Jump to content



Η απάντηση μας σχετικά με το θέμα που δημιουργήθηκε με το TheGreekz.com


hayabusa

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Big post following:

Λοιπόν, επειδή ξύπνησα ολίγον νωρίς σήμερα και είπα να κάτσω να δω τι παίχτηκε, για να περάσει και λίγο η ώρα, θέλω να τονίσω κάποια πράγματα που είδα/άκουσα, γιατί παίζει να παίχτηκε χοντρό φάουλ στην όλη υπόθεση.

όταν από μια ξένη πηγή κάνεις μετάφραση για να φτιάξεις κάτι δικό αυτό δεν ισχύει.

Μάλιστα αυτό που προκύπτει αποτελεί προϊόν πνευματικής ιδιοκτησίας του δημιουργού του :)

Για να καταχωρήσεις πνευματική ιδιοκτησία, χρειάζεται μια διαδικασία, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν τη γνωρίζω, οι φίλοι νομικοί μας να κάνουν ένα clarify αν χρειαστεί ;)

PS: Και φυσικά, πάντα υπάρχει λινκ προς την πηγή

Ειλικρινά, με την ενασχόλησή σου στις ειδήσεις θα περίμενα πως θα το ειχες δει ως τώρα...

Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ ξένα sites (πολύ μεγάλα και ηχηρά ονόματα) που δεν γράφουν ούτε καν την πηγή τους, πόσο μάλλον να δώσουν direct link στην είδηση. Μην είσαι αφελής, το Internet έχει μια "αναρχία".

καλά ρε, στραβός είσαι? :p :P :p:hehe:
Από το mail μας

...αυτούσια αντιγραφή ειδήσεων από την ιστοσελίδα μας, χωρίς να έχει προηγουμένως ζητηθεί η άδεια από τους news posters ή από την Διοικητική Ομάδα και χωρίς να υπάρχει η παραμικρή παραπομπή στο αρχικό άρθρο.

Ειλικρινά, ζήτησες ποτέ για κάθε είδηση που έβαλες, την άδεια του newsposter της, έτσι ώστε να τη μεταφράσεις?

Μη μου πεις ότι δε χρειάζεται, είναι φάουλ. Εννοείται ότι χρειάζεται - εννοείται ότι το παραγράφουμε. Μόνο σε μία είδηση από όσες έχω βάλει σε Lab και box, μόνο σε μία, πήγα και ζήτησα άδεια. Και αυτό λόγω της φύσης της είδησης, για κανένα άλλο λόγο.

Και εννοείται φυσικά πως το copy-paste έξω το κάνουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ, αρκετές φορές δίνοντας direct link στην είδηση, πολλές φορές απλά αναφέροντας το όνομα του site από όπου το πήραν, ενώ κάποιες φορές απλά δε βλέπεις καμία πηγή, λες και το γράψαν μόνοι τους.

Και μιλάμε πάντα, για πολύ μεγάλα και ηχηρά ονόματα.

edit: Ρε, αν αναφερόταν ο Λάμπης δεν θα είχαμε πει κουβέντα. Αλλά αυτοί και δεν έγραφαν τίποτα και πήγαν να μας πουν ότι φταίμε κιόλας...

Άλλωστε και στο insomnia βαζουν πολλες φορές ειδήσεις από εδώ, όμως υπάρχει πάντα παραπομπή στο άρθρο ;)

Αυτό το ποστ σου είναι και ο λόγος που κάθισα και ασχολήθηκα βασικά. Γιατί στο TheGreekz λες αυτά:

"ειλικρινά δεν βλέπω κάτι το απειλητικό σε αυτό, απλά ανέφερα ότι ακόμη και από τον νόμο προβλέπεται αυτό που εμείς με ένα απλό mail ζητήσαμε.

Όσο για το άλλο, ειλικρινά σου σου λέω πως δεν θα συζητούσαμε τώρα αν υπήρχε παραπομπή με λινκ στην σελίδα και όχι μια απλη αναφορά του ονόματος της.

