Jump to content



The Lab's Beer Corner


bezdim

Recommended Posts

Για ποιό ζύθο λέμε? το "Ντορέ Ζύθος" απέναντι από το λευκό πύργο, κοντά στην pizza hut?

Γενικοτερα ρωταω που μπορω να βρω στη θεσσαλονικη κατι παραπανω απο τις συνηθισμενες μπιρες που βρισκεις σε ολα τα μαγαζια

Link to comment
Share on other sites

Mπυραρίες ξέρω:

1)Beer Academy(αρετσού) -μακριά,τα φαγητά απαίσια-

2)Extra Blat(Αλ. Σβώλου) -ακριβή-

3)Kουρδιστό γουρούνι(ερμού) -τρομερό φαγητό-

4)Βeer FC(γήπεδο αρη) -καλές τιμές,πολύς κόσμος-

5)Ιm beer(δωδεκανήσου γωνία) -δεν έχω πάει-

6)Ντορέ Ζύθος(απέναντι από το λευκό πύργο) -κόσμος μεγάλης ηλικίας-

Και φυσικά το καρφουρ έχει το 80% από τις μπύρες που θα βρεις σε αυτές τις μπυραρίες σε πολύ καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, καρφουρ δαγκωτό.Χθές πήγα Exra Blat και μας πείραξε όλη την παρέα η μπύρα.Όλοι έχουμε ένα απαίσιο πονοκέφαλο και γενικά είμαστε χάλια.Δεν ξαναπατάω εκεί.

τουλάχιστον από μπουκάλια που παίρνω εγώ ποτέ δεν πάθαμε κάτι τέτοιο, και με πολλαπλάσιες ποσότητες

Link to comment
Share on other sites

+1, γεμίστε το ψυγείο με μπύρες!

Η εικόνα ήταν πιο γεμάτη αλλά σε κάθε επίσκεψή του ο Felix κουμπώνει 2-3 για να πάει καλά το session... :)

acbe7a5a.jpg

Έγινε επεξεργασία από dubber
Link to comment
Share on other sites

Ζύθο λέω αυτόν που είναι στα λαδάδικα, κοντά στην πλατεία ελευθερείας (βασικά είναι επι μιας μικρής πλατείας δυτικά/αριστερά της πλατείας ελευθερίας, με ενα συντριβάνι στο κέντρο. Αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομα...), Το "Ντορέ" είναι καλό μεν, αλλά είναι πιο πολύ ταβέρνα/εστιατόριο/νοσταλγία κλπ παρά μπυραρία. Ενώ το άλλο είναι πιο... original πράμα.

Επίσης οφείλω ενα μεγάλο συγνώμη γιατί είμαι σκέτη παραπληροφόρηση. :p Δεν έχει την duvel grand reserve ή premier, αλλά μόνο την κανονική και την ξανθή, η μια στα €20 αν θυμάμαι καλά και η άλλη στα 7 και κάτι. Τις μπέρδεψα με μια μοναστηριακή που έχει, στο ίδιο εύρος τιμών

(Τις οποίες δεν έχω δοκιμάσει, αλλά αν τα καταφέρω σύντομα θα κάνω.. review. ) :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανα δυο καλες σε ποιοτητα μοναστηριακες για να βαλω στο

μαγαζι............να μην την πουλαω και καμια περιουσια στον κοσμο

μεγαλη κινηση εχουν φραντσισκανερ-παουλανερ-ερντινγκερ απο βαις.Απο μαυρες μερφις-γκινες.

προσωπικα, οταν παω σε μαγαζια μη μπυραριες παιρνω παντα βαρελι. Ακομα και χαινικεν-αμστελ σε βαρελι ειναι πολυ κομπλε, εκτος και αν εχουν 7 ευρω το μεγαλο ποτηρι οπως σε μεινστριμ μαγαζια :p

Αρκετα συμπαθητικη ειναι και η craft -αθηναικη ζυθοποιια?- αλλα απο τιμες δεν εχω ιδεα ποσο παει.

Επισης δεν εχω ιδεα τι μαγαζι εχεις, και ποσος κοσμος πινει τετοιες μπυρες και οχι τις κλασσικες.Επισης δεν εχω ιδεα απο μπιζνες :hm:

:p

Link to comment
Share on other sites

(Που εισαι εσυ χαμένος; )

Δοκίμασε πρωτα τις La Trappe, Chimay, Orval και Westmalle. Τωρα αν θες να τους ξεκάνεις (ειδικα αυτους που το παίζουν ειδήμονες) εχε καβάτζα κανα δυο μπουκάλες Rochefort @ 11.5% alc.... :T:

Την La Trappe μου την συστησε ο Dellman, αλλα τις άλλες τις έχω δοκιμάσει. Πανω κάτω χονδρική είναι κοντά οι τιμές τους. Γυρω στα 2.80 Ευρω οι 330ml. Για κατι πιο συνηθισμένο και δυνατό, η Duvel παίζει πάντα δυνατά.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Eεεε θα πιασει η ροχεφορτ? Ειναι περιεργη μπυρα :p

duvel-demon-lucifer ειναι επισης καλες, αλλα δυνατες.

Εμενα μ αρεσει επισης παρα πολυ η brugs, αλλα πλεον δε δινω 8 ευρω για 330ml...

Ειναι μεγαλος ο κοσμος της μπυρας.

εδιτ : αρκετα ωραια ειναι και η βελτινς βαρελι.Γενικα το βαρελι τα σπαει :D

Link to comment
Share on other sites

(Που εισαι εσυ χαμένος; )

φιλε ειμαι μια χαρα ολα καλα απλα εμπλεξα με ανακαινηση στο μαγαζι

εχω και χαρες με την γυναικα μου ετοιμαζει διαδοχο........και μου

εχουν φυγει τα μυαλα :baby:

λοιπον θα δω στον καβα μου για μια δυο ποιο φθηνες σαν αυτες

που ειπε και ο φιλος ποιο πανω

θα δω για μια μετρια σε τιμη και μια κορυφη

απλα θα ηθελα να υπαρχουν σε 750ml

θα δω αυριο λοιπον........thanks για τις αμεσες απαντησεις:T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.