Jump to content



Cern LHC Test σχόλια


hayabusa

Recommended Posts

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Η θεωρια της σχετικοτητας προτινει και προβλεπει οτι τπτ δεν μπορει να ταξιδεψει ταχυτερα απο την ταχυτητα του φωτος μεσα στον κωνο φωτος σε σχεση με τον παρατηρητη. Ο κωνος φωτος αναφερεται στον χρονο σαν διασταση, χρονος ο οποιος ειναι ιδιοτητα του συμπαντος ΜΑΣ. Αν τα υποατομικα σωματιδια ταξιδεψαν σε καποιο παραλληλο συμπαν ή εκτος κωνου φωτος για καποιον λογο και για καποιον χρονο(σε σχεση με τον παρατηρητη), το παραλληλο συμπαν μπορει να μην εχει σαν ιδιοτητα του τον χρονο ή ο παρατηρητης επαψε να ειναι παρατηρητης επειδη το σωματιδιο ταξιδεψε εκτος κωνου φωτος. Ολα αυτα τα προτινουν καποιες θεωριες της κβαντικης φυσικης και οχι δεν ειναι αποδειξη οτι η θεωρια της σχετικοτητας ειναι λαθος. Χωρια που χρονια τωρα ξεραμε με βασει τα συσχετισμενα φωτονια οτι μπορει να υπαρξει ταχυτητα μεγαλυτερη απο αυτη του φωτος και οχι 60ns αλλα πολλαπλασια της ταχυτητας του φωτος.

Το ακουσα σημερα στις ειδησεις και τονιζαν οτι ο αινσταιν ηταν λαθος...θεε μου δηλαδη.Οτι να ναι ενημερωση!

Link to comment
Share on other sites

Για να το πούμε πιο απλά είναι σαν να πέρασαν τα νετρίνο μέσα από κάποιου είδους σκουληκότρυπα (έκοψαν δρόμο εν ολίγοις). Τέλος πάντων λέγεται ότι ο Αϊνστάιν προς το τέλος της ζωής του είχε πει ότι "αναγκάστηκε" να ορίσει την ταχύτητα του φωτός ως την μέγιστη δυνατή ώστε να δώσει στον κόσμο ένα σημείο αναφοράς, επηρρεασμένος λίγο-πολύ και από τις επαφές του με την Εκκλησία. Μπορεί να είναι και απλή φήμη αλλά από την άλλη γνωρίζουμε για ανάλογες παρεμβάσεις στην επιστήμη εκ μέρους της Εκκλησίας.

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρια της σχετικοτητας προτινει και προβλεπει ...

Πολύ σωστά. Για αυτό και υπάρχει αναβρασμός σε όλη την επιστημονική κοινότητα. Για αυτό και όλα τα επιστημονικά περιοδικά που κυκλοφόρησαν, είχαν σαν εξώφυλλο και πρώτο θέμα αυτή την ανακάλυψη. Για αυτό και ο επιστήμονας που ήταν υπεύθυνος των δοκιμών έστειλε 16.000 πακέτα νετρινίων, γιατί ήταν αναμενόμενο το αποτέλεσμα και ήθελε να σιγουρευτεί ότι το τίποτα που ανακάλυψε είναι σωστό.

"Πιστεύουν";;; Απαγορευμένες λέξεις για την επιστήμη... Τσκ, τσκ, τσκ... Να κάνουν αγωγή στην ΕΡΤ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. Για αυτό και υπάρχει αναβρασμός σε όλη την επιστημονική κοινότητα. Για αυτό και όλα τα επιστημονικά περιοδικά που κυκλοφόρησαν, είχαν σαν εξώφυλλο και πρώτο θέμα αυτή την ανακάλυψη. Για αυτό και ο επιστήμονας που ήταν υπεύθυνος των δοκιμών έστειλε 16.000 πακέτα νετρινίων, γιατί ήταν αναμενόμενο το αποτέλεσμα και ήθελε να σιγουρευτεί ότι το τίποτα που ανακάλυψε είναι σωστό.

