Jump to content



να την κανω?(Ιταλια)


gbak

Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply
λοιπον λαμπιτες θελω την αποψη σας...αμα σου προτεινανε μια δουλεια ιταλια με τα τριπλα λεφτα απο οτι εδω και πληρωμενο σπιτι...θα την κανατε? υποψιν οτι θα σαι 6 μερες ιταλια και 4 μερες αθηνα στα off σου..

ακουω

Πουλόπουλος. Άργησες κι όλας...

Ποιος θελει να ζηση εδω??

Ο Βρύζας;

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου πως η Ελλαδα μας παει απο το κακο στο χειροτερο...Εγω Προσωπικα θελω να περασω πληροφορικη που θελω και να την κανω λαγος απο την Ελλαδα...

Λοιπον...

1)Εχεις ΠΑΡΑ πολυ καλο μισθο...που ΠΟΤΕ δεν θα βρεις στην Ελλαδα...

2)Εχεις ΕΤΟΙΜΟ σπιτι...

3)Αγγλικα γνωριζεις οποτε δεν θα εχεις προβλημα προσαρμογης...

4)Η Ιταλια ειναι πιο φθηνη χωρα απο την Ελλαδα διοτι οι Ιταλοι εκαναν επανασταση οταν μπηκε το ευρω διοτι οι τιμες πηγαν στα υψη...Σκεψου οτι τα οποροκυπευτικα ειναι πολυ πιο φθηνα απο την Ελλαδα...Ο καφες καπου στα 2 ευρω...;)

Και σκεψου πως δεν θα εισαι και πολυεξοδος και θα μπορεις να βαζεις πολλα φραγκα στην ακρη...

5) η Ιταλια ειναι πανεμορφη σαν την Ελλαδα...Εχει ιδιο κλημα...Παρομοιες παραλιες...Εντυπωσιακες γυναικες ( βλ Belucci:inlove:)

6)Θα ζησεις νεες εμπιριες...και θα παρεις πολλα απο την γειτονικη χωρα...οπου υπαρχει πολυ καλυτερος κοσμος...Πιο ευγενικοι (Οχι καφροι σαν εμας :worship:,που με το παραμικρο πιανομαστε στα χερια και ριχνουμε χριστοπαναγιες)

7) Εχεις 4 μερες Off...Τις οποιες μπορεις να τις κανεις οτι γ00σταρεις...ακομα και να ερχεσαι απο τα μερη μας...:T:

8) Το θεμα οτι εισαι 32 χρονον δεν παιζει και μεγαλο προβλημα...Εκτως αν θες ντε και καλα να παρεις Ελληνιδα...Ισως ο ερωτας της ζωης σου βρισκεται εκει :coax: Σκεψου το θετικα...

Εγω παντος πιστευω οτι θα περασεις καλα και θα μιλας για την ζωη που εκανες στην Ιταλια για πολλα χρονια...και οτι θα σου μεινει αξεχαστη...Μην χασεις την Ευκαιρια...Σου τα δινουν ολα ΕΤΟΙΜΑ διοτι θα εισαι ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ τους και οτι θα ΑΞΙΖΕΙΣ παραπανω...

α! Και το καλυτερο ? Εχουν καλυτερους δρομους και πιο μεγαλους απο τους δικους μας...( Ταχυτητα,ανδρεναλινη= οτι καλυτερο με ενα καλο αμαξι)

Πιστευω οτι το μονο που θα σου λειψει ειναι οι μπυρες με τα φιλαρακια σου...οι καφεδες και η οικογενεια σου...

Εαν οι φιλοι σου ειναι πραγματικοι θα σε καταλαβουν...Και θα σε εχουν μεσα στην καρδια τους...Οποτε οταν με το καλο θα εισαι κοντα τους...θα εισαι ευπροσδεκτος και θα περιμενουν να ακουσουν για την ζωη σου στην Ιταλια και να μοιρασθουν τις εμπειριες σου...

Μπορει και να ερχονται να σε επισκευθονται στην γειτονισα Ιταλια...:D

Θες και αλλα επειχειρηματα ?:cool:

Υ.Γ: Αξιζει να ξεχασεις για λιγο την Ελλαδα...και να διευρινεις τους οριζοντες σου...Να κοιταξεις το μελλον σου...και να περασεις καλα την ζωη σου...Διοτι ΜΙΑ ζωη εχουμε...Ας την εκμεταλευτουμε

Οσο για τους κομπλεξικους Ελληνες εργοδοτες...Εαν μαθουν οτι δουλευες Ιταλια δεν θα σε αφησουν στην απ'εξω...σκευθονται το συμφερον τους...Και δεν θα ειναι εγωηστες εαν βγουν κερδισμενοι...Διοτι θα σκευθουν οτι για να πας Ιταλια θα πρεπει να εισαι ΠΟΛΥ καλος σε αυτο που κανεις...:T:

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου πως η Ελλαδα μας παει απο το κακο στο χειροτερο...Εγω Προσωπικα θελω να περασω πληροφορικη που θελω και να την κανω λαγος απο την Ελλαδα...

