Jump to content



Q6600...........


vagos2221416003330

Recommended Posts

Έχω τον cpu που γράφω παραπάνω.Σύστημα ψύξης zalman 7700cu.(2000rpm κολλημένο).Οι θερμοκρασίες μου ξεκινάνε απο 35 βαθμούς σε idle και φτάνουν 80 σε full load με prime95.. με το που σταματάω το prime απο 80βαθμούς πάει καπάκι στους 45....Σύμφωνα με το real temp πάντα.. και ακόμα ο ένας πυρήνας είναι συνέχεια 10βαθμοί λιγότεροι απο τους άλλους.Οι άλλοι είναι 44-46 και αυτός την ίδια ώρα είναι 30-36.. τρέχει κάτι με το cpu?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Όλοι οι Q6600 έχουν διαφορές μεταξύ πυρήνων. Εσένα έιναι λίγο ιδιόμορφη η διαφορά αλλά δε χρειάζεται να ανησυχείς. Οι θερμοκρασίες με την ψύχτρα σου είναι φυσιολογικές. Προσωπικά θα άλλαζα ψύχτρα, μιας και 80 με prime είναι αρκετά ψηλά. Ο δικός μου στα 3.00 πληροφοριακά πάει στους 65 περίπου με prime με την xigmatek.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 2 προβληματα , μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ των πυρηνων (μια διαφορα 2-3 βαθμων ειναι στα λογικα ορια) και υψηλη θερμοκρασια σε full load. Και τα 2 προβληματα μαλλον οφειλονται σε κακο πατημα της ψυκτρας. Βγαλτην και ξαναβαλτην προσεκτικα , προσεχωντας η επιφανεια της ψυκτρας να παταει ομοιομορφα πανω στην cpu.

Αν θελεις , για να σιγουρευτεις οτι αυτο ειναι το προβλημα , εχωντας την cpu σε idle και τρεχοντας το coretemp (η' το realtemp) κουνα την ψυκτρα με το χερι σου σε διαφορες κατευθυνσεις και δες αν αυτο ριχνει τη θερμοκρασια του ενος πυρηνα. Αν ναι , τοτε κανε αυτο που προτεινα παραπανω.

Μην ξεχασεις να καθαρισεις την παστα και να εφαρμοσεις νεα , καθως λογω κακης εφαρμογης της ψυκτρας δεν θα εχει απλωθει ομοιομορφα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας ενδιαφερει η θερμοκρασια των προγραμματων που στρεσσαρουν στο οριο τον επεξεργαστη.Αυτο που θα επρεπε να σε ενδιαφερει, ειναι τι κανει σε παιχνιδια και γενικα στην καθημερινοτητα π.χ συμπιεση βιντεο κ.α

Βαλε ενα προγραμμα να κανει καταγραφη π.χ http://www.hmonitor.net/

και παιξε το αγαπημενο σου παιχνιδι για αρκετη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τον stressaro μόνο και μόνο για να δω άμα είναι stable σε full laod ώστε αμα fullarei καμια φορά για ώρα να μην έχουμε κανα παρατράγουδο και τρέχουμε μετα...

Η ψύκτρα πατάει τέλεια.Διαφορά όταν την κούνησα δεν είδα αλλά οχι οτι μπορούσε και να κουνιθεί απλά την πίεσα...Πάω να πάρω άλλη ψύκτρα για να πέσουν οι θερμοκρασίες αλλά διαφορά 10 βαθμών στον 3ο πυρίνα δεν ξέρω γιατί το κάνει..Τι φταίει ρε γμτ?:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά των πυρήνων είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Όσοι Q6600 έχουν περάσει από τα χέρια μου το έχουν αυτό, μόνο ένας είχε θερμοκρασίες πολύ κοντά μεταξύ των πυρήνων. 5-10 βαθμούς διαφορές είχαν οι περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

