Jump to content



Πωλήσεις στα forum, ηθική, και όχι μόνο....


nicksoti

Recommended Posts

Το μπανιο ομως θα επρεπε να ειχε αποφευχθει.Οχι γιατι ηταν ντε και καλα αδικο (δεν βγαζει κανεις ακρη οσο και να το συζητησει) αλλα γιατι τωρα δημιουργει προηγουμενο σε εναν ευαισθητο χωρο οπως ειναι οι αγγελιες...

σε καθε μορφη απονομης δικαιοσυνης,η "αρνησιδικια"(να μεινει απρακτο το οργανο που κρινει) ειναι ο,τι χειροτερο.Καμμια αποφαση δεν ειναι τελεια.Η καθεμια θα τις δικες της σταθμισεις και αποτελεσματα.

Υπαρχουν και αλλοι που ΚΑΙ βοηθανε αλλα ΚΑΙ κερδοσκοπουν ( ? ) πουλωντας κατι που αγορασαν απο το εξωτερικο βγαζοντας κερδος πουλωντας το απλα φθηνοτερα απο οσο εχει εδω.Στην τελικη, πιο πολυ καλο κανουν παρα κακο

Αυτοι που πωλουν κατι που αγοραζουν απτο εξωτερικο (αφηνοντας κατα μερος το οτι ειναι εξισου παρανομοι και μαλλον θαπρεπε να μπει και ενα φρενο και σε αυτους) εχουν μια βασικη διαφορα με τους παρεμπορους:Δεν πανε να αδειασουν τα μαγαζια ,οποτε μαλλον "ενοχλουν" λιγοτερο.Για να το παω one step beyond,ποσοι απο εμας εργαζομαστε σε καταστημα που ασκει νομιμη εμπορια...?Δειτε την big picture:αν εξαπλωθει αυτο,δεν ζημιωνονται μονον οι επιχειρησεις και το κρατος.Αργα η γρηγορα,η ζημια θα χτυπησει και την δικη μας πορτα,αφου καλως η κακως η θεση του εργαζομενου εξαρταται και απο την πορεια της επιχειρησης.Και δυστυχως και σε ενα αλλο τεχνολογικο φορουμ που βλεπω καποιες φορες,το παρεμποριο δειχνει ναχει παρει τρομακτικη διασταση...Ενας "γνωστος αγνωστος' χρηστης πωλει συνεχως καποια (καινουργια εξαρτηματα) στη μιση τιμη αποτι τα βρισκεις στην αγορα (πραγμα αρκετα υποπτο).Εκτος του οτι αν μυριστει κατι μια δημοσια αρχη υπαρχει κινδυνος κατηγοριας για λαθρεμπορια(σε περιπτωση που παιζει μαμουνια με τελωνεια κλπ),φαντασου την θεση των διαχειριστων σε περιπτωση που γινει η "στραβη".(αναφερομαι παντα σε καποιο αλλο φορουμ,οχι στο λαμπ).Νομιζω πως δεν πρεπει να φτασει ως εκει το πραγμα.

Και για να το πω πιο απλα...Την στιγμη που σενα φορουμ δημιουργειται προβλημα απο την αναφορα εστω σε πειρατικο λογισμικο,φανταστειτε τι εχει να γινει με το που θα μυριστει κανα τζιμανι δημοσιος υπαλληλος φοροδιαφυγη...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Αυτοι που πωλουν κατι που αγοραζουν απτο εξωτερικο (αφηνοντας κατα μερος το οτι ειναι εξισου παρανομοι και μαλλον θαπρεπε να μπει και ενα φρενο και σε αυτους) εχουν μια βασικη διαφορα με τους παρεμπορους:Δεν πανε να αδειασουν τα μαγαζια ,οποτε μαλλον "ενοχλουν" λιγοτερο.

Αρα ρε παιδια παμε παλι στο "δεν προλαβα και γιαυτο τον λογο κραζω"??

Σορυ αλλα για μενα αφου εφαγαν μπαν για παραεμποριο/φοροδιαφυγη/.../διαταραξη κοινης ησυχιας οι συγκεκριμενοι, δεν διαφερουν σε τιποτα απο "αλλους".

