Jump to content


τι περιμενετε απο τους core i7?


cabdik

Recommended Posts

ηδη εχουν βγει τα πρωτα πραγματικα τεστ για τη νεα πλατφορμα της intel με τους core i7. μολις διαβασα, σε ελληνικο περιοδικο μαλιστα, ενα τεστ του νεου επεξεργαστη. απο τη μια βλεπω οτι σαφως υπαρχει διαφορά υπερ του ι7, οχι το μπαμ που εγινε με τους core2, αλλα ειναι μια σοβαρη βελτιωση. και ειδικα οσον αφορα τη σχεση αποδοσης/καταναλωσης! απο την αλλη ομως δεν βλεπω στην ποια ειναι η "νεα" αρχιτεκτονικη τη στιγμη που η Intel ακολουθησε την ηδη υπαρχουσα αρχιτεκτονικη των phenom. το λεω αυτο γιατι οι αλλαγες στην αρχιτεκτονικη σε σχεση με τους core 2 ειναι οι εξης:

1 Νεο socket 1366pins

2 στην υποστηριξη μνημων εχουμε πλεον triple channel DDR3 μεχρι 1066Μhz -επισημως,

3 νεα chipsets (Χ58) που απο οτι λεγεται μπορουν να υποστηριξουν και crossfire και SLI

4 ενσωματωμενος ελεγκτης μνημης (IMC)

5 native τετραπυρηνος.

και να διευκρινησουμε οτι αν καποιος θελησει να αναβαθμιστει σε core i7 να ξερει οτι θα χρειαστει να φτιαξει συστημα απο το μηδεν , καθως δεν υπαρχει καμμια συμβατοτητα της προηγουμενης πλατφορμας core2 με τη νεα core i7.

επισης απο οτι φαινεται, θα πρεπει να ξεχασουμε το overclocking οπως το ξεραμε απο τους core2!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Όταν πάρω, λέμε όταν πάρω, περιμένω να μου ικανοποιούν τις απαιτήσεις που θα έχουν οι τότε εφαρμογές, άντε και λίγο o/c.Σοβαρά πιστεύετε ότι πλέον θα βγουν εφαρμογές που να απαιτούν τους i7;Και τι είδους μπορεί να είναι αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τσαμπα λεφτα μου φαινονται ! Ειμαστε στην εποχη της gpu πια.....πες μου ποια καρτα γραφικων εχεις να σου πω που πας.....O CPU απλα για το msn ειναι μονο!

Αφου σε λιγο θα εχουμε και full encoding στις καρτες μας....τελος...

Δεν προκειτε να παρω I7 με τιποτα.....θα μεινω με τον 8400 μου στα 4.0 ghz και ειμαι αρχοντας!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορεί να μείνεις, γιατί σου αρκεί μια χαρά ο Ε8400 για τα πάντα τώρα, όμως τι ξέρεις τι θα γίνει αργότερα;Συνήθως αυτά τα πράγματα ακολουθούν μια αλληλουχία, δηλαδή εσύ και ο καθένας μας μπορεί να θέλουμε να μείνουμε στους υπάρχοντες επεξεργαστές την intel όμως που θα θέλει να πουλήσει δεν την ρωτήσαμε, με συνέπεια τα παιχνίδια και αργότερα ίσως κάποιες εφαρμογές να σε αναγκάζουν να ακολουθήσεις τον μονόδρομο που θα λέγεται i7.Πάντως για τώρα και για κανα 2 χρονάκια ακόμα συμφωνώ μαζί σου και θα μείνω και εγώ στον Ε8500 που έχω.Φιλικά πάντα για την αποφυγή παρεξηγήσεων.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα καποια στιγμη θα αναγκαστουμε να προβουμε στην αναβαθμιση αλλα νομιζω οτι αυτη την στιγμη ποιο χρησιμοτερο ειναι να παμε σε ssd(ε μολις πεσουν και λιγο) παρα σε ι7,ασε που οι περισσοτεροι απο μας με τους Ε8Χ00 και τους Q θα ειμαστε οκ.Τωρα αν καποιοι κανουν τωρα αναβαθμιση απο παλαιοτερες πλατφορμες ε τοτε λογικο ειναι να πανε εκει..και φυσικα και εκεινοι που απλα θελουν να χουν το τελειοτερο και πιο καινουργιο.Τωρα να σας πω τι περιμενω απο τον ι7?Χμμ δεν νομιζω οτι προσωπικα χρειαζομαι κατι περισσοτερο απο αυτα που εχω ηδη με τον Q αλλα πιστευω οτι η οποια βελτιωση ειναι καλοδεχουμενη και μιλαω γενικα και οχι μονο απο oc...Και μονο που εχει καλυτερη θερμικη συμπεριφορα ειναι βελτιωση και αυτο μας παει μπροστα..:dirol:

Link to comment
Share on other sites

δωσε και το λινκ καλυτερα...

