Jump to content



Εκστρατεία κατά των «πειρατών» του Διαδικτύου ξεκινά στη Βρετανία


Tsene

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
και β)οταν το λινκ ειναι απο το www.tzampatzotorrentakias.com δεν υπαρχουν και πολλες αμφιβολιες...

κι ο Σαββας ξηρος νομιζε οτι ηταν ενα ξυπνητηρι σαν ολα τα αλλα.

Με τα 10 αρχεια παντως θα υπαρχει προβλημα (το δις εξαμαρτειν...)...

Λες κατι λαθος σε εναν τομεα που γνωριζω καπως καλυτερα και μπορει να την πατησει κανας φελλοου λαμπιτης.Δικαιωμα του του φελλοου λαμπιτη να μπορει να διαβασει και τις δυο πλευρες και να ακολουθησει οποια θελει.

ΟΚ, έχεις δίκιο ότι καλό είναι να ακούγεται κάθε άποψη και ας αποφασίσουν οι υπόλοιποι τι θα κρατήσουν και τι θα πετάξουν.

Αρκεί να γίνεται πολιτισμένη συζήτηση, χωρίς αιχμές και να μην έχω μια συνεχή στείρα απάντηση του τύπου "κάνεις λάθος" και μάλιστα από ένα άτομο.

Όπως φαίνεται, γνωρίζεις πολύ καλά τα νομικά θέματα και μπορείς να φανείς χρήσιμος.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είναι σκοπός μου να διευκολύνω το παράνομο κατέβασμα, αλλά να δώσω πληροφορίες ώστε να μη βρεθούν κατά λάθος κατηγορούμενοι αθώοι.

Είναι αρκετές οι πατάτες που έχει κάνει η RIAA και πολλά άτομα έχουν συρθεί στα δικαστήρια και ταλαιπωρήθηκαν, χωρίς να φταίνε. Υπάρχουν και πρόσφατα δημοσιεύματα για τέτοιες αθωώσεις.

Η άποψη μου σε όσα μας έγραψες είναι η παρακάτω.

Έστω και ότι κατέβασα είκοσι αρχεία *.rar από το www.tzampatzotorrentakias.com και ότι δεν ανεβάζω ποτέ αρχεία που έχουν πνευματικά δικαιώματα.

Η RIAA δεν θα μου κάνει μήνυση, γιατί κατά τη γνώμη μου θα γίνει ρεζίλι και το ξέρει.

Θα μου στείλει όμως ραβασάκι, ότι τα αρχεία που κατέβασα ήταν *.mp3 με πνευματικά δικαιώματα. Έτσι θα μου είναι δύσκολο να επικαλεστώ μελλοντικά ότι προσπάθησα να κατεβάσω τα ποιήματα του Αλκαίου. Τώρα θα πρέπει να έχω αποδείξεις ότι το έκανα και ότι ποτέ δεν μπήκα σε forum με λίστες των συγκεκριμένων τραγουδιών. Θα αρθεί λοιπόν το απόρρητο μου (μπορούν να το κάνουν χωρίς τη δική μου συγκατάθεση για τέτοιο θέμα?), θα δούνε τις ιστοσελίδες που επισκέφθηκα κάποια χρονική περίοδο και θα διαπιστώσουν ότι ποτέ δεν βρήκα λίστες με τα συγκεκριμένα τραγούδια. Αντίθετα, θα δουν λίστες με ποιήματα του Αλκαίου.

Η RIAA από τη μεριά της θα πρέπει να αποδείξει ότι τα *.rar αρχεία που κατέβασα κάποια συγκεκριμένη χρονική περίοδο ήταν πράγματι album με τραγούδια.

Μην είσαι τόσο απόλυτος ότι κάνω λάθος σε αυτά που γράφω.

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά εξήγησε το.

Άλλο αν θα το δεχτώ ή αν θα το δεχτούν όσοι μας διαβάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Η RIAA δεν θα μου κάνει μήνυση, γιατί κατά τη γνώμη μου θα γίνει ρεζίλι και το ξέρει.

Σε αυτο το γιατι να μην κανει (αγωγη παχυλης αποζημιωσης) εγω χανω ενα επεισοδιο.Αποζημιωση θα θελει να ζητησει,αυτος ειναι ο ρολος της συμφωνα με τους καλλιτεχνες που εκπροσωπει.Θεωρητικα και ενα τραγουδι να διακινηθει,μια χαρα σου κανει την σχετικη αγωγη.Επειδη μαλιστα υποθετω πως ολοι μας προσεχουμε που βαζουμε την υπογραφη μας και το ολοι-ξερουμε-ποιο ,εχω ως δεδομενο οτι εχουμε διαβασει στη συμβαση παροχης υπηρεσιων ADSL την γραμμουλα που λεει οτι απαγορευεται να διακινουμε (λαμβανουμε η δεχομαστε) παρανομο υλικο,αρα ειμαστε παντα λιγο πιο πονηρεμενοι οταν σερφαρουμε,ειδικα μαλιστα σε τορρεντοσαιτς,τα οποια τωρα τελευταια κλεινουν βροχηδον και δεν πιστευω πως υπαρχει κανεις που μπορει να ισχυριστει οτι νομιζε οτι κλεινουν λογω μη-επισκεψιμοτητας.Ειδικα μαλιστα οταν τα τορρεντς δεν ειναι καμια νουμποδουλεια (βλεπε ανοιγμα σωστης πορτας,βλεπε ρουτερ που σηκωνει πολλες συνδεσεις και ταχυτητες,βλεπε κρυπτογραφηση για να αποφευχθει το ανελεητο shaping του ΟΤΕ,) αγνοια δεν μπορει να επικαλεστει κανεις.BTW επισης,ολοι οι ισπς υποχρεουνται βασει ευρωπαικης νομοθεσιας να κρατουν ιστορικο του χρηστη μεχρι και 2χρονια πισω.

(οπου ριαα βαζουμε τους ντοπιους αντιπροσωπους της ,δηλ οργανισμους συλλογικης διαχειρισης)

Θα μου στείλει όμως ραβασάκι, ότι τα αρχεία που κατέβασα ήταν *.mp3 με πνευματικά δικαιώματα.

Αυτο σαν τακτικη νομιζω πως ειναι προιον συμβιβασμου οσδ-ισπς.Ειπαν δηλαδη οι δε στους μεν "θα σε βοηθησω,αλλα δεν θελω και να φοβουνται οι πελατες μου να κανουν κλικ,οποτε την πρωτη φορα ας δειξουμε ανοχη".Αλλιως δεν υπαρχει τιποτα να εμποδισει τους οσδ.Και αποτι διαβασα σε αμερικανικα φορουμς,εχει τυχει ναρθει τετοιο ραβασακι (το οποιο φοβαμαι πως ειναι εξωδικο-cease and desist το λενε νομιζω στην αλλη ακρη του ατλαντικου η καπως ετσι)σε ατομο που κατεβασε (1) μια ταινια ισα ισα.

Τώρα θα πρέπει να έχω αποδείξεις ότι το έκανα

Θα εχει ο ισπ σου,μην ανησυχεις:eek:.(πχ caching,κλπ-χωρις να πολυξερω απο δικτυα)-τα αντιγραφα cache εξαιρουνται ρητα ως προς το παρανομο της αντιγραφης.

Θα αρθεί λοιπόν το απόρρητο μου (μπορούν να το κάνουν χωρίς τη δική μου συγκατάθεση για τέτοιο θέμα?

Ακολουθειται διαδικασια μεσω εισαγγελεα.

Αντίθετα, θα δουν λίστες με ποιήματα του Αλκαίου.

Δυστυχως την τεχνογνωσια που εχεις εσυ/ ο μεσος λαμπιτης την εχει και η απεναντι πλευρα στο δεκαπλασιο.Γιαυτο εξαλλου στην συμβαση παροχης υπηρεσιων νετ υπαρχει και ο ορος "ακρα επιμελεια" "υπευθυνος για την χρηση της γραμμης".Για αυτο πληρωνεται και η ριαα εξαλλου.

Μην είσαι τόσο απόλυτος ότι κάνω λάθος σε αυτά που γράφω.