"Πιστεύουν";;; Απαγορευμένες λέξεις για την επιστήμη... Τσκ, τσκ, τσκ... Να κάνουν αγωγή στην ΕΡΤ...

Ειπα εγω οτι ανακαλυψαν το τπτ? Για το πως το παρουσιαζαν στις ειδησεις αναφερθηκα.

Wtf...τι ακυρο quote ηταν αυτο...

Για να μην ξεχναμε οτι ολα ειναι θεωριες και μοντελα, κατασκευασματα του ανθρωπινου νου μπροστα στην δυσκολια του να εξηγησει φαινομενα και παρατηρησεις: (3:06 και μετα)[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JsmqQ_NLa08]what in the bleep do we know[/ame]. Στο τπτ που αναφερεσαι ειρωνικα στο ποστ σου, η ιδια η επιστημη παραδεχεται οτι δεν ξερουμε καν τι ειναι υλη...μονο θεωριες μπορουμε να αραδιαζουμε και να κανουμε λανθασμενες παρατηρησεις(το γνωριζουμε εκ των προτερων). Ειναι η γνωστη παραδοχη του ενυδρειου.Γυρω μας γινονται πραγματα και θαματα και εμεις παρατηρουμε αντικειμενα να πηγαινουν πανω-κατω, δεξια-αριστερα....Μιλαμε για κατι το οποιο δεν γνωριζουμε,βλεπουμε ελαχιστο ποσοστο και υπαρχουν απειρες θεωριες που μπορουν να εξηγησουν τα φαινομενα που το απαρτιζουν εξισου καλα. Και επειδη αναφερεσαι στην λεξη "πιστευουν", η επιστημη ειναι ενα πιστευω, ενα δογμα δλδ...αλλα δεν πρεπει να ειναι δογματικη.Ελπιζω να γινεται αντιληπτη η διαφορα.

Εχει τεραστια διαφορα να λεω εγω οτι εχουμε βγαλει λαθος συμπερασματα και να μου απαντας εσυ σαν να υποβαθμιζω το πειραμα. Αλλο τα δεδομενα και αλλο τι τιτλους εβαλαν οι δημοσιογραφοι στα περιοδικα. Πριν καν τελειωσει το πειραμα, πριν καν βγαλουν συμπερασματα οι επιστημονες....εμεις αρχισαμε να ξαναγραφουμε τα βιβλια της φυσικης(που ουτως η αλλως θελουν γραψιμο απ'την αρχη...απλα μαλλον περιμενουν την εννοποιηση της κβαντικης φυσικης με την θεωρια της σχετικοτητας :p.Και εγω για να αρχιζω να τα διαβαζω περιμενω να βγουν τα καινουρια :bigsmile:) Εννοω πριν γινει κατι κτημα μας, μην βγαζουμε γρηγορα συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Δεν μπορώ να καταλάβω τον ξεκάθαρο στόχο του προγράμματος

τι περισσότερα γνωρίζουμε τώρα από ότι γνωρίζαμε από τα δεδομένα του αμερικάνικου πειράματος?

Δισεκατομμύρια ευρώ και εκατοντάδες χιλιάδες εργατοώρες από την ελιτ τον επιστημόνων παγκοσμίως

για το χιγκς ???

εκτός βέβαια αν η πραγματική στόχοι είναι διαφορετικοί

τώρα λένε θα κλείσει για αναβάθμιση στο μάξιμουμ της ισχύος του όπου η ελπίδες για να βρεθεί το σωματίδιο θα είναι πολλαπλάσιες...

δεν είμαι εναντίον τέτοιον προγραμμάτων ίσα ίσα άλλα θα ήθελα στόχους ξεκάθαρους που θα υπόσχονται την βελτίωση της ανθρωπότητας η του πλανήτη

θέλω να δω πότε θα δούμε ανάλογη προσπάθεια για άλλα ερωτήματα διατροφικά,ενεργειακά,κλιματικά,ιατρικά κ.τ.λ

αν και στο ενεργειακά νομίζω είναι όλο το ζουμί του LHC

και ένα τελευταίο ερώτημα η πρόσβαση στα δεδομένα του πειράματος(αποτελέσματα) είναι ελεύθερη και η χρήση τους

open source ? (δεν είναι ειρωνικό το ερώτημα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι μονο το σωματιδιο του Higgs. Επισης οι στον Tevatron των USA, αν και ειχαν καποιες ενδειξεις δεν ηταν 100% σιγουροι. Τωρα ομως που ηρθε και η "επιβεβαιωση" απο τον LHC τα πραγματα παιρνουν εναν δρομο.

