Jump to content


Απόδοση,πράσινο και οικονομικό...


ganastasiou

Recommended Posts

Θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με ένα πράσινο πιτσι που να είναι "πράσινο" μιας και η δεή μας ρουφάει το αίμα,αποδοτικό ότι αυτό συνεπάγεται παιχνίδια και ταινίες,τέλος οικονομικό δεν ορίζω τιμή για να μην περιορίσω τις προτάσεις σας...θέλω και απο AMD να ακούσω ιδέες λόγω C & Q.

PS.Μπήκα σε αυτό το τρυπάκι λογω του ότι πρόσφατα πήρα το single core atom mobo της Intel,για χρήση δρομολογητή και θέλω να τα κάνω όλα πράσινα.

:jump1::jump1:

Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι οι απαιτήσεις σου;Παίζεις απαιτητικά και πολλά παιχνίδια σε μεγάλη ανάλυση ή όχι;

Πες και ένα ποσό που μπορείς να δώσεις,για να ξέρουμε σε τι επίπεδα θα κινηθείς.

Link to comment
Share on other sites

απαιτητικά όχι αλλά δεν θέλω να έχω πρόβλημα πχ με gta IV ή nfs undercover...και κυρίως να βλέπω ταινίες HD.

Ας πούμε 400 ευρώ...

Το μεγαλύτερο θέμα μου είναι ο συνδυασμός των 3 πραγμάτων που αναφέρω στον τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

φίλε χωρίς μου φαίνεται ότι ζητάς αρκετά παραπάνω από αυτά που δίνεις, δηλαδή δεν νομίζω ότι μπορείς να καταφέρεις όλα αυτά με τα λεφτά που δίνεις.... επίσης το "πράσινο" έρχεται σε σύγκρουση με τα παιχνίδια, καθώς ζητάς να είναι κάτι οικονομικό αλλά έχεις και αρκετές απαιτήσεις

χοντρικά να σου πω ότι ένα τροφοδοτικό που να μην σπαταλάει ρεύμα σε θερμότητα (από εκεί αρχίζεις) και ας είναι και 600W, θα πάει γύρω στα 100€, με 300 ευρώ τι σύστημα να κάνεις?? δυνατό ή οικονομικό (σε ενέργεια)

φιλικά πάντα!! απλώς μου φαίνονται λίγα τα λεφτά..

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστής:Intel Dual Core E5300 (s775, 2.6 GHz, Cashe 2MB, Box) 94,00 €

Μνήμες:Adata 4GB DDR2-800 (2 x 2GB, PC2 6400, 4-4-4-12, AD2800E002GOU) 42,99 €

Τροφοδοτικό:Enermax PSU EPR425AWT PRO82 + 425W 52,00 €

Western Digital 500GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata 2) 51,00 €

Μιτρική:Asus P5QL SE (775, DDR2, P43) 77,60 €

Κάρτα Γραφικών:TwinTech 9500 GT 512 50,00 €

Συνολικό κόστος γύρω στα 362ε.Με τα υπόλοιπα παίρνεις και ένα καλό κουτί :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω να επιστρέψω στο αρχικό ζητούμενο που είναι "πράσινος" επεξεργαστής ή τουλάχιστον όσο πράσινος μπορεί να είναι για να έχει και την απόδοση που όρισα παραπάνω,θα ήθελα να ξέρω όμως και για AMD και για Intel.

Link to comment
Share on other sites

AMD 6000+ 89w 2ΜΒ cache,4850 512ΜΒ καποια μαρκα με προφιλ απο το Bios για 2D-3D ρολογια (πχ η Gainward που εχω κανει κατι τετοιο),μητρικη ASRock ΑΟD790GX που υποστηριζει IES.PSU καποιο με υψηλο efficiency.Ψαξε εδω http://www.jonnyguru.com/ για review.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω κάτι μόνο μητρική,vga,cpu και τροφοδοτικό ζητάω,ίσως δεν το διατύπωσα σωστά αρχικά.:dirol:

αααα...Ότι λέει ο από πάνω τότε ;) .Για τροφοδοτικό κοίτα και τα μικρά της enermax με το μεγάλο efficency:mobile1:Επίσης για μιτρική δες και καμμία Asus με E.P.U.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινω:

CPU AMD Athlon X2 5050e

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559571

M/B ASROCK A780GXE/128M

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528443

ή το μεγαλυτερο ASROCK AOD790GX/128M για να επωφεληθεις το συστημα εξοικονομησης ενεργειας της asrock,

και VGA αν δεν σε καλυπτει η onboard, ati 4850 για να μην εχεις προβληματα με παιχνιδια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.