Jump to content



Πωλήσεις στα forum, ηθική, και όχι μόνο....


nicksoti

Recommended Posts

Γράφω με αφορμή τις πρόσφατες προσφορές του Πλαισίου, στις VGA.

Φίλος μου και συμφορουμίτης, με παίρνει προχτές βράδυ τηλέφωνο, και μου λέει ότι διάβασε ότι το Πλαίσιο "σκοτώνει" καλές VGA προηγούμενης γενιάς, οπότε, επειδή βγαίνω έξω σε δουλειές, μήπως του έπαιρνα καμία που χρειαζόταν.

Χτες το απόγευμα λοιπόν, σταματάω σε ένα κατάστημα. Πράγματι είχε μερικά κομμάτια. 8800GTS 60-70 ευρώ, 8800GT στα 50. Του αγοράζω μια GTS. Μπαίνω στον πειρασμό και για μένα, κρατιέμαι τελικά, γιατί οι 8800GS σε SLI που ήδη έχω, έχουν χρησιμοποιηθεί ελάχιστα, και με καλύπτουν. Σκέφτηκα να πάρω μία, έτσι για καβάντζα, μετά σκέφτομαι "άσε να βολευτεί κανα παιδί που θα την έχει ανάγκη, κρίμα να την πάρω και να κάθεται". Σημειωτέον, έτυχε να κρατώ αρκετά χρήματα μαζί, για να τις "σήκωνα" και όλες αν ήθελα......

Μπαίνω το βράδυ στο thelab, και σε άλλα 2 γνωστα forum του χώρου, και κοιτάζω από περιέργεια τις αγγελίες πώλησης. Είδα αυτό που περίμενα να δω.

Μα καλά, ορισμένοι δεν ντρέπονται καθόλου; Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός, αλλά το θεωρώ ανήθικο, να πηγαίνει κάποιος να σηκώνει 4-5 κάρτες, να τις στερεί από κάποιον που πραγματικά την χρειάζεται, και την επόμενη να τις πουλά 40-50 ευρώ πάνω. Μάλιστα, γράφουν και με απόδειξη αγοράς....αλήθεια με τι μούτρα;

Πιστεύω ότι τέτειες πρακτικές, δεν συμβαδίζουν με το πνεύμα των αγοραπωλησιών των forums, όπου γίνονται αγοραπωλησίες σε μεταχειρισμένα κομμάτια από χομπίστες. Δεν θέλω να πω, ότι πουλώντας κάποιος έξυπνος μερικές κάρτες σε forum για να βγάλει ένα καλό χαρτζιλίκι, τον καθιστά μαυραγορίτη (όπως πχ πιστεύω ότι είναι κάποιοι γνωστοί και μη εξαιρετέοι που σηκώνουν 20-20 τις μητρικές στο stock-house και τις πουλούν στο fleamarket). Όμως, άντε πες να πάρεις 2 κάρτες, και να το μετανιώσεις, να πουλήσεις τη μία 10-20 ευρώ πάνω για τον κόπο σου, μέχρι εκεί.

Και από την άλλη, αν βγει κανένας με κατάστημα HY στο forum και αρχίσει να προωθεί - πουλά hardware επώνυμα, είμαι σίγουρος θα φάει κράξιμο, και ίσως ban. Θα τον πούμε παράνομο, ανήθικο κλπ. Γιατί εμείς είμαστε ηθικοί.

Μετά μας φταίνε τα "κακά" καταστήματα, και τα κράζουμε για το κακό rma, την απαράδεκτη συμπεριφορά, και συχνά χρησιμοποιούμε (και καλώς) το forum ως μέσο πίεσης, όταν postάρουμε κάποια περίπτωση κακής εξυπηρέτησης.

Πείτε μου όμως, όταν μπει ο υπεύθυνος πωλήσεων του Χ καταστήματος σε κάποιο forum, και διαπιστώσει ότι κάποιοι ουσιαστικά μεταπωλούν τα προϊόντα του, πρακτικά ακυρώνοντας τον διαφημιστικό σκοπό της προσφοράς του καταστήματος, ή ότι κάποιοι άλλοι δηλώνουν ευθαρσώς ότι καίνε cpu μέχρι να πετύχουν το "καλό" κομμάτι που θα φτάνει τα 4 γίγα, σε τι σκέψεις και μελλοντικές τακτικές θα οδηγηθεί.

