμφιβολιες! Αν δεν δουμε δεν μπορουμε να ξερουμε! Εγω φετος απο την ΑΤΙ αποοητευτικα με ολες τις καρτες που εβγαλε! Αραξα σε NVIDIA τελικα! Για να δουμε στην νεα γενια!

Παντως παιδια εαν δεν μου βγαζουν οι νεες καρτες 60 fps σε CRYSIS σε VERY HIGH με 16χ ΑF χωρις ΑΑ ας ειναι..... δεν θα σκασω με τιποτα τα λεφτα μου! Να σκασω 600+ ευρω για να παιζω με 30-40 fps παλι με ΤΙΠΟΤΑ...θα περιμενω , αφου ετσι πως ειμαι εκτος crysis ολα τα αλλα τα παιζω full με φιλτρα ολα πανω και 1920χ1200!!!!

@sebastian φιλικα τωρα...σε ολα τα ποστ θα δινεις την ιδια απαντηση ? Ειλικρινα τωρα..Πολλα δεν ζητας απο το Crysis ? Δεν μπορεις δηλαδη να ριξεις λιγο τις αναλυσεις η να μην παιζεις very high ? Ειλικρινα...αν θες επιδοσεις πρεπει να τα ΣΚΑΣΕΙΣ !! ΕΤΣΙ ΠΑΕΙ :devil: Οτι ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ Παιρνεις...;) (στις ημερες μας) :worship:

Link to comment
Share on other sites

Aπλα εαν δεν μου παιζει full το καλυτερο παιχνιδι ποιος ειναι ο λογος να την παρω εκτος απο BENCHMARK! Δεν ξερω ισως περιμενω πολλα! Περιμενω να βγουν παιχνιδια που θα την αξιοποιησουν σε κανενα 6μηνο! και επισης να παρω και απο Σεπτεμβρη το νεο revision! Μια σκεψη κανω....

Link to comment
Share on other sites

Aπλα εαν δεν μου παιζει full το καλυτερο παιχνιδι ποιος ειναι ο λογος να την παρω εκτος απο BENCHMARK! Δεν ξερω ισως περιμενω πολλα! Περιμενω να βγουν παιχνιδια που θα την αξιοποιησουν σε κανενα 6μηνο! και επισης να παρω και απο Σεπτεμβρη το νεο revision! Μια σκεψη κανω....

Για να παιξεις ΤΕΡΜΑ οπως ειπα παραπανω πρεπει να τα ΣΚΑΣΕΙΣ! Χωνεις καμια cellshock DDR3/ενα Q9650 με w/c και παιρνεις και 1 gtx 280 που σου αρεσουν και οι Nv...Αλλα δεν καταλαβαινεις μου φαινεται...Δεν μπορεις να τα κανεις ολα...παρτο χαμπαρι...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να παιξω crysis θα περιμενω αλλα 2 χρονια για καρτα! Να παρω αυτη ποθ σερνεται παλι με 30 fps σε very high ας πουμε και οταν βγει το crysis 2 θα πεσω παλι στα high-medium! Και μην ξεχναμε αυτο το προβλημα ισως εχουν ολα τα παιχνιδια με cry engine!

Προσωπικα θα μεινω με 9800 gtx που με εχει καλυψει πληρως ολα τα games τα παιζω 1920χ1200, χ16ΑΦ = 60 fps! και καποια παιχνιιδια περνουν και 2χ ΑΑ , σε ΧP!!!!!! Οταν θα δω οτι θα χασω τα 60 frames και πεσω στα 30 frames τοτε θα την τσιμπισω!

Aς περιμενουμε να δουμε και τα επισημα αποτελεσματα , οπου να ναι θα σκασουν!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να παιξω crysis θα περιμενω αλλα 2 χρονια για καρτα! Να παρω αυτη ποθ σερνεται παλι με 30 fps σε very high ας πουμε και οταν βγει το crysis 2 θα πεσω παλι στα high-medium! Και μην ξεχναμε αυτο το προβλημα ισως εχουν ολα τα παιχνιδια με cry engine!

