Jump to content



Maximus Formula + Intel Core 2 duo 8.400 Overclocking


Recommended Posts

Μιας και αλλαξα καρτα γραφικων και ησυχασα, παμε παρακατω τωρα........

Θα βοηθησουμε λιγο σε οβερκλοκινγκ????? :baby::baby:

Εχω εναν φιλο με ιδια μητρικη + Intel Core 2 quad 2.4 τσιπαρισμενο σε 2.93 και με παταει σε 3dmark με ιδιες μνημες και πολυ χειροτερη καρτα γραφικων.:devil:

Ε αυτο δεν το ανεχομαι. :devil::devil:

Καιρος να δειξω τα δοντακια μου σαν 3.0 Ghz καθαροαιμος, μεχρι τα 3.6 πιστευω να παμε ανετα χωρις μπλε οθονες ε? :o

Έγινε επεξεργασία από lazarosleon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο 8400 σε μένα (στο δεύτερο πισι μου) έχει δουλέψει με αέρα με μαμά ρεύμα μέρι 3.6 GHz.

Σταθερός με 1.425 volt ήταν μέχρι τα 4140 (fsb=460 multi=9).

Πιο συγκεκριμένα:

Multi πάντα = 9,

Vcore = 1.275 FSB = 420 Freq = 3780

Vcore = 1.275 FSB = 430 Freq = 3870

Vcore = 1.350 FSB = 440 Freq = 3960

Vcore = 1.400 FSB = 455 Freq = 4095

Vcore = 1.425 FSB = 460 Freq = 4140

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς πουθενά. Με τον 8400 και 1.35 πιάνω 4.05 Ghz.

Δώση τάση δώσε τάση!

Το να μην ζητά πολλή τάση ο επεξ στην αρχή, δεν σημαίνει πως δεν θα το κάνει μετά. Εμένα θέλει λίγο στην αρχή αλλά μετά απλά συνεχίζει κάπως γραμμικά να ζητάει και καταλήγει να θέλει 1.50 για 4.5Ghz...

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς πουθενά. Με τον 8400 και 1.35 πιάνω 4.05 Ghz.

Δώση τάση δώσε τάση!

Το να μην ζητά πολλή τάση ο επεξ στην αρχή, δεν σημαίνει πως δεν θα το κάνει μετά. Εμένα θέλει λίγο στην αρχή αλλά μετά απλά συνεχίζει κάπως γραμμικά να ζητάει και καταλήγει να θέλει 1.50 για 4.5Ghz...

Και δε μου λες, με τι τον ψύχεις; Ζεσταίνεται πολύ; Έχω υδρόψυξη αλλά φοβάμαι το 1,5 βολτ...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα? Αεεεεεέρααα! Έχω μια Scythe Mugen. 35Ε. Άλλαξα τον ανεμιστήρα (όχι ότι ήταν πολύ κακός..), κι έβαλα έναν άλλο 12άρη αλλά πιο δυνατό. Η μητρική απο το BIOS δίνει ρύθμιση στροφών. Τον έχω στο 50%, και βγάζει καλή ροή και πάνω απολα είναι εντελώς αθόρυβος. Πίστεψέ με είμαι πολύ σχολαστικός κι έκατσα και σύγκρινα 4 12άρηδες στο δικό μου αυτί κι όχι στης κάθε εταιρείας..

Όταν όμως τον βάλω στο 100% βγάζει πολύ παραπάνω θόρυβο, αλλά είναι μόνο για λίγη ώρα που θα τεντώνω τη cpu... Δίνει κάπου 75-80 cfm. Όταν τον ανεβάσω κάνω την πλάκα μου και κανα bench και μετά τον αφήνω κάπου στα 3.8 που αντέχει ο ανεμιστήρας χωρίς πολύ θόρυβο..

Μια λογική ταχύτητα για 8400 ακόμα κι αν το φοβάσαι, είναι κάπου στα 4.3 με υδρόψυξη. Ανάλογα τη μητρική, και μιλάμε για μόνιμα, όχι για λίγο μόνο. υπολόγισε ίσως 480χ9 με κάπου 1.4 τάση. Θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ταπεινή μου άποψη, απόφυγε μέχρι αηδίας να δώσεις τάση στο chipset. Μόνο σαν τελευταία λύση. Πρώτα κοιτάς το cpu. Μην κάψεις άσκοπα καμία μητρική. Αμα βγάζει προβλήματα και μόνο τότε.

Έγινε επεξεργασία από iraklisvel
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Δε θα το πιστέψεις, αλλά μετά από τόσα χρόνια, αυτό είναι το κύριο pc μου, με τον E8400. Μόνο σε μνήμες έπεσα σε MHz γιατί ανέβηκα σε χωρητικότητα.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.