Jump to content



ATI Radeon HD 4850


nikolakis13

Recommended Posts

αναβαλλετai το μοντ!

τελικα φταιγανε οι μνημες για τα αρτιφακτς! τις κατεβαζα σιγα σιγα μεχρι τα 1150 οπου δεν ειχα αρτιφακτ...Για λογους ασφαλειας τις εβαλα στα 1140 και πηγα το gpu στα 715 χωρις κανενα προβλημα (furmark για 10' 1680*1050 fullscreen)!

3dmark06 score @default =13576

3dmark06 score @715/1140=15324!!!

σχεδον 2000 κερδος!!!! :happy2:

Οι μνημες δεν ειναι για πανω απο 1100 με ασφαλεια...Πυρηνα δοκιμασε και 725 με rivatuner.Εμενα μου εβγαλε 4ωρες furmark:happy2: μια χαρα.Οποτε δοκιμασε το να δεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 964
  • Created
  • Last Reply
Οι μνημες δεν ειναι για πανω απο 1100 με ασφαλεια...Πυρηνα δοκιμασε και 725 με rivatuner.Εμενα μου εβγαλε 4ωρες furmark:happy2: μια χαρα.Οποτε δοκιμασε το να δεις...

λεω να κανω το pencil mod αλλα μιας και τωρα ειναι no-game season (εξεταστικη) το ανεβαλα για αργοτερα...λογικα θα παει κοντα στα 800!!:T:

Link to comment
Share on other sites

την Plus την έχω στο main και χθες ψόφησε σε stock όλα :hehe:

μαύρο από μένα στην DFI :TD:

στην πυρα!

ειναι γνωστο οτι οι dfi πασχουν απο ψυχολογικα προβληματα σε stock λειτουργια, πολλες περιπτωσεις καταληγουν στην αυτοκτονια:angry:

on topic

απ' αυτα που βλεπω να υποθεσω οτι καρτα που κανει ολα τα 3dmarks στα 820mhz με stock βολταζ θεωρειται πολυ καλο κομματι ε?:(

Link to comment
Share on other sites

E μαλλον(!) καλο κομματι ειναι αλλα για να εισαι σιγουρος πρεπει να παιξεις και μερικες μερες κανα βαρυ παιχνιδι...CRYSIS,COD4,CSS...Γιατι μου εχει τυχει ναβγαζει χαλαρα τα3dmark αλλα στα παιχνιδια να κολλαει ελλεινα!

Που τη βρηκες αυτην την καρτα αληθεια???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση το auto tune στο catalyst για να κλοκαρεις την καρτα στο παει και καλα στο full που αντεχει η καρτα?γτ το κανω μ φτανει και τις 2 καρτες στα 690 core 1100 ram και μολις τρεχω 3d mark κρασαρει παντα στο canyon flight...3ερει κανεις τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

το auto-tune ποτέ δεν ήταν αξιόπιστο. κυρίως γιατί δε στρεσάρει ταυτόχρονα πυρήνα και μνήμες όταν ανεβάζει τα ρολόγια και τσεκάρει σταθερότητα.....αλλά ένα ένα κάθε φορά.

κατέβαζε 10mhz κάθε φορά εναλλάξ σε πυρήνα/μνήμες και ξανατέσταρε με 3dmark.

το τελικό τεστάρισμα πάντως είναι καμια ώρα games....κυρίως fps.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση το auto tune στο catalyst για να κλοκαρεις την καρτα στο παει και καλα στο full που αντεχει η καρτα?γτ το κανω μ φτανει και τις 2 καρτες στα 690 core 1100 ram και μολις τρεχω 3d mark κρασαρει παντα στο canyon flight...3ερει κανεις τι παιζει?

Τριχες ειναι το auto tune στο παει στο τερμα και λεει success αλλα μολις βαλεις παιχνιδια κρασαρει αμμεσως

Εγω εχω απενεργοποιησει το CCC και με rivatuner κλοκαρω.Απλα ανεβαζε10-15 μχζ καθε φορα και τρεχε κανα 10λεπτο furmark που ειναι πολυ πιο βαρυ απ το 3dmark,πολλες φορες το 3dmark παιζει να το βγαλεις αλλα στα παιχνιδια τρως κολλημα.FURMARK ειναι εγγυηση!

Αμα κολλαει σ καποια φαση,pencil mod ειναι η λυση!!!!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον oι καρτες μου απο οτι εχω καταλαβει δεν τραβανε με τπτ στα 680 core 1090 ram κρασαρει στο 3d mark αμεσος...στα 675 core 1075 ram βγαζουν 3dmark αλλα κρασαρουν στο furmark τωρα τις εχω 665 και 1060 εκει δεν εχω δει κρασαρισμα μεχρι τωρα...αλλα ενα αλλο απι8ανο πραγμα ειναι σε καποια games πχ far cry 2 l4d κα8ος παιζω μετα απο καμια ωρα με πεταει ε3ω χωρις error και εχω φαγο8ει να βρω τι ειναι μεχρι και τροφοδοτικο αλλα3α αλλα τπτ :S

