Jump to content



The Lab's Beer Corner


bezdim

Recommended Posts

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά ξαναρώτησα και πιο παλιά στο άλλο θρεντ για τα αγαπημένα αλκολούχα ποτά...την κυπριακή μπύρα ΚΕΟ υπάρχει πιθανότητα να την βρω κάπου στην Αθήνα...δεν την βρίσκω πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξαναρώτησα και πιο παλιά στο άλλο θρεντ για τα αγαπημένα αλκολούχα ποτά...την κυπριακή μπύρα ΚΕΟ υπάρχει πιθανότητα να την βρω κάπου στην Αθήνα...δεν την βρίσκω πουθενά...

Και εγώ όπου έχω πάει Αθήνα και έχω δει έξω από μαγαζί φωτεινή πινακίδα "ΚΕΟ" δεν έχω βρει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όπου έχω πάει Αθήνα και έχω δει έξω από μαγαζί φωτεινή πινακίδα "ΚΕΟ" δεν έχω βρει τίποτα!

Πιο παλία η εταιρία έκανε και την μπύρα του Ολυμπιακού και ήταν η ίδια γέυση...εξαφανίστηκαν και αυτές...

Μία λύση υπάρχει!! Να κάνουμε καμία συμφωνία με κανένα μικροπωλητή :p

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλία η εταιρία έκανε και την μπύρα του Ολυμπιακού και ήταν η ίδια γέυση...εξαφανίστηκαν και αυτές...

Μία λύση υπάρχει!! Να κάνουμε καμία συμφωνία με κανένα μικροπωλητή :p

Tι να σου πω, εγώ σε κάθε έναν που πάει Κύπρο, του λέω φέρε ΟΣΕΣ μπορείς, αλλά δεν είναι ούτε αυτή λύση.

Προσωπικά θα προκαλούσα διπλωματικό επεισόδιο ΜΠΑΣ και τις ξαναφέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Tι να σου πω, εγώ σε κάθε έναν που πάει Κύπρο, του λέω φέρε ΟΣΕΣ μπορείς, αλλά δεν είναι ούτε αυτή λύση.

Προσωπικά θα προκαλούσα διπλωματικό επεισόδιο ΜΠΑΣ και τις ξαναφέρουν!

Θα πάω άυριο άλλα το πρόβλημα είναι τα κιλά στην τσάντα :(

Όταν ρώτησα τον πατέρα μου ο οποίος δουλέυει στην ΚΕΟ μου είπε ότι κάνουν εξαγωγή στην Ελλάδα αλλά το θέμα είναι...που;

bezdim έχεις πμ...το περιεχόμενο δεν γίνεται να το ποστάρω εδώ :p Mέχρι και στην Αμερική, και εδώ δεν την βρίσκουμαι......

Έγινε επεξεργασία από mariosdeme
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω κάτι χωρίς να θέλω να δημιουργηθεί παρεξήγηση, σας αρέσει η ΚΕΟ; Την θεωρώ από τις χειρότερες Premium Lager που έχω δοκιμάσει.

Την συγκεκριμένη μπύρα την είχα πιει έπειτα από μια προσωπική κουβέντα που είχα με ένα γευσιγνώστη στην Ho.Re.Ca προ διετίας. Μιλούσαμε για το πόσο σημαντικό είναι το ποιοτικό νερό ως πρώτη ύλη και μου ανέφερε ότι η Κύπρος που έχει πρόβλημα με την υδροδότηση της χρησιμοποιεί είτε νερά εισαγωγής-κονσέρβα είτε αφαλατωμένα στην παραγωγή εμφιαλωμένων.

Από ενδιαφέρον έψαξα και βρήκα οτι κυπριακές μπύρες είναι η ΚΕΟ και η Λέων και μου τις έφερε φίλος που υπηρετούσε στις Ελ.Δυ.Κ. Και οι δύο ήταν κακές ποιοτικά, εξαιρετικά μεταλλική γεύση.

Αν θέλετε κάτι αντίστοιχο δοκιμάστε αντί για ΚΕΟ μια άλλη Premium Lager ελληνική μπύρα, την Ρεθυμνιακή Ξανθιά και αντί για την Λέων την ΝΕΔΑ που είναι και αυτή Pale Lager αλλά από την Μεσσηνία. Και οι δυο αυτές μπύρες που σας προτείνω δεν είναι κάτι το εξαιρετικό αλλά έχουν διαφορά μέρα με την νύχτα με τις αντίστοιχες κυπριακές.

