Jump to content



Πωλήσεις στα forum, ηθική, και όχι μόνο....


nicksoti

Recommended Posts

Αν και δε ξερώ ποσo αδιάκριτη είναι αυτή η ερώτηση, ίσως δε χρήζει απάντησης.

Αλλά προς τι η μισή τιμή?

Τι έχει να κερδίσει το πλαίσιο από κάτι τέτοιο?

Γιατί να μη μείνουν οι κάρτες στα ράφια μέχρι να πουληθούν σε νορμάλ τιμές?

Φοβήθηκε κανείς ότι δε θα πουληθούν με μια έκπτωση της τάξης του 20%?

Να μείνουν και να πέσει η αξία τους κάτω από τα επίπεδα που την έριξε το ίδιο το πλαίσιο δε παίζει ούτε σε ένα χρόνο.

Επίσης διαφημιστικό όφελος δεν υπάρχει αφού η διαδικασία έγινε αθόρυβα.

Όσο για μένα αυτά μένουν αναπάντητα θα έχω κάθε δικαίωμα να πιστεύω ότι αυτή είναι προγραμματισμένη πολίτικη με σκοπό την ελλάτωση των απωλειών λόγω του RMA που έχει γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια…

Δε λέω και το πλαίσιο θα πρέπει κάπως να προστατευτεί από αυτή τη μόδα του «καψ το για να πάρεις το επόμενο μοντέλο σχεδόν τσάμπα» αλλά θα έπρεπε να βρει ένα τρόπο που δε θα επηρεάζει τόσο και τους απλούς χρηστές.

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα μείωση του χρόνου εγγυησης σε αυτό που δίνει ο κάθε κατασκευαστής… αντί του ενιαίου 3 χρονιά εγγυηση με το συνδυασμό των τεχνασμάτων που βλέπουμε, αλλά αυτό δεν ακούγεται καλά στη τέχνη του marketing βλέπεις.

Κοίτα να δεις που και στη μισή τιμή τις δώσανε και τον μπελά τους θα βρούνε στο τέλος :happy2:

Ναι... το κάνανε επειδή μας αγαπάνε οι καημένοι... :giveup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Ηθελα να ήξερα αν ολοι οσοι φωνάζουνε/με για το συγκεκριμένο θέμα, αν ειχαν προλάβει με τον ένα ή με τον αλλο τρόπο να αγοράσουν την κάρτα ή τις κάρτες της αρεσκείας τους και ταυτόχρονα βλέπαμε τέτοιες αγγελίες...θα το κάναμε θέμα Η θα το κάναμε γαργάρα? οτι αφου "τσίμπησα εγω την κάρτα μου εεεε οκ τι με νοιάζει ποιος πουλάει τι και πως"?

Γιατι μερικές φορες αυτά τα πράγματα μου θυμίζουν λιγο τους εργατοπατέρες που φωνάζουν για το δίκιο του εργάτη και οτι ολοι πρεπει να ειμαστε ίσοι, δικαιοι, ηθικοι κτλ και οταν μετά τσιμπησουν το μαρουλι στην τσεπη ή βολευτουν ξεχνάνε και συνδικαλισμους και νόμους και τα ρέστα...

Να θυμισω ενα άλλο παράδειγμα?

Γιατι δεν εγινε αντιστοιχο thread, χαμός οταν ο καθένας εβγαινε τότε με τον χαμό για τους Q6600 και τα καλα batch που καθόμασταν και ξεψυρίζαμε που πως και ποτε θα βρουμε τον "καλο"? Που γινόντουσαν, αν οχι εδω, πωλήσεις απλα μόνο και μόνο γιατι δεν ηταν καλο κομμάτι? Η που περιμένε ο κόσμος να του πουν ποτε θα ερθουν τα κρυα κομμάτια? Τοτε ο υποψήφιος αγοραστης μιας αγγελιας δεν ειχε δικαιωμα να μάθει οτι το κομμάτi του Q6600 ηταν αρκετά ζεστο? Δεν υπαρχε θέμα ηθικής απο την πλευρά του πωλητή?

Για να μην αναφέρω ενα αλλο gossip/rumor οπως θέλετει ονομάστε το που γενικότερα εχω ακουσει ως Πάνος απο φιλους μου και σιγουρα δεν ειμαι ο μόνος να λένε το εξής απλο: "πως γινεται καθε φορα ο perp (παράδειγμα) να τυχαινει να χτυπάει την καλη GT/3870Χ2/GTS/GTX που να πηγαινει στο θεό ή τον Q9700/6600/8500 και οχι να τυχαίνει στον εκαστοτε perp23 (επισης τυχαίο παράδειγμα)?"