Περιμένω σκέψεις - απόψεις. Παρόμοιες τακτικές, ενοχλούν την αισθητική μου, και την όποια ηθική μου έχει απομείνει, και επιπλέον βλάπτουν κατά την γνώμη μου το κύρος των forums που τις φιλοξενούν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Απλά αποτελούμε μικρόκοσμο της κοινωνίας παραέξω

Οι εν λόγω "κύριοι" είναι συχνό φαινόμενο και ουδεμία σχέση έχουν με το χώρο , ασχέτως αν υποστηρίζουν με πάθος το αντίθετο

Ο κλασσικός Ελληνάρας (καμμία σχέση με την λέξη Έλληνας) . που κοιτάει πως θα τα αρπάξει με την κουτοπονηριά του , και όταν η κουτοπονηριά γίνει αντιληπτή (πχ από τα καταστήματα στην εν λόγω περίπτωση) , του φταίνε οι γύρω του

Παράνομη η διαδικασία δεν είναι , και το μαγαζί ξεστοκάρει , και ο άλλος πουλάει όσο θέλει , και σου λέει αν θέλεις το πέρνεις , αν όχι προσπέρασέ το

Ανήθικο όμως είναι , τουλάχιστον αν θέλεις να λέγεσαι λάτρης του χώρου

Link to comment
Share on other sites

να συμφωνήσω και να επαυξήσω...και γενικά να συμπληρώσω πως αυτό, δυστυχώς, είναι το modus vivendi του ελληναρά σε όλες γενικά τις πτυχές της ζωής του: από αυτόν που προσπερνάει την ουρά στο φανάρι έως αυτόν που πετάει το τσι΄γάρο του στο δρόμο. Ο ωχαδερφισμός και η "εγώ να'μαι καλά" θεωρία περί ζωής, δυστυχώς φαίνεται να μολύνει και τον αγνό, τουλάχιστον όπως τον θυμόμαστε όσοι ασχολούμαστε χρόνια, χώρο των ειδών πληροφορικής.

Κι εγώ πάντως από όταν αγόρασα την 8800γτ μου αρχές νοέμβρη στα 230 γιούρο, από την πρώτη στιγμή σκέφτηκα ότι όταν πέσουν οι τιμές θα αγοράσω άλλη μία για ΣΛΙ. πάω σήμερα Πλαίσιο γλυφάδας να δω αν έχει μείνει καμία και...άνθρακες. Μάλιστα δύο τύποι που μόλις είχαν αγοράσει μία 8800γτς για 70γιούρο, μου λένε, χωρίς καν να έχουν ακόμη πάει στο ταμείο, σου την πουλάμε για 100!!!!και με τον πωλητή να ακούει τη στιχομυθεία...εγώ νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν να αφήσουμε όλους αυτούς τους "εξυπνάκηδες" με το "στοκ" στα χέρια, να δω τι θα το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Χτες το απόγευμα λοιπόν, σταματάω σε ένα κατάστημα. Πράγματι είχε μερικά κομμάτια. 8800GTS 60-70 ευρώ, 8800GT στα 50. Του αγοράζω μια GTS. Μπαίνω στον πειρασμό και για μένα, κρατιέμαι τελικά, γιατί οι 8800GS σε SLI που ήδη έχω, έχουν χρησιμοποιηθεί ελάχιστα, και με καλύπτουν. Σκέφτηκα να πάρω μία, έτσι για καβάντζα, μετά σκέφτομαι "άσε να βολευτεί κανα παιδί που θα την έχει ανάγκη, κρίμα να την πάρω και να κάθεται". Σημειωτέον, έτυχε να κρατώ αρκετά χρήματα μαζί, για να τις "σήκωνα" και όλες αν ήθελα......

Άμα σκέφτονταν όλοι έτσι...θα ζούσαμε σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο...δυστηχώς η ευτυχώς...ο καθένας κοιτάει την πάρτη του...