Να εξηγουμαι οτι δεν εχω κανενα προβλημα με τους γνωστους-αγνωστους αλλα εχω προβλημα με αυτους που κραζουν "επιλεκτικα" τον ταδε που πουλαει με καπελο την καρτα που αγορασε κοψοχρονια απο πλαισιο, αλλα αγοραζει καταχαρουμενος ΜΕ ΚΑΠΕΛΟ την καρτα που εφερε ο αλλος απο Ιαπωνια/Αμερικη/ebay/επαγγελματικο ΑΦΜ... Και ο ενας και ο αλλος εχουν "μεσο/δυνατοτητα" να κανουν κατι που εσυ, ο καταναλωτης δεν μπορει να κανει και επωφελουνται απο αυτο. Αυτο για μενα ειναι αποδεκτο και μπορω να ζησω. Για αλλον δεν ειναι.

Οταν μου εξηγησετε την διαφορα θα αρχισω κι εγω να κραζω.

ΝΟΜΙΚΑ οπως λεει ο τσακωνας πρεπει να παρουν ποδι ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Το ανηθικο στην υποθεση δεν ειναι η αγοραπωλησία, αλλα το τρέχω να προλάβω πρώτος μια Περιορισμενη προαφορα ωστε να ζημιωσω τον αλλο για να γίνει κέρδος μου. Δλδ αν αυριο μεθαυριο υπάρξει οικονομικο προβλημα η αναρχία απο κάποια δυσμενη οικονομικη κατάσταση στην Ελλαδα αυτοί οι τύπου-ρουφιανοι- θα βγουν σαν τις κατσαριδες να ρουφήξουν και να πατησουν οποιον θελουν προς οφελος τους.

Το χρηματηστηριο του 1999 δλδ για καποιους ηταν εξυπναδα, και οχι καφριλα...?

Δεν ξερω γιατι αλλα πολλα παιδια εδω, δικαιολογουν την καφριλα ριχνοντας το φταιξιμο στον αδαη η στον τελευταιο, και η διαμαρτυρια του αδυναμου μεταφραζεται σαν Ζηλια.

Αλλα οι νομοι πρεπει να υπάρχουν για να βαζουν ορια στους ακαρδους ειδαλλως κυριοι θα ειμασταν ακομη με κανα χουντικο να μας απειλει με μπαζουκα... γιατι αφου μπορεσε και το εκανε μαγκια του ε?

Link to comment
Share on other sites

Το ανηθικο στην υποθεση δεν ειναι η αγοραπωλησία, αλλα το τρέχω να προλάβω πρώτος μια Περιορισμενη προαφορα ωστε να ζημιωσω τον αλλο για να γίνει κέρδος μου. Δλδ αν αυριο μεθαυριο υπάρξει οικονομικο προβλημα η αναρχία απο κάποια δυσμενη οικονομικη κατάσταση στην Ελλαδα αυτοί οι τύπου-ρουφιανοι- θα βγουν σαν τις κατσαριδες να ρουφήξουν και να πατησουν οποιον θελουν προς οφελος τους.

Το χρηματηστηριο του 1999 δλδ για καποιους ηταν εξυπναδα, και οχι καφριλα...?

Δεν ξερω γιατι αλλα πολλα παιδια εδω, δικαιολογουν την καφριλα ριχνοντας το φταιξιμο στον αδαη η στον τελευταιο, και η διαμαρτυρια του αδυναμου μεταφραζεται σαν Ζηλια.

Αλλα οι νομοι πρεπει να υπάρχουν για να βαζουν ορια στους ακαρδους ειδαλλως κυριοι θα ειμασταν ακομη με κανα χουντικο να μας απειλει με μπαζουκα... γιατι αφου μπορεσε και το εκανε μαγκια του ε?

Δηλαδη για να καταλαβω τωρα... Συνεκρινες το ξεστοκαρισμα του Πλαισιου με το χρηματιστηριο του 1999. Κανονικα πρεπει εδω να σταματησει το ποστ μονο και μονο λογο ακυροτητας.

Δηλαδη το να παρει καποιος 3 μητρικες αυτοματως θεωρειται κατσαριδα και παρασιτο της κοινωνιας??

