Jump to content



Seagate Barracuda 500GB άλλο ένα πρόβλημα...


Mama Africa

Recommended Posts

Έγινε τελικά το RMA..Μου έκοψαν πιστωτικό στην τωρινή τιμή του δίσκου δλδ 57 ευρώ..Αποφάσισα να δώσω 7 ευρώ παραπάνω και να πάρω Western Digital 640GB...

Είπα να μην το διακινδυνέψω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
φιλε Blade_gld πασχουμε απο την ιδια ασθενεια..

οταν λες δεν τον βλεπει τι ακριβως εννοεις?γιατι εμενα τον εβλεπε αλλα ηταν νεκρος..

τωρα περασα βιστα 32bit..

Ετρεξα τα διαγνωστικα Seatools και μου εβγαλε στο test "Short drive self test" αποτυχια...

Οποτε παει για RMA μαλλον..

Δεν τον βλεπει ουτε στο bios. Και πριν μπει στοbios αργει παρα πολυ.Σαν να ψαχνει να τον βρει (αλα δεν τον βρισκει ποτε). Εκανα πολλες προσπαθιες σε διαφορα pc μπας και δουλεψει αλλα τπτ. Παει για rma και αυτος.

Το θεμα τωρα ειναι αλλο. μετα απο εναν δισκο WD που χτιπισε ειπα να μην ξαναπαρω WD οπως και δεν πηρα. Ετσι αρχισα να αγωραζω seagate, τωρα χτιπαει και ο seagate!!!!!!!! τι δισκους να αρχισουμε να περνουμε τωρα??? πια μαρκα εινια πιο αξιοπιστη τελικα?????

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο καλές είναι. Είναι θέμα συγκυρίας. Επειδή κάποια καταστήματα έφεραν ελλατωματική παρτίδα δεν είναι όλοι οι δίσκοι ίδιοι. Παλιότερα η Western ήταν πολύ πιο μπροστά σε πωλήσεις. Σάμπως τότε δεν καίγονταν οι δίσκοι;

Link to comment
Share on other sites

Οπως ανεφερα σε αλλο ποστ..

Ειχα παρει 2 μαζι περιπου την ανοιξη..απο eshop...

Μεσα σε 10 μερες.....off..και οι δυο......μου τους αλλαξαν......μετα απο 15 μερες...***** ο ενας......ο αλλος δεν ειχε μπει ακομα..

Αλλαζουν και τον αλλον.

Τωρα να σας πω ψεματα??.........Ο ενας ειναι 50%..reliable και ο αλλος συνισταται..να μη γινετε χρηση βαση του drive inspector pro.

Τωρα να σας πω και το αλλο...

Πριν τη πρωτη αλλαγει μαθαινω απο 10δες φορουμς οτι το μοντελο αυτο εχει προβληματα...και το λεω στο service tou eshop......"σοβαρα ?? " μου λενε......"θα το κοιταξουμε"......

Με το που χτυπαει ο δευτερος...τους παιρνω στο service και τους θυμιζω.....την κουβεντουλα μας.....και μου λενε το κλασικο..."μονο εσυ μας εχεις αναφερει το προβλημα.."......απαντω.. Ναι αλλα εγω ο ******* δεν σας εστειλα αλλους 2 ???

Τους ζηταω να μου δωσουν κατι αλλο?.....Οχι δεν γινεται...

Δηλαδι θα αλλαζω δισκους μεχρι ποτε??.....

Πιο ευκολο να πιασεις το λοττο...παρα να πετυχεις καλο κομματι δισκου....:angry:

Link to comment
Share on other sites

Another one ST3320620A bytes the dust... μετα απο 2 χρονακια χρησης.

Αλλαχτηκε με πιστωτικο απο ΠΛΑΙΣΙΟ στην τωρινη τιμη του με δυο

W.D. 6400AAKS. Εδωσα +70 ευρω να καλυψω την διαφορα τιμης και

ειμαι και ευχαριστημενος απο πανω.

Επισης η διαφορα στην ταχυτητα ειναι αισθητη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Diman,άμα κλειδώσει ο δίσκος δεν γίνεται να αποκτήσεις πρόσβαση στα δεδομένα σου με κανέναν τρόπο. Είναι ουσιαστικά "νεκρός" δεν τον βλέπουν τα bios. Για αυτο το λόγο έλεγε η Seagate οι κάτοχοι αυτων των δίσκων να κάνουν update το συντομότερο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για το λινκ.Θα βρω το τηλεφωνο της Seagate κ θα τους πω για την ανακτηση.Οσο για τα προγραμματα backup φιλε SirDiman δν νομιζω να κανουν τπτ επειδη ο δισκος δν αναγνωριζεται ουτε απο τα BIOS...:bye:

Link to comment
Share on other sites

ok, δεν καταλαβα οτι σου ''κλείδωσε'' ο δίσκος...

κάποιοι απο οτι θυμάμαι μπόρεσαν να τραβήξουν τα δεδομένα τους :unsure:

http://www.seagate.com/www/en-us/about/contact_us/

Correct..

Εγω με file Scavanger 2 φορες αλλα τουλαχιστον τους εβλεπα μεσω management...

Ας δοκιμασει ο φιλος και ας μη φενεται στο βιος.......μπορει το file recovery να τον δει.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.