Λοιπον...

1)Εχεις ΠΑΡΑ πολυ καλο μισθο...που ΠΟΤΕ δεν θα βρεις στην Ελλαδα...

2)Εχεις ΕΤΟΙΜΟ σπιτι...

3)Αγγλικα γνωριζεις οποτε δεν θα εχεις προβλημα προσαρμογης...

4)Η Ιταλια ειναι πιο φθηνη χωρα απο την Ελλαδα διοτι οι Ιταλοι εκαναν επανασταση οταν μπηκε το ευρω διοτι οι τιμες πηγαν στα υψη...Σκεψου οτι τα οποροκυπευτικα ειναι πολυ πιο φθηνα απο την Ελλαδα...Ο καφες καπου στα 2 ευρω...;)

Και σκεψου πως δεν θα εισαι και πολυεξοδος και θα μπορεις να βαζεις πολλα φραγκα στην ακρη...

5) η Ιταλια ειναι πανεμορφη σαν την Ελλαδα...Εχει ιδιο κλημα...Παρομοιες παραλιες...Εντυπωσιακες γυναικες ( βλ Belucci:inlove:)

6)Θα ζησεις νεες εμπιριες...και θα παρεις πολλα απο την γειτονικη χωρα...οπου υπαρχει πολυ καλυτερος κοσμος...Πιο ευγενικοι (Οχι καφροι σαν εμας :worship:,που με το παραμικρο πιανομαστε στα χερια και ριχνουμε χριστοπαναγιες)

7) Εχεις 4 μερες Off...Τις οποιες μπορεις να τις κανεις οτι γ00σταρεις...ακομα και να ερχεσαι απο τα μερη μας...:T:

8) Το θεμα οτι εισαι 32 χρονον δεν παιζει και μεγαλο προβλημα...Εκτως αν θες ντε και καλα να παρεις Ελληνιδα...Ισως ο ερωτας της ζωης σου βρισκεται εκει :coax: Σκεψου το θετικα...

Εγω παντος πιστευω οτι θα περασεις καλα και θα μιλας για την ζωη που εκανες στην Ιταλια για πολλα χρονια...και οτι θα σου μεινει αξεχαστη...Μην χασεις την Ευκαιρια...Σου τα δινουν ολα ΕΤΟΙΜΑ διοτι θα εισαι ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ τους και οτι θα ΑΞΙΖΕΙΣ παραπανω...

α! Και το καλυτερο ? Εχουν καλυτερους δρομους και πιο μεγαλους απο τους δικους μας...( Ταχυτητα,ανδρεναλινη= οτι καλυτερο με ενα καλο αμαξι)

Πιστευω οτι το μονο που θα σου λειψει ειναι οι μπυρες με τα φιλαρακια σου...οι καφεδες και η οικογενεια σου...

Εαν οι φιλοι σου ειναι πραγματικοι θα σε καταλαβουν...Και θα σε εχουν μεσα στην καρδια τους...Οποτε οταν με το καλο θα εισαι κοντα τους...θα εισαι ευπροσδεκτος και θα περιμενουν να ακουσουν για την ζωη σου στην Ιταλια και να μοιρασθουν τις εμπειριες σου...

Μπορει και να ερχονται να σε επισκευθονται στην γειτονισα Ιταλια...:D

Θες και αλλα επειχειρηματα ?:cool:

Υ.Γ: Αξιζει να ξεχασεις για λιγο την Ελλαδα...και να διευρινεις τους οριζοντες σου...Να κοιταξεις το μελλον σου...και να περασεις καλα την ζωη σου...Διοτι ΜΙΑ ζωη εχουμε...Ας την εκμεταλευτουμε

Οσο για τους κομπλεξικους Ελληνες εργοδοτες...Εαν μαθουν οτι δουλευες Ιταλια δεν θα σε αφησουν στην απ'εξω...σκευθονται το συμφερον τους...Και δεν θα ειναι εγωηστες εαν βγουν κερδισμενοι...Διοτι θα σκευθουν οτι για να πας Ιταλια θα πρεπει να εισαι ΠΟΛΥ καλος σε αυτο που κανεις...:T:

οχι δεν θελω αλλα επιχειρηματα.

θελω να μου τα πει καποιος που εργαζεται.

ζει μονος του.

εχει γυναικα-παιδια-σκυλιακαι δεν στηριζει τις αποψεις του σε οτι εχει ακουσει ή εχει διαβασει αλλα σε οτι εχει ζησει.