Ημαρτον.

Ενταξει ως ενα βαθμο "γυφτος"? Επειδη παει να το πουλησει 20-30 ευρω παραπανω το καταλαβαινω, (αλλα ξαναλεω υπαρχουν απειρα τετοια παραδειγματα γυρω σου τα οποια αρνεισαι να τα χαρακτηρισεις ετσι).

"Παρανομος"? Σιγουρα, με την στεγνη εννοια του ορου.

Με τιτλους οπως αδυναμος κλπ κλπ δεν κανεις τιποτα.

Κι εγω ειχα ενα σωρο γνωστους κλπ κλπ και δεν εκατσα να πρηξω κανεναν να μου βρει κατι.

Σηκωσα το τηλεφωνακι μου και πηρα... και δεν συστηθηκα σαν ξαδερφος του "Τζεραρντ"

Οτι και να λες η ουσια ειναι μια.

Οντως ο τελευταιος που θα ενημερωθει θα χασει την προσφορα. Ετσι ειναι παντα σε αυτη την ζωη. Το θεμα ειναι πως θα το παρει ο ανενημερωτος. Θα αρχισει να κλαιει και να βριζει δεξια-αριστερα αυτους που ΑΝ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ πανε να τον βοηθησουν (Γοριλλας)?

Link to comment
Share on other sites

Ο παραλογισμός ο ίδιος! Μαύρο δάκρυ χείμαρρος...

Κανείς δεν ζημιώνεται. Απλά κάποιοι βγήκαν κερδισμένοι. Αλλά τόσο μίσος για το κέρδος του άλλου; Έλεος.

Ακούς εκεί να συγκρίνουμε με το Χρηματιστήριο. Εκεί καταστράφηκαν άνθρωποι από την παραπληροφόρηση. Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Eδω ηδη στις αγγελιες καποιοι γραφουν οτι αυτα που πουλανε δεν ειναι απο ξεστοκαρισμα!

Οχι οτι φταινε οι ανθρωποι αλλα αν ειναι να φοβομαστε και να μιλαμε η να πουλαμε για να μην μας κατηγορησουν για Κ Λ Ε Φ Τ Ε Σ τοτε...

Η συγκριση με το Χ.Α. ηταν ατυχεστατη...

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ξεστοκάρισμα όπως έχει ήδη αναφερθεί απλά πόνεσε όσους δεν πρόλαβαν. Γιατί παλιότερες αγγελίες του στυλ

Πωλούνται CPU super overclocking beast + Mobo super overclocking champion + RAM super overclocking dream .....μπλα....μπλα....μπλα τα οποία δεν έχουν γίνει ΠΟΤΕ overclock!!!

ή άλλη του στυλ

Πωλείται κάρτα γραφικών Super duper hi end 2 χρόνων σε τιμή "ψάχνω κορόιδο"

Υ.Γ. στα καταστήματα πωλείται "LINK με ξεχασμένη τιμή από τον καιρό του Νώε" (για να πειστεί το κορόιδο ότι είναι ευκαιρία)

γιατί δεν ενόχλησαν ποτέ κανέναν?

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ξεστοκάρισμα όπως έχει ήδη αναφερθεί απλά πόνεσε όσους δεν πρόλαβαν. Γιατί παλιότερες αγγελίες του στυλ

Πωλούνται CPU super overclocking beast + Mobo super overclocking champion + RAM super overclocking dream .....μπλα....μπλα....μπλα τα οποία δεν έχουν γίνει ΠΟΤΕ overclock!!!

ή άλλη του στυλ

Πωλείται κάρτα γραφικών Super duper hi end 2 χρόνων σε τιμή "ψάχνω κορόιδο"

Υ.Γ. στα καταστήματα πωλείται "LINK με ξεχασμένη τιμή από τον καιρό του Νώε" (για να πειστεί το κορόιδο ότι είναι ευκαιρία)

γιατί δεν ενόχλησαν ποτέ κανέναν?

Φυσικά και ενόχλησαν. Αλλά δεν πρόκειται για συγκρίσιμες καταστάσεις.

Και επαναλαμβάνω, δεν ενόχλησε μόνο όσους δεν πρόλαβαν. Ρίξε μια ματιά στα posts, θα βρεις κάποιους που και πρόλαβαν και ενοχλήθηκαν.