Link to comment
Share on other sites

λοιπον oι καρτες μου απο οτι εχω καταλαβει δεν τραβανε με τπτ στα 680 core 1090 ram κρασαρει στο 3d mark αμεσος...στα 675 core 1075 ram βγαζουν 3dmark αλλα κρασαρουν στο furmark τωρα τις εχω 665 και 1060 εκει δεν εχω δει κρασαρισμα μεχρι τωρα...αλλα ενα αλλο απι8ανο πραγμα ειναι σε καποια games πχ far cry 2 l4d κα8ος παιζω μετα απο καμια ωρα με πεταει ε3ω χωρις error και εχω φαγο8ει να βρω τι ειναι μεχρι και τροφοδοτικο αλλα3α αλλα τπτ :S

Φιλε χωρις ρευμα πανω απο 700 δεν πας ευκολα...Κανε το pencil mod για μνημες και πυρηνα και 8α εισαι αρχοντας.Ειναι ευκολο.Εγω εχω την δικη μ 781/1150 σταθερη παιζω με τις ωρες online cod4 και τα παει μια χαρα με στοκ ψυχτρα!!!Οποτε εσενα που βλεπω εχουν καλη ψυξη θα πανε ανετα ~800 με ρευμα....

Link to comment
Share on other sites

Ε καλο εως απαραιτητο ειναι το πολυμετρο...Με 15 ευρω παιρνεις ενα να κανεις τη δουλεια σου...Προσεκτικα στο mod μη γραψεις λαθος αντιστασεις!!!Πιανει παντως.Καλη επιτυχια και πες αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

update : Τελικα η στοκ ψυξη δεν παλευεται με τπτ ! χθες το βραδυ ενω επαιζα Left 4 Dead πηγαινε απο μονο του το fanspeed απτο 70% στο 100% και τα fps πεφτανε πραγμα που σημαινει οτι ξεπερνουσα τα 105c και η καρτα εμπαινε σε throttle mode :( δοκιμασα να αλλαξω θεση στην x-fi titanium γιατι βρισκοτανε στο pci 1x slot ακριβως πανω απτο 16x για την καρτα ( http://www.bit-tech.net/hardware/2006/09/15/dfi_infinity_975x/2 ) και κερδισα ετσι μερικους βαθμους σε idle και load, εφαγα ολο μου το μεσημερι ομως γιατι οταν αρχικα δοκιμασα να βαλω την καρτα στο 2ο 16x slot αυτη παραμενε κλειδωμενη σε 8x mode #$%$#%)$%#(%)$%#$(#%#$, ε τελικα ξαναπηγα την καρτα στο 1ο 16x και την x-fi στο 4x απο κατω, φανταστειτε ποσο uninstall reinstall και driver cleaner επεσε :p

Το αστειο ειναι οτι ακομα και με τους 9.2 το fan speed ειναι 30% by default :S ( δεν ξερω βεβαια αν το εχουν κανει να ανεβαινει αναλογα με την θερμοκρασια ) προσωπικα το εχω στο 75% συνεχεια (συνηθισα τον θορυβο του :p ), το θεμα ειναι οτι ξαναδοκιμασα το furmark ( 1.6.5 εκδοση αυτη τη φορα και εχοντας κανει rename στο .exe επιτηδες για να μην γινει καμια βλακεια με το catalyst AI ) ε στα 1280*1024 σε xtreme burning mode ειδα μεχρι 107 βαθμους !!! θα μου πειτε κανενα game δεν την ζεσταινει τοσο οσο το furmark, οπως και να'χει αμα την ξανακουσω να μπαινει σε throttle ενω παιζω εχει παει κατευθειαν για RMA στο πλαισιο !

Μαμησια ψυκτρα ΔΕΝ αλλαζω γιατι μπορει να γινει καμια βλακεια και μετα bye bye εγγυηση ( απτον ιουλιο την εχω ) αποτι βλεπω ολες οι αλλες στο πλαισιο εχουνε το reference cooler εκτος απο αυτη της palit η οποια ομως διαβαζω οτι εχει αυξημηνες πιθανοτητες να πεσω σε χαλασμενη ή να μην ανεβαινει καθολου ( οχι πως με ενδιαφερει το 2ο ) λετε να το κυνηγησω για πιστωτικο στην τελικη και να αγορασω καμια nvidia ? δεν ειμαι ο μονος "τρελος" που θεωρει οτι το anisotropic της ειναι για κλαμματα ακομα και με το "high quality AF" ξεκλειδωμενο απτο ati tray tools http://www.hardforum.com/showthread.php?p=1032904394 http://alienbabeltech.com/main/?p=3188&all=1

