Jump to content



4850 Ή 4830 για Ε2180 clocked


uhu

Recommended Posts

Λοιπόν πρώτο πόστ καλορίζικος.:big_boss:

Εχουμε και λέμε?

4850 ή 4830 για Ε2180 overclocked???

Είναι για το HTPC μου που είπα να του κάνω ενα χριστουγεννιάτικο δώρο.

Η σύνθεση. Εως τώρα είναι.

Asrock Conroe 1333 D.667 rev.3

E2180 @ 3192

Supertalent 2χ1GB 667 Dual Channel @ 798 4-4-4-12 Dual Channel

Και μια Asus 3650 DDRII δίχως φουρφούρι.

Θα σκαλάρει καλά η 4850 ή πάω για 4830???

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που 4850, 4830 δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή θα έλεγα να πας στη 4850.Ισως τη ψιλοκοβει λίγο αλλά όχι το κάτι το τρομερο ώστε να χαραμίζεται η κάρτα. Προσωπικά έχω μια 8800gts 512 σε έναν celeron E1200 στα 3200ΜΗz, και δεν με κόβει κάπου, μέχρι και crysis παιζω σε 1280*1024 τερμα χωρίς προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

No extra fans.

Μόνο η μαμά Intel και στο chieftec του εχω αλλάξει και εχω βαλει εναν σχετικά ήσυχο coolermaster 12ari.

Απο τα 2 φουρφούρια το ενα είναι καρφωμένα στο mobo και ελεγχόμενο με speedfan(δυστυχώς μόνο ο ενας ελέγχετε με την παρούσα μητρική) με όχι πάνω απο 1200rpm και το άλλο είναι χαμιλόστροφο απο τη μάνα του. Μόνο σε orthos ανεβαίνει ο CPU fan στα 1800 Rpm (ακούγετε ο !@!#%!@@)αναγκαστικά για να κρατάει τον 2180 γύρω στους 66-68 max.

To κουτί είναι αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650622 και τα 3 στάντνταρ φουρφούρια του 1x8αρι μπρος 2x6αρια πίσω αποσυνδέθηκαν και βγήκαν απο το case γιατί η Thermaltake μάλλον τα κάνει σαλάτα γενικά με τη φασαρία. Πάντως οι πολλές γρίλιες πλάι και πίσω, η διάτριτη πρόσοψη και το πολύ μεγάλο μέγεθος του κουτιού για HTPC το κάνουν εντυπωσιακά δροσερό εσωτερικά. Εχω σκίσει και την αποτυχημένη βάση που είχε για τους σκληρούς και είμαι οκ. Ο σκληρός κάθετε στην πλαγιαστή θέση του FDD το οποίο το εχω καταργήσει εδω και χρόνια.

Μπορώ να κρεμάσω εναν ακόμα δωδεκάρι coolermaster απο τις γρίλιες αριστερά στο κουτί (απο μέσα πάντα μην το καραγκιοζέψουμε και είναι στο σαλόνι) και να φυσάει έστω και απο απο αυτές τις χοντρές γρύλιες όσος αέρας περνάει ακριβώς πάνω στην vga.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από την 3650? Παίζεις παιχνίδια? Γιατί αν δεν παίζεις, δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση. Στην αναπαραγωγή βίντεο και με μικρότερη κάρτα είσαι καλυμμένος.

Φιλικά,

Αντρέας

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω μια Sapphire 4830 αυτό τον καιρό. Πολύ κρύα καρτούλα, γρήγορη, ανεβαίνει καλά (735 πήγε πριν, ίσως έχει λίγο ακόμα) και ήσυχη. Πιστεύω ότι ταιριάζει καλύτερα στο HTPC και γλυτώνεις και ένα 20άρι

Link to comment
Share on other sites

Μην το λές,εαν κάποιος χτίζει ενα HTPC με 200Ε τότε είναι μεγάλο ζήτημα τα 20Ε καθώς καθιστούν ενα 10% της τιμής του :laughing:

και πως θα φτιαξει htpc με τα υπολοιπα 80 ευρω??:to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

:thank_you2::thank_you2:

Ντου στην 4850.

Η gigabyte η silent τι λέει?

Γενικά σε ησυχία τι λένε και τι προτείνετε?

Αφου είσαι ψημένος ήδη, τι ρωτας? Βουρ για τη 4850 :)

Θα μπορούσες να συνδυάσεις καμιά silent με κανένα 12αρη ανεμιστήρα στρατηγικά τοποθετημένο μέσα στο κουτί έστω και χωρίς να κοιτάει έξω. Αλλά silent σκέτη μέσα στο HTPC θα φάει πολλά ζόρια... όχι μονό η κάρτα αλλά και το υπόλοιπο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

και πως θα φτιαξει htpc με τα υπολοιπα 80 ευρω??:to_pick_ones_nose3:

Εγώ έκανα ενα παράδειγμα,καθώς αφου ο φίλος θέλει άλλη καρτούλα απο την onboard είναι φυσικό να υπερβαίνει τα 200...

Εγώ προσωπικά σε ένα project που ασχολούμαι μου έχει βγεί ολοκληρωμ΄νο σύστημα με 250γιούρα :happy2:

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/c/55/vga.html?keyphrase=4830

http://www.skroutz.gr/c/55/vga.html?keyphrase=4850

o skroutz έχει 4830 και με 96 ευρώ ενώ 4850 με 132

άρα δεν είναι ακριβώς 20 αλλά 35 και ανάλογα την μάρκα μπορεί και 50

Link to comment
Share on other sites

Αφου είσαι ψημένος ήδη, τι ρωτας? Βουρ για τη 4850
Θα μπορούσες να συνδυάσεις καμιά silent με κανένα 12αρη ανεμιστήρα στρατηγικά τοποθετημένο μέσα στο κουτί έστω και χωρίς να κοιτάει έξω. Αλλά silent σκέτη μέσα στο HTPC θα φάει πολλά ζόρια... όχι μονό η κάρτα αλλά και το υπόλοιπο σύστημα.

Ελα ρε Κριτ.

Και έλεγα θα με δει δε θα με δει.

Σήμερα δοκίμασα και την 8800 Gt στο htpc ίσως η 4850 μπει στο κυρίως pc θα δούμε.:hehe:

Μην το λές,εαν κάποιος χτίζει ενα HTPC με 200Ε τότε είναι μεγάλο ζήτημα τα 20Ε καθώς καθιστούν ενα 10% της τιμής του

και πως θα φτιαξει htpc με τα υπολοιπα 80 ευρω??

Με 200 οχι με 300 κάτι γίνετε.

Τέσπα είναι εκτός θέματος αυτή η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

:thank_you2::thank_you2:

Ντου στην 4850.

Η gigabyte η silent τι λέει?

Γενικά σε ησυχία τι λένε και τι προτείνετε?

Έχω την gigabyte 4850 1GB silent. Η καρτούλα είναι πολύ ήσυχη :rofl: και με καλές επιδόσεις. Δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα με τις θερμοκρασίες εκτός και έχεις χάλια ροή αέρα ή μικρό/στριμωγμένο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.