Jump to content



AMD Deneb X4 (Update :officially Phenom II X4)


felix

Recommended Posts

Ναι αλλά διάβασα ότι απενεργοποίησαν στον επεξεργαστή τον σένσορα θερμοκρασίας και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Από την άλλη μόνο LN είδαμε και κάποιες μαρτυρίες από άτομα.

Είδα κι ένα

ότι με αέρα οι phenom πιάνουν 4GHz!

Έβαλα και το timing στην εξίσωση και γέμισε το καλάθι.

Εύχομαι να είναι αλήθεια, αλλά κάπου δεν θέλω και να συμμετέχω στα παιχνίδια των εταιριών.

http://www.uberpulse.com/us/2007/07/amd_unveils_3ghz_phenom_desktop_quadcore.php

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 701
  • Created
  • Last Reply

Mάριε εαν διαβάσεις καλά αυτά που λένε οι παρόντες στη φιέστα της ΑΜD, θα δείς ότι εκτός από OC και LN2 τρέξανε και διάφορα BENCH σε LOOP για να δούν την επίδοση πέρα από το OC.....

Oμως βρίσκονται σε ΑΥΣΤΗΡΟ NDA και δε μπορούν να πούν περισσότερα από αυτό που η ΙΔΙΑ η ΑΜD Αφήνει να διαρεύσει. :hehe:

Το γεγονός ότι όλοι ήταν ΠΟΛΛΥ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΙ από αυτό που είδαν, δεν προκύπτει ΜΟΝΟ από το OC των 6.3+ GHZ χωρίς Cold Bug αλλά ταυτόχρονα και benchable, αλλά σύγουρα και από τις πολύ καλές επιδόσεις σε Performance...

Ομως όλα αυτά θα τα δούμε από πρώτο χέρι όταν πάρουμε τις CPU στα χέρια μας ή όταν λήξει το NDA και ο οπιοσδήποτε μπορεί να ανεβάσει πληροφορίες...

Ομως η AMD δεν είχε άλλη επιλογή από το να πετύχει τον στόχο της γιατί είχε σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης σε περίπτωση αποτυχίας.

Από ότι δείχνουν τα πράγματα έκανε το θαύμα της και εφτιαξε κάτι πολύ καλό....:dance3:

Αντε να ξαναγυρίσουμε στις παλιές ΕΝΔΟΞΕΣ ΜΕΡΕΣ...

Link to comment
Share on other sites

Χλωμούς σας κόβω.......κάτσε και θα δεις...πάλι...... ;)

Εσύ πάλι είσαι διχασμένη προσωπικότητα,,,,, :hehe:

Μισός ΑΜD λόγο VGA (ATI)

Mισός INTEL λόγο CPU... :hehe:

Kαιρός να ολοκληρώσεις την προσωπικότητά σου και να περάσεις σε ένα FULL DRAGON σύστημα... :clap:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πάλι είσαι διχασμένη προσωπικότητα,,,,, :hehe:

Μισός ΑΜD λόγο VGA (ATI)

Mισός INTEL λόγο CPU... :hehe:

Kαιρός να ολοκληρώσεις την προσωπικότητά σου και να περάσεις σε ένα FULL DRAGON σύστημα... :clap:

:rofl::haha:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε το χωράει το μυαλό μου πως η AMD η εταιρία που έτσι απλά πέρασε τους P4 και έβγαλε διπύρηνους και πρώτη υποστήριξε 64bit μετά από πόσα χρόνια δε μπορεί να βγάλει ένα καλό cpu. Αλλά και η intel δε πείρε το μάθημα της που έβγαζε νεα cpu χωρις ουσιαστική διαφορα όπως p3 σε p4 και τωρα penryn σε i7 nehalem

Link to comment
Share on other sites

SlotKiller μαλλον δεν εχεις διαβάσει προσεκτικά όλο το θρέντ...

Κανείς δεν αμφισβητεί οτι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής που βλέπουμε στις φωτογραφίες, ΔΕΝ εχει cold bug.

