Jump to content



rma ocz ssd απο e-shop


mikelaggelos1416003295

Recommended Posts

εχουμε πει όμως χιλιάδες φορές να αποφευγουμε να γινόμαστε beta testers

+1000

Αν και "περί ορέξεως.. κολοκυθόπιτα", δεν μπορώ να δεχτώ την ανάγκη αγοράς ενός SSD που κάνει π.χ. όσο μισός καλός υπολογιστής. Δηλαδή ποια η ανάγκη που δεν τήν έχω εγώ που δουλεύω μπροστά στο PC 7/24 τα τελευταία 20 χρόνια.

:offtopic2: Μερικές φορές σκέφτομαι ότι πρέπει να υπάρχει ένα δωμάτιο με ένα PC της δεκαετίας του 80, χωρίς σκληρό, με δισκέτες και games σε text mode και οι υπερβολικά enthousiasts να κλίνονται εκεί μέσα μια εβδομάδα για να εκτιμούν την τεχνολογία που έχουν και τους φαίνεται λίγη....

στον φίλο που ξεκίνησε το thread:

δεν απευθύνομαι προσωπικά - απλά μου έδωσες αφορμή :flag:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Ο νόμος ειναι φτιαγμένος για να σε προστατεύει ακομα και.. απο εσένα τον ίδιο...

Τα περισσότερα αντικείμενα που γυρνάνε κατ' αυτόν τον τρόπο καταλήγουν σε BTO μηχανήματα, και έτσι ούτε γάτα ουτε ζημιά.

Ο νόμος τα λέει μια χαρά, τα καταστήματα πρέπει να βρούν μια φόρμουλα για να τον εφαρμόσουν...

Νεκρομάντη, αν το καλοσκεφτείς λιγάκι, εδω και αρκετό καιρό, δημιουργούμε μόνοι μας ανάγκες... Εκτος και αν με τον ορο ανάγκες, εννοείς να παίζεις το Crysis @ 2560x1600 με ολα τα φίλτρα τέρμα οπότε και πάλι την δημιούργησες μόνος σου...

Στην ουσία το να θέλει κάποιος να αγοράσει ενα SSD παρ' ολα τα προβλήματα που μπορεί να έχουν ειναι το ίδιο με το να πάει κάποιος να παρει εναν Νεχάλεμ. Δικαίωμα του. Και δικό σου δικαίωμα να μην ενστερνιστείς αυτου του είδους την "ανάγκη" .... Δεν ξέρω αν με πιάνεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

το οτι ηταν λαθος η αγορα νομιζω το ενιωσα μεχρι το κοκαλο.ηθελα κι εγω να δω επιτελους τρομερες διαφορες με μια αναβαθμιση(και τις ειδα...:rant::rant:)εν τελει για την ιστορια να δηλωσω πως οχι δεν μου επεσαν τα σαγονια στο πατωμα απο την ταχυτητα και εννοειται πως δεν θα συμβουλευα καποιον να προβει σε μια τετοια αγορα

Υ.Γ σαφως και λαμβανω ολα τα σχολια ως καλοπροαιρετα

Link to comment
Share on other sites

Νεκρομάντη, ...

LOL, με πέθανες.... αλλά thanks γιατί με έκανες να ψάξω τον όρο στο Google (με την ελπίδα ότι θα βγάλει πρώτο το topic σε wikipedia -όπως και έγινε αλλά στα results του Google έιδα και αυτό που για μένα είναι "Η" είδηση.

Δεν ξέρω αν με πιάνεις... ;)

Βασικά μίλησα με τον τρόπο που θα μιλούσα σε κάποιον που θα με ρώταγε: "Να σκάσω 400 ευρώ για SSD να το κάνω το μηχάνημα τούρμπο?". Την "αρρώστια" με τα "θέλω" την ξέρω καλά. Όσο ήμουν μικρός και τα πλήρωνε άλλος την απέφευγα εύκολα (θέλοντας και μη). Τώρα θέλει περισσότερη προσπάθεια και μία φορά "υπέκυψα" κι εγώ γιατί μου κόλλησε να παίξω crysis και σκότωσα πριν την ώρα της μια 1950Pro για μια 8800GTS.

Anyway, ο φίλος νομίζω "την πήρε ίσια" την απάντηση οπότε no-prob.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη υλοποιηση είναι τόσο μη λειτουργική?

Ως ιδέα οι ssd είναι φοβερή, το επιτρέπουν βέβαια και οι τιμές και η σημερινή τεχνολογία..το συζητούσαμε και σε παλιότερα φορουμ.