Μα καλά, ορισμένοι δεν ντρέπονται καθόλου; Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός, αλλά το θεωρώ ανήθικο, να πηγαίνει κάποιος να σηκώνει 4-5 κάρτες, να τις στερεί από κάποιον που πραγματικά την χρειάζεται, και την επόμενη να τις πουλά 40-50 ευρώ πάνω. Μάλιστα, γράφουν και με απόδειξη αγοράς....αλήθεια με τι μούτρα;

Και εγώ έχω πάρει μνήμες 50€ και τις έχω δώσει 200€ όταν όλη η αγορά τις έχει 500€.

Εγώ, προσωπικά, μπορούσα και το έκανα...γι αυτό το έκανα... προφανώς αυτός που τις αγόρασε, για να τις αγόραζε θα έδινε 500€. Οπότε γιατί να μην το κάνω όταν και εγώ αλλά και ο αγοραστής είμαστε χαρούμενοι με αυτό που κάναμε ? ? ?

Πιστεύω ότι τέτειες πρακτικές, δεν συμβαδίζουν με το πνεύμα των αγοραπωλησιών των forums, όπου γίνονται αγοραπωλησίες σε μεταχειρισμένα κομμάτια από χομπίστες. Δεν θέλω να πω, ότι πουλώντας κάποιος έξυπνος μερικές κάρτες σε forum για να βγάλει ένα καλό χαρτζιλίκι, τον καθιστά μαυραγορίτη (όπως πχ πιστεύω ότι είναι κάποιοι γνωστοί και μη εξαιρετέοι που σηκώνουν 20-20 τις μητρικές στο stock-house και τις πουλούν στο fleamarket). Όμως, άντε πες να πάρεις 2 κάρτες, και να το μετανιώσεις, να πουλήσεις τη μία 10-20 ευρώ πάνω για τον κόπο σου, μέχρι εκεί.

Γι αυτό τα Site σαν το lab είναι site τεχνολογίας και όχι site Fleamarket clones...:)

Άλλοι πουλάνε ολοκαίνουρια χωρίς απόδειξη στην μισή τιμή.

Άλλοι δείγματα που έχουν πάρει δωρεαν.

Άλλοι καινούρια ή μεταχείρω πράγματα που τους έχουν κάνει δώρα.

Tα sales sub-forums σε όλα τα IT Forums imo είναι για να βοηθάνε τους χρήστες πιο πολύ...αφού πάιζουν δευτερέυοντα ρόλο.

(όπως πχ πιστεύω ότι είναι κάποιοι γνωστοί και μη εξαιρετέοι που σηκώνουν 20-20 τις μητρικές στο stock-house και τις πουλούν στο fleamarket)

Γίνονται παντού αυτά...και άμα σου πώ ονομαστικά τα μέλη αυτά...θα πέσεις απο τα σύννεφα...ας μήν δώσουμε συνέχεια σε αυτό...είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει...

Πείτε μου όμως, όταν μπει ο υπεύθυνος πωλήσεων του Χ καταστήματος σε κάποιο forum, και διαπιστώσει ότι κάποιοι ουσιαστικά μεταπωλούν τα προϊόντα του, πρακτικά ακυρώνοντας τον διαφημιστικό σκοπό της προσφοράς του καταστήματος, ή ότι κάποιοι άλλοι δηλώνουν ευθαρσώς ότι καίνε cpu μέχρι να πετύχουν το "καλό" κομμάτι που θα φτάνει τα 4 γίγα, σε τι σκέψεις και μελλοντικές τακτικές θα οδηγηθεί.

Επειδή μιλάς συγκεκριμένα για το Πλαίσιο, θα σου απαντήσω και εγώ συγκεκριμένα για το Πλαίσιο.

Άμα ήθελε διαφήμιση θα την είχε κάνει στο Site, σε καταλόγους, σε banner σε οτιδήποτε.

Προφανώς ήθελε απλά να διώξει το απόθεμα του άμεσα και γρήγορα...κοινος να ξεστοκάρει...οπότε το έκανε αθόρυβα με στόχο να φύγουν όλα σε μία μέρα.

Αυτό με το κάψιμο cpu το προσπερνάω...το ξέρει ακόμα και ο ιδιοκτήτης της Intel...το κάνουν σε όλον τον κόσμο...είναι παγκόσμιο φαινόμενο...που κανένας δέν μπορεί να το αποφύγει..!