Ψαχνουν παρα πολλα εκει μεσα και γενικοτερα η συμπεριφορα της υλης, ειναι απο τα σημαντικοτερα κομματια που πρεπει να κατανοησουμε για να παμε ενα βημα παραπερα ως ανθρωποτητα.

Οποτε οπως καταλαβαινεις τα πειραματα μπορει να μας οφελησουν με διαφορους τροπους στο μελλον. Η "εξερευνηση" δεν μας εκανε ποτε κακο (ασχετα αν μερικες ανακαλυψεις τις χρησιμοποιησαμε και για αλλους σκοπους, βλεπε σχαση πυρηνων).

Τωρα για το κοστος κλπ αν το δεις μαζεμενο ναι ειναι καπως huge αλλα τα χρηματα δεν τα εβαλε μια χωρα, αλλα σχεδον ολοκληρη η Ε.Ε.

Το θεμα που πρεπει να αντιμετωπισουν ομως ειναι, η αξιολογηση των δεδομενων. Βγαζουν πολλες χιλιαδες GB ανα ημερα (οταν τρεχουν τον επιταχυντη) και αυτα θελουν παρα πολυ χρονο να αναλυθουν. Δηλαδη σε αυτο το "run" που εκαναν τωρα μπορει να βγαλανε πολυ χρησιμες πληροφοριες αλλα να μη τις ξερουν ακομα επειδη... δεν τις εξετασαν ακομα...

Το ιδιο γινεται και στον Tevatron βεβαια, εχει σταματησει εδω και 6 μηνες αλλα ακομα αναλυουν δεδομενα (και θα αναλυουν για χρονια ακομα).

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το κόστος είναι πρακτικά μηδαμινό σε σχέση με άλλα προγράμματα της ΕΕ.

Ο Hawking πάντως έχει βάλει στοίχημα πως δε θα βρουν κανένα σωματίδιο. Είναι της άλλης θεωρίας εκείνος. Για να δούμε. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τον ξεκάθαρο στόχο του προγράμματος

τι περισσότερα γνωρίζουμε τώρα από ότι γνωρίζαμε από τα δεδομένα του αμερικάνικου πειράματος?

Δισεκατομμύρια ευρώ και εκατοντάδες χιλιάδες εργατοώρες από την ελιτ τον επιστημόνων παγκοσμίως

για το χιγκς ???

εκτός βέβαια αν η πραγματική στόχοι είναι διαφορετικοί

τώρα λένε θα κλείσει για αναβάθμιση στο μάξιμουμ της ισχύος του όπου η ελπίδες για να βρεθεί το σωματίδιο θα είναι πολλαπλάσιες...

δεν είμαι εναντίον τέτοιον προγραμμάτων ίσα ίσα άλλα θα ήθελα στόχους ξεκάθαρους που θα υπόσχονται την βελτίωση της ανθρωπότητας η του πλανήτη

θέλω να δω πότε θα δούμε ανάλογη προσπάθεια για άλλα ερωτήματα διατροφικά,ενεργειακά,κλιματικά,ιατρικά κ.τ.λ

αν και στο ενεργειακά νομίζω είναι όλο το ζουμί του LHC

και ένα τελευταίο ερώτημα η πρόσβαση στα δεδομένα του πειράματος(αποτελέσματα) είναι ελεύθερη και η χρήση τους

open source ? (δεν είναι ειρωνικό το ερώτημα)

Επισης ,τετοια προγραμματα γινονται παντα και για την δημιουργια καινουργιων υπεροπλων.Η βομβα αντιυλης ειναι το καινουργιο <<παιχνιδι>> των επιστημονων ασχετα αν λενε οτι δεν μπορει να υλοποιηθει επειδη για να απομονωσουν 1gr αντιυλης θελουν 100000000 χρονια (τι θα ελεγαν δηλαδη :) )

Antimatter Bombs: Impossible, According to CERN Scientists - International Business Times

Link to comment
Share on other sites

Την εχουν στη μεση ανατολιτες και δυτικοι και νομιζει οτι υπαρχει η εε...

