Jump to content



Αγορά ψηφιακής βιντεοκάμερας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω σκοπό να αγοράσω μια καλή βιντεοκάμερα, κατά προτίμηση με σκληρό δίσκο και έχω κάποιες απορίες τις οποίες θα ήθελα να με διαφωτίσετε:

1. Ναι στο σκληρό δίσκο; Αν χαλάσει ο δίσκος αλλάζεται;

2. Αξίζει να τα σκάσω (χοντρα) για να πάω σε HD κάμερες;

3. Οι αναλύσεις της τάξης 0,49 Mpixel σε 16:9 μου εξασφαλίζει ποιότητα που να βλέπεται (αναφέρομαι στην ανάλυση της DCR-SR36E);

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το 3ο ερώτημα σου Mr Αστρο (:p) μετά απο ολιγόλεπτη συζήτηση με υπάλληλο του πλαισίου, μου είπε πως το ιδανικό ειναι να έχεις ανάλυση 2-3 megapixels.

δηλαδή καλύτερα να βρεις κάποια με 1,5 megapixels και άνω ;)

Edit δες αυτήν φαίνεται πολύ καλή http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977567&product=1083481

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εστιασω λιγακι στο δευτερο και θα καλυψω ελαχιστα και το πρωτο ερωτημα σου.

Δες την "μικρη" HD camera -> panasonic sd9 (670€)

Δεν θα το λεγα χοντρο σκασιμο για τη συγκεκριμενη.

Για αυτα που προσφερει αρκετα καλη θα λεγα.

Αν θες με σκληρο δισκο δες και την jvc everio hd5 (δες το review και μετα ψαξε για τιμη:whistling: )

(στο σιτε εχει και τις sony sr40/42 για να εχεις ενα μετρο συγκρισης)

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το 3ο ερώτημα σου Mr Αστρο (:p) μετά απο ολιγόλεπτη συζήτηση με υπάλληλο του πλαισίου, μου είπε πως το ιδανικό ειναι να έχεις ανάλυση 2-3 megapixels.

δηλαδή καλύτερα να βρεις κάποια με 1,5 megapixels και άνω ;)

Edit δες αυτήν φαίνεται πολύ καλή http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977567&product=1083481

Από τις φωτογραφικές μηχανές έμαθα ότι τα mpixel δεν παίζουν ρόλο στην ποιότητα, αλλά ο φακός. Μήπως ισχύει και το ίδιο και στις βιντεοκάμερες; Και μήπως ο πωλητής στο πλαίσιο αναμασάει την ίδια τσίχλα με αυτή των φωτογραφικών, όσον αφορά τα mpixel?

Εγω θα εστιασω λιγακι στο δευτερο και θα καλυψω ελαχιστα και το πρωτο ερωτημα σου.

Δες την "μικρη" HD camera -> panasonic sd9 (670€)

Δεν θα το λεγα χοντρο σκασιμο για τη συγκεκριμενη.

Για αυτα που προσφερει αρκετα καλη θα λεγα.

Αν θες με σκληρο δισκο δες και την jvc everio hd5 (δες το review και μετα ψαξε για τιμη:whistling: )

(στο σιτε εχει και τις sony sr40/42 για να εχεις ενα μετρο συγκρισης)

Αξίζει να επιλέξω για αποθηκευτικό μέσο κάρτες SD?

Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτογραφικές μηχανές έμαθα ότι τα mpixel δεν παίζουν ρόλο στην ποιότητα, αλλά ο φακός. Μήπως ισχύει και το ίδιο και στις βιντεοκάμερες; Και μήπως ο πωλητής στο πλαίσιο αναμασάει την ίδια τσίχλα με αυτή των φωτογραφικών, όσον αφορά τα mpixel?

Αξίζει να επιλέξω για αποθηκευτικό μέσο κάρτες SD?

Σωστός αν και να προσθέσω σε αυτό και τη ποιότητα του αισθητήρα κάτι που δε μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς αλλά πιστεύω ότι ίσως μέσα από κάποια review να βγαίνουν συμπεράσματα.

Κι εγώ για ποιοτικό φακό αντί για MP έψαχνα (ε οκ σε σχέση με τις compact φωτογραφική) όταν είχα πάρει την olumpus 770 UZ και έπεσα σε μουφα αισθητήρα που στις σκοτεινές φωτογραφίες με αργό διάφραγμα βγάζει περισσότερο noise από κινητό..

Αν και στη Videocamera από την άλλη δε παίζει τόσο ρόλο η ποιότητα του κάθε ενός καρέ ξεχωριστά γιατί έτσι κι άλλως τρώνε μια βαρβάτη συμπίεση.