Όλα τα παραπάνω τα γράφω χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας ή χλευασμού...

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι όλους εσάς που κράζετε αυτούς που αγόρασαν ποσότητες και πούλησαν, σε οποιαδήποτε τιμή αυτοί νομίζουν?

Γιατί όσοι το ξέρατε ή το καταλάβατε δεν τρέξατε να το ανακοινώσετε στο forum ώστε να επωφεληθούν κι άλλοι και μαθεύτηκε 2 μέρες μετά, άφου είχαν εξαφανιστεί όλα?

Γιατί τους κατηγορείτε για κερδοσκοπία? Εμπορική κίνηση ήταν και μάλιστα πολύ καλή. Ο νόμος είναι νόμος, αλλά δεν κατάλαβα? Το lab τι είναι? Λαϊκή, ή σούπερμάρκετ? Όσοι πουλάνε στο ίντερνετ, κόβουν αποδείξεις? Παραστατικά? Ή το δηλώνουν στα βιβλία τους?

Εγώ πιστεύω ότι οι κατήγοροι απλά πικράθηκαν που δεν πρόλαβαν. Και γώ ήθελα μια δυο καρτούλες για sli και για τα άλλα pc μου, άλλες δυο για τους φίλους μου, μια για την κοπέλα μου και δυο για τις αδερφές μου. Και τι να κάνουμε που δεν πρόλαβα καμία?

Φυσικά και ο κόσμος που πήρε 20 το ξεφτίλισε, αλλά όσοι το ξέρατε σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μιλάτε γιατί εσείς φταίτε! Εσείς και το πλαίσιο που αντί να το βάλει στο site, το πέρασε στα κουφά. Και που ξεφτίλισε και τα προιόντα, γιατί άντε να πουλήσει ο κόσμος τις κάρτες που πήρε 200 και θέλει να αναβαθμίσει τώρα...

Αυτά, χωρίς παρεξήγηση. Η άποψή μου είναι, αν και θεωρώ πως πολύ το τραβήξατε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

και ο άλλος πουλάει όσο θέλει , και σου λέει αν θέλεις το πέρνεις , αν όχι προσπέρασέ το

Ναι αλλά μου στέρησε τη δυνατότητα να την πάρω από το κατάστημα 50 ευρώ φτηνότερα.

Δεν είπα ότι είναι παράνομο, και δεν με ενδιαφέρει και αν είναι. Εύχομαι στα παληκάρια, την επόμενη φορά, αντί για 300 ευρώ στο πορτοφόλι, να έχουν 3 χιλιάρικα και να αγοράσουν 50 κάρτες. Μόνο να τις βγάλουν fleamarket, και όχι στους συμφορουμίτες τους εδώ, στο insomnia και στο pctechnology.

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου, έχεις λάθος...γιατί η κοινή λογική λέει, πως, ναι μεν επωφελούμαι της προσφοράς για το δικό μου συμφέρον (αγοράζοντας μία, άντε 2 κάρτες) και αφήνω και στους άλλους το δικαίωμα να επωφεληθούν της προσφοράς, και όχι, επωφελούμαι ΜΟΝΟ ΕΓΩ της προσφοράς και ρουφάω το αίμα των άλλων, επωφελούμενος έτσι εις διπλούν. Αυτά τα έκαναν μόνο οι μαυραγορίτες στην κατοχή, κοιτώντας την πάρτη τους να μη δίνουν φαί σε αυτούς που πέθαιναν και δεν είχαν να πληρώσουν....(οκ, το βίασα λίγο, αλλά πραγματικά αυτό μου θυμίζει η φάση..διαβάστε το "στην ελλάδα του χίτλερ" του mazower να δείτε πως έκαναν πολλοί "αξιοσέβαστοι" περιουσία...-τελείως off topic βγήκα)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα astrolabe είναι να προστατευθεί ο κόσμος που δεν ξέρει/δεν διαβάζει το thelab ή οποιοδήποτε site του χώρου (και αυτό το ποσοστό είναι το 80% των ανθρώπων που αγοράζουν υπολογιστες) και ψάχνουν ένα προιόν συκριμμένο στις αγγελίες μονο αλλά να είναι φθηνότερο απότι δίνει το -www.plaisio.gr/ -www.skroutz.gr....Aν αυτός που ψάχνει να αγοράσει μια 8800gts την δει σε αγγελία σφραγγισμένη με απόδειξη 50 ευρώ κάτω απότι στο site oλοκαινουργια θα πάει να την πάρει....