Εχει τεθει ενα ζήτημα όμως, κατα πόσο αυτος ο επεξεργαστής εχει δεχθεί κατάλληλες μετατροπές ώστε να εμφανίζει αυτη τη συμπεριφορά, και κατ' επέκτασιν αν αυτη θα αντικατοπτρίζεται και στους Deneb που θα χτυπήσουν τα ράφια των καταστημάτων.

Στα μάτια μου περνάει μια εικόνα της Ιντελ, πανικοβλημένης. Επίσης, θα ήταν βλακώδες απο μεριά της AMD να υποστηρίζει ετσι ανοιχτά "τέλος τα cold bug" και να αποδειχθεί οτι ήταν απλά λογια του τμήματος μαρκετινγκ της πράσινης. Το μόνο που θα εχει καταφέρει, είναι να κάνει μια αρπαχτή, καθώς προβλέπω αρκετά μεγάλη επιτυχία με τους Deneb. One way or another.

Link to comment
Share on other sites

@Dag: Που ειναι το παλιοπαιδο μου εχει λειψει..:...:

@lvl1: Τι μετατροπες μπορει να παρει ενα chip που εχει cold bug ωστε να μην εχει? πρωτη φορα το ακουω αυτο.

@Μαριος: Τι ειναι αυτο το 600αρικο που ξεφουρνησες? Εχεις καποιο σοβαρο λινκ ή εκτιμιση ειναι? Μη τα λες αποτομα αυτα...:crazy:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και έτσι να ήταν, που δεν είναι, παίρνεις ως βάση ότι ο 965 κοστίζει 780€.

Αχ ναι !!! Λάθος μου! γύρω στα 400€ βγαινει ,τουλάχιστον σε εμάς που ο 965 κοστίζει 999€!!! :T:

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά ο κόσμος θα αγοράσει τον 965 στα 1100-1200€.

Με τους υπολογισμούς σου θα βγει στα 500+ €

Ε, με πλησιάζεις σιγά σιγά.

Δες κι αυτό (στις σελίδες 14-15 έχει τη συνέντευξη).

Πρωτοσέλιδο εξώφυλλο του Francois Piednoel στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού TheOverclocker με τίτλο

Mr Intel

Francois Piednoel

The man who makes Intel go fast

http://cde.cerosmedia.com/overclocker/1Z48f3153b994bb844.cde

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα βρέθηκε ένα blog που μίλησε για κάποια αποτελέσματα benchmark από Deneb...δεν έγραψα τίποτε γιατί δεν είχε τίποτε το τεκμηριωμένο (μόνο κάποια διαγράμματα με συγκριτικό 3.0G και 4.0G στα benchmarks αυτά)....

To blog είναι το MR. Mark Bench και σήμερα εμφάνισε και screenshot CPU-z από Deneb Engineering Sample στα 5920MHz με Orthos στα 5min :

den_nov23_5920.jpg

Στο ίδιο blog είχαν αναφερθεί αποτελέσματα από Crysis Warhead με τον Deneb σε στοκ συχνότητες :

Cpu name: Phenom II 940 (core Deneb, AM2+) @ 3GHz

Motherboard: M3A79-T Deluxe (AMD 790FX+SB750 )

Memory: 4096 Mb CSX 1066MHz (DDR2)

Graphics: Gigabyte 4870X2 2048Mb

Os: Win Vista 64 Service Pack 1

Drivers: Motherboard bios: 0602, Catalyst 8.10, MB chipset 3.0.642.0

Crysis Warhead: DX10 high, shaders very high, 1920x1200x32, AA off

Results:

Average:47fps

Max: 84fps

Min: 36fps

Δυστυχώς δεν επιβεβαιώνεται, παρά μόνο από τα λεγόμενα του blogger...

Σε άλλη μία φωτό φαίνεται μάλλον το setup (αν και από το heatsink των mosfet δεν μου μοιάζει με κάποιο γνωστό μοντέλο μητρικής - τσέκαρα DFI, ASUS, MSI, Gigabyte, Biostar, ECS, Jetway, Foxconn) :

PICT0470.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.