Με την κριση που εχουμε γελαει ο κοσμος. Cern πειραματα και ιντερνετ...

Δε με χαλαει να κανουν πειραματα γιατην ανθρωποτητα....αλλα οντως απανθρωπη η εε απεναντι στον εαυτο της ... ο πληγωμενος εγωισμος βλεπω πως καλα κρατει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Χεχε, πάρτε τα, άπιστοι :devil: :jester:

Μητροπολίτης Πειραιώς: "Πίσω απ' το μποζόνιο κρύβεται το πρόσωπο του διαβόλου"

Άνοιξα την TV χθες (μετά από χρόνια) και έπεσα στις ειδήσεις. Μου προξένησε αηδία η προσπάθεια δημοσιογραφίσκων να χλευάσουν μια επιστημονική ανακάλυψη (;) με σχόλια "πείτε μας πως αυτό θα έχει κάποιο αντίκτυπο στην καθημερινότητά μας" κτλ (Στάη, με ένα μειδίαμα λες και είχε απέναντί της κάποιο παιδάκι που παίζει με τα κουβαδάκια του).

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα την TV χθες (μετά από χρόνια) και έπεσα στις ειδήσεις. Μου προξένησε αηδία η προσπάθεια δημοσιογραφίσκων να χλευάσουν μια επιστημονική ανακάλυψη (;) με σχόλια "πείτε μας πως αυτό θα έχει κάποιο αντίκτυπο στην καθημερινότητά μας" κτλ (Στάη, με ένα μειδίαμα λες και είχε απέναντί της κάποιο παιδάκι που παίζει με τα κουβαδάκια του).

Για τους απλους ανθρωπους που τη λεξη CERN κλπ την ακουνε μια φορα καθε 2-3 χρονια (απο τις ειδησεις παντα), ειναι ευλογο ερωτημα :)

Link to comment
Share on other sites

πείτε μας πως αυτό θα έχει κάποιο αντίκτυπο στην καθημερινότητά μας

Αυτό πάντως δεν είναι ούτε λάθος ούτε προσπάθεια υποβάθμισης της ανακάλυψης. Το ότι το είπε η Στάη δεν έχει καμμία σημασία.

Υπάρχει κλάδος με ανθρώπους του επιστητού που μελετούν ακριβώς αυτό, τί σημασία έχει μια ανακάλυψη για τους ανθρώπους εκτός της επιστημονικής κοινότητας και πώς θα το "διαβιβάσουν" σε αυτούς.

Κατά τη γνώμη μου αυτό έχει μεγάλυτερη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου αυτό έχει μεγάλυτερη σημασία.

Όχι μεγαλύτερη, μεγάλη. Δεν μπορείς να ξεκινάς να ψάχνεις με κύριο κριτήριο την άμεση χρησιμότητα στην καθημερινότητα. Η μισή, αν όχι όλη, η θεωρητική φυσική δε θα υπήρχε. Ούτε ο ηλεκτρισμός και ο ηλεκτρομαγνητισμός είχαν στην αρχή άμεση χρησιμότητα. Η επιστήμη προχωρά τους ορίζοντες της γνώσης και εν καιρώ θα υπάρξουν και πρακτικές εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό. Η έρευνα και η μελέτη πάνω σε τέτοια θέματα φυσικά θα γίνονται με άλλα κριτήρια. Η μελέτη για ένα σιδηροδρομικό δίκτυο, εν αντιθέσει, με κριτήριο τη χρησιμότητα στην καθημερινή ζωή. Υπάρχει ο διαχωρισμός, το καταλαβαίνω. Συμφωνώ με με το επόμενο που αναφέρεις, ότι η επιστήμη προχωρά και εν καιρώ προκύπτουν εφαρμογές.