Link to comment
Share on other sites

Άμα σκέφτονταν όλοι έτσι...θα ζούσαμε σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο...δυστηχώς η ευτυχώς...ο καθένας κοιτάει την πάρτη του...

Δεν είναι κακό να κοιτάς την πάρτη σου. Κακό είναι να το κάνεις εις βάρος των υπολοίπων.

Και εγώ έχω πάρει μνήμες 50€ και τις έχω δώσει 200€ όταν όλη η αγορά τις έχει 500€.

Ναι αλλά φαντάζομαι δεν τις αγόρασες με αυτή την προοπτική, ούτε τις πούλησες την ίδια μέρα

είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει...

Και μένα δικαίωμά μου να τον κατακρίνω για αυτά που κάνει.

Εγώ πιστεύω ότι οι κατήγοροι απλά πικράθηκαν που δεν πρόλαβαν.

Εγώ όπως διάβασες πρόλαβα. Οπότε δεν πικράθηκα γι αυτό.

Γιατί όσοι το ξέρατε ή το καταλάβατε δεν τρέξατε να το ανακοινώσετε στο forum ώστε να επωφεληθούν κι άλλοι και μαθεύτηκε 2 μέρες μετά, άφου είχαν εξαφανιστεί όλα?

Προσωπικά, δεν μπήκα καν internet από τη στιγμή που το έμαθα, λόγω δουλειάς. Ωστόσο, τα μπερδεύεις λίγο. Φυσικά και θα κοιτάξω τον εαυτό μου. Αν ενημερώνομαι συχνά στα forums για προσφορές, γιατί να μην επωφεληθώ. Ούτε τόσο αλτρουιστής είμαι, ούτε τόσο ηθικός. Βέβαια, θα επωφεληθώ για προσωπική χρήση. Αν αγοράσω 10 κομμάτια, για να τα πουλήσω την επόμενη, τότε κάνω εμπόριο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν είναι παράνομο. Με ενοχλεί που γίνεται εις βάρος άλλων χρηστών του forum. Γιατί αυτός που τις "πρόλαβε", δεν είναι απαραίτητα πιο μάγκας η έξυπνος, και οι υπόλοιποι χαζοί. Μπορεί κάποιοι λόγω δουλειάς, να μην πρόλαβαν να πάνε νωρίς.

Και υπάρχουν κάποιες διαχωριστικές γραμμές, προσωπικές του καθενός. Δεν μπορώ με τίποτα, ας πούμε, να κοιτάξω στα μάτια κάποιον, και να του δώσω κάρτα 120 ευρώ, που χτες την πήρα 60 και το γράφει η απόδειξη. O ίδιος, μπορεί πριν χ μήνες, να με έχει βοηθήσει σε κάποιο thread, με πρόβλημα που είχα με το PC μου. Γι αυτό και τόνισα, ότι με ενόχλησε που έγινε στα forum. Είναι διαφορετικό για μένα.

Εσείς και το πλαίσιο που αντί να το βάλει στο site, το πέρασε στα κουφά. Και που ξεφτίλισε και τα προιόντα, γιατί άντε να πουλήσει ο κόσμος τις κάρτες που πήρε 200 και θέλει να αναβαθμίσει τώρα...

Σε αυτό θα συμφωνήσω. Αλλά ίσως δεν το έκανε φανερά, για να μην κατηγορηθεί για αθέμιτο ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως δείξουμε χαρακτήρα και δεν αγοράσουμε, οι κάρτες θα μείνουν στους επιτήδειους για τριπλά και τετραπλά sli:p Στο χέρι μας είναι να κάνουμε τη διαφορά.