Εφοσον στο θιγομενο θεμα εχεις να μου παρουσιασεις ενα επιχειρημα με τεκμηριωση στην σχετικη νομοθεσια ευχαριστως θα αναθεωρησω την αποψη μου.

χωρίς αιχμές

δεν αφηνω καμμια αιχμη.Το υφος μου ειναι ετσι,οπως θα εχουν διαπιστωσει και ολοι οσοι εχουν ανταλλαξει πμ μαζι μου.Και παλι εκφραζω την δυσαρεσκεια μου στην νοοτροπια "οταν εχω ευθυνη θελω να αντιμετωπιζομαι σαν να ειμαι ολιγοφρων και οταν εχω δικαιωμα ειμαι το κεντρο του κοσμου θα μου κανετε ολοι τεμεναδες".

αλλά να δώσω πληροφορίες ώστε να μη βρεθούν κατά λάθος κατηγορούμενοι αθώοι.

εγω παλι δεν νομιζω οτι υπαρχει η παραμικρη περιπτωση να ειναι αθωοι παραπανω απο 1 τοις χιλιοις οσων κατεβαζουν.

Οσο για το τι αρχιζει να γινεται...υπαρχει τυπος στην αγγλια πουχε γεμισει 300αρη σκληρο και το δικαστηριο του χρεωσε 200.000 λιροπουλα...

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο όμως θέμα, έχει δικαίωμα ο εισαγγελέας να διατάξει την άρση του απορρήτου μας στο internet?

Ή δεν συντρέχουν τέτοιοι λόγοι?

"οταν εχω ευθυνη θελω να αντιμετωπιζομαι σαν να ειμαι ολιγοφρων και οταν εχω δικαιωμα ειμαι το κεντρο του κοσμου θα μου κανετε ολοι τεμεναδες"

Ε δεν τρώγεσαι. Αν δεν αφήσεις αιχμές και πικρόχολα σχόλια θα σκάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο όμως θέμα, έχει δικαίωμα ο εισαγγελέας να διατάξει την άρση του απορρήτου μας στο internet?

ω ναι.Απορρητο νοειται μονον οταν ειμαστε ον δε σεηφ σαιντ.

οταν εχω ευθυνη θελω να αντιμετωπιζομαι σαν να ειμαι ολιγοφρων και οταν εχω δικαιωμα ειμαι το κεντρο του κοσμου θα μου κανετε ολοι τεμεναδες"

που το ειδες το πικροχολο?δηλαδη ειναι ψεμματα οτι ολοι κοιταμε πως να κατεβασουμε ολο το χολιγουντ και μετα να κανουμε πως δεν ξερουμε να ανοιγουμε IE ,αλλα αμα ειναι για κανα ΡΜΑ πρεπει να τσακιστουν να μου δωσουν τα λεφτα που εδωσα αμεσως οι αληταραδες κλπ και πηγαινουμε και φωναζουμε στα κακοπληρωμενα υπαλληλακια ??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες ότι δεν μπαίνει στη μέση το είδος του αδικήματος για να δώσει το ΟΚ ο εισαγγελέας για άρση του απορρήτου?

γιατι εχω την υποψια οτι ανοιξες προχειρως κανενα εγχειριδιο του στυλ "γινε νομικος σε 30 απλα μαθηματα,ανευ διδασκαλου" και μου κανεις μια ασχετη ερωτηση για να μου βρεις καποια λεπτομερεια που χαριν συντομιας δεν ανεφερα:hehe:?

Πρωτον...πηγαινε σε καποιο απο τα τελευταια μαθηματα του εγχειριδιου σου και θα δεις την διακριση μεταξυ αστικου δικαστηριου και ποινικου δικαστηριου.Αστικης και ποινικης ευθυνης.Αστικη ευθυνη:προκαλεσα ζημια σε καποιον και πρεπει να πλερωσω.Ποινικη ευθυνη:εκανα εγκλημα.Ο κατεβαζων εχει παντα αστικη και στις περισσοτερες περιπτωσεις και ποινικη ευθυνη.

Δευτερον.Ναι εφαρμοζεται η αρχη της αναλογικοτητας και του προσηκοντος βαθμου υπονοιων σε τετοιες περιπτωσεις.Αλλα οταν ερχεται ο οργανισμος συλλογικης διαχειρισης με στοιχεια για ηδη διαπραχθεισα παραβαση ,θα ηταν παραλογο να μην προχωρησει η διαδικασια(εξαλλου το απορρητο,δεν ειναι απολυτο και erga omnes,φτανει μεχρι ενος σημειου,δηλαδη οσο εισαι νομιμος).Οπως εχει πει κι εδω φιλος που εργαζοταν σε ισπ στελνει η riaa στον ισπ πχ "η ταδε ΙΡ κατεβαζε την ταδε ωρα το ταδε αρχειο"..Αν θελει δηλαδη απευθυνεται απευθειας στο δικαστηριο αντι για τον ισπ.Οποτε ο εισαγγελεας πχ με την σειρα του στελνει στον ισπ εντολη αρσης του απορρητου κλπ...Η πχ αν υπαρχουν ευλογες υποψιες οτι εχεις κατεβασει ολο το hollywood τοτε επισης θα προχωρησει ο εισαγγελεας σε ενεργειες,εφοσον του ζητηθει απο τον δικαιουχο.

τσιμπα και εδαφια απο συμβαση παροχης υπηρεσιων ιντερνετ η οποια δεσμευει πελατη και παροχεα(και ειναι εγκεκριμενη και απο την ΕΕΤΤ).

6.3 Ο Πελάτης ευθύνεται και εξασφαλίζει ότι η υπηρεσία χρησιμοποιείται σύμφωνα με το Νόμο, την καλή πίστη και τα συναλλακτικά και χρηστά ήθη. Η Forthnet ενημερώνει με επιστολή το Πελάτη για καταγγελία ή αίτημα τρίτου. Ο Πελάτης οφείλει να αποκρίνεται με συστημένη επιστολή ή fax μέσα σε (5) εργάσιμες μέρες σε έγγραφα αιτήματα της Forthnet σχετικά με καταγγελίες, αιτήματα ή παράπονα τρίτων προσώπων ή την ανακοίνωση δεδομένων του σε τρίτους.

6.4 Ο Πελάτης οφείλει να μην παραβιάζει ειδικότερα τις διατάξεις του ν. 2251/94 "Περί προστασίας καταναλωτών", του ν. 2121/92 για την πνευματική ιδιοκτησία, του ν. 2472/97 για

Τέλος, ο χρήστης οφείλει να συμμορφώνεται με την εκάστοτε δημοσιοποιούμενη πολιτική χρήσης των υπηρεσιών και του δικτύου της Forthnet. Σε περίπτωση που η Forthnet ζημιωθεί με οποιοδήποτε τρόπο από πράξεις ή παραλείψεις του ΧΡΗΣΤΗ, ο τελευταίος υποχρεούται να αποκαταστήσει κάθε ζημία της και η Forthnet δικαιούται να τον καλεί ως δικονομικό εγγυητή στις σχετικές διαδικασίες ενώπιον των Δικαστηρίων ή της Ε.Ε.Τ.Τ.

8.2 Η Forthnet με παράλληλη έγγραφη συγκοινοποίηση στο Πελάτη συμμορφούται όπως ο νόμος ορίζει στο περιεχόμενο Εισαγγελικής Παραγγελίας, δικαστικής απόφασης, απόφασης της Ε.Ε.Τ.Τ. ή άλλης ανεξάρτητης αρχής χωρίς προηγούμενη έγγραφη ανακοίνωση στον Πελάτη. Η Forthnet τηρεί τη νόμιμη διαδικασία για την άρση του απορρήτου των επικοινωνιών και συνεργάζεται άμεσα με τις αρχές.