Φιλικά Πάντα"

http://www.thegreekz.com/forum/showpost.php?p=8463572&postcount=4

Σε ρώτησα πριν και με την απάντησή σου υπέθεσα ότι δεν έβαζαν καν το TheLab σαν πηγή. Όμως θυμόμουν, πως αυτοί επέμεναν ότι το βαζαν. Και βλέπω μετά το ποστ σου και είμαι κάπως έτσι: :blink::boxed:

Εσείς λοιπόν :shifty: το θέμα το κάνατε γιατί δε σας κάνανε direct link στις ειδήσεις σας, όμως το TheLab αναφερόταν ως πηγή.

Με λίγα λόγια: Sorry, αλλά είστε φάουλ. Δεν έκλεψαν από κανέναν τίποτα, αν βγαίναν και γράφανε στο κάτω μέρος του copy-paste "πηγή: TheLab.gr".

Σου το ξαναείπα και δε θα βαριέμαι να το επαναλαμβάνω, ηχηρότατα ονόματα του εξωτερικού κάνουν αυτήν την τακτική και κανείς δε λέει απολύτως μα απολύτως τίποτα.

Μιας και λενε το thelab.gr οτι το κανει αυτο για διαφημιση, ειστε να οργανωσουμε κανενα ομαδικο Ping Of Death να το ριξουμε ; :p

Σιγά hacker μου σιγά, να πάμε να ρίξουμε και κανα Πλαίσιο? (ίδια κίνηση με το TheGreekz και το insomnia έχει) :D :D

Μιλωντας γενικα και με αφορμη το παραπανω συμβαν σκεφτομαι ποσο ευκολα καταπαταμε την πνευματικη ιδιοκτησια αλλου και ποσο ευκολα ενοχλουμαστε οταν απο θυτης γινομαστε θυμα.

Απλά εδώ τα είπες όλα. Η κατάσταση στο Internet είναι αυτή που είναι - μια αναρχία, όπου ο καθένας καπηλεύεται τους κόπους του άλλου. Απλά κρατάμε κάποιους τύπους, φροντίζοντας να κάνουμε τη δουλειά μας όσο καλύτερα μπορούμε. Μερικοί δεν το κάνουν - εγώ μπορεί να σκίζομαι για να βρω την πηγή της είδησης και να την αναφέρω, άλλοι μπορεί να μην βάλουν καν, όχι direct link, αλλά ούτε και το Site από το οποίο αυτή προήλθε, "κλέβοντας" στεγνά την είδηση του άλλου.

Αλλά από την άλλη και εγώ, "κλέβω" την πνευματική ιδιοκτησία κάποιου άλλου, όταν μεταφράζω το κείμενό του χωρίς άδεια - μια αναφορά στην πηγή της είδησης, ακόμα και με direct link δε σώζει την κατάσταση.

Απλά είναι ΤΟΣΟ μεγάλο το Internet, που σιγά μην κάτσεις να ασχοληθείς - το αποδέχεσαι.

---

Η γνώμη μου εν τέλει στο όλο θέμα είναι αυτή: Δεν έπρεπε σε καμία των περιπτώσεων να μπουν μέσα στο e-mail που στείλατε νόμοι και τα συναφή. Εάν το Lab αναφερόταν ξεκάθαρα ως πηγή της είδησης, ακόμα και χωρίς direct link, κάνατε λάθος που στείλατε τέτοιο e-mail. Θα μπορούσατε απλά να ζητήσετε να βάζουν ένα direct link - φιλικά και όμορφα.

Πρέπει να μάθετε να το αποδέχεστε αυτό το πράγμα - εγώ, το ξαναλέω, αν δω κάποια είδησή μου αντιγραμμένη σε άλλο site, ακριβώς ίδια, αλλά να αναφέρεται το box σαν την πηγή, χωρίς να έχει direct link, δε θα ενοχληθώ και τόσο.