Πιστευεις σοβαρά οτι δεν θα πουληθουν ? Μια χαρα θα τις πουλησουν ... μπορει οχι στο the lab αλλα ο αλλος που θελει καρτα γραφικών φτηνα θα παρει ... Και το πιθανοτερο ειναι να το καταλαβει στο σπιτι του οτι αγορασε με 50 ευρο καπελο

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτό που λες να στέκει ηθικά δεν μπορεί και δεν πρέπει να "αστυνομευθεί". Μακάρι να λειτουργούσαν όλοι έτσι αλλά καλώς ή κακώς και εδώ λειτουργούμε όπως και στην καθημερινότητα μας.

Ιδανικό δε θα ήταν όταν πας το πρωί στην εφορία να σε περιμένουν με το χαμόγελο για να σε εξυπηρετήσουν...; Δε συμβαίνει όμως γιατί υπάρχουν καλοί και κακοί υπάλληλοι και άνθρωποι. Αν οι ηθικοί κανόνες ήταν και νόμοι τότε θα έπρεπε να τους σκοτώναμε ώστε να μείνουν μόνο οι καλοί. Ευτυχώς όμως δε γίνονται τέτοια πράγματα και η μόνη ορθολογική αντίδραση είναι απλά να απομονώνεις τέτοιους ανθρώπους.

Κοινώς μην τις αγοράζετε!

Link to comment
Share on other sites

οποιος θεωρει ως δικαιωμα του συμφορουμιτη να εμπορευεται,τοτε φανταζομαι θα θεωρει εξισου δικαιωμα καποιου αλλου να τον καταδωσει στην αρμοδια αρχη και να αρπαξει το σχετικο προστιματακι.Θα λεγαμε τοτε τον καταδοτη ρουφιανο πχ?

Αυτό με το κάψιμο cpu το προσπερνάω...το ξέρει ακόμα και ο ιδιοκτήτης της Intel...το κάνουν σε όλον τον κόσμο...είναι παγκόσμιο φαινόμενο...που κανένας δέν μπορεί να το αποφύγει..!

αφου αποδεχομαστε στεγνα την απατη(γιατι ειναι κρισταλ κλιαρ περιπτωση απατης η καταχρηση της εγγυησης) που κανουν καποιοι χρηστες τοτε δεν μας παιρνει να γκρινιαζουμε με τις λαδιες των εταιριων.

η μόνη ορθολογική αντίδραση είναι απλά να απομονώνεις τέτοιους ανθρώπους.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για οποιος ενδιαφερεται εχω στην κατοχη μου 8800 gt 15 κομματια, χτεσινα , φρεσκο πραγμα, Για οποιον ενδιαφερεται pm, σε καλες τιμες 80 ευρω η μια!

Πλακα κανω παιδες, και ναι συμφωνω και εγω οτι σαν κινηση ειναι απαισια, αλλα στο εμποριο ολα επιτρεπονται! Δεν σου αρεσει δεν περνεις ! απλα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι δεν εχω καταλάβει άλλο...

αυτος ο κόσμος που ενοχλήθηκε απο τις πωλήσεις αυτες οντως ετυχε να χρειάζεται μια GT/GTS/X2 καρτα αυτο το 2ημερο/3ήμερο για να κάνει την δουλειά του Η απλα όλος ο ντόρος γινεται γιατι πολυ απλά δεν προλαβαν αυτοι να κάνουν αυτο που κοροιδέυουν τώρα?

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι δεν εχω καταλάβει άλλο...

αυτος ο κόσμος που ενοχλήθηκε απο τις πωλήσεις αυτες οντως ετυχε να χρειάζεται μια GT/GTS/X2 καρτα αυτο το 2ημερο/3ήμερο για να κάνει την δουλειά του Η απλα όλος ο ντόρος γινεται γιατι πολυ απλά δεν προλαβαν αυτοι να κάνουν αυτο που κοροιδέυουν τώρα?

Ο πρώτος λόγος είναι αυτός που λες αλλά ως γνήσιοι Έλληνες πρέπει να κάνουμε και τον σχετικό τζέρτζελο! :beer:

οποιος θεωρει ως δικαιωμα του συμφορουμιτη να εμπορευεται,τοτε φανταζομαι θα θεωρει εξισου δικαιωμα καποιου αλλου να τον καταδωσει στην αρμοδια αρχη και να αρπαξει το σχετικο προστιματακι.Θα λεγαμε τοτε τον καταδοτη ρουφιανο πχ?