Πάντα φιλικά, Αλέξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω κάτι χωρίς να θέλω να δημιουργηθεί παρεξήγηση, σας αρέσει η ΚΕΟ; Την θεωρώ από τις χειρότερες Premium Lager που έχω δοκιμάσει.

Την συγκεκριμένη μπύρα την είχα πιει έπειτα από μια προσωπική κουβέντα που είχα με ένα γευσιγνώστη στην Ho.Re.Ca προ διετίας. Μιλούσαμε για το πόσο σημαντικό είναι το ποιοτικό νερό ως πρώτη ύλη και μου ανέφερε ότι η Κύπρος που έχει πρόβλημα με την υδροδότηση της χρησιμοποιεί είτε νερά εισαγωγής-κονσέρβα είτε αφαλατωμένα στην παραγωγή εμφιαλωμένων.

Από ενδιαφέρον έψαξα και βρήκα οτι κυπριακές μπύρες είναι η ΚΕΟ και η Λέων και μου τις έφερε φίλος που υπηρετούσε στις Ελ.Δυ.Κ. Και οι δύο ήταν κακές ποιοτικά, εξαιρετικά μεταλλική γεύση.

Αν θέλετε κάτι αντίστοιχο δοκιμάστε αντί για ΚΕΟ μια άλλη Premium Lager ελληνική μπύρα, την Ρεθυμνιακή Ξανθιά και αντί για την Λέων την ΝΕΔΑ που είναι και αυτή Pale Lager αλλά από την Μεσσηνία. Και οι δυο αυτές μπύρες που σας προτείνω δεν είναι κάτι το εξαιρετικό αλλά έχουν διαφορά μέρα με την νύχτα με τις αντίστοιχες κυπριακές.

Πάντα φιλικά, Αλέξανδρος.

Καταλαβαίνω τι λες και θα σου εξηγήσω πως το βλεπω το πράγμα.

Είμαι άνθρωπος ρομαντικός και συνδέομαι με αντικείμενα δυστυχώς ή ευτυχώς! Πριν πολλά χρόνια στην τρίτη λυκείου είχαμε πάει 5ήμερη στην Κύπρο και είχα περάσει τέλεια απλά. 5 μέρες είχα πιει ελάχιστο νερό! Έπινα συνέχεια ΚΕΟ. Αυτό αρκούσε για να γραφτεί η γεύση της στο DNA μου! Η μπύρα φτιάχνεται τοπικά, με τοπικά υλικά και αυτό της δίνει την ταυτότητα της. Το ίδιο ισχύει για την χαρουπολάτα και το χαρουπόμελο, τα αλλαντικά και τόσα άλλα.

Από εκεί και πέρα όπως δε μπορώ να κρίνω τον εαυτό μου που πίνει φανατικά ρετσίνα "ΕΚΑΒΗ" που φτιάχνεται δίπλα στο χωριό μου, αντί "ΜΑΛΑΜΑΤΙΝΑ" που είναι κλάσεις ανώτερη, έτσι δε μπορώ να κρίνω και τον Κύπριο που πίνει συνέχεια ΚΕΟ. Πέρα από το γούστο, είναι και η ανάγκη να συνδεθεί με τον τόπο του ο καθένας. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

Φυσικά και υπάρχουν καλύτερες μπύρες. Και πάλι όμως οι προτιμήσεις μου στη μπύρα δε συμβαδίζουν με την ποιότητα. Γουστάρω άπειρα την red stripe γιατί αυτήν έπινα στην pub του Πανεπιστημίου. Και Tetley's πίνω άμα λάχει παρ' όλο που μου μοιάζει με τσάι+κάτουρο. Τέχνικα όμως πιστεύω πως νοτιογερμανικές και βέλγίκες είναι top!

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω κάτι χωρίς να θέλω να δημιουργηθεί παρεξήγηση, σας αρέσει η ΚΕΟ; Την θεωρώ από τις χειρότερες Premium Lager που έχω δοκιμάσει.

