Jump to content



να την κανω?(Ιταλια)


gbak

Recommended Posts

Εμένα το μόνο που θα με ενοχλούσε στο όλο θέμα είναι η απουσία των πολύ καλών μου φίλων και της οικογενείας μου αλλά αφού θα έχεις τη δυνατότητα να είσαι τετραήμερα στην Ελλάδα συν το καταπληκτικό οικονομικό και τέλος το ότι έχεις την επιλογή να κάτσεις μόνο ένα χρόνο για μένα πας χωρίς δεύτερη σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Ρε dude διπλα θα εισαι ... 1 ωρα με αεροπλανο και εχεις και καλο καιρο οπως εδω

Θετικα

1) Καλος μισθος (γ@ματος, τι καλος)

2) Πληρωμενο σπιτι

3) Εξελιξη

4) 1 χρονος, μετα αν σου αρεσει καθεσε, αν οχι φευγεις. 1 χρονος δεν ειναι τιποτα ... περναει για πλακα

Αρνητικα

1) Δεν μπορω να σκεφτω κατι. Ισως η απουσια φιλων - γνωστων αλλα οπως ειπαμε εισαι διπλα

Αν τελικως δεν φυγεις πες μου που μενεις να ερθω να σε σπασω μπας και βαλεις μυαλο :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Του δίνουν τόσα λεφτά - σε καλή δουλειά - σε γαμάτη χώρα - που είναι δίπλα από Ελλάδα - και κάθεται και κάνει θέμα στο Lab για να ρωτήσει τι να κάνει.

Το μόνο ερώτημα που απομένει λοιπόν είναι ένα:

Τι σκτ σε κρατάει στην Ελλάδα και το σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Του δίνουν τόσα λεφτά - σε καλή δουλειά - σε γαμάτη χώρα - που είναι δίπλα από Ελλάδα - και κάθεται και κάνει θέμα στο Lab για να ρωτήσει τι να κάνει.

Το μόνο ερώτημα που απομένει λοιπόν είναι ένα:

Τι σκτ σε κρατάει στην Ελλάδα και το σκέφτεσαι?

Συμφωνω με τον up

Link to comment
Share on other sites

Aν ο μισθος σ τωρα ηταν 600 κ σ δινουν 1800 το σκεφτοσουν [αλλα κ παλι θα πηγαινες]

αλλα νομιζω περνεις αρκετα περισσοτερα οποτε στο πρωτο ς 4ημερο φερε μ ενα ωραιο ιταλικο κοκκινο κρασι// κ πριν φυγεις να κανουμε 1 συναξη για το "καλο ταξιδι [κωλοφαρδε]"

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως, 3 γεμάτα χρόνια αγγλία και τωρα σκέφτομαι να γυρίσω ελλαδα... Οπως και να το κάνεις, σου λειπουν σκηνικά και καταστάσεις που τις εχεις συνηθήσει απο μικρός. Μην μιλήσω για το ξεκώλομα στην δουλειά :p Καλα τα λεφτά αλλα δεν ειναι κ το πάν...

Για 1-2 χρονακια ειναι παντως κορυφαια εμπειρια το εξωτερικό. Για παραπάνω δεν ξέρω... Eξαρταται και απο την ηλικία, κ αν/πότε θές να κάνεις οικογένεια κ παιδια κλπ κλπ...

Αλλα για 1 χρόνο χώσου, απλώς μετα φρόντισε να μπορεις να γυρίσεις, γιατι συνήθως έτσι ξεκινάει η κατάσταση : "Έλα για ενα χρονακο και μετα γυριζεις" λεει ο μανατζερ και περνάνε 3-4 χρόνια κ εισαι ακομα εκει :p

Link to comment
Share on other sites

Πριν 5 χρόνια τα παράτησα ολα στην Αθηνα και ήρθα Εύβοια. Δεν το εχω μετανιώσει...

Στην θεση σου δεν θα το συζητούσα... αυτα τα πράγματα δεν θέλουν πολύ σκέψη.

Άσε που θα πας στον πολιτισμό, οχι στα Αρβανητοχωρια οπως εγω:p

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε εδω ειμαι παρακολουθω αυτα που λετε...λοιπον το μονο αρνητικο της υποθεσης ειναι οτι εαν κλεισω κανα δυο πορτες που χω στην ελλαδα συν της εταιρειας που ειμαι τωρα..μετα ειναι δυσκολο να επιστρεψω παλι....

παντως ειλικρινα guys ευχαριστω..

επισης ειπε μια σοφη κουβεντα ο jogi....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να κάνω...

να γράψω αυτα που θέλω εδώ? να στείλω pm ? Η να συνεχίσω στα επόμενα threads?

Λοιπον τελικα θα απαντήσω εδώ με αυτα που διαβάζω....

Εγω ξέρω και λεω και οτι και ο τωρινος μισθος σου οχι μόνο φτάνει και περισσεύει για εναν εργένη αλλα και για ολοκληρη οικογένεια... οποτε για βιοποριστικους λογους ή λογους ανετης ζωής τέτοια ανάγκη δεν υπάρχει... αν επαιρνεις 700-800 ή 1500 ευρω και θα εγω σου ελεγα φεύγα...

Τωρα...το αν δεν σου φτάνουν με την διαχείριση που κάνεις ή με τις "ανάγκες" που εχεις δημιουργήσει ειναι άλλο θέμα... και θεωρώ οτι ειναι μαθηματικώς βέβαιο οτι σε 1 χρονο και ο 3πλάσιος μισθός δεν θα σου φτάνει... δεν θα εισαι ο πρώτος που το παθαίνει ουτε ο τελευταίος...

