Jump to content



260GTX h 4870???


RAKNAROT

Recommended Posts

Ειμαι κατοχοσ μιας 8800GTS Κ πσαχνω μερικα μαρκσ παραπανς...

κ οσο το δυνατον περισοτερο οβερκλοκ...

Στο ζουμι. με περιποθ με 300$ τι με σινφερι να παρω?

εχω εναν Q6600 k mia ΑSUS με το Ρ35...

Link to comment
Share on other sites

γενικα παντως η GTX260 (216) δεν αξιζει τα λεφτα της σε σχεση με την GTX260.

οι διαφορες τοοοσο μικρες που καλυπτονται με ενα μικρο overclock.

και στα Minfps στα κρισιμα σημεια δεν θα εχουν καμια διαφορά

και όταν βλέπω 220-230 την μια και 300-320 την αλλη...απλα ειναι για γελια.

Link to comment
Share on other sites

καμιά φορά νομίζω πως έχουμε ξεχάσει τα Ελληνικά μας ρε παιδί μου :S

@poster

για παραπάνω επιδόσεις 4870χ2 με 146Ε παραπάνω από το budget που είπες αλλά δεν ξέρω με τον επεξεργαστή σου τι γίνετε και φυσικά το monitor και τις αναλύσεις σου

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα κιόλας :)

Link to comment
Share on other sites

ειχα μια 4870 512mb και αφου την εδωσα πηρα μια core 216.

σε επιδοσεις δεν ειδα διαφορες αλλα συνολικα ειμαι πολυ πιο ευχαριστημενος με την nvidia.

πλεον δεν περιμενω πως και πως να βγουν νεοι catalyst μπας και παιξουν τα παιχνιδια

ουτε ζεσταινω το δωματιο με τους 80+ βαθμους της 4870.

αναρωτιεμαι οταν λενε οτι οι drivers της ati εχουν βελτιωθει παλια δηλαδη πως ηταν?

θεωρω πως αξιζει την διαφορα των 20-40 € απο την 4870 (αν και μπορεις να βρεις 260 στα ιδια λεφτα με μια 4870 και πιο κατω).

να τονισω προς αποφυγη παρεξηγησεων πως δεν ημουν ποτε fanboy καμια εταιριας

χρονια πολλα σε ολους!!!

Link to comment
Share on other sites

πλεον δεν περιμενω πως και πως να βγουν νεοι catalyst μπας και παιξουν τα παιχνιδια

ουτε ζεσταινω το δωματιο με τους 80+ βαθμους της 4870.

1ον) Ποτε ακριβώς συνέβη αυτό, γιατί απότι θυμάμαι για τα συγκεκριμένα παιχνίδια έβγαλε και η nvidia drivers.

2ον) Είναι χειμώνας και χρειάζεται λίγη ζέστη. Έχεις την επιλογή να την υποκλοκάρεις και με το fan στο ελάχιστο δέν ακούγεται κίχ και έχει και περίπου 40 βαθμούς. οπότε τίποτα απο τα 2 δεν ισχύει απολύτα απο αυτά που λές

Link to comment
Share on other sites

ας πουμε grid ποτε δεν καταφερα να παιξω και ας βγαζει πιο πολλα fps απο την 260.hotfixes ,patches και updates ηταν η 1η προτεραιοτητα μου για download. farcry 2? δεν ξερω τι γινεται τωρα με τους 8.12 γιατι δεν ξαναπροσπαθησα να το παιξω απο τοτε που βγηκε.crysis?(ναι το ξερω πως ειναι γραμμενο για να παιζει καλα σε nvidia). η καρτα ειναι σιγουρα πολυ δυνατη και εχει τρομερο value for money γι'αυτο και την πηρα τοτε(δε σταθηκα στο γεγονος οτι ηταν ατι).μετα απο τοσο καιρο χρησης ομως δεν θα προτεινα σε καποιον να προτιμησει την 4870 απο την 260,ειδικα τωρα που οι τιμες ειναι ιδιες.μακαρι να βγουν στο μελλον πιο αξιοπιστοι ati drivers κι εγω 1ος θα παρω ατι καρτα.

Παντα φιλικα,

Αγγελος

edit:

Υ.Γ η 260 με το fan στο 30% εχει σε load τοσους βαθμους οσους εχει η 4870 σε idle

Link to comment
Share on other sites

ας πουμε grid ποτε δεν καταφερα να παιξω και ας βγαζει πιο πολλα fps απο την 260.hotfixes ,patches και updates ηταν η 1η προτεραιοτητα μου για download. farcry 2?