Λοιπον...οπως βλεπεις εδω εναλλακτικη διαδικασια ειναι η εξης:Οι κακοι μαθαινουν -χωρις εισαγγελεα,επειδη δεν προκειται περι φυσικου προσωπου-σε ποιον ισπ ανηκει η επιμαχη ΙΡ,εναγουν την Forthnet πχ,και ο κατεβαστηρας μας βασει της συμβασης,σε περιπτωση που τον προσεπικαλεσει στο δικαστηριο ο ισπ,υποχρεουται να παει.Τι σημαινει δικονομικος εγγυητης?Πολυ χονδροειδως,αν το δικαστηριο κοψει αποζημιωση Χ ευρω σε βαρος της φορθνετ,καποια στιγμη ειναι υποχρεωμενος να τα πλερωσει ο κατεβαστηρας μας.Και μετα αμαλαχει,τωρα που οι κακοι ξερουν ποιος εισαι και εχουν επισημες αποδειξεις τι εκανες,σε περνανε και μια βολτα απο το ποινικο δικαστηριο.

Οσον αφορα την ερωτηση που τοσο εξυπνα,ευθεως και προσφυως μου υπεβαλλες,παραβιαση της αρχης της αναλογικοτητας θα υπηρχε στην περιπτωση που υπαρχουν υπονοιες οτι κανεις πχ ζωοκλοπες και ο εισαγγελεας διατασσει αρση του απορρητου των ιντερνετικων επικοινωνιων σου.Οταν ομως διαπραττεις μια παρανομια με ηλεκτρονικα μεσα,φυσικο ειναι (και συμφωνο με την αρχη της αναλογικοτητας) να περιοριστει το δικαιωμα σου στο απορρητο (το λεει και το συνταγμα στο 5 παρ 1 "σεβομενος τους νομους και τα δικαιωματα των αλλων")

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω, το απόρρητο των επικοινωνιών είναι απόλυτα απαραβίαστο.

Μόνο για λόγους Εθνικής ασφάλειας ή για διακρίβωση ιδιαίτερα σοβαρών εγκλημάτων, με την αρχή της αναλογικότητας και με πολύ αυστηρές προυποθέσεις μπορεί να αρθεί, όπως εσχάτη προδοσία, κατασκοπεία, απόπειρα δολοφονίας πρωθυπουργού και άλλων αξιωματούχων, βασανιστήρια, δολοφονία, εμπόριο όπλων, ναρκωτικά διακίνηση παιδικής πορνογραφίας για εμπορία (μπήκε?), την τρομοκρατία και άλλα τέτοια ωραία. Δεν νομίζω ότι βάζεις μέσα και το κατέβασμα αρχείων asdfasfd.rar που πιθανόν να περιέχουν τραγούδια.

Σχετικά με τις παράνομες συμπεριφορές, κανείς δεν αντιμετωπίζεται ως ολιγόφρων από το νόμο.

Ούτε έγραψα ποτέ κάτι τέτοιο. Πού το είδες και το λες?

Το κακό είναι ότι οι καταναλωτές αντιμετωπίζονται ως ίσοι με τις μεγάλες εταιρίες, όπως η RIAA, που διαθέτουν σωρεία νομικών συμβούλων και απεριόριστους οικονομικούς πόρους, για την επιβολή της θέλησης τους.

Αλλά εδώ γράφουμε οι καταναλωτές προιόντων ηλεκτρονικών υπολογιστών και είναι φυσικό να θέλουμε να διασφαλίσουμε τα συμφέροντα μας, προσφέροντας γνώση ή και εμπειρίες.

Είναι παράλογο να προτάσεις τα στήθη του κακοπληρωμένου υπαλλήλου, για να καλύψεις τους "αληταράδες".

Ο νόμος θα έπρεπε να εκφράζει το κοινό αίσθημα αλλά δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα με τη RIAA.

Επιβάλλονται απαράδεκτοι νόμοι, όπως στην περίπτωση των ISP της Αγγλίας και στη συνέχεια ξοδεύεται πάρα πολύ χρήμα για να πείσουν να τους αποδεχτούμε, αφού "το επιτάσσει ο νόμος".

Κανείς δεν ρώτησε αν θέλουμε να υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα στην τέχνη και στην επιστήμη.

Τόσοι και τόσοι επιστήμονες δουλεύουν αιώνες τώρα χωρίς πατέντες και έρχονται οι ξύπνιοι και πατεντάρουν τι? Τη γνώση των προγόνων μας? Γιατί ένα λιθαράκι έβαλαν στην υπάρχουσα γνώση, ενώ τις περισσότερες φορές πατεντάρεται η ήδη υπάρχουσα γνώση. Τίποτα παραπάνω.

Αλλά οι πατέντες στην Αμερική μας λένε ότι υπάρχουν για να μην κρύβουν οι εταιρίες τις νέες τους ανακαλύψεις. Μα κρύβεται η επιστημονική έρευνα? Στην Ευρώπη έχουμε τα πνευματικά δικαιώματα. Άλλο φρούτο κι αυτό. ΟΚ, θέλεις να έχεις πνευματικά δικαιώματα κύριε για να εκμεταλλευτείς μια αλληλουχία ήχων ή χρωμάτων? Έχε τα. Σου αναγνωρίζουμε ότι εσύ πρώτος χρησιμοποίησες τη συγκεκριμένη αλληλουχία που αρέσει τόσο πολύ, κάτι σαν τη χρυσή τομή που λέμε και θα σε βάλουμε στο Γκίνες. Αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα σε πληρώνουμε κι από πάνω. Κι άμα γουστάρεις φτιάξε το έργο τέχνης που θέλεις. Αν πάλι δεν γουστάρεις, μην το κάνεις. Αυτό έλλειπε να ζητάει το Ελληνικό κράτος από όλους τους καλλιτέχνες διαφυγόντα κέρδη για τη χρυσή τομή. Στο κάτω κάτω ακόμα και στην αλληλουχία ήχων, οι σχέσεις χρυσής τομής ακούγονται πιο ευχάριστα στο αυτί.

Όσο για τα θέματα της πνευματική ιδιοκτησίας, έχει εφαρμογή ο ΝΟΜΟΣ 2121/1993

Link to comment
Share on other sites

@mariosalice: +++++++++++++++++++++++++++

Τό χουμε ξανασυζητήσει, αυτό το πράγμα των δισκογραφικών (αρχικά επί Napster) και του κάθε πικραμένου "δικαιωματούχου" (στη συνέχεια, π.χ. RIAA) είναι απαράδεκτο.

Δεν μπορείς να βάλεις 200.000 λίρες πρόστιμο σε κάποιον οπαδό της τεχνολογίας που κατέβασε 300GB στην πραγματική τους αξία (αυτή του σκληρού δίσκου) και δεν τα πλήρωσε 1.000.000 φορές περισσότερο, για να γιγαντώσει κάποιες εταιρίες που (λυ)μαίνονται το χώρο της ψυχαγωγίας. Με αυτό τον τρόπο, εξισώνεις τον καθημερινό απλό χρήστη, με στυγερό εγκληματία που έχει σκοτώσει 5 φύλακες και 2 άοπλους, όταν έκλεβε την τράπεζα.

Η άποψή μου επί του θέματος είναι αυτή:

http://www.youtube.com/watch?v=MTbX1aMajow

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για λόγους Εθνικής ασφάλειας
απόπειρα δολοφονίας πρωθυπουργού

τελικα αυτο το Χολιγουντ δεν κανει ζημια μονο μεσω της riaa:p:p..Απολυτα απαραβιαστο ειναι μονο το δικαιωμα της ζωης(και αυτο με ερωτηματικο σε περιπτωση αμυνας κλπ) και κανα δυο αλλα (η απαγορευση των βασανιστηριων κλπ).Μην πεταμε ετσι αβασανιστα τετοια ζαρζαβατικα παρακαλω.

Δεν νομίζω ότι βάζεις μέσα και το κατέβασμα αρχείων asdfasfd.rar που πιθανόν να περιέχουν τραγούδια.

Θα το πω απλα.Δικαιωμα του ιδιωτη υπαρχει στο απορρητο κλπ,υπαρχει ομως και το δικαιωμα των κακων κλπ στην περιουσια.Προστατευονται και τα δυο.Προσβαλλεται η περιουσια των κακων?Προστατευεται με τους προαναφερθεντες τροπους.Υπαρχουν διεθνεις συμβασεις κλπ με τις οποιες τα κρατη αναλαμβανουν να προστατευουν δικαιωματα πνευματικης ιδιοκτησιας.Εαν δεν υπαρχει η καταλληλη προστασια,οχι μονο για τους κακους αλλα και για εναν μεμονωμενο καλλιτεχνη που δεν εχει αναθεσει την προστασεια των δικαιωματων του σε οσδ και αυτος πληττεται απο αυτην την πλημμελεια,τοτε (Σε λιγο τραβηγμενη περιπτωση) θα μπορουσε και να αποζημιωθει χοντρα απο το κρατος.Ουτε νοειται να παει καποιος με αποδειξεις για προσβολη των περιουσιακων δικαιωματων του στον εισαγγελεα και να του πουν "Ααα απορρητο,δεν σε βοηθαμε"...