Προσωπικα θα μεινω με 9800 gtx που με εχει καλυψει πληρως ολα τα games τα παιζω 1920χ1200, χ16ΑΦ = 60 fps! και καποια παιχνιιδια περνουν και 2χ ΑΑ , σε ΧP!!!!!! Οταν θα δω οτι θα χασω τα 60 frames και πεσω στα 30 frames τοτε θα την τσιμπισω!

Aς περιμενουμε να δουμε και τα επισημα αποτελεσματα , οπου να ναι θα σκασουν!

Με βάση το quote έχεις ήδη την κάρτα που θέλεις, οπότε τι αγχώνεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα κανουμε οτι δεν εχουμε καρτες που να ανταποκρινονται στα νεο παιχνιδια και περιμενουμε καποιο ΘΕΟ! Ναι το ξερω απλα εχω και εγω αγωνια να δω τα πρωτα bench!

Η λογικη μου ειναι οτι καρτα γραφικων που δεν θα βαραει 60 fps σε cry engine σε 1920χ1200 +16χΑf δεν θα παρω! Θα περιμενω! Με sli και δυπηρινες δεν μπλεκω!

Θα ειναι χρησιμη μονο σε καποιους που θα εχουν monitor με 2560χ1600 resolution!

Ρε παδια εχει κανεις ενα τετοιο monitor να μου μεταφερει λιγο απο την εμπειρια που ζει! Πως ειναι εκει πανω!

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές βλέπουμε το νέο και το φθονούμε/απαξιώνουμε διότι κάνει την κάρτα μας να φαίνεται λιγότερο καλή από ότι ήταν αρχικά όταν τα σκάγαμε για αυτήν. Συνήθως δεν έχουμε δίκιο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές βλέπουμε το νέο και το φθονούμε/απαξιώνουμε διότι κάνει την κάρτα μας να φαίνεται λιγότερο καλή από ότι ήταν αρχικά όταν τα σκάγαμε για αυτήν. Συνήθως δεν έχουμε δίκιο όμως.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αν κάποιος έχει π.χ μια 9800gtx ή μια 3870χ2 και όλα παίζουν τέλεια, δεν έχει νόημα να αλλάξει σε κάτι καλύτερο. Οι καινούριες κάρτες θα είναι μεν πιο γρήγορες αλλά ο χρήστης αυτό δεν το αντιλαμβάνεται αν δε βάλει κανένα fraps να του δείχνει τα fps. Μην ξεχνάμε ότι το μάτι αντιλάμβάνεται μόνο μέχρι 25fps. Ας όψεται όμως η τρέλα μας με τις μετρήσεις και το απόλυτα γρηγορότερο. Όπως είπε και ο φίλος yanni, το ότι βγαίνει η gtx280, αυτό δε σημαίνει ότι η 9800gtx δεν εξακολουθεί να είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τι λετε τα frames πανε με τα hz! Γιατι κανει lock στα 60 οταν βαζουμε vsync on !!! Κανει lock στα φραμες εκει που μπορει μπορει με βασει την ανανεωση της οθονης μας! Το ανθρωπινο ματι πανω απο 60 fps δεν καταλαβαινει ! Τα 60 fps ειναι το smooth! kαι τα 30 οριακα! Αν θυμαμαι καλα! Εγω παντως απο 30 fps με 60 βλεπω χαοτικη διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αν κάποιος έχει π.χ μια 9800gtx ή μια 3870χ2 και όλα παίζουν τέλεια, δεν έχει νόημα να αλλάξει σε κάτι καλύτερο. Οι καινούριες κάρτες θα είναι μεν πιο γρήγορες αλλά ο χρήστης αυτό δεν το αντιλαμβάνεται αν δε βάλει κανένα fraps να του δείχνει τα fps. Μην ξεχνάμε ότι το μάτι αντιλάμβάνεται μόνο μέχρι 25fps. Ας όψεται όμως η τρέλα μας με τις μετρήσεις και το απόλυτα γρηγορότερο. Όπως είπε και ο φίλος yanni, το ότι βγαίνει η gtx280, αυτό δε σημαίνει ότι η 9800gtx δεν εξακολουθεί να είναι καλή.

Ακριβώς. Αυτός είναι και ο λόγος που δε θα αλλάξω την 9800GTX μου. Τα παίζω όλα τέρμα, να την αλλάξω για να κάνω το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.