Jump to content



ATI Radeon HD 4850


nikolakis13

Recommended Posts

Εγω με BIOS mod εδωσα μεχρι 1.158 για πυρηνα. Στα 750 πηγαινε νορμαλ αλλα απο εκει και πανω δεν ειναι καθολου σταθερη... Να δοκιμασω παραπανω ρευμα?

Μεχρι ποσο ειναι ασφαλες? Και περιπου ποσο θελω για να την φτασω κοντα στα 800? (Επειδη εχω δει αρκετους να την δουλευουνσε αυτη τη συχνοτητα).

Η καρτα μου ειναι απο μαμα κλοκαρισμενη στα 700/1000 (ειναι της gainward η GS 1GB).

Προσωπικά για να φτάσω τα 800 στον πυρήνα έδωσα 1.35V και είναι σταθερά από τα Χριστούγεννα. Σε θερμοκρασία δωματίου 30C, σε full load έχω 60C με την thermaltake tide water

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 964
  • Created
  • Last Reply
Προσωπικά για να φτάσω τα 800 στον πυρήνα έδωσα 1.35V και είναι σταθερά από τα Χριστούγεννα. Σε θερμοκρασία δωματίου 30C, σε full load έχω 60C με την thermaltake tide water

Τελικα κατασταλαξα στο 780/1150 με 1.2V για ρευμα... με μαξ θερμοκρασια 67 το βραδυ και 71 το μεσημερι...

Μαλλον δεν με περνει για παραπανω γιατι ειμαι με αεροψυξη...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για να φτάσω τα 800 στον πυρήνα έδωσα 1.35V και είναι σταθερά από τα Χριστούγεννα. Σε θερμοκρασία δωματίου 30C, σε full load έχω 60C με την thermaltake tide water

με bios? ξερεις αν δουλευει και με την καρτα της υπογραφης?

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα ζεύγος non reference της connect3d. τις έχω κάνει cloc μόνο μαζί σε cf γιατί δεν έιχα χρονο για μια μια. μνήμη πάνω από 1000 δεν πάει. τραγικό δεν είναι το νούμερο? ο πυρίνασ πάλι παίζει 721 και στι 2 χωρίς προβλήματα . στο furmark πιάνουν 85 βαθμούς. έχει νοημα να δώσω volt στον πυρίνα? από τη μαμά έχουν 1.042 να το πάω 1.158 ή μπορεί να τα τινάξουν? idle είναι στους 35-40 βαθμούς.

Δωσε αν εχεις βρει το voltmod!!!:bigsmile:

ποιο PCB έχεις? Έχω το 102-Β50102-00. Επισεις με ποιό πρόγραμμα έχεις κανει υπερχρονισμό?

Με rivatunner βαζω τα ρολογια κ τα τεσταρω με cod4 επι ωρες και furmark.

Οταν δω οτι αντεχουν τα περναω με βιος στην καρτα.Ετσι δεν εχεις μπλεξιματα με προγραμματα κλπ κλπ...

Κ εχω reference pcb αλλα με 1gb μνημη.ΔΛΔ εκανα το mod της reference 512.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατασταλαξα στο 780/1150 με 1.2V για ρευμα... με μαξ θερμοκρασια 67 το βραδυ και 71 το μεσημερι...

Μαλλον δεν με περνει για παραπανω γιατι ειμαι με αεροψυξη...

Δεν θα στο πρότεινα να της δώσεις κι άλλο ρεύμα με τέτοιες θερμοκρασίες, εκτός αν βρεις τρόπο να την κρατήσεις κοντά στους 70C σε full load. Να φανταστής πέρσι το καλοκαίρι με τις ζέστες είχα 70C σε idle με το stock cooler. Την δούλευα όλο το καλοκαίρι με αυτές τις θερμοκρασίες δεν μπορώ να πω πως είχα κάποιο πρόβλημα η κολλήματα. Μέχρι που έβαλα νερό και ησύχασα, εκεί ξεκίνησα το πείραγμα.

goku_dbz

Με BIOS την πήγα 1.158, δεν δίνει παραπάνω, από εκεί και πέρα έκανα pencil mod για να δώσω επιπλέον ρεύμα. Τώρα όσο αφορά το PCB σου πρέπει να ψάξεις να βρεις κάποιο site με φωτογραφίες ή κάποιον που να το έχει κάνει στην κάρτα του και να σου δώσει οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.