Με σοκάρεις λίγο με το θέμα και τις επιδόσεις που αναφέρεις φίλε μου. Δεν περίμενα επιδόσεις μαγικές για αρχή ουτε τέτοιες που να προσεγγίζουν έναν σκληρό. Αλλά δεν περίμενα και τόσο ανώριμη τεχνολογία στην αγορά....

Για να προτείνω και κάτι, αυτό που είχες στο μυαλό σου είναι καλή εκδοχή..δοκίμασε το (και ζήτα και γραπτή απάντηση όπως αναφέρθηκε).

Αν πάλι δεν δεις ανταπόκριση μην το αφίνεις να υπολειτουργεί ή να σκονίζεται. Μπορεί σε κάποιο φόρουμ να βρεθεί κάποιος που να του αρκεί μια τέτοια αθόρυβη λύση ενός ssd:)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι με τους "ssd", αλλά με συγκεκριμένους MLC ssd που χρησιμοποιούν τον controller της Jmicron.

Δοκιμάζω έναν MLC Samsung 128άρη και βλέπω πολύ διαφορετική συμπεριφορά από τους OCZ που είχα δοκιμάσει πριν από 4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα σημερα το απογευμα στο e-shop πατρας, αφου ειχα προβαρει ολη την κουβεντα σπιτι(περι νομων,διαταξεων κτλ.).κι ενω περιμενα να δωσω μαχη ο υπευθυνος αφου εξετασε το προιον το παρελαβε λεγοντας οτι πλεον μενει μονο εγκριση απο τα κεντρικα και οτι δεν βρισκει το λογο για να μην το δεχτουν αφου το προιον ειναι σε αριστη κατασταση!!!του ειπα ξεκαθαρα πως δε νομιζω οτι εχει καποιο αλλο προβλημα και μου απαντησε πως αφου δεν χρειαζεται καποιος τεχνικος ελεγχος η διαδικασια θα ολοκληρωθει συντομοτερα!εχω βεβαια επιφυλαξεις αλλα φαινεται πως ολα θα πανε καλα.τι να πω το πνευμα των χριστουγεννων ειναι εδω...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι με τους "ssd", αλλά με συγκεκριμένους MLC ssd που χρησιμοποιούν τον controller της Jmicron.

Δοκιμάζω έναν MLC Samsung 128άρη και βλέπω πολύ διαφορετική συμπεριφορά από τους OCZ που είχα δοκιμάσει πριν από 4 μήνες.

Intel + Samsung MLC = omg-ολα-τα-αλλα-ειναι-κουφετα

Link to comment
Share on other sites

ο πωλητης δεν ειναι υποχρεωμενος να διαλαλει τα αδυνατα σημεια του προιοντος του.Ειναι θεμιτος αυτος ο κινδυνος στις συναλλαγες.Οπως και ο εργαζομενος που παει να πιασει δουλεια δεν ειναι υποχρεωμενος να πει "ξερετε ειμαι και γκαφατζης και στελνω 30000 μηνυματα τη μερα στο γκομενακι"

...οσο για την επιστροφη,αν η αγοραπωλησια εγινε εξ αποστασεως,με "τεχνικο μεσο"(ιντερνετ-τηλεφωνο-ταχυδρομικο περιστερι-σηματα καπνου) εξ αποστασεως μπορει ο φιλος μας εντος 10 ημερων να το επιστρεψει και να παρει πισω τα λεφτα του και δεν τρεχει τιποτα (ν.2251/1994 οπως ισχυει μετα τον 3043/2002)...αφου το ε-σοπ ομως λεει 14 ημερες ισως να μπορουσε να θεωρηθει οτι παραχωρει μεγαλυτερη προθεσμια(η οποια υπερισχυει κατα τον νομο).Αλλα το ε-σοπ λεει "αιτηση για επιστροφη" (δεν δεσμευεται δηλαδη οτι θα το δεχτει,so we have a problem).Αν εχει την ευγενη καλωσυνη καποιος ας κανει κοπι πεηστ στο τι λεει ακριβως το ε-σοπ.

Αν αγοραστηκε κανονικα ομως (Αν δηλαδη ο φιλος μας ξυπνησε μια ζεστη δευτερα του Νοεμβριου και ειπε "σημερα θα παρω ssd για να μην μου κανει stuttering η Jenna σε Full HD" και πηγε και τον αγορασε απευθειας στο μαγαζι,τοτε το παραπανω δικαιωμα ΔΕΝ ισχυει και δυστυχως ο δισκος μενει αμανατι.Φυσικα αν εχει κατασκευαστικο ελαττωμα υπαρχει η εγγυηση και δικαιουται κανονικα επιστροφη κλπ.

