Jump to content



GTX 2xx vs Radeon HD 48xx : The first blood


JohnnyX

Recommended Posts

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply
Υπομονή.Δεν είναι δυνατόν να είναι πιο ακριβή απο την 9800gx2 και να μην δίνει το κάτι παραπάνω.Τώρα το πόσο παραπάνω για να δικαιολογεί τα 600ευρό δεν ξέρω.

Συμφωνω.Δεν ειναι λογικο να βγει νεα καρτα και πιο ακριβη μαλιστα και να ειναι πανω κατω στα ιδια επιπεδα.Γιατι πολυ απλα δεν θα την αγορασει κανεις

Και για την GX2 μεχρι την τελευταια στιγμη λεγαμε οτι δεν αξιζει γενικως ή οτι δεν αξιζει τα παραπανω Ε σε σχεση με την 3870Χ2,κι ομως πολλοι ηταν αυτοι που την αγορασαν/αλλαξαν την 3870Χ2

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας τον hipro να δώσει αξιόπιστες πληροφορίες , να πώ ότι αν όντως έχουν έτσι τα πράγματα τα 530 ευρά είναι πολλά ...αν θελει να πουλήσει θα ρίξει τις τιμές σε πιο λογικά πλαίσια (~450 ευρά) και απ'την αρχή μαλιστα όχι σε κανα μήνα.....

Link to comment
Share on other sites

Oταν τα ελεγα εγω !!!! Σαν τις τωρινες τις ΑΤΙ ειναι! Σκετη ΑΠ-ΑΤΙ! Gomar μην βγεις να με κραξεις παλι! χαχαχαχα

Ας δοσουμε λιγο χρονο ακομη να δουμε και αλλα! Μαλλον το παρτι της Nvidia θα συνεχιστει! Με το 9800 oc που εχω παω καλυτερα παντως!

Link to comment
Share on other sites

Oταν τα ελεγα εγω !!!! Σαν τις τωρινες τις ΑΤΙ ειναι! Σκετη ΑΠ-ΑΤΙ! Gomar μην βγεις να με κραξεις παλι! χαχαχαχα

Ας δοσουμε λιγο χρονο ακομη να δουμε και αλλα! Μαλλον το παρτι της Nvidia θα συνεχιστει! Με το 9800 oc που εχω παω καλυτερα παντως!

sebastian Μπορεις να μην κλαψουριζεσαι συνεχως ? γινεσαι κουραστικος και αντιπαθεις....ξεκολα...

Παιδια Δεν λεει καπου ΠΟΙΑ ακριβως καρτα ειναι...ΛΕει 4800 series...Αμα ειναι 4850 ? Αμα ειναι Fake? Εγω θελω πιστοποιημενες αποδειξεις...για να πιστεψω το παραμικρο...Αν παρει κανεις απο εδω στα χερια του καμια 4870 τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Οκ ρε propitsiriko για χαβαλεδακο τα λεω μωρε, τι αντιπαθεις μου λες! Αμα γινομαι αντιπαθεις επειδη παραφουσκωνω λιγουλακι τα πραγματα, οκ δεν θα το ξανακανω!!!!

Ναι οντως εαν δεν βγουν τα επισημα δεν ξερουμε τι ακριβως παιζει ! Κοντος ψαλμος και ερχονται.....

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι η επισημη ημερα κυκλοφοριας των νεων καρτων σε σχεση με την μερα που θα ειναι διαθεσιμες στα Ελληνικα καταστηματα θα ειναι πανω απο μηνας ... μακαρι να κανω λαθος βεβαια αλλα αυτο το feeling εχω

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τι λετε τα frames πανε με τα hz! Γιατι κανει lock στα 60 οταν βαζουμε vsync on !!! Κανει lock στα φραμες εκει που μπορει μπορει με βασει την ανανεωση της οθονης μας! Το ανθρωπινο ματι πανω απο 60 fps δεν καταλαβαινει ! Τα 60 fps ειναι το smooth! kαι τα 30 οριακα! Αν θυμαμαι καλα! Εγω παντως απο 30 fps με 60 βλεπω χαοτικη διαφορα!