Μην ακουω αλλο για ηθικές του παραλόγου... αρχιζουμε λιγο να το παιζουμε Candy Candy με την τοση αθωώτοτητα και ηθική....

"Ο αναμάρτητος πρωτος το λιθο βαλέτω"... ;)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αν είχαν προλάβει να επωφεληθούν από τις προσφορές λίγοι περισσότεροι δε θα υπήρχε κάτι τέτοιο… όπως δεν έγινε κάτι τέτοιο και σε προηγούμενες παρόμοιες εκπτώσεις.

Γενικότερα ούτε οι αγγελίες θα υπήρχαν σε τέτοιο βαθμό και με τέτοια δύναμη καθώς δε θα είχαν καταφέρει σε αυτή τη περίπτωση οι έξυπνοι να πάρουν τις κάρτες 10-10

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο το ότι έγινε... αλλά η έκταση του αφού πραγματικά από όλη την υπόθεση επωφεληθήκαν 2-3 έξυπνοι πέρα από τους μετρικούς που κατάφεραν και πέτυχαν 1 κομμάτι για τη πάρτη τους.

Και τέλος πάντων το ότι κάποιοι ακολουθούν ωραίες τακτικές εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο κάποιες δυνατότητες εις βάρος κάποιων άλλων δε με αγγίζει εμένα ούτε μου νομιμοποιεί οποιαδήποτε χοντράδα.

Αν το πάρουμε έτσι εγώ μια χαρά αναμάρτητος είμαι και μπορώ να ρίξω όσες πέτρες γουστάρω.

Αν και εγώ όπως ανάφερα παραπάνω επικεντρώνομαι περισσότερο στη τακτική του ίδιου του πλαισίου.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω την παρομοιωση με τους Q6600 αστοχη.Ο "ζεστος" 6600 ειναι περιπτωση νομιμοτατου θεμιτου κινδυνου στις συναλλαγες ,και δεν προκειται περι κατασκευαστικου ελαττωματος .Ξερουμε ολοι πολυ καλα,οτι το κλοκαρισμα επηρεαζεται απο ενα σωρο ασταθμητους παραγοντες.Εξαλλου στο κουτι των ζεστων 6600 γραφει με κατι γραμματα ΝΑ ποσα watt TDΡ εχουν....δεν προκειται περι κανενος μυστικου που δολια αποκρυπτεται..

να πω ενα αλλο παραδειγμα large scale αυτου που αστοχα βαφτιστηκε "ηθικη του παραλογου"?

Υπαρχουν μεγαλοεπενδυτες(η ατομα πουχουν σχεση με εισηγμενες εταιριες) που τιμωρηθηκαν ποινικα επειδη εκαναν manipulation σε τιμες μετοχων μεσω καταχρηστικων αγορων ...Πως εκει μια "απλη" αγοραπωλησια "ποινικοποιειται"?

Μαι ποιντ ιζ.Δεν ειναι τοσο απλο το πραγμα "ετυχε και τα αγορασα ολα,τα πουλαω τοσο,αν δεν γουσταρεις μην αγοραζεις και δεν σου πεφτει λογος γιατι δεν εισαι εφορια"...Οταν γινεται καταχρηση ενος δικαιωματος πρεπει να καταστελλεται...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια, έκανα ένα search στα θέματα που έχει ξεκινήσει ένας χρήστης από τους εν λόγω (θυμήθηκα το nickname του). Πέρα που το 90% ήταν αγγελίες, στο υπόλοιπο 10% υπήρχε και θέμα όπου παραπονιόταν στους συμφορουμίτες του για κατάστημα που δεν τον εξηπηρέτησε σε RMA...... κι εσείς κάθεστε και διυλίζετε τον κώνωπα

Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια, έκανα ένα search στα θέματα που έχει ξεκινήσει ένας χρήστης από τους εν λόγω (θυμήθηκα το nickname του). Πέρα που το 90% ήταν αγγελίες, στο υπόλοιπο 10% υπήρχε και θέμα όπου παραπονιόταν στους συμφορουμίτες του για κατάστημα που δεν τον εξηπηρέτησε σε RMA...... κι εσείς κάθεστε και διυλίζετε τον κώνωπα

βρηκα μια φωτο του:rofl:

Scrooge%20McDuck%20-%20Christmas%20Carol.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελικα ξερετε τι καταλαβα? μολις εμαθα για την προσφορα εσπευσα να το δημοσιοποιησω για να παρει οποιος χρειαζεται και ξαφνικα εμφανιστηκαν τοσα ατομα που γνωριζαν για την ''προσφορα'' και απλα ''ξεχασαν'' να το αναφερουν στους υπολοιπους. καιρος να ξεφυγετε λιγο απ'τη λογικη '' η παρτη μου να ειναι καλα''....