Από όσο γνωρίζω, είτε παραλάβουμε μόνοι μας το προιόν που επιλέξαμε από το internet είτε μας το φέρουν είναι το ίδιο για το e-shop.

Αυτό το λέω γιατί δεν μπορούμε να δούμε το φυσικό προιόν σε προθήκη καταστήματος με πωλητές κτλ.

Έχει κάποια άτομα που χειρίζονται υπολογιστές, μας λένε κάποια πράγματα, παραγγέλνουμε το προιόν χωρίς να το δούμε (το βλέπουμε στην ιστοσελίδα τους ακόμα και όταν πάμε στο σημείο παραλαβής) και μας το φέρνουν από την αποθήκη.

Με λίγα λόγια, ακόμα και αν πάμε στο σημείο παραλαβής, η αγορά μας έχει όλα τα στοιχεία μιας αγοράς από το Internet και αυτό δεν το αρνούνται ούτε οι ίδιοι στο e-shop, ούτε φαίνεται πουθενά αν έγινε Internet πώληση ή όχι.

Γiα το e-shop όλες οι πωλήσεις είναι πωλήσεις Internet.

Link to comment
Share on other sites

απο δευτερα που θα παρω τηλεφωνο ισως εχω νεοτερα.το θεμα ειναι πως θα πρεπει να παρω 400€ σε πραγματα που θα εχουν εγγυηση e-shop:dots:. αν και ο υπαλληλος στο e-shop point μου ειπε ακριβως:δεν μπορω εγω να σου δωσω χρηματα πισω γιατι το εχεις παρει απο τα κεντρικα(μου εσταλη με courier εκτος πατρας)!!! δηλαδη υπαρχει τετοια περιπτωση περαν του πιστωτικου??

Link to comment
Share on other sites

αφου το αγορασες απο ιντερνετ ,εαν τους ειπες για την "επιστροφη" πριν παρελθει η προθεσμια των 10 ημερων δικαιουσαι να "υπαναχωρησεις αναιτιολογητα" και να γινει"αναστροφη" της συμβασης..(δηλ=τα λεφτα σου εσυ ,το δισκο αυτοι)...διατηρω μια επιφυλαξη μηπως υπερισχυει ο συμβατικος ορος των 14 ημερων και δικαιουσαι και περαν των 10 ημερων το full refund...

αυτο το δικαιωμα ανεξαρτητως τι συμφωνησες ειναι ius cogens (δηλαδη και να θες,δεν μπορεις να παραιτηθεις απο αυτο)

Link to comment
Share on other sites

αφου το αγορασες απο ιντερνετ ,εαν τους ειπες για την "επιστροφη" πριν παρελθει η προθεσμια των 10 ημερων δικαιουσαι να "υπαναχωρησεις αναιτιολογητα" και να γινει"αναστροφη" της συμβασης..(δηλ=τα λεφτα σου εσυ ,το δισκο αυτοι)...διατηρω μια επιφυλαξη μηπως υπερισχυει ο συμβατικος ορος των 14 ημερων και δικαιουσαι και περαν των 10 ημερων το full refund...

αυτο το δικαιωμα ανεξαρτητως τι συμφωνησες ειναι ius cogens (δηλαδη και να θες,δεν μπορεις να παραιτηθεις απο αυτο)

Αφού ξέρεις από υπολογιστές και τη σχετική νομοθεσία, είσαι και δικηγόρος, να σε έχουμε υπ' όψιν.

Θα σκάμε μύτη με το δικηγόρο μας. LOL.

Πέρα από την πλάκα, πραγματικά δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπλέξει ένας δικηγόρος σε τέτοιες περιπτώσεις.

Πάντα πίστευα ότι και απόλυτο δίκιο να έχουμε, δεν αξίζει ο κόπος.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα, πραγματικά δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπλέξει ένας δικηγόρος σε τέτοιες περιπτώσεις.

Πάντα πίστευα ότι και απόλυτο δίκιο να έχουμε, δεν αξίζει ο κόπος.

εκει βασιζονται και τα μαγαζια και αλωνιζουν,καταπατωντας νομοθεσιες και εξαπατωντας εμας

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αμετρητες αποτυχημενες προσπαθειες να μιλησω με καποιον απο το service του e-shop μολις τωρα ελαβα ενα sms που με ενημερωνει πως η επιστροφη εγινε δεκτη και πως το ποσο (409€) μπορει να συμψηφιστει σε επομενη παραγγελια.πραγμα που σημαινει πως χρηματα δεν παιρνω πισω αλλα μονο πιστωτικο.κατι ειναι κι αυτο. δεν σκοπευω να το προχωρησω αλλο. ειχες δικιο μαριε για τους δικηγορους, δεν εξιζει ο κοπος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.