Jump to content



Overclock σε laptop;


Grobath

Recommended Posts

Γίνεται να κάνω overclock στο laptop; Πριν 2 μέρες πήρα το ACER 5930G (Core 2 Duo P7350 9600M GT 3GB ddr2 ram). Είδα ότι υπάρχουν κάποιες βάσεις για ψύξη. Αμα πάρω μια τέτοια θα μπορώ να αυξήσω τις επιδόσεις; Και αν ναι πως; Δεν έχω ξαναασχοληθεί με overclock αλλά καθώς έψαχνα για το laptop είδα ότι η CPU και η VGA είναι χαμηλομένες ώστε να έχει μεγαλύτερη αυτονομία και καλύτερη θερμική συμπεριφορά αλλά επειδή το laptop θα το έχω κυρίως σαν desktop (άτοιμη επιδότηση ήταν μόνο για laptop:() ποιο πολύ με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις παρά η αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

τα laptop δεν εχουν τοσο καλο συστημα ψυξης ωστε να αξιζει να κανεις overclock.. Εγω δεν θα εκανα overclock στο Laptop μου... οσο για τις βασεις ψυξης δεν κανουν τιποτα το φοβερο, απλα ανακατευουν τον αερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις τιποτα απο πλευρας ο/c.

Απλα βαζεις το δυνατοτερο προφιλ που εχει ο εκαστοτε κατασκευαστης

high perfomance, ultra power η οποιος αλλιως το λεει ο καθενας.

Οσο για την ψυξη σηκωσε το μερικα εκατοστα για να παιρνει λιγο επιπλεον

αερα και αυτο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οχι ο/c σε laptop ειναι κριμα δεν αξηζει τον κοπο εδω απο μονα τους τα λαπτοπ στον cpu εχουν 45-50 βαθμους

μάλλον πολύ αισιόδοξος εισαι με τις θερμοκρασίες. ο τ7700 μου πιανει idle 60 και load 78-79 για πλάκα... οταν δε βαζω και παιχνιδια, ψήνω αυγό...Γενικα πάντως συμφωνώ μαζί σου...ποτέ oc στο λαπτοπ...σε 1-2 χρονια θα καεί όλο εσωτερικά...

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτα γραφικων αξιζει...η 8600gt στο δικο μου 5920G ανεβαινει καμια 100Mhz για πλακα χωρις προβλημα μεχρι τωρα.

Μπορεις να αλλαξεις και τα timings στις μνημες με το SPD tool.

Στα ASUS π.χ μπορεις να ανεβασεις και τον επεξεργαστη με το SetFSB με πολυ καλα αποτελεσματα...απο θερμοκρασια. Δυστυχως για Acer δεν εχει βγει pll ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οχι ο/c σε laptop ειναι κριμα δεν αξηζει τον κοπο εδω απο μονα τους τα λαπτοπ στον cpu εχουν 45-50 βαθμους

τσε βαλε

το δικο μου με τον prescott βααργε σιγουρα 100ρες. και βαραγε κοφτες:crazy:

παντως ειχα κανει overclock στη καρτα γραφικων(και ειχε διαφορα:triniti:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν η παλάμη του αριστεριού χεριού ζεσταίνεται σε idle, μην το σκέφτεστεγια overclock. Μηδαμινό κέρδος με δυσανάλογη καταπόνηση του συστήματος-χεριού. Mάλιστα θα πρότεινα όσοι θέλουν να πειράξουν τον φορητό τους σώνει και καλά λόγω "εξάρτησης", να δοκιμάσουν undervoltage. Οδηγίες προς ναυτιλομένους... υπάρχουν πολλοί. Αρχίστε με αναζήτηση στο notebookreview.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κανένα προγραμματάκι για να κάνω λίγο overclock. Ξέρω ότι το laptop δεν είναι desktop αλλά επειδή η επιδότηση ήταν μόνο για laptop :wall::wall: θέλω να ανεβάσω τις επιδόσεις έστω και λίγο ώστε να είμαι όσο γίνεται ποιο ικανοποιημένος με αυτό.

PS Σε idle o cpu έχει μόνο 40 βαθμούς οπότε πιστεύω το σηκώνει το OC :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.