Περιεργα πραματα, παλιοτερα ειχα παρει 1900xt για να ξεφορτωθω το ελεεινο texture shimmering στις 6800/7800 ( το οποιο τελικα το εφτιαξε η nvidia με τους 78.03 αν θυμαμαι καλα ) τωρα με την 4850 εχω το ιδιο φαινομενο :S ειδικα στο cod4 κανει μπαμ και ειναι εξτρα ενοχλητικο, ειναι και το καταραμμενο το ArmA nvidia optimized, α ρε ATI :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με την tide water, ψυχτράκια στις μνήμες και στα μοσφετ(40€) και volt mod στο 1.4V Έφτασα στα 840MHz core 1100Mhz ram σταθερά. Kέρδισα στο Vantage sto performance 4-5 frames. Δείτε το graphics score. Τελικά δεν πιστεύω ότι αξίζει πέρα απο την χαρά του υπερχρονισμού;)

http://service.futuremark.com/compare?3dmv=958661

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο ψιχοφδορα σκεψη και μετα απο πολλες αναλισεις στα chipakia τις καρτα αποφασισα να δοκιμασω pencil mod αφου επιτελους βρηκα που ακριβος βρισκονται αυτα που πρεπει να (ζωγραφισω)αλλα τι ειναι καλυτερο μολιβι 2β ή 4β???και ποσο πρεπει να ζωγραφισω τα chipakia?

Link to comment
Share on other sites

update : Τελικα η στοκ ψυξη δεν παλευεται με τπτ ! χθες το βραδυ ενω επαιζα Left 4 Dead πηγαινε απο μονο του το fanspeed απτο 70% στο 100% και τα fps πεφτανε πραγμα που σημαινει οτι ξεπερνουσα τα 105c και η καρτα εμπαινε σε throttle mode :( δοκιμασα να αλλαξω θεση στην x-fi titanium γιατι βρισκοτανε στο pci 1x slot ακριβως πανω απτο 16x για την καρτα ( http://www.bit-tech.net/hardware/2006/09/15/dfi_infinity_975x/2 ) και κερδισα ετσι μερικους βαθμους σε idle και load, εφαγα ολο μου το μεσημερι ομως γιατι οταν αρχικα δοκιμασα να βαλω την καρτα στο 2ο 16x slot αυτη παραμενε κλειδωμενη σε 8x mode #$%$#%)$%#(%)$%#$(#%#$, ε τελικα ξαναπηγα την καρτα στο 1ο 16x και την x-fi στο 4x απο κατω, φανταστειτε ποσο uninstall reinstall και driver cleaner επεσε :p

Το αστειο ειναι οτι ακομα και με τους 9.2 το fan speed ειναι 30% by default :S ( δεν ξερω βεβαια αν το εχουν κανει να ανεβαινει αναλογα με την θερμοκρασια ) προσωπικα το εχω στο 75% συνεχεια (συνηθισα τον θορυβο του :p ), το θεμα ειναι οτι ξαναδοκιμασα το furmark ( 1.6.5 εκδοση αυτη τη φορα και εχοντας κανει rename στο .exe επιτηδες για να μην γινει καμια βλακεια με το catalyst AI ) ε στα 1280*1024 σε xtreme burning mode ειδα μεχρι 107 βαθμους !!! θα μου πειτε κανενα game δεν την ζεσταινει τοσο οσο το furmark, οπως και να'χει αμα την ξανακουσω να μπαινει σε throttle ενω παιζω εχει παει κατευθειαν για RMA στο πλαισιο !

Μαμησια ψυκτρα ΔΕΝ αλλαζω γιατι μπορει να γινει καμια βλακεια και μετα bye bye εγγυηση ( απτον ιουλιο την εχω ) αποτι βλεπω ολες οι αλλες στο πλαισιο εχουνε το reference cooler εκτος απο αυτη της palit η οποια ομως διαβαζω οτι εχει αυξημηνες πιθανοτητες να πεσω σε χαλασμενη ή να μην ανεβαινει καθολου ( οχι πως με ενδιαφερει το 2ο ) λετε να το κυνηγησω για πιστωτικο στην τελικη και να αγορασω καμια nvidia ? δεν ειμαι ο μονος "τρελος" που θεωρει οτι το anisotropic της ειναι για κλαμματα ακομα και με το "high quality AF" ξεκλειδωμενο απτο ati tray tools http://www.hardforum.com/showthread.php?p=1032904394 http://alienbabeltech.com/main/?p=3188&all=1

Περιεργα πραματα, παλιοτερα ειχα παρει 1900xt για να ξεφορτωθω το ελεεινο texture shimmering στις 6800/7800 ( το οποιο τελικα το εφτιαξε η nvidia με τους 78.03 αν θυμαμαι καλα ) τωρα με την 4850 εχω το ιδιο φαινομενο :S ειδικα στο cod4 κανει μπαμ και ειναι εξτρα ενοχλητικο, ειναι και το καταραμμενο το ArmA nvidia optimized, α ρε ATI :p

φιλε μου γιατι δεν αλλαζεις μοντελο, να παρεις μια με non reference cooler? εγω πηρα αυτη της sapphire

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510675 και χαζεψα με τις θερμοκρασιες που εχει ακομα και σε φουλ ρυθμους (65max). ενω ενας φιλος που ειχε παρει μια 4850 με reference cooler, χτυπαει 90αρες για πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.