Jump to content



Ποια τραπεζα για Paypal???


Recommended Posts

Πειραιώς έχω και εγώ! Αυτό που έχω κάνει είναι η δημιουργία 2 λογαριασμών. Ο ένας θα έχει σύνδεση με την κάρτα και ο άλλος όχι. Στον έναν θα έχεις όλα τα χρήματα και τον άλλο άδειο. Όποτε θέλεις να αγοράσεις κάτι θα μεταφέρεις χρήματα μέσω Web Banking στον λογαριασμό της κάρτας και θα κάνεις την πληρωμή. Έτσι ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που κάποιος βρει τα στοιχεία της κάρτα σου δε θα βρει τίποτα να σου πάρει.

Για τον δεύτερο λογαριασμό πάρε μια απλή cashcard για να μπορείς να κάνεις αναλήψεις.

Για νέο λογαριασμό στην Πειραιώς και πιθανότατα σε όλες τις τράπεζες θα χρειαστείς εκκαθαριστικό ή ίσως και να δεχτούνε κάποιον λογαριασμό που να έχει το ΑΦΜ σου πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο το 2004 χρησιμοποιω την alpha και χωρις webanking να φανταστεις (ολο λεω οτι θα το ενεργοποιησω και το αμελω) χωρις κανενα προβλημα ... και λαθος να εχω στειλει τα λεφτα και να εχουν "κολλησει" καπου, μετα απο 2-3 εργασιμες γυρνανε πισω ... οποτε alpha δαγκωτο απο μενα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πειραιώς έχω και εγώ! Αυτό που έχω κάνει είναι η δημιουργία 2 λογαριασμών. Ο ένας θα έχει σύνδεση με την κάρτα και ο άλλος όχι. Στον έναν θα έχεις όλα τα χρήματα και τον άλλο άδειο. Όποτε θέλεις να αγοράσεις κάτι θα μεταφέρεις χρήματα μέσω Web Banking στον λογαριασμό της κάρτας και θα κάνεις την πληρωμή. Έτσι ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που κάποιος βρει τα στοιχεία της κάρτα σου δε θα βρει τίποτα να σου πάρει.

Για τον δεύτερο λογαριασμό πάρε μια απλή cashcard για να μπορείς να κάνεις αναλήψεις.

Για νέο λογαριασμό στην Πειραιώς και πιθανότατα σε όλες τις τράπεζες θα χρειαστείς εκκαθαριστικό ή ίσως και να δεχτούνε κάποιον λογαριασμό που να έχει το ΑΦΜ σου πάνω.

+1 Ακριβώς αυτό. Χωρίς να έχω δει άλλα web bankings, της Πειραιώς έχει τόσες πολλές επιλογές που θα

σου πάρει κάποια ώρα να δεις τι γίνεται που. Για paypal το ξεκίνησα αλλά με έχει βολέψει σε αρκετές άσχετες

πληρωμές. Online πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδιασμός χρεωστικής κάρτας και 2 λογαριασμών μπορεί να δουλέψει σε όλες τις τράπεζες (πλην της παραδοσιακά άθλιας Eurobank που δεν έχει χρεωστική). Το κέρδος είναι ότι προσφέρει τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια.

Εφόσον η τράπεζα που είσαι τώρα προσφέρει τα παραπάνω δεν χρειάζεται να τρέχεις να ανοίγεις νέους λογαριασμούς κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ημαστε αναμεσα σε alpha και πειραιως....Δεν ξερω αν η εξυπηρετηση στο τοπικο καταστημα της alpha ειναι καλη...

Προσωπικα χρησιμοποιω paypal απο το 2000 περιπου αν θυμαμαι καλα ...και απο τοτε μεχρι σημερα δεν ειχα ποτε προβλημα. Απλα πρεπει να εισαι λιγο προσεχτικος ΜΠΑΣ και πεσεις σε καμια Phising σελιδα και βαλεις τα στοιχεια του paypal μεσα.

Αλλωστε με το alpha web banking μπορεις να ελεγχεις τις χρεωσεις στην καρτα σου καθημερινα οποτε χλωμο να εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και οι 2 τράπεζες πρέπει να είναι το ίδιο καλές. Διάλεξε αυτή που είναι πιο κοντά

σε εσένα + αν έχεις ήδη λογαριασμό σε κάποια, προτίμησε την.

Εννοείται! Το web banking όλων σχεδόν των τραπεζών είναι εξίσου καλό και δε θα έχεις πρόβλημα. Η επιλογή όντως έχει να κάνει με το κατάστημα που σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι διαφορά να έχουν, είτε aplpha είτε Πειραιώς...

Αν έχει ο λογαριασμός χρήμα μέσα, γίνεται η συνναλαγη. Αν όχι, τιποτα.

Αν θες και περισσότερη ασφάλεια βάζεις μόνο όσα κοστίζει το αντικείμενο που θες να αγοράσεις μέσα.

Εγω πάντα κενό τον έχω τον λογαριασμό και βάζω μόνο όταν είναι να αγοράσω.

Στα web banking είναι και οι δύο άπιαστες.

Αν θες μόνο τσέκαρε που σου δίνουν μεγαλύτερο τόκο στον λογαριασμό. Αν και δεν νομιζω θα διαφέρουν και τόσο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Σορρυ για το ξεθαμα αλλα μιας και το εβαλαν το θρεντ στο ΠΟΘ και για να μην κανω νεο θεμα, θελω να ρωτησω και εγω, βλεπω το θρεντ ειναι το 2008 και δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα οι ιδιες γνωμες...

επειδη θελω να βγαλω prepaid και εχω λογαριασμο στην εμπορικη (η οποια δεν εχει prepaid), φιλοι μου λενε να βγαλω prepaid στην τραπεζα κυπρου, αυτο που θελω να εχω ομως ειναι αμεσοτητα στην προσθηκη χρηματων, δηλαδη να μην χρειαζομαι 1-2 μερες μεχρι να μπορεσω να τα χρησιμοποιησω και επισης να εχει χαμηλους τοκους. Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

όλες οι Prepaid έχουν προμήθεια, η πιστωτική έχει τόκους επί της % και συμφέρει αν κάνεις πολλές μεταφορές(όσες έχουν επιστροφές και bonus).

Πρόσφατα έβγαλα Prepaid στην marfin και μου δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Απλά το e-banking είναι slowpoke, θέλει κάποιες μέρες να ενημερώσει το υπόλοιπο στη homepage, άμα όμως πας να δεις το υπόλοιπο της κάρτας αναλυτικά τα βγάζει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.