Jump to content



Spam από sofokleous10.gr (εφημερίδα Οικονομία)


greekfragma

Recommended Posts

http://www.sofokleous10.gr/portal2/

χωρίς να έχω δώσει το mail μου σε κανένα οικονομικό παρακλάδι ή εταιρία που να ασχολείται με χρηματιστηριακά ξεκίνησε εδω και 10 μέρες να μου ρχεται το newsletter της συγκεκριμένης εφημερίδας.

αύριο το πρωί θα πάρω τηλέφωνο να τους αναφέρω κάποια πράγματα περί διαφήμισης χωρίς τη σύμφωνη γνώμη μου και για καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

ΖΩΑ...ΟΥΡΤΟΥ:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Εμένα μου έρχεται κάθε τόσο διαφημιστικό e-mail από τις εκδόσεις Λυμπέρη, χωρίς να το έχω ζητήσει ποτέ...

Αλλά έχει κάτι πολύ ωραία θεματάκια από το Men's Health και το Status :hehe:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μολις μιλησα με τον κυριο Φωτοπουλο υπευθυνο ηλεκτρονικης αλληλογραφιας της εφημεριδας Οικονομια απο οπου και προερχεται το εν λογω site.

Του ζητησα εξηγησεις που βρηκαν το email μου και αφου για μερικα λεπτα δεν πηρα καποια σοβαρη απαντηση αλλα εναν διαλογο του στυλ

''ε τα βρισκουμε απο συνεργαζομενες επιχειρησεις''

''ποιες επιχειρησεις ακριβως?το email μου ειναι προσωπικο και δεν δημοσιευεται πουθενα για να τυχει διαφημιστικων ή ενημερωτικών σκοπών''

''δεν υπαρχει λογος να σας ενημερωσω περαιτερω''

''το ξερετε οτι χρησιμοποιειτε για διαφημιστικους σκοπους προσωπικα δεδομενα χωρις την εγγραφη συνεναιση του αποστολεα των emails και θα προβω σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ και στην αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων?''

''κανε οτι καταλαβαινεις''

και μου κλεισε το τηλεφωνο στη μαπα.

Μεσα στην ημερα θα ετοιμασω μια φορμα για την καταγγελια.οποιος αλλος εχει παρομοιο θεμα με τους συγκεκριμενους τυπαδες ας μου στειλει ενα πμ.

νισαφι πια....ειχαμε που ειχαμε αυτους με τα φυλλαδια να βαρανε κουδουνια μεσημεριατικα οταν ο κοσμακης θελει να ησυχηασει να φαει μεσημεριανο ή να κοιμηθει......προσφατα ειχαμε και τις τραπεζες να παιρνουν για ενημερωσεις σε δανεια καρτες και αλλα παπατζιλικια......

να εχουμε τωρα να κυνηγαμε και τα spam mail ε παει πολυ.......:TD:

Link to comment
Share on other sites

Τα κόλπα αυτά είναι 1000εφαρμοσμένα. Όταν προωθείς ( ή κάποιος απο τους contacts σου) mail με ενημερωτικά/προσωπικά περιεχόμενα είτε του στυλ 'αν δεν στείλεις αυτό το mail σε 10 φίλους σου ΤΩΡΑ, ένας μπλέ δράκος θα φυτρώσει στο ταβάνι και θα φάει την οικογένειά σου' κτλ κτλ κτλ και γενικά mass forwards , βρίσκεται ένας τυπάς :ph34r: , παίρνει οοοολα τα adresses που αναγράφονται στην αρχη και κάνει μια ωραιότατη database για εταιρίες,διαφημίσεις και κάθε είδους 'spam'...

καλή τύχη σου εύχομαι αν και δύσκολα θα βγάλεις άκρη....

Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα αυτή η προσπάθεια, τουλάχιστον κάθε επόμενη που θα προστίθεται μπορεί να οδηγήσει στην επίλυση...

Καλά έκανες φραγμας... :T:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και αν τσίμπησε το mail από κάποιο chain mail έχει κάποιος δικαίωμα να το χρησιμοποιήσει για διαφημιστικούς λόγους?

Ειδικά τον καρα-τεντεν που στο έκλεισε στη μούρη κυνήγα τον Φράγμα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αποκλείσεις το email τους για να μη δέχεσαι το spam τους.

Γιατι δεν το κανεις?

Μπορεις να παρεις το email τους να τους γραψεις σε τσοντοσαιτ,κτλ,κτλ για να δουν τη γλύκα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα δεχθηκα κι αλλο τετοιο μεηλ........

εκατσα λοιπον και εγραψα απο ενα κειμενακι σε otenet και altectelecoms

Καλημέρα σας.

Η ενόχληση με διαφημιστικά μηνύματα οικονομικού περιεχομένου από το συγκεκριμένο Altecnet mail ξεκίνησε πριν περίπου 15 ημέρες. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον κύριο Φωτόπουλο , υπεύθυνο ηλεκτρονικής αλληλογραφίας της εφημερίδας Οικονομία, κάτοχο του συγκεκριμένου email, προειδοποίησα οτι θα προβώ σε καταγγελία για την αποστολή των συγκεκριμένων spam mails, σύμφωνα με το άρθρο 11του Νόμου 3471/2006 εάν συνεχιστεί η ενόχληση και ρώτησα από πού ενημερώθηκαν το προσωπικό μου email μιας και κάνω πολύ συγκεκριμένη και προσεκτική χρήση.

Το αγενέστατο ύφος στην απάντησή του, με απουσία πειστικών απαντήσεων, με ωθεί να σας στείλω το συγκεκριμένο αίτημα για διαγραφή του email της εφημερίδας αυτής από την εταιρία σας και την απαγόρευση χρησιμοποίησης άλλου altecnet email λογαριασμού από τον συγκεκριμένο πελάτη λόγω καταχρηστικων πρακτικών που ζημιώνουν και αμαυρώνουν το όνομα της εταιρίας σας.

Παρεμφερές email θα σταλεί και στην OTEnet για τον ίδιο ακριβώς λόγο μιας και η διαφήμιση γίνεται με περισσότερων του ενός λογαριασμών email.Το αναφέρω καθαρά για να αντιληφθείτε το μέγεθος του προβλήματος.

Σας προωθώ ένα εκ των πολλών spam mails που μου εστάλησαν. Αδυνατώ να προωθήσω μεγαλύτερο αριθμό καθώς το τελευταίο διάστημα διαγράφονται εν ριπή οφθαλμού με το που πέφτουν στην αντίληψή μου.

Σε περίπτωση που συνεχιστεί η ενόχληση η επόμενη κίνηση θα είναι να στραφώ σε καταγγελία προς την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και την ΕΕΤΤ.

Μετά τιμής,

XXXXXXXX XXXXX

Έστειλα παράλληλα και καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών δεδομένων μέσω μιας online αίτησης που έχουν και αναμένω εξελίξεις.:triniti:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.