Αν όμως δεν έχει καμία αναφορά σε κανέναν, ούτε σε μένα ούτε στο site, δηλαδή στεγνά κάποιος πήρε την είδηση και την έκανε "δικιά του", τότε θα έκανα κάποια κίνηση για να απαιτήσω εξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταχωρήσεις πνευματική ιδιοκτησία, χρειάζεται μια διαδικασία

λαθος :daisy: .(υποθετω πως εννοεις "κατοχυρωσεις" και οχι "καταχωρησεις".Η πνευματικη ιδιοκτησια ως δικαιωμα δημιουργειται αυτοματα,με την δημιουργια του επιμαχου πνευματικου εργου(ουσιαστικο συστημα).Οι καταχωρησεις και τα λοιπα χρειαζονται στην αλλη πλευρα του Ατλαντικου (συστημα του copyright,το οποιο διαφερει απο το ευρωπαικο).

Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ ξένα sites (πολύ μεγάλα και ηχηρά ονόματα) που δεν γράφουν ούτε καν την πηγή τους

αλλο γραφω κατι που εμαθα αλλο αντιγραφω αυτουσιο κατι που ειδα.Στην δευτερη περιπτωση εισαι υποχρεωμενος να αναφερεις την πηγη.Το ιδιο ισχυει μαλιστα και με τις φωτογραφιες,οπου και εκει υπαρχει δικαιωμα πνευματικης ιδιοκτησιας.Στο οτι υπαρχουν μεγαλα σαιτς που δεν γραφουν την πηγη τους θα αντιπαρεθετα την υπαρξη επισης πολυ μεγαλων τορρεντ τρακερς,το οποιο φυσικα δεν μας οδηγει στο συμπερασμα οτι το κατεβασμα ειναι νομιμο...:daisy::daisy:

Link to comment
Share on other sites

λαθος :daisy: .(υποθετω πως εννοεις "κατοχυρωσεις" και οχι "καταχωρησεις".Η πνευματικη ιδιοκτησια ως δικαιωμα δημιουργειται αυτοματα,με την δημιουργια του επιμαχου πνευματικου εργου(ουσιαστικο συστημα).Οι καταχωρησεις και τα λοιπα χρειαζονται στην αλλη πλευρα του Ατλαντικου (συστημα του copyright,το οποιο διαφερει απο το ευρωπαικο).

αλλο γραφω κατι που εμαθα αλλο αντιγραφω αυτουσιο κατι που ειδα.Στην δευτερη περιπτωση εισαι υποχρεωμενος να αναφερεις την πηγη.Το ιδιο ισχυει μαλιστα και με τις φωτογραφιες,οπου και εκει υπαρχει δικαιωμα πνευματικης ιδιοκτησιας.Στο οτι υπαρχουν μεγαλα σαιτς που δεν γραφουν την πηγη τους θα αντιπαρεθετα την υπαρξη επισης πολυ μεγαλων τορρεντ τρακερς,το οποιο φυσικα δεν μας οδηγει στο συμπερασμα οτι το κατεβασμα ειναι νομιμο...:daisy::daisy:

Γι αυτό έγραψα καταχώρηση, γιατί ήξερα τι παίζει με τους Αμερικάνους. Γι αυτό λες αυτοί να είναι τόσο "free" στο να κάνουν copy-paste ασύστολα?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι ασχολείστε?

Την ζαχαρένια σας μόνο χαλάτε...!

Πολλά μεγάλα ξένα site που ανταγωνίζονται καθημερινά σε news κτλ, δένβάζουν ποτέ λινκ πηγής.

Τα κλεψίματα πάνε ασύστολα...

Παράδειγμα τρανό απο site που θεωρούμε μεγάλες πηγές....

Είχα κάνει κάποτε ένα review και έτυχε να μην έχει κανένας άλλος την μητρική τότε εδώ 19/12/07 .

