Jump to content



Από που προέκυψε το nickname σας;


ATi

Recommended Posts

Johnson=Ιωάννης=Όνομα.B(ΜΠ)=Αρχικό επίθετου και Β=2=Johnson2 γιατί δεν έπαιρνε το Johnson σκέτο. :hehe:

Το Johnson μπορεί να βγει για εμένα σαν Username και από το επίθετο του Playah στο GTA San Andreas μιας και είμαι πολύ GTAκιας και το San Andreas είναι Favorite,αλλά σε αυτήν την περίπτωση απ'το πρώτο βγαίνει.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην Β Γυμνασίου για κάποιο λόγο δυο φίλοι μου αρχίσανε να με φωνάζουν "κριτς" και στο MSN μου γράφανε "Tι γίνεται ρε kreach (ή krits)". Μου άρεσε τελικά, και στο MSN για ένα διάστημα έγραφα Kreach.

Το πιο καλό περιστατικό ήταν που μια μέρα στο σχολείο, χρόνια μετά, στην Β ή Γ Λυκείου πια, πιάνει κουβέντα η αδερφή μου με κάτι συμμαθήτριές μου και κάνει η μια "ποιά είναι αυτή?" και απαντάει η άλλη "η αδερφή του kreach !!!" ... έμεινε η αδερφή μου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jaco -> Jaco Pastorius

Το κουβαλάω από την πρώτη-δευτέρα λυκείου... 15 χρόνια δηλαδή, οπότε έχει γίνει σαν δεύτερο όνομα ακόμα από τους φίλους, καθώς για κάποιο περίεργο λόγο κάθεται εύκολα... μου το "κόλλησαν" από την ενασχόληση μου με το μπάσο και την συνεχή μελέτη του πραγματικού Jaco (φυσικά ακόμα και μετά από τόσα χρόνια δεν του φτάνω ούτε στο μικρό του δάχτυλο)...

Η πλάκα είναι πως λόγο της συνεχής χρήσης του nick από τους γνωστούς μου έπαθα το εξής...:

Με παίρνει τηλέφωνο μια μέρα ένας και μόλις το σηκώνω μου λέει...:

- Καλησπέρα σας.

-- Καλησπέρα...

- Ο κύριος Τζάκος?

Ήταν ένας ηλεκτρολόγος ο οποίος με πήρε τηλέφωνο για να κλείσουμε μια δουλειά, και του είχαν πει πάρε τηλέφωνο τον Jaco... :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

το δικό μου είναι ένα απλά αδιάφορο nick που μ' αρέσει γιατί στην offline ζωή δε μου αλλάζει το όνομα μου λόγο πως δεν βολεύει να σε φωνάζουν dunkel_Stern.

το nick είναι nick και το όνομα είναι όνομα

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου είναι ένα απλά αδιάφορο nick που μ' αρέσει γιατί στην offline ζωή δε μου αλλάζει το όνομα μου λόγο πως δεν βολεύει να σε φωνάζουν dunkel_Stern.

το nick είναι nick και το όνομα είναι όνομα

τι σχεση ολο αυτο με το θεμα ;

απο που λοιπον επελεξες αυτο το αδιαφορο nick οπως ρωταει και το θεμα ;

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση ολο αυτο με το θεμα ;

απο που λοιπον επελεξες αυτο το αδιαφορο nick οπως ρωταει και το θεμα ;

random δυο λέξης που μου κάτσανε καλά σκοτάδι-αστέρι.

και σου ηπα. πως διάλεξα κάποιες λέξης που να προφέρονται μεν αλλα να μην είναι αρκετά πιασάρικες ώστε να καταλήξει το nick μου να γίνει όνομα

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Raven στην μυθολογία είναι το πτηνό που φέρνει συνήθως άσχημα αλλά και καλά νέα. Από εκεί βγήκε. Φαίνεται το κάνω συχνά αυτό και μου έβγαλαν nickname πριν καμία 10ρια χρόνια...το 20 είναι η ηλικία όταν πρωτοχρησημοποίησα το nick...

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου είναι ένα απλά αδιάφορο nick που μ' αρέσει γιατί στην offline ζωή δε μου αλλάζει το όνομα μου λόγο πως δεν βολεύει να σε φωνάζουν dunkel_Stern.

το nick είναι nick και το όνομα είναι όνομα

Για πήγαινε πές το στον Fatal1ty αυτο.... :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σεπτέμβρης του 2003 και λιώνουμε σε ένα σπίτι με 2πλό Championship manager 01/02.

Παίρνω PSV ενώ ο αντίπαλος Ajax, και με μπροστάση τον Mateja Kezman σηκώνουμε πρωτάθλημα και CL.

Αφαιρώντας και το "an" από το τέλος, προκύπτει ένα μικρό, unique και 99.9% available nickname. :happy2:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
random δυο λέξης που μου κάτσανε καλά σκοτάδι-αστέρι.

και σου ηπα. πως διάλεξα κάποιες λέξης που να προφέρονται μεν αλλα να μην είναι αρκετά πιασάρικες ώστε να καταλήξει το nick μου να γίνει όνομα

http://www.germanbeerinstitute.com/Dunkel.html

http://www.perrypedia.proc.org/wiki/Dunkelstern

:hehe:

Αν το ψάξεις λίγο υπάρχουν και άλλοι Dunkelstern:p

http://blog.dunkelstern.de/

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκατασκευη... ψαχνοντας nickname για το L2 πριν απο 6 και πλεον χρονια...

Το δικό μου πάλι ήταν από τους πρώτους κωδικούς, που χρησιμοποίησα σε L2 servers (τότε στα χρόνια της καΐλας).

L2 (lineage2) + phile (κατάληξη:Loving; having a strong affinity or preference for:)

Το L είναι γραμμένο με μικρό ("l") γιατί ... μου άρεσε περισσότερο έτσι :o .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.