Λυπάμαι που τελικά το θέμα έχει πάει προς το νόμιμο-παράνομο κυρίως. Εδώ μέσα υποτίθεται ο καθένας έχει μια υπόσταση, μια "προσωπικότητα". Γι αυτό και τα avatars, οι υπογραφές, γι αυτό και οι αλληλοβοήθειες σε προβλήματα, γι αυτό και τα reviews. O καθένας κάτι προσφέρει.

Αν θεωρείτε το site μόνο ως πεδίο κόντρας bencmark (θεμιτό, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αρκεί), η ποιος είναι πιο "έξυπνος" και πονηρός να τα κονομήσει από τους υπόλοιπους τους βλάκες και άσχετους, τι να πω....

Και μην συγκρίνετε τον ανταγωνισμό και την αθώα κόντρα, πχ ποιός θα βρει ένα καλό κομμάτι, άντε κι ας μην το πει για να κάνει χουνέρι στους άλλους, με την κακώς εννοούμενη πονηριά και εκμετάλευση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ενόχλησαν. Αλλά δεν πρόκειται για συγκρίσιμες καταστάσεις.

Φάγανε ΒΑΝ? Δεν νομίζω. Και βέβαια συμφωνώ ότι δεν είναι συγκρίσιμες καταστάσεις. Στην μεν περίπτωση του ξεστοκαρίσματος κάποιοι στέρησαν από κάποιους άλλους την ευκαιρία να πάρουν φτηνό hardware, αλλά ακόμα και με καπέλο δεν τους ζημίωσαν - εκτός και αν στις αγγελίες αναφερόταν "πλήρης εγγύηση", στις περιπτώσεις που αναφέρω όμως έχουμε στην πρώτη περίπτωση ψευτιά κατά 99% και στην δεύτερη ξεκάθαρη... να μην πω τι. Ας πω απλά ότι την δεύτερη περίπτωση την θεωρώ χιλιάδες φορές χειρότερη από την όλη ιστορία με το ξεστοκάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Απορια...

Aν καποιος αγοραζε μονο μια καρτα την οποια οντως την ηθελε για την παρτη του (δεν αγορασε δηλ 5-6 για να τις πουλησει) και μετα απο 15 μερες μετανιωνε και την πουλουσε ξανα λιγο πιο κατω απο την πραγματικη τιμη (οχι της προσφορας/αγορας) θα ηταν απατεωνας/λαμογιο ?

Αν εγω δηλαδη παρω σημερα την 3870χ2 149ε και την πουλησω μετα απο 15 μερες 200-210ε ειμαι λαμογιο?Τοτε που θα την πουλησω εννοειται οτι δεν θα υπαρχουν πλεον προσφορες και η καρτα θα πωλειται μονο "κανονικα" στα πχ 280ε...

Εγώ πάντως δεν θα πουλούσα ποτέ κάτι που έχω αγοράσει 150 ευρώ -> 200.

Είναι θέμα αρχής.

Τόσα έδωσα, το δούλεψα, έχασε κάτι, θα το πουλήσω κάτι λιγότερο.

Απ'την άλλη εξαρτάται και πώς βλέπεις τα πράγματα και το τι θέλεις να κάνεις.

Δηλαδή αν θες να κάνεις εμπόριο, ναι, κυνήγα τις προσφορές και παίρνε 10-10 κάρτες να τις μεταπωλήσεις.

ΥΓ. Κοινως αν εχω αγορασει Μ Ο Ν Ο ενα κομματι για παρτη μου, οφειλω να το παιξω καλος σαμαρειτης?Παλι δεν θα την δινω χαμηλοτερα απο οσο εχει?Ειχα σκοπο να "κοροιδεψω" εξαρχης?Οχι... Θα ειμαι ομως λαμογιο?Εσεις θα μου πειτε?

Μάλλον δεν θες την απάντησή μου φίλτατε :p:D

Επίσης για να πωλείται κάτι σε μια τιμή, κάτι σημαίνει.