Καταρχήν δεν είναι αδίκημα αυτό το πράγμα οπότε μη λέμε ότι να 'ναι! Είπαμε είναι ηθικό το ζήτημα!

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι δεν εχω καταλάβει άλλο...

αυτος ο κόσμος που ενοχλήθηκε απο τις πωλήσεις αυτες οντως ετυχε να χρειάζεται μια GT/GTS/X2 καρτα αυτο το 2ημερο/3ήμερο για να κάνει την δουλειά του Η απλα όλος ο ντόρος γινεται γιατι πολυ απλά δεν προλαβαν αυτοι να κάνουν αυτο που κοροιδέυουν τώρα?

Αν ξαναδιαβάσεις προσεκτικά τα posts, ίσως καταλάβεις από τι ενοχληθήκαμε.

Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα, εάν είχες ενοχληθεί κι εσύ, που φαντάζομαι, ως moderator σε forum, έχεις περισσότερες ευαισθησίες σε τέτοιες πρακτικές.

Και δεν αναφέρομαι κατά κύριο λόγο στο Thelab, νομίζω 1 αγγελία μόνο είδα, μπείτε και δείτε στο insomnia, που ο άλλος έχει μοστράρει όλη τη πραμάτεια με photos, specs κλπ, για να πείσει τους υποψήφιους πελάτες του για τις σούπερ ευκαιρίες:tomato:

Εύχομαι μόνο, όποιος αγοράσει από αυτούς, αν κάποτε του χαλάσει, που φυσικά το απεύχομαι, να μην γκρινιάξει στο Πλαίσιο αν πάρει πιστωτικό 60 ευρώ για 8800gts που έχει πληρώσει 120, ή βρεθεί με καμιά 8600GT...

Και μην ξεχνάμε και την πιθανότητα doa, ειδικά σε κάρτες Nvidia, από προσωπική εμπειρία. Η μία από τις 2 8800GS που έχω, ήταν doa. Και μια 6800GS στο παρελθόν. Καλύτερα να μην ήταν "σφραγισμένες με εγγύηση Πλαίσιο" όπως λένε, για να μπορούσες τουλάχιστο να του ρίξεις μια ευθύνη, η να τη δοκιμάσεις πριν τη παρεις. Ενώ τώρα, η "εγγύηση" θα είναι να πάρεις πίσω τα μισά από αυτά που πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπαίνω στο lab και περιμένω να δω ένα ποστ "το ΧΧΧΧ-market.gr έχει τις 8800GTX 100€, τρέξτε" και στο καπάκι να δω ομαδικές κινητοποιήσεις, απανωτά ποστς από κάτω να λένε "πήρα και γω, θα σας πω εντυπώσεις από αύριο", μπόλικα smileys από χαρούμενους νέους κατόχους κλπ.

Αντ'αυτού, βλέπω 2 λαμόγια να πάνε να βγάλουνε κέρδος με παραεμπόριο.

Ε λοιπόν, I got news for you: δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να εφαρμόσει το ευρωπαϊκό δίκαιο στο thelab, εδώ δεν μας υποχρεώνει κανείς να αναγκασθούμε να αποδεχθούμε δυο άτομα μεταξύ μας, που αντί να ενημερώσουν τους υπόλοιπους λάτρεις του σπορ για την προσφορά, πήγαν να βγάλουν και κέρδος. Το ban που φάγανε ήταν για 3 ή 5 μέρες, αλλά εγώ προσωπικά δεν θέλω να τους ξαναδω στο forum.

Δε λέω ότι δεν έχει βγάλει κανείς κέρδος από πώληση, αλίμονο. Κέρδισες μητρική σε διαγωνισμό αλλά δεν την χρειάζεσαι; Δεν σε υποχρεώνει κανείς να την χαρίσεις και συ, σαφώς και θα την πουλήσεις. Αλλά τέτοια λαμόγια, μακριά, δεν θα μου λείψουν καθόλου.

Γιατί άμα φτάσουμε στο σημείο να πρέπει να οριοθετήσουμε το φιλότιμο, την μπέσα και άλλα αυτονόητα πράγματα, με κανόνες και αυστηρές γραμμές, τότε κλαύτα Χαράλαμπε, να το κλείσουμε το μαγαζί και να επιστρέψουμε στις σπηλιές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.