Όσο για τις SD, δε βλέπω το λόγο να μπλέκεις με καρτούλες εκτός και αν έχεις βρει καλύτερες προσφορές σε κάμερες που τις χρησιμοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην αναφέρεται σε εμένα αυτό γιατί δεν εννοούσα κάτι τέτοιο, όπως έγραψα δε μπορώ να το προσδιορίσω και μίλησα για noise που παρουσιάζεται ιδιαιτέρα έντονα όσο αυξάνεται η ευαισθησία (λήψεις με χαμηλό φωτισμό)

τη ποιότητα του αισθητήρα κάτι που δε μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς αλλά πιστεύω ότι ίσως μέσα από κάποια review να βγαίνουν συμπεράσματα.

Δυστυχώς σε αυτό το τομέα πάμε κάπως στα τύφλα εκτός και αν καποιος ξέρει να μας πει λεπτομέρειες για τη τεχνολογία του αισθητήρα που χρησιμοποιεί η κάθε κάμερα όπως αντίστοιχα ξέρουν αρκετοί για τα pannels των TFT

Link to comment
Share on other sites

Το οτι τα πιξελς δεν παίζουν ρολο το γνωρίζω,

Αυτο που θέλω να πω είναι ότι, για παράδειγμα έχεις μια (full)hd tv και θέλεις να παρακολουθήσεις αυτό που έχεις τραβήξει, δεν θα το ευχαριστηθείς λογο του ''πιξελιασματος'' της εικόνας στην τηλεόραση. ;)

Link to comment
Share on other sites

τα Mpixel δεν ειναι ποιοτητα,αλλα αναλυση,δηλαδη μεγεθος!

Κατ΄αρχήν να συμφωνήσω/σχολιάσω και εγώ ότι η ποιότητα είναι αποτέλεσμα του συνδυασμού φακός και MegaPixel και ότι σκέτα τα Megapixel δεν λένε κάτι αλλά μου γεννήθηκε ένα ερώτημα:

Οσο πιο πολλά τα Megapixel αυξάνουν και το μέγεθος, δηλαδή την ανάλυση, με αποτέλεσμα μικρότερα pixels στο τελικό ψηφιακό προϊόν. Ετσι δεν αυξάνει και η ποιότητα ?! Κάποια γνώμη ενός γνώστη ?!

(Συγνώμη για το ελαφρύ hijack του thread αλλά πιστεύω ότι βοηθάει στο όλο θέμα !)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα megapixels για τις videocamera παίζουν ρόλο ανάλογα με το που θα προβάλεις αυτά που έχεισ τραβήξει. Δηλαδή στις πόσες ίντσες. Αν ενδιαφέρεσαι για να τα προβάλεις σε TV από 32'' και πάνω τότε πάς στα 2+ megapixels. Όσον αφορά τον σκληρό μην ανησυχεις, δεν χαλάει τόσο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα megapixels για τις videocamera παίζουν ρόλο ανάλογα με το που θα προβάλεις αυτά που έχεισ τραβήξει. Δηλαδή στις πόσες ίντσες. Αν ενδιαφέρεσαι για να τα προβάλεις σε TV από 32'' και πάνω τότε πάς στα 2+ megapixels. Όσον αφορά τον σκληρό μην ανησυχεις, δεν χαλάει τόσο εύκολα.

ειτε 14 ειτε 54 αμα δεν ειναι HD τοτε το ιδιο θα φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα τα mpx που αναφερετε αφορουν το φωτογραφικο κομματι της καμερας.Σε βιντεοληψεις ελαχιστα μας ενδιαφερει.

(αν και συνηθως τα πολλα mpx υπονοουν καποια α ποιοτητα μεγαλυτερη απο καποια αλλη με λιγοτερα ακομα και στι βιντεοληψεις αλλα σιγουρα οχι αμεσα.)

@αστρο

Δεν εχω λογο για να πας σε sdhc ,Απο τη στιγμη που μπορεις να τραβηξεις πανω απο μια ωρα (κοντα μιαμιση) σε 8γιγα νομιζω ειναι μια χαρα.

Γλιτνεις καμποσο βαρος απο τα χερια σου , και το αγχος να σου χαλασει καποτε ο σκληρος(αν μπαινει ο επομενος κλπ).

Στη τιμη της η πανασονικ ειναι η καλυτερη απο πλευρας ποιοτητας.Απλα γραφει σε sdhc με οτι θετικο η ανητικο συνεπαγεται.

Κατι καλυτερο θα βρεις ισως στην everio και στις canon hf10/100 hv20/30 αλλα κατα 99% ειναι εκτος badget σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας, ειλικρινα με βοηθήσατε να διαμορφώσω άποψη επι του θέματος. Σήμερα πρωι παραγγέλθηκε αυτη από τον Κατερέλο. Αναμένατε mini review λογικα το ΣΚ μιας και μου είπαν ότι Παρασκευή θα την έχω στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.