Δηλαδή το ότι γίνεται μια προσφορά και μια τιμή πέφτει σε ένα μαγαζί εν είδη ξε-στοκαρίσματος (όπως είχε κάνει π.χ. το qtek 8310 το eshop), σημαίνει ότι το προϊόν έχει φτάσει στο τέλος του χρόνου ζωής του ως αντικείμενο πώλησης (όπως π.χ. η 3870x2), με συνέπεια αυτό να παρασέρνει - αν υπάρχει ικανό στοκ- και όλες τις άλλες τιμές στις αγγελίες.

Όταν δεν υπάρχει αρκετό στοκ απλά γίνεται παραεμπόριο με τους εκάστοτε ρομπέν των χαζών.

Και προσοχή: Άλλο να φέρεις κάτι από το εξωτερικό που εδώ πωλείται 40 ευρώ και να το πουλήσεις 20, βγάζοντας π.χ. ένα 5-10% με το όποιο ρίσκο έχεις, και άλλο να πάρεις κάτι από εδώ 40 ευρώ και να το πουλήσεις 80 επειδή είναι "συλλεκτικό", το "πρόλαβες" κλπ. και επειδή "πωλείται 180 στα μαγαζιά", με ένα κέρδος της τάξης του 50 - 100%. Μιλάω για καινούρια προϊόντα και στις 2 περιπτώσεις.

Για μεταχειρισμένα η άποψή μου είναι ότι με το που το ακουμπάει κάποιος, μετά θα πρέπει να μετα-πωλείται φτηνότερα. Σε αντίθετη περίπτωση υπάρχει περίπτωση να υπάρχει και νομικό πρόβλημα.

Για το Πλαίσιο η άποψή μου είναι ότι σε προσφορές αυτού του επιπέδου θα πρέπει να υπάρχει περιορισμός κατά άτομο ή να γίνονται σε γνωστούς "κύκλους", ώστε να διασφαλίζεται ότι δεν υπάρχει εκμετάλλευση και η κοινότητα να κράζει τα κοράκια (όπως έγινε στην παρούσα περίπτωση, και απέδειξε τα πολύ καλά αντανακλαστικά μας στο lab, άσχετα αν κάτι συνάδελφοί μου θέλουν να πωλήσουν έρευνα για φύκια ως έρευνα για μεταξωτά φωτοβολταϊκά και κάθονται και στηρίζουν τους νόμους της αγοράς). Όπως για παράδειγμα έκανε το Multirama, που ήταν μια πολύ καλή, έξυπνη και πετυχημένη αντιπρόταση που διαφημίστηκε σε περισσότερα άτομα από τους 5-6 που έβγαλαν ένα μεροκάματο εις βάρος του Πλαισίου.

Link to comment
Share on other sites

άσχετα αν κάτι συνάδελφοί μου

Πηρες πτυχιο ρε???

Συγχαρητηρια!! Ποτε θα μας κερασεις?????

Αντε ρε ψευτοκομμουνισταρε...

Απο την μια... "καρτες για ολους για να μην υπαρχει εκμεταλλευση" και "περιορισμενος αριθμος κομματιων..."

κι απο την αλλη... "τετοιες προσφορες να γινονται σε κλειστους/γνωστους κυκλους"

Μονο εσυ θα μπορουσες να τα συνδυασεις αυτα τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Πηρες πτυχιο ρε???

Συγχαρητηρια!! Ποτε θα μας κερασεις?????

Αντε ρε ψευτοκομμουνισταρε...

Απο την μια... "καρτες για ολους για να μην υπαρχει εκμεταλλευση" και "περιορισμενος αριθμος κομματιων..."

κι απο την αλλη... "τετοιες προσφορες να γινονται σε κλειστους/γνωστους κυκλους"

Μονο εσυ θα μπορουσες να τα συνδυασεις αυτα τα 2.

Ξέχασα να κάνω edit το "φύκια" με το "νανο-φύκια". :p

Όχι δεν πήρα αλλά επιφυλάσσομαι.

Εσένα θα σε κεράσω μια κάρτα gtx12800 από προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια γιατι το ταλαιπωρουμε κι αλλο το θεμα?Το μουλτιραμα ειδε την γκρινια,πηρε ενα μετρο ωστε ο καθενας να παιρνει 1 καρτα,εληξε...Με λιγα λογια,κατακριναμε τους μπαναρισμενους και βγηκε σε καλο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα πουλούσα ποτέ κάτι που έχω αγοράσει 150 ευρώ -> 200.