Σχετικά με τις παράνομες συμπεριφορές, κανείς δεν αντιμετωπίζεται ως ολιγόφρων από το νόμο.

φυσικα και δεν αντιμετωπιζεται κανεις.Η λογικη την οποια προσπαθεις να υποστηριξεις ομως καπου εκει καταληγει.Για να δεχτεις υποχρεωση η ευθυνη δικη σου διυλιζεις τον κωνωπα,ενω για να κατηγορησεις οποιονδηποτε αλλον κανει το λαθος να συναλλαγει μαζι σου η βρεθουν τα δικαιωματα του στο δρομο σου χρειαζεσαι δευτερολεπτα να καταδικασεις.Ειναι πχ σαν να σου λενε "εε υπαρχει διαταξη σε βαρος σου που λεει -οποιος ζημιωσε παρανομα και υπαιτια υποχρεουται σε αποζημιωση- και να λες εσυ -ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ?"ΟΠΟΙΟΣ"?ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΜΟΔΙΝΟ (ΑΡΑ "ΟΠΟΙΟ").Ειδικα μαλιστα για να επιμενεις να μου λες αυτα χωρις ναχεις αφιερωσει 10 λεπτα να διαβασεις τις (Αρκετες φανταζομαι) συμβασεις παροχης αδσλ πουχεις συναψει εδω και τοσα χρονια.......

Ο νόμος θα έπρεπε να εκφράζει το κοινό αίσθημα αλλά δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα με τη RIAA.

καπως ετσι θα κανουν και οι καταστηματαρχες με τον 2251/94.Αλλα γιαυτο λεγεται νομος.

Είναι παράλογο να προτάσεις τα στήθη του κακοπληρωμένου υπαλλήλου, για να καλύψεις τους "αληταράδες".

ενω ειναι λογικο να πηγαινει ο καθε πικραμενος να φωναζει σενα παιδακι που ζει με 700-800 ευρα και του πανε "μην δεχεσαι ρμα" ,το οποιο δεν μπορει κιολας να αντιδρασει,και να μην κανει εναν κοπο να παει να κανει καταγγελιες-επειδη φυσικα δεν εκανε τον κοπο να ψαξει καλυτερα πχ σε κανα ΙΝΚΑ για να αρπαξει προστιμο (το οποιο και φοβαται ο επιχειρηματιας).

Κανείς δεν ρώτησε αν θέλουμε να υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα στην τέχνη και στην επιστήμη.

Δυστυχως πρεπει να συνειδητοποιησουμε πως δικαιωματα αξια προστασιας δεν εχουμε μονον εμεις.Οπως και το οτι οικονομικη αξια δεν εχει μονο το χειροπιαστο πραγμα.

Τη γνώση των προγόνων μας?

???? αυτο δεν καταλαβα που κολλαει

Δεν μπορείς να βάλεις 200.000 λίρες πρόστιμο σε κάποιον οπαδό της τεχνολογίας

ειναι punitive damages.Δηλ δεν πλερωνεις απλα την αξια οσων κατεβασες αλλα επεχει και θεση τιμωριας (αντι για φυλακη με τα ντερβισοπαιδα.)

στην πραγματική τους αξία (αυτή του σκληρού δίσκου)

πανευκολα υποτιμαμε την δουλεια του αλλου.

για να γιγαντώσει κάποιες εταιρίες που (λυ)μαίνονται το χώρο της ψυχαγωγίας

μα ολοι οι χωροι οικονομικης δραστηριοτητας απο μεγαλες εταιριες ελεγχονται.Δεν νομιζω ναναι ο μονος.Φυσικη εξελιξη των πραγματων ειναι.Ουτε η λυση του περιορισμου αυτων των εταιριων ειναι η παραβιαση των δικαιωματων τους,αλλα πχ το να μην αγοραζει κανεις...

Όσο για τα θέματα της πνευματική ιδιοκτησίας, έχει εφαρμογή ο ΝΟΜΟΣ 2121/1993

διακρινω μια εξελιξη.Αλλα ο ο εν λογω νομος εχει υποστει του κοσμου τις αναθεωρησεις,και στο λινκ δεν εχει ουτε το 1% του κειμενου του.Και μαζι με αυτον ειναι και διεθνεις συμβασεις οι οποιες εφαρμοζονται (και βασει του αρθρου 28 οφ ντα κονστιτουσιον ειναι υπερτερες τυπικα του απλου νομου)...-πχ αυτη της Βερνης. και σωρεια αλλων αρθρων πχ 370Γ ποινικου κωδικα,και τωρα πρεπει να υπαρχει και Ευρωπαικη νομοθεσια πια....Και επειδη οπως εχω πει νομικος δεν γινεσαι με 2-3κιγουωρντς στο google,εφοσον θες να μαθεις φερστ χαντ για την διαδικασια μεσω εισαγγελεως απο πρωτο χερι ριξε μια ματια και στον Κωδικα Ποινικης Δικονομιας.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μας πήρες μονότερμα, αφήνοντας το πιο σοβαρό μου σχόλιο (την εξίσωση downloader - serial killer) απέξω.

Αυτό που νομίζω ότι λέει η νομοθεσία, είναι ότι αν εγώ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ένα αρχείο που προστατεύεται από πνευματική νομοθεσία, είμαι παράνομος.

Αυτό όμως, είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ (από τη δική μου οπτική γωνία / μεριά - πές το ΠΑΡΑΛΟΓΟ, δεν είμαι νομικός ούτε θα ήθελα να ήμουν).

Πως μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι η αλληλουχία bytes σε ένα torrent που έχω κατεβάσει είναι ένα συγκεκριμένο αρχείο? Και ακόμη καλύτερα, έστω τι χρησιμοποιώ κρυπτογράφηση, ΠΟΥ ξέρω:

1) τι ακριβώς κατεβάζω την εκάστοτε χρονική στιγμή (αφού το κατεβάζω διάσπαρτο και δεν υπάρχει προεπισκόπιση, + είναι κρυπτογραφημένο οπότε ΟΥΤΕ ο ISP ΟΥΤΕ η RIAA δεν μπορεί να ξέρει ΤΙ μεταφέρω, εκτός αν το κρυπτογραφεί και το seed-άρει η ίδια (που αυτό κάνει), το οποίο είναι 1000 φορές παράνομο (στα δικά μου μάτια), διότι εγώ είμαι μεμονωμένος κακομοίρης και αυτή εταιρία/government organisation της οποίας τον CEO θα έπρεπε να τον έχουν την 9/11 στον τελευταίο όροφο του WTC).

2) αν το description όντως περιγράφει αυτό που κατεβάζω και όχι κάτι άλλο?

Και κάτι ακόμη: πώς είμια παράνομος αν ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ, χωρίς να το χρησιμοποιήσω? Γιατί να θεωρηθώ εκ των προτέρων παράνομος, ότι θα το χρησιμοποιήσω? Αυτό δεν είναι μορφή "ένοχος, μέχρι αποδείξεως του εναντίον?????"

Με αυτή τη λογική, αναλογικά, μπορώ να ζητήσω να πληρώσουν όλοι οι Έλληνες το πρόστιμο για εξύβριση, καθώς όλοι έχουν χρησιμοποιήσει τον χαρακτηρισμό "μαλ@κας" πολλάκις.