μην παρεξηγηθεις.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θελω αλλα επιχειρηματα.

θελω να μου τα πει καποιος που εργαζεται.

ζει μονος του.

εχει γυναικα-παιδια-σκυλιακαι δεν στηριζει τις αποψεις του σε οτι εχει ακουσει ή εχει διαβασει αλλα σε οτι εχει ζησει.

μην παρεξηγηθεις.

Φυσικα και δεν θα παρεξηγιθω...Αυτα γνωριζω και αυτα ειπα αλλωστε...Η γνωμη σου ειναι σεβαστη και φυσικα θα μετρισει καποιανου η γνωμη του οποιου θα εχει ζησει παραπανω πραγματα απο μενα και θα εργαζεται και ολα αυτα που λες...Δεν παυω να ειμαι 17 χρονων...και ουτε θα παρεξιγηθω διοτι δεν εχω ζησει τιποτα ακομα...Απλα λεω μια γνωμη...Οπως ζητησε και ο gbak...:T:

Δεν πιστευω οτι πολλα 17χρονα θα σου εδιναν παντως τετοια απαντηση ( δεν θελω να το παινευτω αλιμονο)

Link to comment
Share on other sites

Αν ελεγες πως εχουν τα πραγματα (σου προτειναν καινουργια δουλεια και το σκεφτεσαι , κλπ) στους τωρα εργοδοτες σου υπαρχει περιπτωση να σου κανανε αυξηση? Αν σου κανανε καλη αυξηση θα το ξανασκεφτοσουν για εξω?

Link to comment
Share on other sites

ρε συ λουκα δεν ειναι μονο τα λεφτα...ειναι γενικα η ολη ατμοσφαιρα που επικρατει...στις ελληνικες εταιριες...που ειναι ακρως χαοτικη και μιζερη...αλλα αντε και να μου καναν αυξηση...ποσα να μου δωσουν?...και παλι δεν υπαρχει περιπτωση καν να αγγιξουν ουτε κατα το ήμισυ τις ετησιες αποδοχες που θα χω στο εξωτερικο...και στην εν λόγω εταιρεια που ειμαι ηδη εδω και 4 χρονια...το κλιμα ειναι αρκετα βαρυ..πιστεψε με...

Link to comment
Share on other sites

ρε συ λουκα δεν ειναι μονο τα λεφτα...ειναι γενικα η ολη ατμοσφαιρα που επικρατει...στις ελληνικες εταιριες...που ειναι ακρως χαοτικη και μιζερη...αλλα αντε και να μου καναν αυξηση...ποσα να μου δωσουν?...και παλι δεν υπαρχει περιπτωση καν να αγγιξουν ουτε κατα το ήμισυ τις ετησιες αποδοχες που θα χω στο εξωτερικο...και στην εν λόγω εταιρεια που ειμαι ηδη εδω και 4 χρονια...το κλιμα ειναι αρκετα βαρυ..πιστεψε με...

Καταλαβα ... ε, ενας λογος λιγοτερος να μενεις εδω λοιπον ...

Αν δεν σε κραταει καμια γυναικα εδω καντην με ελαφρα ... τους φιλους δεν τους χανεις dont worry

Και οσο για τις κλειστες πορτες που μπορει να βρεις αν γυρισεις μετα απο ενα χρονο (που δεν νομιζω)

απο το λεφτα που θα εχεις βαλει στην ακρη ανετα αραζεις λιγο καιρο μεχρι να ξαναβρεις κατι

Αν και εμενα κατι μου λεει οτι αμα πας εκει και ξεπερασεις την μ@λ@κισμενη νοσταλγια για την "Ελλαδιτσα"

ουτε που θα το σκεφτεσαι να γυρισεις ... και στο κατω-κατω καθε 6 μερες αν θες γυρνας

Ελα αρκετα το κουρασαμε ... ΦΥΓΕ!!! :smoke:

Link to comment
Share on other sites

αν τελικα πας,περιμενω αντιστοιχο thread μετα απο 3-4 μηνες παραμονης που θα εξηγει γιατι θα γυριζες (ή δεν θα γυριζες) στην Ελλαδα...

πολλα ατομα απο εδω μεσα εχουν παρει το δρομο της ξενιτιας και μιας και μας διαβαζουν και "μικρα παιδια",ανοιχτε ενα θεμα κ γραφτε 2 αραδες εντυπωσεις,θετικα και κυριως αρνητικα της αποφασης να πατε εξω..τα αρνητικα και οι δυσκολιες ειναι αυτα που μας ενδιαφερουν κυριως..