Είναι θέμα αρχής.

Τόσα έδωσα, το δούλεψα, έχασε κάτι, θα το πουλήσω κάτι λιγότερο.

Απ'την άλλη εξαρτάται και πώς βλέπεις τα πράγματα και το τι θέλεις να κάνεις.

Δηλαδή αν θες να κάνεις εμπόριο, ναι, κυνήγα τις προσφορές και παίρνε 10-10 κάρτες να τις μεταπωλήσεις.

Μάλλον δεν θες την απάντησή μου φίλτατε :p:D

Επίσης για να πωλείται κάτι σε μια τιμή, κάτι σημαίνει.

Δηλαδή το ότι γίνεται μια προσφορά και μια τιμή πέφτει σε ένα μαγαζί εν είδη ξε-στοκαρίσματος (όπως είχε κάνει π.χ. το qtek 8310 το eshop), σημαίνει ότι το προϊόν έχει φτάσει στο τέλος του χρόνου ζωής του ως αντικείμενο πώλησης (όπως π.χ. η 3870x2), με συνέπεια αυτό να παρασέρνει - αν υπάρχει ικανό στοκ- και όλες τις άλλες τιμές στις αγγελίες.

Όταν δεν υπάρχει αρκετό στοκ απλά γίνεται παραεμπόριο με τους εκάστοτε ρομπέν των χαζών.

Και προσοχή: Άλλο να φέρεις κάτι από το εξωτερικό που εδώ πωλείται 40 ευρώ και να το πουλήσεις 20, βγάζοντας π.χ. ένα 5-10% με το όποιο ρίσκο έχεις, και άλλο να πάρεις κάτι από εδώ 40 ευρώ και να το πουλήσεις 80 επειδή είναι "συλλεκτικό", το "πρόλαβες" κλπ. και επειδή "πωλείται 180 στα μαγαζιά", με ένα κέρδος της τάξης του 50 - 100%. Μιλάω για καινούρια προϊόντα και στις 2 περιπτώσεις.

Για μεταχειρισμένα η άποψή μου είναι ότι με το που το ακουμπάει κάποιος, μετά θα πρέπει να μετα-πωλείται φτηνότερα. Σε αντίθετη περίπτωση υπάρχει περίπτωση να υπάρχει και νομικό πρόβλημα.

Για το Πλαίσιο η άποψή μου είναι ότι σε προσφορές αυτού του επιπέδου θα πρέπει να υπάρχει περιορισμός κατά άτομο ή να γίνονται σε γνωστούς "κύκλους", ώστε να διασφαλίζεται ότι δεν υπάρχει εκμετάλλευση και η κοινότητα να κράζει τα κοράκια (όπως έγινε στην παρούσα περίπτωση, και απέδειξε τα πολύ καλά αντανακλαστικά μας στο lab, άσχετα αν κάτι συνάδελφοί μου θέλουν να πωλήσουν έρευνα για φύκια ως έρευνα για μεταξωτά φωτοβολταϊκά και κάθονται και στηρίζουν τους νόμους της αγοράς). Όπως για παράδειγμα έκανε το Multirama, που ήταν μια πολύ καλή, έξυπνη και πετυχημένη αντιπρόταση που διαφημίστηκε σε περισσότερα άτομα από τους 5-6 που έβγαλαν ένα μεροκάματο εις βάρος του Πλαισίου.

Εκει που κανεις λαθος φιλε Σωτηρη, ειναι πως την τιμη την εριξε το πλαισιο και οχι ο αντιπροσωπος.Η τιμη του λοιπον στην αγορα δεν ειναι αυτη του πλαισιου αλλα του αντιπροσωπου.

Επειδη το πλαισιο εχει τα @@ και την ανεση να μπαινει μεσα για να κανει προσφορες, δεν σημαινει οτι οι ξεφτιλλα τιμες του καθοριζουν ολη την αγορα της Ελλαδος η και την μεταπωληση του προιοντος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.