οχι

ειναι κατα 99% δικο σου λαθος

εχεις βαλει λαθος τη ψυκτρα και κατι παιζει με την αλοιφη

καθαρισε την και ξαναβαλε πολυ προσεκτικα και ομοιομορφα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στους τετραπύρηνους εκεί που το prime δείχνει ότι δεν είναι stable τα παιχνίδια και οι εφαρμογές τρέχουν χωρίς πρόβλημα διότι δεν εκμεταλεύονται και τους 4 πυρήνες. Ειδικά όταν δεν είσαι στο όριο των megahertz ενα 3dmark δείχνει αν πάνε καλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στους τετραπύρηνους εκεί που το prime δείχνει ότι δεν είναι stable τα παιχνίδια και οι εφαρμογές τρέχουν χωρίς πρόβλημα διότι δεν εκμεταλεύονται και τους 4 πυρήνες. Ειδικά όταν δεν είσαι στο όριο των megahertz ενα 3dmark δείχνει αν πάνε καλά τα πράγματα.

Συμφωνώ απόλυτα. Ο δικός μου q6600 βγάζει prime στα 3,78. Βγάζει 10 loops του cinebench στα 3,80 και τερμάτισα το crysis warhead στα 3,82. Μπορεί να άντεχε και παραπάνω, απλά δεν το έχω δοκιμάσει. Όσο για τη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στους πυρήνες, είναι φυσιολογική. Και στους 5 6600 που είχα, υπήρχε μια διαφορά από 5 έως και 12 βαθμούς. Δηλαδή οι 1 και 3 είχαν π.χ 65 και οι 2 και 4, 53. Μιλάω για prime.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει ,παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το κομμάτι που θα σου τύχει και ας έχουν το ίδιο stepping. Θα μπορούσες wacko να μας πείς τι volts έχεις χρησιμοποιήσει για το HT,NB και SB. Τhanks..

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν να αναφέρω ότι η μητρική μου (gigabyte x38-dq6), έχει τεράστιο vdroop, που σημαίνει απλά ότι θέλει να δώσεις λίγο παραπάνω στο bios απ'ότι στις άλλες μητρικές. Στα 3,82 δίνω από bios 1,55, που σημαίνει πραγματικό 1,504 σε idle και 1,48 σε load (ναι, μιλάμε για τέτοιο droop). Στα 3,6 δίνω 1,45 και παίρνω αντίστοιχα 1,38-1,4. Η μνήμη είναι στα 1062 (διαιρέτης 2,5Α) και δίνω +0,1 στο fsb voltage και +0,225 στο (G)Mch (nb). Στο sb δεν δίνω τίποτα (default). Οι θερμοκρασίες μου είναι σε 1 ώρα prime γύρω στους 70-72. Ψύκτρα η ultra extreme 120 με δύο ανεμιστήρες noiseblocker και έναν thermaltake ακριβώς από πίσω στην πλάτη του κουτιού να βγάζει αέρα έξω. Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής είναι καταπληκτικό κομμάτι. Π.χ μου είχε δώσει πριν λίγο καιρό έναν ο φίλος Τάκας, ο οποίος ενώ benchαρε στα 4,05, έφτανε στο prime 75 βαθμούς με 1,3 τάση. Αυτός που έχω τώρα δε φτάνει στα 4,05 αλλά τουλάχιστον θέλει 1,55 για να φτάσει τέτοια θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

στα 3870mhz για καθε μερα δινω idle/load 1.49V

μονταρισμενη η μομπο

Μάλλον έχεις ακόμα καλύτερο κομμάτι από μένα. Ωραίος...Η μητρική είναι αυτή της υπογραφής? IP35Pro? Τον έχω δοκιμάσει το δικό μου και σε αυτήν (αμοντάριστη όμως) και είχε συμβεί αυτό που είπα στην αρχή. Έδινα 1,5125 για να σταθεροποιηθεί στα 3,82 ενώ στη δικιά μου 1,55. Καλή μητρική...

Link to comment
Share on other sites

ναι στην abit.

Παντως χαζη τελειως μητρικη..Εδινα 1.61 και σε full load επεφτε στα 1.51

δεν ειχε ιδια συμπεριφορα σε c2d

edit : http://www.thelab.gr/showthread.php?t=43775&highlight=abit+vmod <-- να και το λινκ απο το vmod που ειχα κανει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.