Τώρα αν οντως θέλεις να στησεις την ζωή σου και βλεπεις οικογένειες και παιδιά στο μέλλον αυτα δεν θα έρθουν delivery στην πορτα σου dude... εγω αλλες αναγκες "βλεπω" οτι πρέπει να καλυψεις πρώτα και αυτες δεν εχουν να κάνουν με χρηματα...

Κάνε ενα flashback στις ατελειώτες συζητήσεις που ειχαμε κάνει στο παρελθόν και θα πάρεις τις απαντήσεις που θες...;)

Link to comment
Share on other sites

μα ρε πανο το θεμα προεκυψε επειδη και δω που ειμαι τωρα μια βδομαδα ειμαι μονο Αθηνα και μια βδομαδα οπου ναναι..οποτε μια η αλλη θα μου ρθει...και με τριπλα λεφτα...

βεβαια οπως το λες και ο μισθος μου εδω ειναι ακρως ικανοποιητικος...αλλα δεν σου δινει την δυνατοτητα να μαζεψεις λεφτα...

@gilardino το interview το χω περασει...αυριο περιμενει απαντηση ο γερμανος

Link to comment
Share on other sites

μα ρε πανο το θεμα προεκυψε επειδη και δω που ειμαι τωρα μια βδομαδα ειμαι μονο Αθηνα και μια βδομαδα οπου ναναι..οποτε μια η αλλη θα μου ρθει...και με τριπλα λεφτα...

βεβαια οπως το λες και ο μισθος μου εδω ειναι ακρως ικανοποιητικος...αλλα δεν σου δινει την δυνατοτητα να μαζεψεις λεφτα...

@gilardino το interview το χω περασει...αυριο περιμενει απαντηση ο γερμανος

Γιώργο σου δινει την δυνατότητα να μαζέψεις λεφτά ο τωρινος μισθός (+ τα extra 2 μηνες τώρα)....

Θες να ποστάρεις το εκκαθαριστικο σου να γελάσουμε ολοι μαζι με το κράξιμο που θα φας απο ολους μας? :p;)

Η γνώμη μου ειναι οτι το οικονομικο το έχεις λυμένο, μην μου πεις για σπίτι τώρα u know better... σε αλλα θέματα πρέπει να βάλεις προτεραιότητες τώρα... στην τελικη αν σε 2 χρονια εχεις οικογένεια, παιδιά και δεις τα σκουρα (ασε που αμα δουλευει και η γυναικα σου λιγο δυσκολα να τα βρειτε σκουρα) τοτε ανετα παιρνεις και την φαμιλια μαζι και ζειτε ολοι μαζι στο εξωτερικο και στα @@@ γονεις, φιλοι και συνάδερφοι οντως εχωντας την δικη σου οικογένεια μαζι σου πλέον....;)

παραδειγματα τέτοια υπάρχουν πολλά... αυτην ακριβως την κουβέντα ειχα με τον Κολοβό που τον εστειλα Μιλάνο την μέρα που εκανε τον σεισμό και ειναι πάνω με την φαμιλια του...

Αυτα τα γράφω δημοσια γιατι υπάρχουν και νέα παιδια στο φορουμ

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ παω πασο...αλλα δεν μου φτανουν...μετα μου λεει και ο αλλος πανω με ***ευρα την μερα...και μου ακουγεται σαν λαχειο...εντωμεταξυ μην ξεχνας οτι το 6 on και 4 off δεν σε κανει disconnect απο ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

τα παραπάνω λεφτα πάντα θα ειναι ενα θέμα που θα μας ελκύουν Γιώργο και λοιποί αναγνώστες...

το θέμα ειναι εσυ ως άνθρωπος τι αναζητάς... που θέλεις να δεις τον εαυτο σου σε 1-2-5 χρονια... αν το θέμα ειναι just the money πάω πάσο και εγώ...

Disconnect απο την Ελλάδα δεν κάνεις μόνο αν το θες... αντε βρες ομως και καμια σωστη που να μπορει να "ανεχτει" και το 6on-4off... εδω με 5ημερο και δεν παλευεται... anyway αυτα ειναι και τυχερά...βλέπε Μήτσος - Μιράντα

Σιγουρεψου μονο για τις συνθήκες εκει και κυρίως πως θα φυγεις απο εδώ για να βρεις πορτες οταν και αμα θελήσεις να γυρίσεις...

Στα λέω γιατι και εγω αυτον τον καιρο εχω μπει σε τρυπάκι να γυρισω εκει που ημουνα με τα διπλάσια λεφτα απο οτι παιρνω τώρα (με εχουν πρηξει ολοι μετά τις γνωστές εξελιξεις στην T4)....αλλα απλα δεν θέλω.... και δεν θέλω γιατι μπορει να παιρνω λιγότερα, αισθάνομαι ομως πιο καλα στην δουλεια μου και κάνω κάτι που μου αρέσει... τουλάχιστον προς το παρών...

Link to comment
Share on other sites

και κυρίως πως θα φυγεις απο εδώ για να βρεις πορτες οταν και αμα θελήσεις να γυρίσεις...

ειναι το μονο που σκεφτομαι...τα ξερεις εσυ αυτα...δυστηχως οι ελληνες εργοδοτες ειναι τοσο κομπλεξικοι που αν για τον α η β λογο τους αφησεις...μετα δεν σε ξαναδεχονται..και καλα σαν αντιποινα

Link to comment
Share on other sites

ειναι το μονο που σκεφτομαι...τα ξερεις εσυ αυτα...δυστηχως οι ελληνες εργοδοτες ειναι τοσο κομπλεξικοι που αν για τον α η β λογο τους αφησεις...μετα δεν σε ξαναδεχονται..και καλα σαν αντιποινα

Βασικα και εγω αυτο σκέφτομαι για την πάρτυ σου και επειδη φοβάμαι το εγκεφαλο σου...:p

In any case :hug:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.