Το κακό είναι, με το φαινόμενο που το θεωρείς ως λογική εξέλιξη, ότι μία εταιρία δεν την συμφέρει να υπακούει σε κανένα σύνταγμα, παρά μόνο σε αυτό που μεγιστοποιεί το κέρδος. Επειδή όμως η ανθρωπότητα ακόμη και σήμερα δεν νοείται ως σύνολο εταιριών, αλλά ως σύνολο ανθρώπων, η νομοθεσία ΠΡΕΠΕΙ να είναι ανθρωποκεντρική, προστατεύοντας ΠΡΩΤΙΣΤΑ το συμφέρον του απλού πολίτη, και όχι του απλού εκατομμυριούχου που επειδή του τα τρώει το κράτος δεν μπορεί να ανέβει θέση στο Forbes top 100 list. Σαφώς και ο απλός πολίτης δεν είναι άμοιρος ευθυνών, αλλά να υπάρχει πρόστιμο για τη χρήση του διαδικτύου ως μέσο ανταλλαγής αρχείων, αυτό είναι ανήκουστο, απαράδεκτο, οπισθοδρομικό και πιστεύω ότι είναι αυτό που θα ρίξει την κυριαρχία όσων δισκογραφικών και όσων πλατώ του Ιερού Ξύλου δεν εναρμονιστούν, και συνεχίσουν να πιστεύουν ότι επειδή κατέβασα το BATMAN σε screener το μισό ασπρόμαυρο το μισό έγχρωμο με υπότιτλους by babis_gr_τρανσλέητορ, δεν θα πάω να το δω στο cinema με τους φίλους μου. Όσα σινεμά πήγαινα και πριν διαδοθεί το κατέβασμα ταινιών, πάω και τώρα. Απλά τώρα βλέπω περισσότερες ταινίες. Το να θεωρεί κάποιος ότι θα έπρεπε να βλέπω όλες τις ταινίες μου στο σινεμά, είναι ηλίθιο, διότι δεν έχω τόσα λεφτά ούτε τόσο χρόνο, αλλά και το να θεωρεί κάποιος ότι καλύτερα να έβλεπα 2 ταινίες το μήνα και όχι 15, πάλι είναι ηλίθιο, και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ, διότι αντιβαίνει με ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟ-ΝΟΜΟΥΣ, την ελεύθερη πρόσβαση του ανθρώπου στην κοινωνία της πληροφορίας.

Το διαδίκτυο το μόνο που κάνει είναι να διακινεί πληροφορία, και μάλιστα ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ. Αυτός είναι ο λόγος που έφτασε εκεί που έφτασε και αυτός είναι ο λόγος που η ανάπτυξή του ΔΕΝ έχει πεθάνει. Αν στο διαδίκτυο τηρούνταν η κείμενη νομοθεσία 100%, θα ήταν μια ανιαρή μπούρδα σαν αυτά που παίζονται στην τηλεόραση, για να τα βλέπει η Γιαγιά μου και οι νομικοί και να χαίρονται που τηρείται το νομοθετικό πλαίσιο που οδηγεί - με μαθηματική και ουχί νομική- ακρίβεια στην ελάττωση των προσωπικών δικαιωμάτων και ελευθεριών από Εταιρίες / Οργανισμούς / Οργανώσεις / ΚΛΠ που προσπαθούν να επιβάλλουν την άποψή τους για την οργάνωση του διαδικτύου, καθώς και την επιβολή της δικιάς τους οπτικής γωνίας νομοθεσίας.

Δεν είναι δυνατόν σε ένα κράτος δικαίου, ο πολίτης να πληρώνει 200.000 λίρες επειδή κατέβασε κάποιες ταινίες, που κατά 99% δεν θα δει ποτέ στη ζωή του γιατί δεν προλαβαίνει, και αν προλάβει δεν υπήρχε περίπτωση να υπάρξουν διαφύγοντα κέρδη για κανέναν.

Διαφύγοντα υπερκέρδη ίσως, εξαρτάται που βάζει ο καθένας τη διαχωριστική γραμμή του, αν η νομοθεσία είναι για να προστατεύει τα υπερκέρδη (που στην πράξη είναι, απλά υποτίθεται ότι κρατάνε τα προσχήματα οι βο(υ)λευτές από καιρού εις καιρόν) τότε να τα δίνουμε κατευθείαν στις Εταιρίες Παροχής Υλικού Πνευματικής Ιδιοκτησίας στη φορολογία, με ένα π.χ. 30% επί των μισθών, φόρο τιμής στο δημιουργικό οίστρο της αντίπερα όχθης του Ατλαντικού!

Link to comment
Share on other sites

Για να εξηγουμαι.

Θεωρω ως δεδομενο οτι σε τετοιου ειδους δικες συγκρουονται δυο ανισοι διαδικοι.Δηλ πχ ενας οργανισμος συλλογικης διαχειρισης θα εχει ως νομικους εκπροσωπους ατομα απτην επιστημονικη επιτροπη νομικων που συνεταξε τον σχετικο νομο και απο την αλλη ο μητσαρας ο τζαμπατζης,τον Λακη τον μορφωμενο που καταφερε στα 37 να βγαλει με 5 την νομικη.

Κάτσε γιατί μας πήρες μονότερμα, αφήνοντας το πιο σοβαρό μου σχόλιο (την εξίσωση downloader - serial killer) απέξω.

Εσυ ειδες τις βρεττανικες punitive damages.Θελεις να κανεις εναν κοπο να κανεις κλικ το λινκ του 2121/93 να δεις τα προστιμα που εκει ειναι καπως πιο προσγειωμενα?Και η εξισωση που λες ειναι καπως υπερβολικη.Ο Λακης μας προκαλεσε οικονομικη ζημια,πρεπει να την αποκαταστησει.Απλα πραγματα.

Πως μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι η αλληλουχία bytes σε ένα torrent που έχω κατεβάσει είναι ένα συγκεκριμένο αρχείο?

Dude κοινη λογικη...Απο το www.tzampazotorrentakias.com ξερεις πολλους που θα κατεβαζαν την ακολουθια του Αγιου Ονουφριου σε εκτελεση Πατερ Παπαρουπα/ρεμιξ Ευσταθιος ο ενοριογεμιστης?Η μηπως δεν υπαρχουν τα .nfo?Δηλαδη νομιζεις πως την τεχνογνωσια που εχουμε εμεις 2-3 ερασιτεχνες δεν θα την εχουν στην διαθεση τους οι οσδ?Η οτι ο νομος θα θελει ειδικα για τους οσδ τοσο εξαντλητικες αποδειξεις?Οπως κι εσυ,αν πχ σε χτυπησει ενα αυτοκινητο και παρεις φωτο τον οδηγο του,ειναι τρελλο να σου ζητηθει να αποδειξεις οτι οδηγουσε αυτος και οχι ο Doppelgaenger του,ετσι και για τους οσδ,οι αποδειξεις που πρεπει να προσκομισουν αρκει να ειναι "ευλογες"....οχι εξαντλητικες.

Και ακόμη καλύτερα, έστω τι χρησιμοποιώ κρυπτογράφηση, ΠΟΥ ξέρω:

Και παλι δικτυατζης δεν ειμαι να σου απαντησω,αλλα φανταζομαι και οι δυο πλευρες θα εχουν δικτυατζηδες του ΜΙΤ στην διαθεση τους.2ον.Δεν θα σε σταματησει επι τοπου αλλα θα αναλυθει η δραστηριοτητα σου εκ των υστερων.Αν προσεξες τα ποστ μου παραπανω ειπα οτι οι ισπς κρατανε ιστορικο μεχρι και δυο χρονια πισω.Ε,δεν θαχουν καταγραφει ολα τα κομματια ξερω γω(υποθεση κανω,δικτυατζης δεν ειμαι)?Η μηπως το shaping που κανει ο ΟΤΕ στα τορρεντς σου αφηνει αμφιβολιες οτι αυτη η κρυπτογραφηση ειναι piece of cake?Και παλι δεν γνωριζω το θεμα αλλα υποθετω πως για να πεφτει shaping υπαρχει η τεχνικη δυνατοτητα να καταλαβει ο ισπ οτι διακινεις τορρεντς (εκτος απο videoconference εξαλλου μπορουμε να φανταστουμε καμμια αλλη εφαρμογη που ξεζουμιζει το upload?)...

και το seed-άρει η ίδια (που αυτό κάνει)

διαβασε την αποψη μου περι αυτου του θεματος σε ενα απο τα πρωτα ποστ.Στην τελικη μπορει μια χαρα να μην σε εναγει/μηνυσει για το τορρεντ που σινταρε αυτη,αλλα για ολα τα αλλα.

