Jump to content



Χοντρο προβλημα σε νεο pc!


BananaTzo

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

Σημερα εστησα το νεο μου pc στο οποιο ειχα αναφερθει 2 εβδομαδες πιο πριν.Η συνθεση ειναι Intel Q6600,stock cooler,Asus Rampage Formula,Gainward 4870 GS,Kingston 3GB x 1 GB 4-4-4-12,WD6400AAKS Caviar SE16 Sata κ Seasonic S12 Energy 650W.To pc bootαρει κανονικα,τρεχω τα windows κ οταν τρεχει το install των xp το pc crashαρει.Υποψιν οτι η θερμαντικη παστα η οποια εβαλα ηταν ελεινη κ τρισαθλια no name αλλα εχω παραγγειλει νεα εδω κ καιρο αλλα δεν.Η cpu cooler εχει κατσει κανονικα κ η θερμαντικη εχει απλωθει οσο καλυτερα γινεται.Μπηκα BIOS κ ειδα τα volt/temps κ εχω τα εξης.

dsc00115ao0.jpg

w1024.png

dsc00116ns7.jpg

w1024.png

Τα temps σε cpu/NB/SB ειναι υπερβολικα μου φαινεται κ τα volt ειναι λιγοτερα.Η stock τρεχει στα 2400 RMP.Ολες οι αποψεις δεκτες! :hm::hm::hm::hm::hm::hm:

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη υψηλή θερμοκρασία είναι της cpu.

Οι άλλες είναι κανονικές για την mobo αυτή πιστεύω. Τσέκαρε ξανά την ψύκτρα. Το πολύ πολύ να θέλει καλή πάστα, αν αυτή που έχεις βάλει τόσο χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την cpu cooler πρεπει να εχει κατσει καλα γιατι μου πειρε αρκετη ωρα για να την τοποθετησω!!!!!!!!!!!!!!!Ομως αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι η θερμοκρασια στο SB,οσον αφορα το ΝΒ ειχα ακουσει οτι επιανε ζεστες θερμοκρασιες αλλα οχι κ ετσι.

dsc00110nr1.jpg

dsc00110nr1.8bf06461b3.jpg

Ρωτισα ενα φιλο μου κ μου ειπε οτι η θερμοκρασια της NB (βλ φωτ 1) μετρανε μαζι οποτε ο υπολογιστης ειναι στους 87 βαθμους δηλαδη 3 βαθμους πριν το overheat?Σε καποιο σημειο οταν αρχιζει η εγκατασταση των windows με γραφικο περιβαλλον μου βγαζει κατι αλλαμπουρνεζικα λιγα δευτερολεπτα πριν crasharei.Υπαρχει περιπτωση να φταιει το cd των windows?

Link to comment
Share on other sites

Απλά το λέω γιατί σε ένα σύστημα ένός φίλου δοκιμάσαμε τουλάχιστον 3 διαφορετικά cd τών xp και πάντα στο ίδιο σημείο της εγκατάστασης έκανε το pc resatart τελικά περάσαμε vista τα οποία εγκαταστάθηκαν κανονικότατα και τώρα δουλεύει κανα 3 μήνο κομπλέ.

Θέμα προβληματικού hardware επομένως δέν υπήρχε.

Παρ'ολα αυτά μια λογική εξήγηση δέν μπορώ να δώσω :S

Edit http://www.thelab.gr/showthread.php?t=53375&highlight=%D0%F1%FC%E2%EB%E7%EC%E1+%E5%E3%EA%E1%F4%DC%F3%F4%E1%F3%E7+xp

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την cpu cooler πρεπει να εχει κατσει καλα γιατι μου πειρε αρκετη ωρα για να την τοποθετησω!!!!!!!!!!!!!!!Ομως αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι η θερμοκρασια στο SB,οσον αφορα το ΝΒ ειχα ακουσει οτι επιανε ζεστες θερμοκρασιες αλλα οχι κ ετσι.

dsc00110nr1.jpg

dsc00110nr1.8bf06461b3.jpg

Ρωτισα ενα φιλο μου κ μου ειπε οτι η θερμοκρασια της NB (βλ φωτ 1) μετρανε μαζι οποτε ο υπολογιστης ειναι στους 87 βαθμους δηλαδη 3 βαθμους πριν το overheat?Σε καποιο σημειο οταν αρχιζει η εγκατασταση των windows με γραφικο περιβαλλον μου βγαζει κατι αλλαμπουρνεζικα λιγα δευτερολεπτα πριν crasharei.Υπαρχει περιπτωση να φταιει το cd των windows?