Καλά εγώ πάλι πώς καταφέρνω να παίζω άνετα με 2 3870 σε 1920χ1080 ολα full με σταθερα 40 fps και με προγενέστερους drivers το grid χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς hotfixes ,patches και updates.Δηλαδή επειδή είμαι περέργος και ποτέ δεν είχα nvidia τι προβλήματα έχεις??

Φιλικά πάντα και επειδή πράγματι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς οτι δεν μπορείς να παίξεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ πάλι πώς καταφέρνω να παίζω άνετα με 2 3870 σε 1920χ1080 ολα full με σταθερα 40 fps και με προγενέστερους drivers το grid χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς hotfixes ,patches και updates.Δηλαδή επειδή είμαι περέργος και ποτέ δεν είχα nvidia τι προβλήματα έχεις??

Φιλικά πάντα και επειδή πράγματι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς οτι δεν μπορείς να παίξεις?

Ενω η καρτα δεν ειχε προβλημα να το παιξει με ολα στο full και 1920x1200 ξαφνικα τα fps επεφταν στα 10 και πιο κατω λες και ειχα μια x700!.

temps στους 80-90 και cpu και ραμ στο 50% αρα δεν ειχα καποιο bottleneck απο εκει.

farcry2 δεν επαιζα με τιποτα(μαυρες οθονες,crashes κτλ).ολα αυτα με ξενερωσαν γι'αυτο και την εδωσα.

δλδ σου φαινεται αδιανοητο να εχει καποιος προβληματα με τους catalyst? η μηπως ειμαι ο μονος?

Φιλικα, και χρονια πολλα:hi:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν λέω πως δεν υπάρχουν προβλήματα απλα μου έκανε εντύπωση το γεγονώς πως εγω με παλιότερη κάρτα γενικα παίζω τα συγκεκριμένα παιχνίδια χωρίς προβλήματα.

Τωρά που θυμαμαι βέβαια οταν στο grid έβαζα ανάλυση 1920χ1200 απλα δεν παίζοταν!!!!

Βάζοντας 1920χ1080 όλα τέλεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

MSI 260 και εδώ - πιό ύσυχη και πιό κρύα από την 8800GTS 512. Έβαλα Crysis σε 1680χ1050 σε XP32 όλα στο full με 2.1 MHz Core2Due και πάλευε άνετα γύρω από τα 30fps με 49 βαθμους C και το fan στο 60%.

Link to comment
Share on other sites

προσφατα απεκτησα κι εγω μια 4870 1gb αλλα οι εντυπωσεις ειναι απλα καλες αλλα και οχι και εξαιρετικες οπως θα περιμενα ή οπως λενε τα reviews

1) αυτα που λεει ο mikelaggelos δυστηχως ισχυουνε, χθες ενω επαιζα tomb raider underworld,και ενω το παιχνδι ετρεχε σφαιρα-δεν νομιζω οτι ειναι και πολυ απαιτητικο σε hardware-μολις αναψα τον φακο που εχει η λαρα στο στηθος τα frames πεσανε κατακορυφα (10 fps???)και το παιχνιδι αρχισε να σερνεται, μολις εκλιεσα τον φακο η ταχυτητα ενανηλθε..

2)επι 3 μερες επαιζα crysis με 1280χ1024 στο very high και fps 35+, η καρτα δεν παρουσιασε προβλημα πουθενα αλλα λιγο πριν το τελος του παιχνδιου και στην μαχη με το μαμα alien στο deck του πλοιου το παιχνιδι('η μαλλον η καρτα) αρχισε να κολλαει, με απατελεσμα συνεχομενα restart, κοιταξα θερμοκρασιες 55 full load η καρτα με 40% το fan και 37 η cpu.αρα προβλημα θερμοκρασιων δεν υπηρχε, κατεβασα details απο very high σε medium η μαχη(με τα νευρα μου) κρατησε 3-4 λεπτα περισσοτερο) αλλα και παλι κατεφυγα σε restart, τελικα λυση δεν βρηκα...

3)far cry 2 , εδω παλι δεν εγινε τιποτα ουτε crash ουτε κολλημα, ουτε επεσαν τα frames....