το διαβασα στο pcw που εχει και καποια τεστ, οχι απλα του επεξεργαστη, αλλα συνολικα της νεας πλατφορμας μαζι με την ολοκαινουρια μητρικη της gigabyte με το Χ58. o μικροτερος i7 ειναι εξισου γρηγορος με τον κορυφαιο qx9770 αλλα σε multithreaded εφαρμογες ειναι πιο γρηγορος! παντως εμενα με εντυπωσιασε το γεγονος οτι οι κοσμογονικες αλλαγες στους νεους επεξεργαστες ειναι οτι εκανε και η AMD με τους phenom. native τετραπυρηνοι, ενσωματωμενος IMC, L3 cache...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορεί να μείνεις, γιατί σου αρκεί μια χαρά ο Ε8400 για τα πάντα τώρα, όμως τι ξέρεις τι θα γίνει αργότερα;Συνήθως αυτά τα πράγματα ακολουθούν μια αλληλουχία, δηλαδή εσύ και ο καθένας μας μπορεί να θέλουμε να μείνουμε στους υπάρχοντες επεξεργαστές την intel όμως που θα θέλει να πουλήσει δεν την ρωτήσαμε, με συνέπεια τα παιχνίδια και αργότερα ίσως κάποιες εφαρμογές να σε αναγκάζουν να ακολουθήσεις τον μονόδρομο που θα λέγεται i7.Πάντως για τώρα και για κανα 2 χρονάκια ακόμα συμφωνώ μαζί σου και θα μείνω και εγώ στον Ε8500 που έχω.Φιλικά πάντα για την αποφυγή παρεξηγήσεων.

Βασικα θα μεινω με 8400 μεχρι το καλοκαιρι αυτο λεω! Οχι οτι θα παντρευτω τον 8400....απλα δεν θα τρεξω να παρω nehalem τωρα αλλα μετα απο κανενα 8 μηνο να πεσουν και οι τιμες καπου 50% στο πακετο ddr3+nehalem+mobo !

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα μεινω με 8400 μεχρι το καλοκαιρι αυτο λεω! Οχι οτι θα παντρευτω τον 8400....απλα δεν θα τρεξω να παρω nehalem τωρα αλλα μετα απο κανενα 8 μηνο να πεσουν και οι τιμες καπου 50% στο πακετο ddr3+nehalem+mobo !

Έτσι σωστό σε βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

αλλα δεν νομιζω να πέσουν 50% κατω ειναι δυσκολο

Θα πέσουν όμως και τσάμπα είναι να δώσεις λεφτά σε κάτι που δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγει, δηλαδή να πας με κλειστά μάτια και να αγοράσεις i7 μόλις βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και οι Nehalem δέν είναι για να τους αγοράσουν όσοι έχουν την τελευταία γενιά των C2D, δηλαδή τους Ε8*** και Q9***.

Μέχρι και εγώ που έχω τον Ε6600 δέν θα τρέξω να τους αγοράσω, αλλα θα περιμένω το λιγότερο μέχρι τον Μάι για να δώ που πάει το πράγμα.

Εξάλλου κανείς με C2D τεχνολογικά δεν υστερεί σε κάπου, εκτός benchmarks.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι μας πιστευω καποια στιγμη θα μεταβουμε στους nehalem και θα αναταλλαζουμε αποψεις ξανα απο την αρχη στα φορουμ αλλα πιστευω πως μετα απο καποιους μηνες η ενα χρονο θα στρωσουν τα πραγματα στην αγορα ωστε να κανουμε ολικη αναβαθμιση!

Ακομα ειναι πολλα τα προιοντα που περιμενουμε να βγουν και δεν θα ηταν σωστο να βιαστουμε στην αγορα αμεσως με το που τα δουμε στα ραφια!

Αν και πιστευω πως το μελλον παει προς GPU μερια...κανεις δεν ξερει σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να πουλανε τσαμπα μητρικες και cpu 775 διαφοροι τρελαμενοι που θα τρεξουνε να τα αγορασουνε μολις βγουνε....

Αν και εκτος το παρον λαπτοπ δεν ειχα ποτε Ιντελ συμφωνω και επαυξανω

οτι θα ειναι μια καλη στιγμη να παρεις μηχανημα το οποιο δεν υστερει σε τιποτα

σε πεθαμενη τιμη. :woot:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.