το οποίο είναι 1000 φορές παράνομο (στα δικά μου μάτια)

τη θεωρια μου για την παρανομια των αλλων και την δικη μας παρανομια την εχω επισης ξαναπει.

αφού το κατεβάζω διάσπαρτο και δεν υπάρχει προεπισκόπιση
αν το description όντως περιγράφει αυτό που κατεβάζω και όχι κάτι άλλο?

common sense.Και ναι,τοχουν και οι δικαστες.Δεν φυτρωσανε πισω απο μια εδρα.

Και κάτι ακόμη: πώς είμια παράνομος αν ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ, χωρίς να το χρησιμοποιήσω?

Εισαι παρανομος ηδη απο το κατεβασμα(δατς ντα λω δηλαδη).Ας σιμπλ ας δατ.Αν μαλιστα εχεις και τορρεντς κανεις και διανομη ταυτοχρονα (Ακομη χειροτερα).

Αυτό δεν είναι μορφή "ένοχος, μέχρι αποδείξεως του εναντίον"

Λες οτι πληττεται το τεκμηριο της αθωοτητας(του εναντιου μαμωτεν)?Σου ειπα παραπανω για την μη αναγκη εξαντλητικων αποδειξεων..Αν εχουν περασει απτη γραμμη σου 100 παρανομες ταινιες,εχεις 28000000 χιτς(αυτο φυσικα δεν ειναι as such παρανομο,αλλα σε συνδυασμο με τα αλλα αποδεικνυει) στο www.tzampatzotorrentakias.com θες κι αλλα incriminating evidence?Η μηπως μπροστα στο δικομας τεκμηριο αθωοτητας (Αρθρο 7 συνταγματος) ξεχναμε και το δικαιωμα του οσδ στην δικαστικη προστασια (αρθρο 20 συνταγματος)?

Με αυτή τη λογική, αναλογικά, μπορώ να ζητήσω να πληρώσουν όλοι οι Έλληνες το πρόστιμο για εξύβριση, καθώς όλοι έχουν χρησιμοποιήσει τον χαρακτηρισμό "μαλ@κας" πολλάκις.

Η εξυβριση ειναι κατεγκλησιν διωκομενο εγκλημα.Δηλαδη τιμωρειται μονον αν σου κανει μηνυση ο παθων.Εφοσον ο "παθων" δεν κανει μηνυση δεν γενναται ζητημα.Ας σιμπλ ας δατ.

παρά μόνο σε αυτό που μεγιστοποιεί το κέρδος.

μαντεψε τι μου θυμιζεις τωρα:jump1: .Δευτερον κι εσυ και ολοι μας δεν θελουμε για τον εαυτο μας το μεγαλυτερο δυνατο κερδος?Οσο ιερο ειναι το δικο μας (νομιμο κερδος) τοσο ιερο ειναι και το δικο τους.

Σαφώς και ο απλός πολίτης δεν είναι άμοιρος ευθυνών, αλλά να υπάρχει πρόστιμο για τη χρήση του διαδικτύου ως μέσο ανταλλαγής αρχείων,

μην το παρουσιαζεις τοσο μελοδραματικα.Στερεις κερδος απο καποιον αλλον?Πρεπει να το αποκαταστησεις.Οπως και εσυ προστατευεσαι προστατευεται και αυτος.Στο 2008 ζουμε,δικαιωματα δεν ειναι μονο οσα υπαρχουν επι πραγματων,αλλα και αυλων αντικειμενων.Απλα μεγαλωσαμε σε μια εποχη που δικαιωμα νοειτο μονο σε ενα χειροπιαστο πραγμα.

Το να θεωρεί κάποιος ότι θα έπρεπε να βλέπω όλες τις ταινίες μου στο σινεμά, είναι ηλίθιο,

Φαντασου να βρεθει αυριο μεθαυριο ενας και να πει "Το να θεωρει καποιος οτι ο Σωτηρης πρεπει να πληρωνεται για καθε μηνα εργασιας του ειναι ηλιθιο"... :hehe: :hehe:

και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ, διότι αντιβαίνει με ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟ-ΝΟΜΟΥΣ, την ελεύθερη πρόσβαση του ανθρώπου στην κοινωνία της πληροφορίας.

απο οτι ξερω το συνταγμα εχει 120 αρθρα.Εχεις κανει τον κοπο να διαβασεις τα υπολοιπα 119?Γιατι ξερεις ολα τα αρθρα του συνταγματος εχουν την ιδια τυπικη ισχυ και ερμηνευονται αρμονικα.Στο αρθρο που λες εχεις διαβασει το ακριβως προηγουμενο που λεει "να αναπτυσσει ελευθερα την προσωπικοτητα του σεβομενος τους νομους και τα δικαιωματα των αλλων"?...Μηπως εσεις οι "υπολοιποι" :jump1: βρισκετε την διαταξη που σας συμφερει,και ξεχνατε τις υπολοιπες 119?Μηπως οι οργανισμοι συλλογικης διαχειρισης ξεφυτρωσαν σαν τα μανιταρια?Δικαιωματα μεμονωμενων καλλιτεχνων προστατευουν... (οι οποιοι στην Ελλαδα,με εξαιρεση αυτους της παραλιακης βλεπω να πεινανε)..Θα ηταν ευκολο νομιζεις ο καλλιτεχνης που εξαρταται απτα γουστα του κοσμου,να μπορεσει να διεκδικησει το δικαιωμα του απτον καθε λακη κατεβαστηρα,να τρεξει,να πλερωνει δικηγορους,να μπλεκει με δικαστηρια χωρις τους οσδ?Η μηπως απτα δικαιωματα πνευματικης ιδιοκτησιας τρωνε μονο οι δισκογραφικες?Απο εκει τρωνε και οι ανωνυμοι μουσικοι (ερμηνευτες καλλιτεχνες),οι χορευτες (αυτοι κι αν τρωνε πεινα στο ελλαντα),οι ηθοποιοι ,οι κομπαρσοι,οι μεταφραστες,οι συγγραφεις και ενα σωρο αλλοι που ειναι καταδικασμενοι σε μεγαλη πεινα χωρις αυτην την νομοθεσια...Γιατι οπως καταλαβαινεις το παιδακι που παει και παιζει κιθαρα σε καμμια εκδηλωση και σε καμμια αρπαχτη παιζει και σε κανα δισκο καλλιτεχνη και δεν ξερει να κανει αλλο επαγγελμα στα 29-30 του πρεπει να ζησει και αυτο απο τους δισκους πουχει συμμετασχει,και να μην εισπραττει τα δικαιωματα μονον ο καλλιτεχνης που τραγουδησε...Αυτο δηλαδη δεν σου φαινεται καθολου κοινωνικη δικαιοσυνη?

Αν στο διαδίκτυο τηρούνταν η κείμενη νομοθεσία 100%, θα ήταν μια ανιαρή μπούρδα σαν αυτά που παίζονται στην τηλεόραση,

Θες να σου δειξω πως περνα ο κοσμος σε μια ανιαρη χωρα οπου η κειμενη νομοθεσια (σε ολους τους τομεις)τηρειται σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι εδω?Φερε λιγο στο νου σου την χωρα της μπουρδας γερμανια...

οδηγεί - με μαθηματική και ουχί νομική- ακρίβεια στην ελάττωση των προσωπικών δικαιωμάτων και ελευθεριών

σκιλλς:συνειδητοποιωντας οτι δικαιωματα εχουν και οι αλλοι και οχι μονο εμεις..

προσπαθούν να επιβάλλουν την άποψή τους για την οργάνωση του διαδικτύου, καθώς και την επιβολή της δικιάς τους οπτικής γωνίας νομοθεσίας.

δηλαδη θελει πολλη νομικη διαστροφη για να σκεφτεις ζημια+υπαιτιοτητα=αποζημιωση?Αυτο ειναι το βασικο σχημα...