στο νετ υπαρχουνε σχετικα σχολια πως τα crashes και τα κολληματα της 4870 λυνονται με bios update, στο site της sapphire/ati δεν υπαρχει κατι επισημο για download για να το δοκιμασω

ps 1 για να μην αδικησω την καρτα, μπορει για τα κολληματα και τα crashes να μην φταει η καρτα αλλα τα ιδια τα παιχνιδια(........:nada:)συμφωνω, αλλα απο την αλλη τα ιδια αυτα παιχνιδια δεν παιζουνε και οι καρτες της nvidia χωρις προβληματα??

ps οπως βλεπετε τα περι θερμοκρασιων της 4870 τα προσπερναω, γιατι για εμενα δεν υπαρχει θεμα , απλα ανεβαζεις τον ανεμιστηρα στο 30-33% που ειναι και παλι αθορυβος(οπως ειναι default) και ριχνεις την θερμοκρασια απο 70 σε 45 ....

Link to comment
Share on other sites

@amartolos

τα games που ανεφερες ειναι "πολυ nvidia".

Γενικα..

...Προσπαθησε να κρατας το pc καθαρό....χωρις πολλα registry cleaner και αλλα τετοια

και οσο τον δυνατον εμημερωμενο....

Γενικα παλι...εχω προσεξει οτι οσο περισσοτερο χρησιμοποιουν αυτα τα εξωτερικα προγραμματα που "καθαριζουν"

και υποσχονται αυξηση των επιδοσεων κτλ ΤΟΣΟ χειροτερα κανουν το setup μακροπροθεσμα...

δεν το λεω για σενα , γενικα μιλαω.

Σαν Ηardware η 4870 ειναι δυνατή (πιστευω πιο δυνατη απο την 260GTX)...δεν ειναι λόγος να ανησυχεις, σιγουρα σε καποια Games οι κατοχοι nVidia θα εχουν λιγοτερα προβλήματα. H συνεργασια της nvidia με την παραγωγή games συνεχιζει να ειναι αρκετα πιο στενη

,δυστυχως, απο αυτη της ΑΤΙ. Αλλα το optimization που εχει η nVidia ειναι βαρυ χαρτι. - Απο την αλλη ποτε δεν καταλαβα τον ντορο που εγινε με τις 4870 και 4850...

φυσικα επηρεαζονται και απο τα reviews που βγαινουν καθε τοσο και λιγακι και πολλα απο αυτα ειναι γελια

παντελως κατευθυνομενα...και πανε και οπου φυσαει ο ανεμος....

---------------------------------------------------

μια που ειπα reviews.....

πχ ειδα αυτο για το GTA4

http://www.pcgameshardware.com/aid,669595/Reviews/GTA_4_PC_CPU_benchmark_review_with_13_processors/?page=2

προσφατα και εσκασα στα γελια....αθλιο.

εγω με Ε6600 και 8800GTX σε Ηigh Highest σ αυτην την αναλυση δεν ειχα πεσει κατω απο 35fps ποτε γυρω στο 40 - 50 ημουν (και μαλιστα σε 32 bit οχι 64) ...Πως κατεφερε αυτός να εχει με 280GTX 12-19 μονο αυτος ξερει...

και το GTA το ειδα σε διαφορα setup τελευταια (με 4 πυρηνες με 2 πυρηνες με ΑΤΙ με nVidia...)και αυτα που παρουσιαζουν ειναι για γελια.....μερικες φορες βλεπω τετοιο αγριο promotion που αναρωτιεμαι αν νομιζουν

οτι απευθυνονται σε ανθρωπους που κατεβηκαν απο αλλον πλανητη...

Ενταξει πεφτει promotion και ψεμα για να κινηθουν οι νεες τεχνολογιες.... αλλα τοσο πια κατανατει αηδια.

To bit-tech.net τλχ όσο αναφορά τις VGA πιστευω οτι ειναι περισσοτερο αξιοπιστο απο πολλα αλλα...

αλλα και το Hard κανει καλη δουλεια σε αυτο τον τομεα.

Επισης όταν βλέπετε benchmarks στο net με νουμερα π.χ. πανω απο 60 fps μην βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα αν δειτε μια καρτα 10 πανω 10 κατω....ή αν βλέπετε πολυ μεγαλα νουμερα σε AVG FPS...

δεν λενε όλη την αληθεια...ειδικα σε SLI / CF και διπλοπυρηνες....τα ΜΙΝ FPS και η διακυμανση ειναι εξισου πολυ σημαντικα.

Παραδειγμα...μια καρτα που πεφτει αρκετες φορες στα 10 fps Μπορει να βγαλει avg 100fps

και μια αλλη που δεν πεφτει ποτε κατω 40 fps μπορει να βγαλει avg 70fps.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.