Link to comment
Share on other sites

αντε να το ξαναπω , εξω οι κουτοφραγκοι σε προσφορες και σε προιοντα καινουρια δλδ 4850 και γενικοτερα σε προιοντα που κανουν παταγο επιτρεπουν απο ενα κομματι στο καθε πελατη.

Δλδ λενε μερικοι , ηθελε να ξεπουλησει το πλαισιο, γιατι ρε μορτηδες υπηρχε περιπτωση με τετοιες τιμες να τους μεινουν αμανατι? ειχε ρισκο το μαγαζι να ξαναμεινουν τα προιοντα?

Απο τη σκοπια αυτη για μενα το πλαισιο θα μπορουσε να το χειριστει κξαλυτερα , εξαλλου διαφημηση εκανε παλι - οσο πιο πολλοι παιρνανε τοσο το καλυτερο για αυτους. Απο τους χρηστες δε περιμενα κατι καλυτερο , εχουν δει τα ματια μας και πολυ χειροτερα παλαιοτερα .

Link to comment
Share on other sites

ε; για σπάστα και ξαναρίχτα γιατί δε κατάλαβα τι θες να πεις, είναι και η ώρα προχωρημένη...

Είναι φιλότιμο παιδί και από το 60% κέρδος έπεσε στο 30% :p

(ε στη τελική τι θα τις κάνει τις κάρτες? Η χοντράδα έγινε… τώρα δε μπορεί να αλλάξει κάτι.. πρέπει να τις πουλήσει, δε πιστεύω να περιμένει κανείς να τις δώσει με τις τιμές των αποδείξεων τους :rolleyes:)

Δλδ λενε μερικοι , ηθελε να ξεπουλησει το πλαισιο, γιατι ρε μορτηδες υπηρχε περιπτωση με τετοιες τιμες να τους μεινουν αμανατι? ειχε ρισκο το μαγαζι να ξαναμεινουν τα προιοντα?

Απο τη σκοπια αυτη για μενα το πλαισιο θα μπορουσε να το χειριστει κξαλυτερα , εξαλλου διαφημηση εκανε παλι - οσο πιο πολλοι παιρνανε τοσο το καλυτερο για αυτους. Απο τους χρηστες δε περιμενα κατι καλυτερο , εχουν δει τα ματια μας και πολυ χειροτερα παλαιοτερα .

Εμένα αυτό μαζί με άλλα που γράφω παραπάνω όσο αφορά τη πολιτική του πλαισίου με προβληματίζουν περισσότερο

Btw τι παθαίνει τέτοιες ώρες το lab και χάνει επαφή? Η το αντιμετωπίζω μόνο εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Αν και ίσως δεν είναι το σωστό thread, στο κατάστημα ψυχικού μου είπε φίλος, ότι Παρασκευή πρωί είχαν μείνει 8800GT 50 ευρώ. Για ρίχτε μια ματιά αύριο μήπως...... μιας και οι περισσότεροι τις GTS έψαχναν.

Link to comment
Share on other sites

Απορια...

Aν καποιος αγοραζε μονο μια καρτα την οποια οντως την ηθελε για την παρτη του (δεν αγορασε δηλ 5-6 για να τις πουλησει) και μετα απο 15 μερες μετανιωνε και την πουλουσε ξανα λιγο πιο κατω απο την πραγματικη τιμη (οχι της προσφορας/αγορας) θα ηταν απατεωνας/λαμογιο ?

Αν εγω δηλαδη παρω σημερα την 3870χ2 149ε και την πουλησω μετα απο 15 μερες 200-210ε ειμαι λαμογιο?Τοτε που θα την πουλησω εννοειται οτι δεν θα υπαρχουν πλεον προσφορες και η καρτα θα πωλειται μονο "κανονικα" στα πχ 280ε...