Δεν είναι δυνατόν σε ένα κράτος δικαίου, ο πολίτης να πληρώνει 200.000 λίρες επειδή κατέβασε κάποιες ταινίες

Δεν ειναι δυνατον σε ενα κρατος δικαιου,να νομιμοποιειται η περιουσιακη ζημια ενος αλλου απλα και μονο επειδη υπαρχει η τεχνικη δυνατοτητα.Μου φερνει λιγο προς την λογικη της αμερικης για τον πολεμο.Κρατος δικαιου ειναι αυτο στο οποιο τηρουνται οι νομοι.Και οι νομοι λενε "αντιγραφη,τζιζ κακο".

αν η νομοθεσία είναι για να προστατεύει τα υπερκέρδη

αν θελεις διαβασε τον νομο που προαναφερθηκε να δεις που πανε τα λεφτα(στους επαγγελματικα μειονεκτουντες που προανεφερα).Γιατι αυτο που λες ειναι πολυ τραγικη απλοποιηση.

με ένα π.χ. 30% επί των μισθών, φόρο τιμής στο δημιουργικό οίστρο της αντίπερα όχθης του Ατλαντικού!

γιατι σε κατι τετοιες συζητησει ποτε κανεις δεν σκεφτεται τον καταναλωτικο αποκλεισμο και θεωρει ως δεδομενο οτι πρεπει να ζει με τα προιοντα του δημιουργικου οιστρου των απεναντι δεν μπορω να το καταλαβω.

ΥΓ:Αποψε πριν κοιμηθεις ,ευχαριστησε τον Θεο (η τον Linus Torvalds,δεν ξερω σε ποιον πιστευετε εσεις οι παραξενοι οι λινουξακηδες) που δεν εισαι προγραμματιστης η μουσικος και δεν περιμενεις να ζησεις απο αυτο.

πχ χρησιμοποιει rapidshare για να κατεβασει κατι παρανομο ΔΕΝ μπορει να διωχθει ποινικα.

αυτο ειναι λαθος.Ειτε αξιολογειται (και)ως αποδοχη προιοντος εγκληματος(αρθρο 394 ποινικου κωδικα) ειτε βασει του ν2121/93 παλι ...Και φυσικα οφειλεται αποζημιωση...

Απλα το σουπριμ κορτ του καναδα ειχε αυτη την αποψη μεχρι πριν λιγο καιρο και τωρα νομιζω αλλαξε πορεια στην νομολογια

οχι για να προτρεψω τον οποιοδηποτε να "παρανομει" μεσω rapidshare

για να μην διαβαζω συνεχως αυτο το disclaimer,χαλαρωστε.Εφοσον απλα διατυπωνετε γνωμη δεν θεωρειται ηθικη αυτουργια.Η ηθικη αυτουργια απαιτει συγκεκριμενη προτροπη σε συγκεκριμενο προσωπο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αναφερθηκε μιας και δεν διαβασα ολα τα ποστ απλα να αναφερω οτι στην ελλαδα νομικως παρανομο ειναι το μοιρασμα παρανομου υλικου. ο οποιοσδηποτε πχ χρησιμοποιει rapidshare για να κατεβασει κατι παρανομο ΔΕΝ μπορει να διωχθει ποινικα.

αυτο το αναφερω για να ξερουμε τι λεει ο νομος οχι για να προτρεψω τον οποιοδηποτε να "παρανομει" μεσω rapidshare

Link to comment
Share on other sites

@tsakonas

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες (στη βάση που τα λες) στο σύνολό τους.

Διαφωνώ σε συγκεκριμένα σημεία.

Δεν είναι δυνατόν να θεωρεί μια εταιρία ότι θα δω 150 ταινίες το μήνα στο σινεμά.

Θα δω 1 με 2.

Τις υπόλοιπες 148 ή δεν θα τις δω καθόλου, ή θα τις κατεβάσω και ΜΠΟΡΕΙ να τις δω, μπορεί και όχι.

ΑΔΥΝΑΤΩ να καταλάβω τα διαφύγοντα κέρδη που έχει μια εταιρία όταν εγώ κατεβάσω κάτι. Επίσης αδυνατώ να καταλάβω το γιατί το να γράψω ένα DVD με κάτι που παίζει η τηλεόραση είναι νόμιμο (μην ξεχνάς, κυκλοφορούν ΝΟΜΙΜΑ DVD RECORDER!!!) και όχι το να το κατεβάσω έτοιμο από το διαδίκτυο (ψηφιοποιημένο, να μη χρειαστεί να κάνω εγώ την μετατροπή).

Οι εταιρίες έχουν βρει το διαδίκτυο ώς ένα εύκολο "θύμα" στο ότι κάποιες πωλήσεις δεν πάνε καλά κλπ., και κυρίως η μουσική βιομηχανία, απλά η βιομηχανία ταινιών, επειδή είναι πιο "συμμαζεμένη" (μόνο το Hollywood πουλάει) είναι πιο οργανωμένη και ακούγεται πιο δυνατά.

Το εμπάργκο που λες, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Απλά αντί να κατεβάζω το νέο τραγούδι της Madonna από το διαδίκτυο, θα το γράφω από το radio usb stick. Δεν υπάρχει κάποια διαφορά, πιστεύω ούτε και στη νομιμότητα, αλλά κυρίως ούτε στο αποτέλεσμα. Υπάρχει μια λεπτή γραμμή μεταξύ πνευματικού δικαιώματος και αντιγραφής.

Αν δεν θες κάποιος να σε ακούσει / αντιγράψει / κατεβάσει κλπ., ΜΗΝ ΤΟ ΕΚΔΙΔΕΙΣ! Κράτα το για τον εαυτό σου! Από τη στιγμή που πουλάς κάτι (ένα κομμάτι κλπ.) το οποίο θα παιχτεί στο ραδιόφωνο, γνωρίζεις και τους κινδύνους. Δηλαδή να καταργήσουμε το ραδιόφωνο για να μην αντιγράφω μουσική, ή την τηλεόραση για να μην αντιγράφω ταινίες? Και μη μου φέρεις σαν παράδειγμα την ποιότητα, γιατί ούτε αυτό είναι το θέμα, με HD δορυφορικό δέκτη πιάνεις μια χαρά full hd ποιότητα και κανάλια που βάζουν μια χαρά ταινίες, που ούτε διαφημίσεις έχουν ανάμεσα ούτε τίποτα. Ποια η διαφορά να κάνω εγγραφή στο δίσκο μια ταινία που είδα στην TV και να την κατεβάσω από το διαδίκτυο? Ποια διαφύγοντα κέρδη θα έχει η εταιρία, το ότι δεν κάθισα στην τηλεόραση? Ας βάλει διαφημίσεις στον δικό της torrent tracker, αν καίγεται τόσο πολύ (άλλωστε έχει και την τεχνογνωσία για να host-άρει torrent tracker;))

Τώρα για τη νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας, η άποψή μου είναι ότι είναι ανέκδοτο. Και αυτό στο λέω ως μουσικός και ως προγραμματιστής, και όχι σαν linux-άς.

Το έχω αναφέρει πολλές φορές, αλλά θα το ξαναπώ: έστω ότι κατεβάσω πειρατικό το παρατράγουδα με το Βας Βας Βας ο Παρασκευάς, και με πιάνει η ελληνική εταιρία προστασίας δικαιωμάτων. Τα δικαιώματα του Βας Βας Βας θα τα πληρώσω στον Καρβέλα ή στον Clapton? Γνωρίζεις ότι η πνευματική ιδιοκτησία ξεκίνησε με σκοπό να προστατεύσει τον καλλιτέχνη? Που είναι η πνευματική ιδιοκτησία και οι νόμοι όταν είναι να προστατευτεί ο Clapton από "συνάδελφό" του? Μήπως θάβονται γιατί είτε ανήκουν στην ίδια δισκογραφική είτε οι δισκογραφικές συνεργάζονται μεταξύ τους σε τέτοια θέματα? Λέω μήπως, δεν ξέρω ;)

Είναι φανερό ποια συμφέροντα εξυπηρετεί η πνευματική ιδιοκτησία ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, και σίγουρα δεν είναι του κακόμοιρου πτωχού καλλιτέχνη. Προστατεύει τον μεγαλο-καλλιτέχνη, τον μεγαλο-τραγουδιστή και την μεγαλο-δισκογραφική ώστε να συνεχίσει να λέει μπαρούφες του στυλ "αν ακούτε πολύ μουσική αλλά την κατεβάζετε από το δίκτυο, συνολικά τη σκοτώνετε, ενώ αν αγοράζετε original cd του Katman προάγετε τη μουσική ανάπτυξη και τον πτωχό καλλιτέχνη". ΕΛΕΟΣ, που θα μου πει ο Katman σε εκπομπή ότι "η πειρατία σκοτώνει τη μουσική".