Έρχετε λοιπόν στις 21/12/07 το hardspell και λέει τα κάτωθι

and we share below

Έλεγε άλλα αλλά αλλάχτηκε λίγο μετά απο πμ μου στον και καλά συγγραφέα..:)

Λινκ με google translate : http://www.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.hardspell.com%2Fdoc%2Fhard%2F64981.htm&langpair=zh%7Cen&hl=en&ie=UTF8

Ω ναι, οι φωτογραφίες ξαφνικά απέκτησαν και υδατογράφημα hardspell για να είναι πλήρως δικές τους....απλά δέν υπολογίσανε ότι φαίνεται η μοκέτα μου και μπορώ να βγώ ανά πάσα στιγμή φωτογραφίες να κοιλιέμαι κάτω σαν γουρούνι...:hehe:

Άλλοι πάλι γράφουν την πηγή ώς πχ www.nordichardware.com και όχι direct link της πηγής///'ακρη δέν βγάζεις πάντως..:p

Link to comment
Share on other sites

gznp έχεις ξεχάσει κάτι. Όταν κάνεις copy/paste (δεν μιλάω για μετάφραση) μια είδηση/νέο/whatever είσαι υποχρεωμένος* να βάλεις link με την πηγή. Διότι χέστηκε μια φοράδα στ' αλώνι που έγραψαν thelab.gr, δε πρόκειται κανείς να πάει να βάλει στον browser του www.thelab.gr και να δει, γιατί ήδη την έχει δει την είδηση/νέο/whatever. Το κέρδος της αναδημοσίευσης αυτούσιας είδησης/νέου/whatever θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον ένα click/hit από το site που την φιλοξενεί.

*Ή τουλάχιστον εγώ έτσι ξέρω τα ethics του internet.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος. Moderator απανταει σε κλειδωμενο θέμα 1.30 ώρα μετα το κλείδωμα. Κοιτάξτε τι γαρδούμπες πετάει και δεν μπορω και να του απαντήσω:

Καταρχήν μην ξεχνάτε πως οι mods του electronics section δεν μπορούν να γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή αυτό που εσείς λανθασμένα περιγράφετε ως κλοπή,ότι δηλαδή γίνεται αντιγραφή υλικού γιατί πολύ απλά δεν είναι μέλη του the lab και δεν γνωρίζουν τα κείμενα του όπως πχ εγώ που αγνοούσα παντελώς το θέμα..και ας πάμε στο κυρίως θέμα:

>>Ωραιο ας το δεχτώ

Κύριοι του the lab στο internet δεν υπάρχει δικά μου και δικά σου για τον απλούστατο λόγο ότι από την φύση του είναι ελεύθερο.

Εφόσον ο οποιοσδήποτε έχει την δυνατότητα με ένα απλό register να έχει πρόσβαση σε αυτά που στο χ site ανεβαίνουν τότε δεν μπορεί κανείς να μιλάει για δικά μου και δικά σας.Αν δεν θέλεις να τα βλέπουν όλοι τότε δώσε κωδικούς μόνο σε αυτούς που κρίνεις πως έχουν το δικαίωμα να τα δούνε,αλλιώς δεν μπορείς να μιλάς περί κλοπής.. Αν σου παραβίασαν αυτά που είχες κλειδωμένα τότε ναι μπορείς να φωνάζεις,σε κάθε άλλη περίπτωση απλά ακολουθείς τους άγραφους νόμους και κανόνες του internet.

Ένας από τους οποίους πολύ σωστά λέει πως πρέπει να αναγράφονται οι πηγές των ειδήσεων και κειμένων από σεβασμό όμως προς τον γράφοντα ή αυτόν που εμφάνισε την είδηση στο site του και όχι από νομική υποχρέωση.Δεν υπάρχει κλοπή σε public sites κύριοι..το copy and paste βασιλεύει στο internet και πολύ καλά κάνει ώστε να έχουμε όλοι την δυνατότητα να ενημερωνόσαστε για ότι συμβαίνει στον κόσμο μας.

Απόψεις περιοριστικές αποτελούν εμπόδιο και τροχοπέδη στο σημαντικότερο χαρακτηριστικό του internet,αυτό που είναι υπεύθυνο για την γρήγορη και παγκόσμια διάδοση του,ένα χαρακτηριστικό που κάθε ημέρα γίνεται όλο και πιο σπάνιο στις ζωές μας,αυτό της ελευθερίας!

Τελικά πάντως νομίζω πως το the lab με αυτά και με αυτά βρήκε έναν πολύ καλό τρόπο διαφήμισης του site του σχολιάζοντας κάτι το αυτονόητο,που υπάρχει και σαν rule στο electronics section,πως πάντα γράφουμε την πηγή των ειδήσεων μας.

