Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SAPPHIRE 4870


atreas

Recommended Posts

ΠΗΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ PC ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΡΤΑ...SAPPHIRE 4870 ΕΒΑΛΑ ΤΟ PRO TO 2008...ΚΑΙ ΕΝΩ ΞΕΚΙΝΑΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΑΓΩΝΕΙ Η ΟΘΟΝΗ..ΚΡΑΣΑΡΕΙ ΣΑΝ ΨΗΦΙΔΩΤΟ...ΛΕΣ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΙΞΕΛ...ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΟΛΑΕΙ Η ΟΘΟΝΗ ΕΝΤΕΛΩΣ...ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ...Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ RESTART....Η ΚΑΡΤΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 3DMARK ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΙΧΕ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 14400 FRAMES....ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ-ΛΥΣΕΙΣ...ΘΕΛΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ...?ΑΛΛΙΩΣ ΤΙ...???SOS

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ακου να δεις η 4870 βγαζει κατι προβληματακια και στου φιλου μου δηλαδη κολλαει οταν φορτωνει πριν μπει στο παιχνιδι...δοκιμασε να κατεβασεις τους τελευταιους drivers απο το σιτε της ATI

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αδερφέ είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα ακριβώς με την sapphire. Πες του φίλου σου να τσεκάρει στο κουτί της κάρτας γραφικών το πράσινο αυτοκολλητάκι. Αν λέει

PN 188-01E85-001SA SKU# 11133-00-20R τότε μπαίνεις στο επίσημο site της Sapphire και κατεβάζεις το καινούριο bios για την κάρτα σου και μετά ακολουθείς την διαδικασία για το update

Eδώ περισσότερες οδηγίες

http://forums.amd.com/game/messageview.cfm?catid=260&threadid=98860&messid=918679&parentid=918677&FTVAR_FORUMVIEWTMP=Single

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον συναδελφο..για δες εδω το δικο μου "πακετο"..για να δεις κοινα σημεια..μια απο τα ιδια αδερφε...απλα εσυ δεν αναφερεις BSOD

http://thelab.gr/showthread.php?t=55300

αν βρεις λυση και συ πες μας και μας..

Υ.Γ.

please μη γραφεις με κεφαλαια..ειναι σαν να φωναζεις και γενικα ειναι αντιαισθητικο...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ.....ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ DRIVERS ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ 18/9 ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

νομιζω αυτος ο αριθμος υπαρχει και σε αυτοκολλητο στο πισω μερος της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

ναι απλα αποτι λες εσυ δεν αναφερεισ κατι για παιχνιδι....εμενα ολα αθτα με τα windows δε μου τα κανει....κρασαρει στο παιχνιδι....ktmlover αν μπορεισ απαντησε εσυ....με αλλαγη καρτας αραγε να μην εχει προβλημα....αφου δε το εμφανιζουν ολες....

Link to comment
Share on other sites

ο κωδικος ειναι ιδιος χωρις...το -20R στο τελος ομως εμενα δεν το χει...απο την αλλη στο site tis sapphire σταματαει στα μηδενικα και δεν εχει ουτε εκει το -20R και ειναι ιδιο με το δικο μου...αρα λογικα θα πρεπει να το κανω ε????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα αλλα μολις διαβασα το φορουμ ηλπιζα οτι θα την εβγαζα καθαρη..αμ δε, το προβλημα συνεχιζεται παρολο που φλασαρα τα νεα bios..απο την μια η καρτα ειναι καινουργια ουτε μηνα δεν εχει κλισει,απο την αλλη αμα την παω πισω μαλλον θα μου την δοσουν πισω κ καλα "επισκευασμενη" ή θα μου δωσουν καινουργια.;;αλλα απο την αλλη ποσο καιρο θα παρει η επισκευη; μηπως ξερετε τι αλλο παιζει να φταιει; ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως δε λυθηκε το προβλημα με ενημερωση bios...αυτη που εχει στο ιντερνετ...απο οτι καταλαβα..επειδη ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ...ειναι ασυμβατοτητα του συστηματος...γενικα oi ati με intel επεξεργαστες η κατι τετοιο..παντως εγω αλλαξα και εβαλα nvidia thn 260...και να ξερεις το οτι λενε οτι η 4870 ειναι πολυ καλυτερη και φθηνοτερη ειναι ψεμα και στο λεω στην πραξη...η 260 ειναι ιδια σε επιδοσεις και στο λεω με βαση εφαρμογη σε παιχνιδια οπως το crysis το καινουργιο..και ταυτοχρονα συμβατη με ολα που ειναι και υπερβολικα σημαντικο..για να μη σου σπαει τα νευρα καθε 3 και λιγο και μιλωντας για καινουργιο μηχανημα...ελπιζω να σε βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τη μηχανημα εχεις αλλα το ιδιο θα σου λεγα και για τις ddr3 me tis ddr2...1000 φορες τις 2 που εχουν πολυ καλυτερους χρονισμους που ειναι και το πιο σημαντικο και ειναι γενικα πολυ δουλεμενες..εγω και αυτες τις αλλαξα στο συστημα που λεω πιο πανω...και ειδα διαφορα...ευτυχως η αλλαγη τζαμπα....και στα 2...!!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα φιλε ατρεα ειναι οτι ολο το pc ειναι φτιαγμενο ωστε να μπουν αυτα που αγορασα.δλδ η μητρικη ηταν για υποστιριξη crossfire(τετοια ειχε κ μεσα στο κουτι)οχι για sli..θα συμβαδιζει αν παρω nvidia;.και αν δεν συμβαδιζει,θα πρεπει να αλλαξω κ μητρικη;τοτε θα πρεπει να αλλαξω και επεξεργαστη (ειπα να δοκιμασω amd και ειναι μονο για amd η μητρικη).και το τροφοδοτικο για υποστιριξη crossfire ελεγε,σχεδον ολα για ατι τα πειρα ,αλλα μαλλον πειρα τον π***ο,και ειδα παντως δεκαδες αναφορες τετοιων προβληματων σε φορουμ ειτε για ατι ειτε για nvidia...διχασμος..και οχι τπτ αλλο ειναι κ πανακριβες οι ρουφιανες..επεισης κατι αλλο..η 4870 εχει 4 λαμπακια στο σημειο που περνει ρευμα απο το τροφοδοτικο,εμενα μου αναβουν μονο τα 3 ,λετε να πεζει ρολο..;;ενα 3dmark που της εκανα μου εβγαλε μερικα ερορ(ή 1 ή 2).αμα ειναι κανω ποστ το αποτελεσμα για τους σχετικους...ολη η αγορα εχει γινει απο e-shop..λετε αμα τους την παω πισω να δωσουν καινουργια;;.κανεις αλλος καμια σκεψη;;

Link to comment
Share on other sites

απο eshop και εσυ??καλος ηρθες στην παρεα μας.ποτε ξανα καρτες απο εκει, τουλαχιστων εγω.οσο για το αν 4870 με ιντελ και ασυμβατοτητα δεν παιζει,εκτος αν επεσες σε ελατοματικο part.ειναι και πολυ ανωτερη απο 260-280 που λετε.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξεις κάρτα δεν θέλει να αλλάξεις τίποτα άλλο, απλά με nvidia δεν έχεις sli/crossfire.

Και μην λέμε για ATi vs nVidia, ο καθένας μας θα πει αρκετά και άκρη δεν θα βγάλουμε...:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.