ΥΓ. Κοινως αν εχω αγορασει Μ Ο Ν Ο ενα κομματι για παρτη μου, οφειλω να το παιξω καλος σαμαρειτης?Παλι δεν θα την δινω χαμηλοτερα απο οσο εχει?Ειχα σκοπο να "κοροιδεψω" εξαρχης?Οχι... Θα ειμαι ομως λαμογιο?Εσεις θα μου πειτε?

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ρε παιδιά. Αφήστε κάτω τις πέτρες. Ουδείς αναμάρτητος. Όλοι θα πουλάγατε με βάση την χαμηλότερη τιμή στο skroutz. Απλά αν ήσασταν ποιο προσεχτικοί δεν θα το κάνατε στο καπάκι με την προσφορά, ούτε θα διαφημίζατε εγγύηση και πλήθος καρτών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι γεμισαμε ατομα που δεν προλαβαν προσφορες και σπαστηκαν.

90% αυτων που κραζουν αν ειχε προλαβει να τσιμπησει καρτουλα, δεν θα ποσταρε καν.

Για να εξηγουμαστε, εγω δεν τσιμπησα καρτουλα.

Καταλαβαινω το "παρανομο" (με ή χωρις εισαγωγικα) του πραγματος και απο αυτη την αποψη καλως επεσε ο τσεκουρας, αν και θα μπορουσε να αποφευθχει πανευκολα αλλα τα υπολοιπα τα θεωρω αερολογιες.

Μακαρι να εχουμε παντως τοσους καλους ανθρωπους οσοι αυτοι που βγαινουν και σκιζουν τα ιματια τους για την παρανομια και την λαμογια του καπελου των 20-30 ευρω.

Και μακαρι οταν καποιοι βρεθουν στην ιδια θεση* να μην το κανουν.

*ιδια θεση καλυπτει KAI ολες τις περιπτωσεις που ανεφερε φυσικα και ο perp... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοσυμφωνω με την πρωτη προταση.

Το μπανιο ομως θα επρεπε να ειχε αποφευχθει.Οχι γιατι ηταν ντε και καλα αδικο (δεν βγαζει κανεις ακρη οσο και να το συζητησει) αλλα γιατι τωρα δημιουργει προηγουμενο σε εναν ευαισθητο χωρο οπως ειναι οι αγγελιες...

Υπαρχουν ανθρωποι που βοηθανε το φορουμ στο τμημα των πωλησεων/αγορων ειτε μεσω της εταιριας τους, ή μεσω της θεσης τους.Υπαρχουν και αλλοι που ΚΑΙ βοηθανε αλλα ΚΑΙ κερδοσκοπουν ( ? ) πουλωντας κατι που αγορασαν απο το εξωτερικο βγαζοντας κερδος πουλωντας το απλα φθηνοτερα απο οσο εχει εδω.Στην τελικη, πιο πολυ καλο κανουν παρα κακο.

Απλα χαμος και μπερδεμα !!!

ΥΓ. Μου ετυχε (πραγματικα) να πουλησω δυο φορες ενα xbox 360 την μια με 220ε (το ειχα παρει 200 λογω προσφορας carefour) και το δευτερο με 190 (μου το εκαναν δωρο απο carefour και η αγορα του ηταν 99ε απο ξεστοκαρισμα).Η εκδοση ηταν ιδια και κανονικα ακομα και τωρα εχει 270ε.Ειμαι κλεφτης και απατεωνας και λαμογιο?Ελεος!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Μου ετυχε (πραγματικα) να πουλησω δυο φορες ενα xbox 360 την μια με 220ε (το ειχα παρει 200 λογω προσφορας carefour) και το δευτερο με 190 (μου το εκαναν δωρο απο carefour και η αγορα του ηταν 99ε απο ξεστοκαρισμα).Η εκδοση ηταν ιδια και κανονικα ακομα και τωρα εχει 270ε.Ειμαι κλεφτης και απατεωνας και λαμογιο?Ελεος!

Είναι θέμα κοινής λογικής, άλλο 1-2 κομμάτια με χρονική διαφορά μεταξύ τους από προσφορές που έτυχε να σου πέσουν στα χεριά σου...

και άλλο το σηκώνω ντουζίνες κομμάτια στεγνώνοντας τη προσφορά και τα πουλάω αυθημερόν με 60% καπέλο.

Τέλος πάντων ως εδώ και σε αυτό το θέμα για εμένα, πιστεύω ότι έχει αναλυθεί παραπάνω απ όσο χρειάζεται:flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.