Δεν κοιτάει τη φάτσα του στον καθρέπτη?

Και αυτός και τα υπόλοιπα νούμερα του MadTV και της καμπάνιας υπέρ του πτωχού πλην τίμιου λαϊκού νονού της νύχτας και της τυπικής αδερφής προμόσιονερ (λέγεμε Ηλία Ψ...).

Και το απαράδεκτο είναι ότι τα εκάστοτε ψάρια, όντας με ανοικτό το στόμα μπροστά στην TV, δέχονται ότι όντως, πρέπει να πληρώσεις 30 ευρώ τα Παρατράγουδα για να μη σκοτώσεις τη μουσική! Αν περίμενε η μουσική να αναπτυχθεί από τα Παρατράγουδα, καήκαμε!!!!!

Και μην ακούσω ότι αυτό πουλάει / είναι εμπορικό.

Πουλάει / είναι εμπορικό ό,τι αξίζει, αλλά και ό,τι ΠΡΟΩΘΕΙΤΑΙ. Και η προώθηση είναι ένας τρόπος να κάνεις κάτι απαξιωμένο άξιο, και η απαξία που γίνεται αξία είναι ο τρόπος σκέψης του σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο το Χολιγουντ δεν κανει ζημια μονο μεσω της riaa:p:p..Απολυτα απαραβιαστο ειναι μονο το δικαιωμα της ζωης(και αυτο με ερωτηματικο σε περιπτωση αμυνας κλπ) και κανα δυο αλλα (η απαγορευση των βασανιστηριων κλπ).Μην πεταμε ετσι αβασανιστα τετοια ζαρζαβατικα παρακαλω.

....

Θεωρείς ζαρζαβατικά το Σύνταγμα της Ελλάδος?

http://www.bekiris.gr/sintagma_ellados_01.htm#ATOMIKA

ΑΡΘΡΟ 19

1. Το απόρρητο των επιστολών και της ελεύθερης ανταπόκρισης ή επικοινωνίας με οποιονδήποτε άλλο τρόπο είναι απόλυτα απαραβίαστο. Νόμος ορίζει τις εγγυήσεις υπό τις οποίες η δικαστική αρχή δεν δεσμεύεται από το απόρρητο για λόγους εθνικής ασφάλειας ή για διακρίβωση ιδιαίτερα σοβαρών εγκλημάτων.

δεν ξερω αν αναφερθηκε μιας και δεν διαβασα ολα τα ποστ απλα να αναφερω οτι στην ελλαδα νομικως παρανομο ειναι το μοιρασμα παρανομου υλικου. ο οποιοσδηποτε πχ χρησιμοποιει rapidshare για να κατεβασει κατι παρανομο ΔΕΝ μπορει να διωχθει ποινικα.

αυτο το αναφερω για να ξερουμε τι λεει ο νομος οχι για να προτρεψω τον οποιοδηποτε να "παρανομει" μεσω rapidshare

Είναι παράνομο να κατεβάζεις αρχεία με πνευματικά δικαιώματα και από το Rapishare

Τόσα που έγραψα προηγουμένως δεν ήταν προφανές πού αναφερόμουν?

Πάντως αν μπεις σε torrents, μπορούν να σε πιάσουν στα σίγουρα.

Δεν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του forum να δίνονται πληροφορίες που διευκολύνουν το κατέβασμα αρχείων που έχουν πνευματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα εχω να πω.

για να παω να πιω ενα καφε ενα βραδυ εχω να πληρωσω 10 ευρω καφε 10 ευρω βενζινη 10 ευρω παρκινγκ 10 ευρω φαγητο.

σορυ αλλα δε γουσταρω να με κλεβουν,το κανουν τοσο καιρο..γι αυτο γουσταρω να τους κλεψω εγω.

εδω ο κοσμος χανεται,πολεμοι,πεινες μας κοροιδεουν οι κυβερνησεις μας δινουν 600 ευρω για να ζησουμε και θα κατσω εγω να σκασω αν ειναι παρανομο το να κατεβαζω ειτε μια ειτε 500 ταινιες και τραγουδια

μπορω και το κανω.οπως μπορουν και κανουν αλλοι χειροτερα ετσι κι εγω κανω αυτο.

κι ας ερθουν και ας μου κανουν 500 μηνυσεις,@@ εχω και θα υπερασπιστω των εαυτο μου.ολα τα αλλα που ψαχνουμε να βρουμε αν το καθε byte ειναι παρανομο ειναι μπουρδες.

και αμα δεν τα βγαζουν περα οι δισκογραφικες ας κλεισουν και ας πανε να δουλεψουν σε οικοδομη.

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα εχω να πω.

για να παω να πιω ενα καφε ενα βραδυ εχω να πληρωσω 10 ευρω καφε 10 ευρω βενζινη 10 ευρω παρκινγκ 10 ευρω φαγητο.

σορυ αλλα δε γουσταρω να με κλεβουν,το κανουν τοσο καιρο..γι αυτο γουσταρω να τους κλεψω εγω.

εδω ο κοσμος χανεται,πολεμοι,πεινες μας κοροιδεουν οι κυβερνησεις μας δινουν 600 ευρω για να ζησουμε και θα κατσω εγω να σκασω αν ειναι παρανομο το να κατεβαζω ειτε μια ειτε 500 ταινιες και τραγουδια

μπορω και το κανω.οπως μπορουν και κανουν αλλοι χειροτερα ετσι κι εγω κανω αυτο.

κι ας ερθουν και ας μου κανουν 500 μηνυσεις,@@ εχω και θα υπερασπιστω των εαυτο μου.ολα τα αλλα που ψαχνουμε να βρουμε αν το καθε byte ειναι παρανομο ειναι μπουρδες.

και αμα δεν τα βγαζουν περα οι δισκογραφικες ας κλεισουν και ας πανε να δουλεψουν σε οικοδομη.

Τόσα δίνεις στα Χανιά για καφέ, πάρκινγκ, φαγητό κλπ ?!! Κρίμα και ήθελα να πάω του χρόνου :p. Οσο αναφορά για το υπόλοιπο post εντάξει δεν είναι και η καλύτερη αντιμετώπιση ο οφθαλμός αντί οφθαλμού !

Link to comment
Share on other sites

Kostas007

Βρε κάνε ότι νομίζεις, αλλά κάτι τέτοια γυμνά πωπουδάκια ψάχνουν οι εταιρίες για να ικανοποιήσουν τις άνομες ορέξεις τους.

Απλά αυτή τη στιγμή τους γυάλισαν τα Αγγλικά οπίσθια.

Αλλά θα έρθει και η σειρά μας.

Είμαστε λίγο δύσκολος λαός και δεν χάφτουμε εύκολα, αλλά κούτσα κούτσα όλο και κάποιες τροπολογίες πετυχαίνουν στους νόμους για να μας τη φέρουν.

Ήδη το έκαναν ποινικό το αδίκημα.

Ο Tsakonas μας είπε ότι είναι εγκληματίες (sic) όσοι κατεβάζουν τραγούδια.

Το απόλυτα απαραβίαστο και Συνταγματικά κατοχυρωμένο απόρρητο των επικοινωνιών μας το χαρακτήρισε ζαρζαβατικά.

Σε λίγο θα μας λένε ότι το κατέβασμα είναι ειδεχθές έγκλημα.

Και όλοι μαζί θα κλαίμε για τα διαφυγόντα κέρδη των Παρασκευά-Κλάφτον και των εταιριών τους.

Και θα πληρώνουμε στους ISPs και ένα ποσοστό, για αυτούς τους καημένους, γιατί όλοι όσοι μπαίνουμε στο Internet είμαστε απατεώνες. Όπως πληρώνουμε τώρα δικαιώματα για τα άδεια DVD που αγοράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.