>>Ε;

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια ;)

Εχμ, σε μένα αναφερεσαι?:p:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει good wines, παρατήστε το θέμα. Κάποιος πρέπει να τους εκπαιδεύσει στο ότι η ελευθερία με την αναρχία στα πνευματικά δικαιώματα είναι η μέρα με τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

gznp έχεις ξεχάσει κάτι. Όταν κάνεις copy/paste (δεν μιλάω για μετάφραση) μια είδηση/νέο/whatever είσαι υποχρεωμένος* να βάλεις link με την πηγή. Διότι χέστηκε μια φοράδα στ' αλώνι που έγραψαν thelab.gr, δε πρόκειται κανείς να πάει να βάλει στον browser του www.thelab.gr και να δει, γιατί ήδη την έχει δει την είδηση/νέο/whatever. Το κέρδος της αναδημοσίευσης αυτούσιας είδησης/νέου/whatever θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον ένα click/hit από το site που την φιλοξενεί.

*Ή τουλάχιστον εγώ έτσι ξέρω τα ethics του internet.

Εγώ μαζί σου, αλλά την ώρα που τα TCMagazine, Tom's Hardware, σχεδόν όλα τα κινέζικα, εννίοτε τα VR+XS (δε φταίνε αυτοί βέβαια, μερικοί που ποστάρουν νέα είναι λίγο κουλάδια) και διάσπαρτα άλλα site (που και που κάνει το bit-tech τέτοιες κουτσουκέλες), το μόνο που κάνουν είναι να πετάνε την είδηση σε copy/paste και ΟΥΤΕ ΚΑΝ το site να βάζουν στην πηγή (το Tom's έκλεψε στεγνά το νέο για τις 48xx με τον Μakedonski από το TG-Daily, το TCMag όποτε θυμηθεί βάζει καμιά πηγή, και αυτή με τη μορφή που είπα - απλά και μόνο το site), ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο?

Μιλάμε για τεράστια ονόματα στο χώρο, όχι αηδίες. Κλέβουν και το κάνουν στεγνά, δεν τους ενοχλεί.

Μήπως εν τέλει, το "ηθικά σωστό" του να αναγράφουμε την πηγή με direct link, δεν είναι και νομικά απαραίτητο?

Ειλικρινά δεν ξέρω και θα θελα να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ορίζεις τι είναι νομικά σωστό. Από τη στιγμή που υπάρχει disclaimer και λέει ότι απαγορεύεται η αναδημοσίευση παρά μόνο αν έχεις γραπτή άδεια από τους διαχειριστές του site όλα τα άλλα είναι σαντιγές.

Και νομικά τουλάχιστον για την Ελλάδα: Ν.2121/1993

Νοούνται επίσης ως έργα οι μεταφράσεις, οι διασκευές, οι προσαρμογές και οι άλλες μετατροπές έργων ή εκφράσεων της λαϊκής παράδοσης, καθώς και οι συλλογές έργων ή συλλογές εκφράσεων της λαϊκής παράδοσης ή απλών γεγονότων και στοιχείων, όπως οι εγκυκλοπαίδειες και οι ανθολογίες και οι βάσεις δεδομένων, εφόσον η επιλογή ή η διευθέτηση του περιεχομένου τους είναι πρωτότυπη. Η προστασία των έργων της παρούσας παραγράφου γίνεται με την επιφύλαξη των δικαιωμάτων στα προϋπάρχοντα έργα, που χρησιμοποιήθηκαν ως αντικείμενο των μετατροπών ή των συλλογών.

To οποίο σημαίνει ότι η μετάφραση που κάνουν τα παιδιά αποτελεί πνευματική τους ιδιοκτησία - μέχρι το σημείο που αφορά την ακεραιότητα του αρχικού έργου, στην περίπτωση μας το έργο είναι το αρχικό αγγλικό κείμενο. Το copy/paste δεν έχει να κάνει με καμία μορφή ελευθερίας κι είναι απλά ενέργειες και λόγια από τεμπέληδες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.