και μιας και ολοι λενε φυγε,ας κανω τον δικηγορο του διαβολου..(και εγω θα εφευγα παντως :hehe:)

γκομενες ,φτηνο καφε και μεγαλους μισθους βρισκεις σε διαφορες χωρες...μηπως αλλα πραγματα εχουν σημασια τελικα?

στις 3 αδειες καρεκλες,βαλε τον εαυτο σου και 2 αγαπημενα προσωπα και την δυνατοτητα να καθεστε εκει οτι ωρα θελετε κ να ειστε απλα εκει..

photo0035qa4ct2.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να σου πω εγω απο την μικρη εμπειρια που χω...μεχρι στιγμης...

το εξωτερικο ειναι καλο και την παλευεις ανετα αν εχεις και σωστη παρεα μαζι σου...εγω ευτηχως με περιμενει ενας ελληνας πανω φιλαρακι...οποτε ειμαι οκ..

στο μιλανο που ειχα κατσει ενα μηνα σερι με εναν ξενερωτο..και οχι σε σπιτι αλλα σε ξενοδοχειο...φρικαρα στον μηνα πανω πηρα το αεροπλανο και κατεβηκα στεγνα...

γενικα νομιζω αν εχεις το σπιτι σου κανονικα εξοπλισμενο και κανα δυο φιλαρακια ελληνες θα την βγαλεις οκ...

Link to comment
Share on other sites

Καλα για την κατασταση στην εταιρεια θα συμφωνήσω και εγώ... ψυχοφθόρες καταστάσεις που κρατάνε και ειναι και ενας απο τους λογους που ουτε και εγώ γουστάρω να ξαναγυρισω εκεί...

Στα πράγματα για τα οποια ομως εχω ενστάσεις, απο αυτά που έχουν λεχθει, ειναι οσον αφορά τους φιλους και την προσωπική ζωή...

7μηνες εκανα αυτο το περαδωθε Αθήνα Λονδίνο και ειλικρινα νησάφι... το να έχεις 2 ζωές σε 2 πολεις ειναι σαν να εισαι bisexual ... :p κάποια στιγμη πρέπει να αποφασισεις... τα απανωτά ταξιδια καθε βδομάδα οσο και αν φαινονται σε καποιους ουαου για αυτους που τρώνε στην μαπα τα αεροδρομια και τα αεροπλάνα απο κάποια φάση και επειτα αρχιζεις και κουράζει το στορυ....σιγα σιγα τα αραιώνεις και αρχιζεις και κοβεις...

Τωρα οσον αφορα φιλους και σχέσεις... το εχουμε ηδη οσοι δουλευουμε βάρδιες (χανόμαστε)... το να ξέρεις οτι ο αλλος/αλλη ειναι στο φευγιό καθε 3 και λιγο καθε αλλο παρα ιδανικο για σχέση ειναι ακόμα και αν ξέρει οτι θα ξαναγυρίσεις μετα απο μερικές μέρες (μιλάω ως παθών και για σχεση στο Λονδίνο και στην Αθήνα που πηγαν να ξεκινήσουν)...

τους φιλους ουτε απο το MSN, ουτε απο το Facebook και το τηλέφωνο τους κρατάς... πρέπει να τους ζεις (και πάλι ως παθών μιλάω καθώς ειδα διαφορα στο contact που ειχαμε με αρκετους)

αυτα για να μην τα λέμε και ολα ιδανικά...

Χαιρομαι για την κινηση του φιλου George και το βασικότερο θεωρώ οτι μια τέτοια αλλαγή θα του κάνει και καλο στο μυαλο (ξέρει αυτος)

Καλη αρχη dude:T:

Link to comment
Share on other sites

εαν δινεις χερι για τετοια συμφωνια και συμπεριλαμβανονται βενζινες και ενα απλο 2αρακι εγω απο αυριο θα φοραω τα Tricolore:D

deal εφυγε οκκ...τα καλα πανω απο 1.70 για το αφεντικο..:hehe:

θα παρεις και την σουηδεζα να χουμε χωρο να τα φορτωνουμε

Link to comment
Share on other sites

το μονο που σκεφτομαι ειναι ..η προσωπικη ζωη ισως παει λιγο πισω..

Δες λιγο

το συμβολαιο με τους Ιταλους λέει με μικρά γραμματα κατω - κατω ...

ότι πρεπει να παντρευτεις Ελληνιδα?

όσο για το αν σε δεχτουν πισω οι "εδω" μετα και αν αποφασισεις να γυρισεις

πίσω ολοκληρωτικά κτλ κτλ.

Παιζει αν ημουν εργοδοτης σου και μαθαινα ότι τελικα δεν αποδεχοσουν

τετοια προταση κατω απο αυτες τις συνθηκες*** να σε απελυα επιτοπου

λογω βλακείας :hehe:

*** δλδ δεν εχεις να μεγαλώσεις κανα παιδι εδώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.