Δεν πάνε μαζί οι θερμοκρασίες, κάθε μία είναι ξεχωριστή...

Και είναι αρκετά καλές, εκτός από τον Q.

Σίγουρα κάτι παίζει με την ψυχτρα...στις πόσες στροφές γυρίζει?

Πάστα πας Πλαίσιο και παίρνεις Artic Silver και καθάρισες.

Τώρα ίσως φανεί πολύ κοyλό αυτό αλλα δοκίμασε αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις install τα vista :shutup:

Μάλλον το πρόβλημα είναι οι θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι η πρώτη σου φορά που βάζεις LGA heatsink, ειναι ΠΑΡΑ πολυ πιθανόν να μην έχει κουμπώσει καλά. Στο λέω γιατι για να κουμπώσει καλά μια τέτοια ψύκτρα πρέπει να φτάσεις στο σημείο που θα πεις "τωρα σπαει η μητρικη"...

Η συμβουλή μου είναι να φωνάξεις εναν φίλο που εχει ξανατοποθετήσει τετοια ή να πάς σε καποιο κατάστημα να στην κουμπώσει τσακα τσακα καποιος τεχνικος.

Link to comment
Share on other sites

Και γω ψύχτρα ψηφίζω. Δεν πατάει καλά. Η στοκ για τον Q6600 σε κανονική ταχύτητα επαρκεί για απλές λειτουργίες, δε δικαιολογείται η θερμοκρασία του. Από τη στιγμή που στο bios παίρνεις 70 βαθμούς, τότε σίγουρα στην εγκατάσταση των ΧΡ χτυπάει 90άρες...

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια aftermarket ψυκτρα να εισαι και ησυχος,οποια και να παρεις θα δεις διαφορα και προτιμησε καποια που να μη κουμπωνει ωστε να εισαι πιο σιγουρος οτι μπηκε καλα!

Γενικα ανεβαζει θερμοκρασια ο Q6600 αλλα ειναι λιγακι υπερβολικο!

P.S: Και γω οταν εβαζα ΧP πεταγε errors!

Link to comment
Share on other sites

Την στοκ την πιεζω τοσο για να μπει που λεω νταξει παει θα σπασει η μητρικη,κομματια θα γινει.Για την ωρα εδωσα την cpu για να την μου την δοκιμασουν σε ενα αλλο pc για να μπορεσω να αποκλισω την πιθανοτητα οτι φταιει ο επεξεργαστης.Παραγγειλα True 120 + Noctua NF-P12 κ arctic silver 5 οποτε αυριο,μεθαυριο με το καλο θα ξαναδω τι γινετε.Θα βρω κ ενα αλλο cd των windows οποτε εαν εχουμε τα ιδια θα φταιει η μητρικη κ RMA ασαπ :p

Link to comment
Share on other sites

Φιλε η ψυκτρα ειναι σιγουρα εγω για να κουμπωσω την ψυκτρα της υπογραφης μου μου βγαινει η παναγια απλα κοιταξε καθως γυρνας το πλαστικο το μαυρο να σκαλωσει στο αλλο πλατικο ειναι δυσκολο πιστεψε με αυτο ακριβως που ειπε και ο Levelone ειναι σωστο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε άμα δεν φτάσεις σε σημείο που πάει να σπάσει η μητρική τότε ξέχνα το.Ήμουν μαζί με τον pastelidis n.s. και προσπαθούσε να την βάλει στην μητρική και του φώναζα ρε μλκα θα σπάσειιιιιιιιιιιι!!!!!Αλλά μόνο έτσι κουμπώνει.Φαντάσου η κάρτα είχε λυγίσει και από την πολύ πίεση νομίζω ακόμα είναι σκευρωμένη.Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν πατάει η ψύκτρα.

71c ilde? wtf?

Ενημερωτικά, σε περίπτωση δεν έχεις RTFM, πρέπει να γυρίσεις αριστερόστροφα όλα τα "ποδαράκια", να τα βάλεις στις υποδοχές της μητρικής, και αφού μπουν να τα γυρίσεις δεξιόστροφα χιαστή και χωρίς να τα λυπάσαι... :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.