Την συγκεκριμένη μπύρα την είχα πιει έπειτα από μια προσωπική κουβέντα που είχα με ένα γευσιγνώστη στην Ho.Re.Ca προ διετίας. Μιλούσαμε για το πόσο σημαντικό είναι το ποιοτικό νερό ως πρώτη ύλη και μου ανέφερε ότι η Κύπρος που έχει πρόβλημα με την υδροδότηση της χρησιμοποιεί είτε νερά εισαγωγής-κονσέρβα είτε αφαλατωμένα στην παραγωγή εμφιαλωμένων.

Από ενδιαφέρον έψαξα και βρήκα οτι κυπριακές μπύρες είναι η ΚΕΟ και η Λέων και μου τις έφερε φίλος που υπηρετούσε στις Ελ.Δυ.Κ. Και οι δύο ήταν κακές ποιοτικά, εξαιρετικά μεταλλική γεύση.

Αν θέλετε κάτι αντίστοιχο δοκιμάστε αντί για ΚΕΟ μια άλλη Premium Lager ελληνική μπύρα, την Ρεθυμνιακή Ξανθιά και αντί για την Λέων την ΝΕΔΑ που είναι και αυτή Pale Lager αλλά από την Μεσσηνία. Και οι δυο αυτές μπύρες που σας προτείνω δεν είναι κάτι το εξαιρετικό αλλά έχουν διαφορά μέρα με την νύχτα με τις αντίστοιχες κυπριακές.

Πάντα φιλικά, Αλέξανδρος.

Όπως είπα και πίο πάνω ο πατέρας μου δουλέυει στην Κεο εδώ και πολλά χρόνια...από μικρός μόνο ΚΕΟ πίνω όπως καταλαμβαίνεις, έχω μάθει με αυτή την μπύρα και δεν την αλλάζω..βέβαια Ελλάδα πίνω heineken μέχρι θα που θα ανακαλύψω ΚΕΟ :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο καμια δυο μέρες δοκίμασα μια Weihenstephaner Vitus. Δε ξερω τι διαφορά έχει απο τη κανονική Weihenstephaner όσον αφορά τη παρασκευή της, που επίσης είναι ωραία μπύρα, αλλά πραγματικά, έπαθα πλάκα. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Weihenstephaner Vitus

Ε, ναι! Δοκιμασμένη εδώ και κάνα χρόνο. Γύρω στα 3 ευρώ το μπουκάλι έχει στην κάβα.

Δε μου λέτε, ψάχνω να βρω Paulaner Weiss Kristal αλλά εδώ κοντά που μένω δεν έχει κανείς. Ξέρετε τίποτα;

Α, κοιτάξτε και τι βρήκα!

https://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=el&msa=0&msid=107015604892594005458.000476d32ebc020d23157&ll=38.23818,19.621582&spn=6.832749,22.412109&z=6

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Μόλις χτύπησα μια Hoegaarten, ωραία μπύρα!

Νομίζω γράφεται Hoegaarden.. και λογικά ήπιες την White.

Η ίδια μάρκα φέρνει και την forbiden fruit.. ;)

Πριν απο καμια δυο μέρες δοκίμασα μια Weihenstephaner Vitus. Δε ξερω τι διαφορά έχει απο τη κανονική Weihenstephaner όσον αφορά τη παρασκευή της, που επίσης είναι ωραία μπύρα, αλλά πραγματικά, έπαθα πλάκα. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Είναι πάαααρα πολύ ωραία μπύρα...

Και εγώ δεν καταλαβαίνω μεγάλη διαφορά από την "κανονική" αλλά είναι ωραία.

Weihenstephaner Vitus

Ε, ναι! Δοκιμασμένη εδώ και κάνα χρόνο. Γύρω στα 3 ευρώ το μπουκάλι έχει στην κάβα.

Δε μου λέτε, ψάχνω να βρω Paulaner Weiss Kristal αλλά εδώ κοντά που μένω δεν έχει κανείς. Ξέρετε τίποτα;

Η Vitus κάνει και 2.30.. αλλά συνήθως οι κάβες την έχουν 2.70 κάπου εκεί.

Την paulaner δεν την έχω δει κάπου.

Ισως στο θανόπουλο στην κηφισιά...αλλά είναι μεγάλο το Ίσως

Α, κοιτάξτε και τι βρήκα!

https://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=el&msa=0&msid=107015604892594005458.000476d32ebc020d23157&ll=38.23818,19.621582&spn=6.832749,22.412109&z=6

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.