Το ανθρώπινο μάτι δεν καταλαβαίνει πάνω από 25. Το vsync είναι άλλο καπέλο. Το πρόβλημα με το vsync είναι ότι αν τα frames πέσουν κάτω από 60 π.χ, η κάρτα γραφικών σχεδιάζει frames σε διαιρέτες του 60. Αν λοιπόν πέσει κάτω από 60, τα fps γίνονται αυτομάτως 30. Αν πέσουν και κάτω από 30, το frame rate γίνεται 15. Γι'αυτό το λόγο με το vsync ενεργοποιημένο σέρνονται όλα συνήθως. Αν το framerate είναι σταθερά 30 και δεν πέσει καθόλου, δεν υπάρχει καμμιά διαφορά με τα 60. Επειδή όμως δε μένει ποτέ σταθερό, έστω και για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου να πέσει από τα 30, μας φαίνεται σαν καθυστέρηση γιατί είναι πολύ κοντά πλέον στην αντιληπτική ικανότητα του ματιού μας. Από τα 60 και να πέσει, κάτι τρέχει στα γύφτικα. Εμείς δεν καταλαβαίνουμε τίποτα.

Υπομονή παιδιά. Λίγες μέρες ακόμα και θα μάθουμε τι κάνουν οι καινούριες κάρτες. Δεν έχει νόημα να βγάζουμε πρόωρα συμπεράσματα, ούτε να διαπληκτιζόμαστε τη στιγμή που καμμία μέτρηση από αυτές δεν είναι τσεκαρισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Το ανθρώπινο μάτι δεν καταλαβαίνει πάνω από 25

Ο απόλυτος μύθος...

Εξαρτάται από τις διακριτές διαφορές που έχουν τα καρέ μεταξύ τους.

Όταν έχεις καθαρά ευκρινη 3d γραφικά χωρίς burr effects, βλεπεις χαλαρά διαφορές και πάνω από τα 60fps.

τα υπόλοιπα για την αρχή λειτουργίας του Vsunc είναι σωστά αν και τώρα πια δε δουλεύει τόσο χοντροειδως στις περισσότερες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Ο απόλυτος μύθος...

Εξαρτάται από τις διακριτές διαφορές που έχουν τα καρέ μεταξύ τους.

Όταν έχεις καθαρά ευκρινη 3d γραφικά χωρίς burr effects, βλεπεις χαλαρά διαφορές και πάνω από τα 60fps.

τα υπόλοιπα για την αρχή λειτουργίας του Vsunc είναι σωστά αν και τώρα πια δε δουλεύει τόσο χοντροειδως στις περισσότερες εφαρμογές.

Το μάτι βλέπει διαφορές και παραπάνω από 60fps, αλλά το κάνει με τρικ. Δηλαδή το blur effect που αναφέρεις, το κάνει το μάτι μόνο του πλέον για να μπορέσει να ακολουθήσει τη γρήγορη κίνηση. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να διακρίνεις περισσότερες λεπτομέρειες όταν το framerate είναι κοντά στα 25-30, αλλά σου δίνεται η ψευδαίσθηση της λίγο πιο φυσικής κίνησης όταν τα frames είναι πολύ περισσότερα. Και πάλι όμως αν ένα παιχνίδι κινείται σταθερά με 30 και σταθερά με 60 (πράγμα βέβαια που δεν υφίσταται στην πράξη), η διαφορά, αν υπάρχει, είναι απειροελάχιστη. Επίσης, υπάρχουν μηχανές γραφικών, οι οποίες λόγω σχεδίασης δίνουν την εντύπωση ότι το παιχνίδι καθυστερεί ακόμα και με 40fps. Προσωπική παρατήρηση αυτό. 2 που θυμάμαι είναι το farcry την εποχή της radeon 9800pro και πιο πρόσφατα το the witcher. Το farcry δεν έπεφτε ποτέ κάτω από 40fps, αλλά όταν βρισκόταν εκεί κοντά στα 40 σου έδινε την εντύπωση ότι καθυστερεί. Το ίδιο περίπου συμβαίνει και με το witcher. Θέλω να καταλήξω στο ότι τα πολλά frames δεν λένε και πολλά πράγματα. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως αν ένα παιχνίδι κινείται σταθερά με 30 και σταθερά με 60 (πράγμα βέβαια που δεν υφίσταται στην πράξη), η διαφορά, αν υπάρχει, είναι απειροελάχιστη.

Yπαρχουν εφαρμογές που μπορείς να θεσεις σταθερα τα fps οσο θελεις. Βαλε 30 σταθερα, μετα βαλε 60 σταθερά κ διαπιστωσε μονος σου αν η διαφορα ειναι απειροελαχιστη.

Προσωπικα, και πάνω απο 80 fps καταλαβαινω διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.