Αυτό που λέω είναι να κάνουν εξήγηση, μια ανάλυση και επικοινώνηση της ανακάλυψης στον κόσμο. Να του δώσουν να καταλάβει ποιά σημασία έχει γι' αυτόν και πώς μπορεί να αξιοποιηθεί η νεοαποκτηθείσα γνώση στο μέλλον; Εγώ δεν έχω ακόμη ακούσει κάποιον να μου εξηγεί τί μπορεί να προσφέρει αυτή η γνώση στο μέλλον. Μέχρι να προκύψει κάτι, όπως είπα και στο facebook και το είδες, όπως στην ιατρική μόνη της αυτή η γνώση δεν αποτελεί σημείο ενδιαφέροντος για εμένα, ούτε και για την νοικοκυρά φαντάζομαι.

Θα πεις είναι σημαντική γνώση. Θα είναι σημαντικό να προκύψει κάτι από αυτή την γνώση, για εμένα. Σημαντικό δεν είναι που έμαθα ότι προήλθα απ' το σωματίδιο του Higgs. Και χωρίς αυτό θα ζούσα ευχάριστα. Στο μετέπειτα να δούμε. Και επιτέλους να κόψουμε τις σαχλαμάρες "σωματίδιο του Θεού". Και να μην λέμε μεγάλα λόγια. Πως, μην τα συζητάς, ανακαλύψαμε την απάντηση στο αιώνιο ερώτημα της ζωής του ανθρώπου. Όχι, να καταλάβει ο κόσμος πως η ανθρώπινη ύπαρξη δεν είναι μόνο μάζα. Μάζα έχει και το μολύβι, υπάρχουν και άλλα που μπορούμε και δεν μπορούμε να πούμε ότι προσδιορίζουν την ύπαρξη του ανθρώπου. Οπότε, να μην ξεφεύγουμε και λέμε μεγάλα, ανούσια λόγια.

Η ανακάλυψη της πρωταρχικής μάζας είναι μια καλή ανακάλυψη, αλλά εξηγεί μόνο αυτό, όχι όλη την ύπαρξη.

Το αν ενδιαφέρει ή όχι εμένα σαν μεμονωμένη γνώση, μην δίνεις έμφαση. Δεν ακυρώνω τη σημασία της ανακάλυψης, απλώς δεν με ενδιέφεραν ποτέ τέτοιου είδους γνώσεις παρά μόνο εάν από αυτές προέκυπτε κάτι άλλο. Ούτε θα με ενδιέφερε να ανακαλύψουν μια μέρα τον Θεό, ούτε αν υπήρχε μηχανή που να υπολογίζει σε πόσα χρόνια θα πεθάνω θα δοκίμαζα, ούτε πώς γεννήθηκα με νοιάζει. Εμένα, προσωπικά.

Μην πολώνεσαι σε αυτό, είναι προσωπική θέση. Θα μπορούσαμε να συζητάμε για ώρες το συμβάν και να μην το είχα αναφέρει καν. Δεν με ενδιαφέρει δε σημαίνει δεν ασχολούμαι στην προκειμένη περίπτωση. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η γεφύρωση της γνώσης με τον κόσμο και η κατανόησή της. Σαν από μόνη της δεν λέει απολύτως τίποτα παρά στον Higgs και μια μικρή κοινότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ η επιστημονική ανακάλυψη δεν είχε σημασία για την μέση νοικοκυρά μέχρι που μεταφράστηκε σε κάτι χρήσιμο γι' αυτήν. Αντιθέτως η κάθε ανακάλυψη είχε την δική της σημασία από φιλοσοφικής άποψης και ακόμα και αν το σωματίδιο δεν απαντά σε όλα μας τα ερωτήματα, πώς θα μπορούσε άλλωστε αφού κάθε απάντηση δημιουργεί νέες ερωτήσεις, είναι ένα βήμα μπροστά. Εδώ να πω ότι η ανακάλυψη του σωματιδίου δεν ακυρώνει αναγκαστικά την ύπαρξη του Θεού αλλά μπορεί να εξηγήσει την θεϊκή παρέμβαση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.